Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Olomoucká radnice má zpět sluneční hodiny, za okupace je zničili nacisté

  4:53aktualizováno  4:53
Po zhruba osmi desítkách let mohou obyvatelé a návštěvníci Olomouce opět obdivovat a za jasné oblohy také využívat sluneční hodiny, které byly odhaleny na historické budově radnice. V minulosti zde sloužily po generace, ovšem ve 20. století se kvůli odkazům na rakousko-uherskou monarchii staly trnem oku.

Obnovu více než čtyři metry širokého i vysokého díla provedl akademický malíř a restaurátor Radomír Surma, který se snažil co nejvěrněji napodobit poslední známý vzhled slunečních hodin zachycený na řadě dobových fotografií či kreseb.

„Jejich podoba ale nebyla na žádném z dokumentů zachycená natolik přesně a detailně, aby je bylo možné jednoduše a doslovně zrekonstruovat. Nynější výsledek je tedy novým autorským dílem, ovšem inspirovaným v maximální míře tím původním,“ popsal Surma.

Hodiny v levé části zdobí monogram císaře Františka Josefa na prsou černého orla s mečem v pařátu, znaku někdejší monarchie. Na pravé straně na císařského orla navazuje moravská orlice s iniciálami Marie Terezie.

Dalšími výraznými prvky jsou alegorické postavy boha času Chrona a bohyně moudrosti Sapienzy. Pozadí výjevu pak dotváří idealizované panorama Olomouce v podobě barokní bastionové pevnosti.

„V celé republice jsou tyto hodiny unikátní. Díky tomu, že jsou umístěné na rohu, jsou celodenní. Ukazatel, jenž je na jihovýchodní straně, tak ukazuje dopolední čas, druhá strana pak čas odpolední,“ nastínil Surma.

Na jižní a západní fasádě radnice restaurátor vytvořil dvoje menší a výtvarně střídmější hodiny, které jsou také obdobou původních hodin, jež na těchto místech bývaly v historii.

Jejich zvláštností je mimo jiné to, že ukazují nejen čas, ale například i to, kdy je letní či zimní slunovrat, jarní a podzimní rovnodennost či jaké je zrovna roční období. Nynější podoba hodin odkazuje na ztvárnění z poloviny 19. století, na stejných stranách radniční fasády ale bývaly už dříve barokní sluneční hodiny.

Menší hodiny jsou přesnější, ukazují celé hodiny, půlhodiny a čtvrthodiny, zatímco větší nárožní astronomicko-výtvarné dílo má na číselnících zaznačeny jen hodiny celé a půlhodiny.

Nelehkým úkolem je nastavení přesnosti slunečních hodin, jde o disciplínu vyžadující rozsáhlé znalosti z astronomie a dalších oborů. Kombinací nastavení na zimní čas i dalších faktorů ukazují hodiny opravdu přesný čas jen v období slunovratů, zatímco směrem k jarní a podzimní rovnodennosti se „předbíhají“ či „zpožďují“ až o desítky minut.

„Kupříkladu v těchto dnech ukazují poledne v čase 12:47. V den letního slunovratu 21. června budou ukazovat poledne přesně ve 13 hodin, v době zimního slunovratu v prosinci pak přesně ve 12 hodin,“ shrnul mluvčí olomouckého magistrátu Michal Folta.

Po zániku monarchie vyvolala podoba hodin nelibost

První písemná zmínka o prapůvodních slunečních hodinách na olomoucké radnici pochází už z druhé poloviny 16. století a pravděpodobně zde byly už nedlouho po gotické fázi výstavby o století dříve. Jejich podoba se pak několikrát změnila.

„V 18. století byly při obnově fasády nahrazeny dvojicí barokních hodin, které ale byly později dále upravovány. Mimo jiné se tak stalo i při klasicistní rekonstrukci radnice,“ popsal už dříve historik umění Leoš Mlčák, který se na přípravě obnovy hodin podílel.

Třetí a čtvrté radniční sluneční hodiny byly takzvaně sdružené, namalované přes nároží. Zdobily roh jihovýchodní a jihozápadní strany radnice, nejlépe tedy byly vidět ze strany od vstupu z Pavelčákovy ulice.

„Sdružené hodiny jsou mladší než samostatné, vznikly v polovině 19. století, krátce poté, co v Olomouci v roce 1848 nastoupil na císařský trůn František Josef,“ řekl Mlčák.

Po zániku monarchie ale vyvolala podoba hodin nelibost. „Nejprve je krátce po vzniku československé republiky dala nová česká reprezentace města zabílit, protože vadil jejich silně prohabsburský ráz. Poškozené hodiny pak za dob okupace nechali při opravě fasády radnice zcela odstranit nacisté, pro něž byli Habsburkové rovněž nepřátelským elementem,“ shrnul Folta.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zemřel jeden ze šéfů jediné tvarůžkárny v Česku, vnuk zakladatele firmy

Společnost A. W. z Loštic na Olomoucku, výrobce světoznámých olomouckých tvarůžků, přišla v těchto dnech o jednoho ze...

Virus udělal z pohotovostní jednotky chráněný druh. Kdyby musela do boje

Od propuknutí epidemie koronaviru byli vojáci 71. mechanizovaného praporu z Hranic tak trochu chráněným druhem. Mají...

Klidně i suchý záchod. Zájem o chalupy je letos enormní, lidé berou vše

Chaty a chalupy nejen v Jeseníkách, ale také v dalších turisticky atraktivních oblastech Olomouckého kraje jdou na...

Proč chci Sigmu zpět. Miliardář Lébr opět zatoužil po fotbale

Premium Před třemi roky Josef Lébr fotbalovou Olomouc opustil. Podíl převedl za symbolickou částku na spolek SK Olomouc Sigma...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úřad dal načerno postaveným garážím další půlrok, majitel argumentoval epidemií

Podnikatel, který v Prostějově načerno postavil garáže, si vzal „na pomoc“ koronavirus. Požádal o dodatečné povolení...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Olomouc se pře s miliardářovou stavební firmou o praskliny na výstavišti

Premium Mezi městem Olomouc a stavební společností Gemo vlivného miliardáře Jaromíra Uhýrka se roky táhne spor, který už strany...

Velké firmy bojují s poklesem zakázek, věří však v oživení trhu

Nejen méně zakázek a omezení či odstávky výroby, což vyvolává nucené dovolené, krácení fondu pracovní doby, ale také...

Šoférovi dodávky se nepodařilo předjet, napadl řidiče osobního auta

Své emoce nezvládl řidič dodávky, který se u Přemyslovic na Prostějovsku pokoušel předjet osobní auto. Když se mu to...

Pár měl cenné archeologické nálezy před předáním doma, ukradl je zloděj

Neobvyklý případ krádeže vyšetřují nyní policisté z Olomouce. Zloděj zde ze sklepa jednoho z domů ukradl vzácné...

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Měla jste se víc zajímat, vzkázal soud Vondráčkové ve sporu o túje

Helena Vondráčková prohrála pravomocně spor s obcí Řitka kvůli pokáceným tújím na obecním pozemku před jejím domem....

Když dobrota škodí. Jak zdravotníci z WHO otrávili půlku Bangladéše

Případ Bangladéš zůstává nejčernější skvrnou na nedávné minulosti Světové zdravotnické organizace. Chuť být prospěšný a...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...

Češi mají rádi orální sex, potvrdil průzkum. Jak jste na tom vy?

Obliba orálního sexu roste. Dopřává si jej 75 procent Čechů, pětina lidí by mu dala přednost před jinými sexuálními...