Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Muzeum propustilo bývalou zástupkyni ředitele viněnou zaměstnanci ze šikany

  6:35
Někdejší zástupkyně ředitele a posledních pár let výstavářka Kamila Husaříková opouští po téměř půl století Muzeum a galerii v Prostějově. Oficiálním důvodem je změna v organizaci a nadbytečnost pracovní pozice. Husaříková však před časem čelila stížnostem podřízených na psychický teror.

Kamila Husaříková z Muzea a galerie Prostějov dostala po téměř půlstoletí výpověď. | foto: Hanácký JeruzalémMF DNES

„Muzeum dlouhodobě nefunguje a nemá dobré jméno v branži. Proto je potřeba práci zefektivnit. Pohybovala jsem tak lidmi napříč muzeem a snažila jsem se to nastavit logicky,“ uvedla nová ředitelka Muzea a galerie v Prostějově Veronika Hrbáčková.

Kamila Husaříková však byla jediným zaměstnancem, který v rámci reorganizace dostal výpověď pro nadbytečnost.

Zřizovatelem muzea je Olomoucký kraj. Jeho zástupci se k záležitosti nechtěli vyjadřovat s tím, že personální otázky nemá hejtmanství na starosti.

„Jsou plně v gesci ředitelky organizace,“ sdělila mluvčí Eva Knajblová.

Husaříková zdůvodnění své výpovědi odmítá. „Měla jsem naplánovanou ještě jednu výstavu, která měla začít v prosinci, také jsem měla vrátit výstavu Saudka. Že by pro mě nebyla práce, tak to opravdu nebylo,“ řekla. 

Takový odchod si podle svých slov nepředstavovala. „Jsem hrozně naštvaná. V podstatě jsem odešla s tím, že mi nikdo neřekl na shledanou a nepoděkoval za těch 45 let. Myslím, že jsem si to zasloužila,“ míní.

Přišlo to pozdě, říká bývalá historička muzea

Výrazně jiný názor má ale minimálně část současných i bývalých zaměstnanců.

„Je to úleva a pocit zadostiučinění. Nikdy by sama neodešla, kdyby nedostala výpověď,“ uvedla jedna ze současných pracovnic, jež si přála zůstat v anonymitě.

„Jsem ráda, že jde pryč a konečně snad dostanou šanci i jiní a podle mě mnohem schopnější lidé, kteří byli za éry Husaříkové upozaďováni a neměli šanci ukázat, co v nich je,“ přidala se bývalá muzejní pedagožka Jitka Svozílková.

Podle bývalé muzejní historičky Marie Dokoupilové mělo vedení k propuštění Husaříkové sáhnout už dávno. „Přišlo to pozdě,“ je přesvědčena.

Mluví se o lžích, intrikách, napětí a ponižování

Dotazované ženy naráží na kauzu z roku 2017, kdy v muzeu vyšetřoval inspektorát práce mimo jiné to, jestli dochází k šikaně. 

V dotazníkovém šetření, jehož výsledky má MF DNES k dispozici, vyšlo najevo, že se 16 zaměstnanců z celkem 31 na pracovišti setkalo se situacemi, kdy nebyly vytvářeny příznivé pracovní podmínky, což je jedna z povinností vedoucích zaměstnanců. 

Pracovníci se z velké části shodovali na tom, že šikanuje právě tehdejší zástupkyně ředitele Husaříková. „Možná by se dal její vztah, přístup a chování charakterizovat jako nižší stupeň sociopatie,“ popsal jeden z pracovníků. 

Podle něj musí mít Husaříková vždy někoho, na kom si vylévá zlobu a evidentně ji to baví. „Snaží se lidi manipulovat, dělá přesný opak toho, čemu se říká teambuilding. Pomlouvá, lže do očí, intrikuje,“ uvedl muž.  

Jeho nadřízené prý nikdy nešlo o rozvoj organizace. „Vždy šlo o osobní prospěch. Úspěchy kolegů podrážela a dehonestovala. Když se někomu podařilo udělat dobré jméno organizaci, byl za to potrestán, neboť to nebyl její úspěch,“ doplnil zaměstnanec. 

Lidé kvůli šéfce údajně podávali výpovědi

Někteří zaměstnanci podle svědectví kvůli chování bývalé zástupkyně ředitele dokonce z muzea raději odešli.

„Bývalá kolegyně neustálé ponižování, napětí, stres a nesmyslné pracovní úkoly odnášela špatným zdravotním stavem a po krátké době podala výpověď,“ napsala do dotazníku jedna z pracovnic s tím, že také viděla, jak kolegyně odcházela od své nadřízené s pláčem.

Psychický tlak měl podle dalšího zaměstnance značný dopad i na osobní život podřízených Husaříkové.

„Jedna kolegyně kvůli stresu v práci potratila, jiná nemohla otěhotnět, měla velké zdravotní problémy. Na doporučení lékaře odešla z práce a během měsíce otěhotněla,“ nastínil do dotazníku.

Husaříková: Pomstili se mi za čistky ředitele

Na základě výsledků šetření inspekce byl odvolán tehdejší ředitel muzea Daniel Zádrapa, a to i přesto, že pracovníci poukazují v dotaznících inspekce na to, že hlavním iniciátorem šikany byla jeho zástupkyně. 

Ta pak po jeho odchodu ještě nějakou dobu instituci sama vedla, než byl vybrán nový ředitel. Současná ředitelka Hrbáčková nicméně popřela, že by obvinění ze šikany hrála roli v nynější personální změně.

Husaříková obvinění ze šikany odmítá. „Rozhodně s tím nesouhlasím,“ uvedla. Podle ní vyšetřovala inspekce muzeum kvůli jedné nespokojené zaměstnankyni. 

„Vyhodili ji ze dvou škol a pak byla u nás. Když jsem po ní chtěla, aby se trochu podrobila práci, kterou měla dělat, tak na mě zavolala inspektorát práce,“ řekla Husaříková s tím, že ostatní zaměstnanci se potom přidali, jelikož si mysleli, že zástupkyně ředitele může za předchozí „čistky“ v muzeu.

„Bývalý ředitel Zádrapa propustil krátce po svém nástupu několik lidí a oni nabyli dojmu, že jsem za tím stála já. Ale ředitel si do ničeho nenechal mluvit,“ sdělila.

Svoji muzejní kariéru zatím končit nechce. „Mám spoustu nápadů. Ráda bych třeba spolupracovala s galeristou Jindřichem Skácelem, se kterým jsem udělala několik výstav, a byly vždy úspěšné,“ řekla.

Podle ní bude těžké najít místo v jiném muzeu, protože všechna sahají k úsporám. „Možná by připadala v úvahu práce v Olomouci. Zatím ale nevím,“ doplnila.

  • Nejčtenější

Za zastřelení pracovnice herny dostal třináctkrát trestaný senior doživotí

Zbytek života stráví podle rozsudku olomouckého krajského soudu za mřížemi třiasedmdesátiletý recidivista Adolf Hlubik,...

Kvůli chybě při vyšetření se narodila postižená dcera, nemocnice bude platit

Nejvyšší soud potvrdil nárok rodičů na odškodnění za chybu Fakultní nemocnice Olomouc, kde při screeningu špatně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na domě přistavovali načerno patro, po prohlídce úřadu zmizelo

Nástavba domu ve Vaníčkově ulici nedaleko olomouckého autobusového nádraží převýšila okolní zástavbu. Podle stavebního...

Dohodáři jsou pozůstatkem socialismu, nemají nárok skoro na nic, říká právník

Premium V Evropě téměř nikde jinde neexistují, jsou specifikem českého zákoníku práce. Řeč je o pracovněprávních vztazích „na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při soutěži v řízení křižovatky padaly pokuty, řidiči neznali pokyny policisty

Soutěž dopraváků ve středu v Olomouci potvrdila, že část řidičů netuší, jak se chovat na křižovatce, kde provoz řídí...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Olomouc slaví jubileum patronky, která pomohla ukončit morovou epidemii

Velké oslavy jubilea svaté Pavlíny se v pátek a o víkendu uskuteční v Olomouci. Světice zde podle kronik pomohla před...

Dohodáři jsou pozůstatkem socialismu, nemají nárok skoro na nic, říká právník

Premium V Evropě téměř nikde jinde neexistují, jsou specifikem českého zákoníku práce. Řeč je o pracovněprávních vztazích „na...

Senior zůstal uvězněný v hořícím domě, policisté ho našli po hmatu

Devadesátiletého muže vytáhli z hořícího domu policisté na Přerovsku. Plameny v noci uchvátily pokoj v prvním patře...

Opravu kulturáku brzdí další soutěž na projektanta, cenu to může prodražit

Už čtvrté výběrové řízení na projektanta velké rekonstrukce Domu kultury chystá nyní šumperská radnice. Jedna z...

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...