Díky dárkyni přežil leukémii, teď sám motivuje lidi k zapsání do registru

  18:18aktualizováno  18:18
Když se Ivan Kocmánek před pěti lety dozvěděl, že trpí leukemií, ze dne na den poznal pocit bytí na hraně mezi životem a smrtí. Nemoc porazil jen díky tomu, že se pro něj včas našel vhodný dárce kostní dřeně. Teď dělá, co může, aby lékařům pomohl zachraňovat další nemocné.

Ivan Kocmánek onemocněl leukémií, boj s vážnou nemocí ale nakonec díky dárci a lékařům olomoucké fakultní nemocnice vyhrál. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Já jsem se dárce dočkal. Bohužel řada jiných to štěstí neměla,“ říká s pokorou muž, který se po transplantaci v olomoucké fakultní nemocnici vrátil do normálního života.

Svým příběhem a aktivitami nyní přesvědčuje zdravé lidi k zapsání do registru dárců krvetvorných buněk. „Chci, aby nemocní měli větší naději,“ tvrdí.

V České republice je registrováno asi 80 tisíc lidí ochotných darovat kostní dřeň. Celou čtvrtinu z nich tvoří dárci z olomouckého regionu, který patří k těm nejaktivnějším. Přesto to nestačí. Dárce, jenž zachránil život Ivanu Kocmánkovi, byl z Německa.

„Vím, že to byla mladá žena, která pracuje jako zdravotní sestra. Jednou bych se s ní rád setkal, pokud i ona o to bude stát. Chtěl bych jí poděkovat a říct, že to, co pro mě udělala, mělo smysl,“ plánuje.

Žádné větší potíže neměl, vše změnilo omdlení při sportu

V době, kdy se o své nemoci dozvěděl, mu bylo 39 let. V Krnově, kde žije, vedl úspěšnou firmu, v osobním životě ale procházel těžkým obdobím. Otci dvou malých dcer se rozpadalo manželství.

Žádné závažnější zdravotní problémy do té doby neměl. Že byl často unavený a víc se potil, proto připisoval stresu. Diagnóza pak přišla jako blesk z čistého nebe.

„Jednou jsem byl s kamarády sportovat a udělalo se mi tam špatně, až jsem omdlel. Rychle jsem se vzpamatoval a nechtěl se tím zabývat, ale přátelé mě přesvědčili, abych šel raději k doktorovi,“ popisuje Ivan.

Praktický lékař mu udělal krevní testy. „Pak už to šlo ráz na ráz,“ líčí.

„Praktik mi volal, že testy nedopadly vůbec dobře, a hned mě poslal do krnovské nemocnice. Odtud mě lékař ještě ten den odeslal na Hemato-onkologickou kliniku v Olomouci, kde mě okamžitě hospitalizovali,“ doplňuje.

Závěr lékařů zněl, že trpí chronickou myeloidní leukemií. Musel začít užívat léky. Přestože byl Ivan poctivým pacientem a žádnou pilulku nevynechal, po půl roce u něj nastal takzvaný blastický zvrat a chronický typ nemoci přešel do akutního. Na ten už léky nezabíraly, jedinou možností byla transplantace kostní dřeně.

„V té chvíli jsem nemohl uvěřit, že se mi něco takového děje, bylo to neskutečné, úplně se mi zhroutil svět,“ přiznává.

Najít sílu bojovat pomohla i nemocniční psycholožka

Lékaři se nejdřív pokoušeli najít dárce v jeho rodině, ale ani jedna ze sester, ani rodiče neměli dostatečnou shodu. Musel proto čekat na dárce z mezinárodního registru.

„Je to divný pocit, člověk si sáhne na dno, když neví, jestli se dárce najde, nebo ne. Já čekal asi tři měsíce, celou dobu jsem byl v nemocnici,“ svěřuje se Kocmánek.

Bojovat bez harmonického rodinného zázemí bylo těžké, nad vodou jej drželi rodiče, sestry a také nemocniční psycholožka.

„Pomohla mi uspořádat si věci v hlavě tak, že jsem před sebou najednou viděl nový start a začal se s nemocí prát,“ vysvětluje.

Transplantaci podstoupil Ivan Kocmánek před Vánoci. Den, kdy darované krvetvorné buňky dostal, považuje za své druhé narozeniny.

„Transplantace se podobá transfuzi krve. Jen jsem ležel a dostal do žíly kanylu, kterou vše nakapalo,“ hodnotí.

Kostní dřeň dát nemůže, tak motivuje lidi k zapsání do registru

Příprava těla na samotnou transplantaci ale žádnou procházkou nebyla. Ke konci musel trávit dny na izolovaném pokoji. Jeho imunitní systém byl totiž „vyřazen z provozu“, aby tělo dobře přijalo darovanou kostní dřeň.

„Někdo si během toho prochází hroznými věcmi, ale u mě to tak nebylo. Bylo mi jen trochu špatně,“ pochvaluje si bývalý pacient.

Žádné velké komplikace se nedostavily ani po transplantaci. Už měsíc po ní mohl Ivan opustit nemocnici. I když ještě půl roku musel odpočívat, postupně se mu podařilo nastartovat nový život. Koupil si domek, zařídil v něm bydlení, vrátil se do práce. Uzdravil se natolik, že s novou partnerkou se mu před půl rokem dokonce narodil syn.

„Tomu, že mě ještě může potkat něco tak úžasného, bych při čekání na transplantaci nevěřil,“ usmívá se.

On sám už krev ani kostní dřeň darovat nemůže, část peněz, které vydělá z podnikání, proto investuje do akcí, jimiž přesvědčuje hlavně mladou generaci, aby vstoupila do registru dárců kostní dřeně.

Na upíří den, který v dubnu sponzoroval, přišlo 26 dárců krve, z nich se 22 hned nahlásilo do registru. „Třeba i tak můžu někoho zachránit,“ doufá.

Autor:

Nejčtenější

Tři muži zemřeli, za srážku aut na Olomoucku může zřejmě předjíždění

Tři lidé zemřeli při nehodě u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí...

Tři muži zemřeli ve čtvrtek odpoledne při nehodě aut u Dubu nad Moravou na Olomoucku. Dalších pět lidí se zranilo. Na...

Muž cítil, jak ho okrádají kapsáři. Když se obořil, udělali z něj násilníka

Ilustrační snímek

Přímou konfrontaci s kapsáři prožil ve středu v podvečer muž v Přerově. U nákupního centra ucítil, jak mu někdo ze...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, zasáhl ji elektrický proud

Dívka lezla na vysílač na Prostějovsku, v polovině výšky ji zasáhl elektrický...

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl v sobotu kolem poledne na Prostějovsku pro dívku, která lezla na...

Mladík odháněl od dívky dotěrného muže, za rány pěstí mu hrozí trest

Ilustrační snímek

Hned dva zápisy do trestního rejstříku hrozí mladému muži, který se na Přerovsku příliš rázně zastal obtěžované dívky....

Další z rubriky

U úřadů v Prostějově se nově parkuje s kotoučem, mnoho řidičů to neví

U některých úřadů v Prostějově se dá parkovat pouze s parkovacím kotoučem....

Řidiči, kteří si na prostějovský magistrát přijedou vyřídit své záležitosti, by se měli mít na pozoru. Před dvěma úřady...

Prostějov chrání hnízdící labutě, dostaly vlastní varovné dopravní značky

Labutí pár hnízdící na drozdovickém rybníku v Prostějově a vyvedená mláďata...

Na drozdovickém rybníku v Prostějově se i letos usídlil labutí pár. Aby mohl úspěšně vyvést svých osm mláďat, k tomu...

Přerované nechtěli utrácet a nosili si punč, pořadatel vánočních trhů končí

Odraz Velkého náměstí v Hradci Králové na vánočním stromku

Brněnská firma RK Invest už po dvou letech končí s organizováním vánočních trhů na náměstí TGM v Přerově. Tvrdí, že to...

Najdete na iDNES.cz