Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Gotické Pompeje. Archeologové na hradě Helfštýn objevili zasypaný pokoj

  18:15
Objev, v jaký ani nedoufali, mají na svém kontě archeologové pracující na záchranném archeologickém výzkumu na hradě Helfštýně na Přerovsku. Pod renesančním palácem narazili na nebývale zachovalé zbytky místnosti z původního gotického sídla.
Objevy archeologů na hradě Helfštýn, na snímku soubor zlomků pozdně gotických...

Objevy archeologů na hradě Helfštýn, na snímku soubor zlomků pozdně gotických reliéfně zdobených komorových kachlů s erbovními znameními pánů z Kravař a Albrechta Kostky z Postupic. (léto 2019) | foto: Z. Schenk, Muzeum Komenského v Přerově

Nález „gotického pokoje“ pak archeologové korunovali, když později ve vedlejší místnosti odhalili také téměř neporušený pískovcový portál vstupu do pět set let starého hradu.

„S trochou nadsázky lze říci, že se nám podařilo objevit hrad pod hradem, tedy části gotických místností východního paláce z doby pánů z Kravař,“ řekl vedoucí archeologického výzkumu Zdeněk Schenk z Muzea Komenského v Přerově.

Kravařové byli významný moravský panský rod, který Helfštýn vlastnil víc než sto let. Jeho členové hrad na přelomu 14. a 15. století přestavěli na gotickou pevnost.

Díky pozdější radikální renesanční přestavbě, během níž předkové zasypali některé místnosti stavební sutí, se podle Schenka zakonzervoval původní stav interiérů.

„I když gotický hrad nezanikl v důsledku přírodní katastrofy, ale potřebou majitele přebudovat staré šlechtické sídlo na větší a reprezentativnější objekt, jedná se v případě helfštýnského archeologického objevu svým způsobem o středověké Pompeje dolního Pobečví,“ podotkl archeolog.

Zachovaná dlažba i omítky

Záchranný výzkum je součástí rozsáhlé rekonstrukce renesančního paláce na čtvrtém hradním nádvoří. Archeologům se už loni podařilo odkrýt mnohé z dřívějšího života na této středověké památce. Nedávné objevy ale předčily jejich očekávání.

Helfštýnské Pompeje

Na přelomu července a srpna v severovýchodní části hradního paláce narazili na prostor, z něhož se vyklubala část unikátně zachovaného interiéru jedné z místností gotického hradu. Ten nechali majitelé v 16. století rozebrat a na jeho základech vystavěli nový palác.

„Starší architektonické pískovcové články jako ostění portálu nebo krakorce byly po vybourání vhozeny na podlahu a následně zasypány tunami stavební suti. Pozoruhodné jsou dochované fragmenty původních barevných nátěrů. Zastoupena je černá, bílá a červená barva. Tento jedinečný nález nám umožňuje vytvořit si názornou představu o finální výtvarné úpravě zdejších interiérů,“ hodnotí Schenk.

Podlaha původní místnosti je vyskládaná ze čtvercových oxidačně pálených dlaždic. Na povrchu zdí odkrytého interiéru se dochovaly tři vrstvy gotických omítek. Ta nejstarší nese na několika místech i zbytky malované výzdoby.

„Za unikátní lze považovat zbytky heraldické výzdoby. Jde o nakoso umístěný erb, který je barevně dělen na několik polí. Případné určení, kterému rodu by mohl erb náležet, bude předmětem dalšího výzkumu,“ doplňuje vedoucí výzkumu.

Podle Schenka jde minimálně v Olomouckém kraji o zcela výjimečný archeologický doklad vysoké úrovně středověké architektury.

Neporušený pískovcový portál

To platí také o nálezu v sousední místnosti, kde archeologové pod současnou betonovou podlahou a vrstvou stavební sutě objevili téměř neporušený pískovcový portál. Jeho profilovaná ostění se na obou stranách dochovala do výšky 1,8 metru.

„Původní šířka velkolepě pojatého vstupu do starého gotického paláce činila 2,9 metru. V rámci pozdějších stavebních úprav byl tento monumentální vstup zúžen na šířku 1,2 metru a nakonec zcela zazděn,“ popsal Schenk.

V suti, kterou byly místnosti zasypané, nalezli archeologové velké množství zlomků pozdně gotických reliéfně zdobených komorových a římsových kachlů.

Jejich vznik odborníci datovali přibližně do roku 1500. Jedná se o vzácné exempláře kachle s erbovním znamením pánů z Kravař a části kachlů s heraldickým motivem Albrechta Kostky z Postupic, který hrad Helfštýn vlastnil v letech 1467–1474.

Nejde přitom o první ani poslední kamnové kachle, na které na Helfštýně archeologové v zásypech narazili. Díky dosavadnímu výzkumu už se mohou pochlubit unikátní kolekcí zlomků pozdně gotických, renesančních až raně barokních reliéfně zdobených komorových kachlů.

Ty byly součástí kamen, jimiž dřívější obyvatelé hradu vytápěli jednotlivé místnosti paláce ve 2. polovině 15. století až 2. polovině 17. století.

„Podoba a styl výzdoby kachlových kamen podléhaly v průběhu času změnám vkusu a také dobovým trendům, takže s výměnou majitelů hradu docházelo nezřídka k obměně interiérů a výměně starého vybavení za nové,“ vysvětlil Schenk.

Současnou 60milionovou rekonstrukci renesančního paláce hradu financuje Olomoucký kraj. Součástí prací je nejen statické zajištění, ale i sanace zdiva a zastřešení. Skleněný strop umožní v budoucnu pořádat v paláci výstavy, přednášky a společenské akce.

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlavní tah na Moravu bude po deset dní zavřený, kamiony si zajedou 71 kilometrů

Tato zpráva se nebude číst lehce řidičům kamionů. V souvislosti s opravovaným silničním tahem I/35 u Moravské Třebové na ně po dobu deseti následujících dní čeká 71 kilometrů dlouhá objížďka. Trasa z...

25. července 2024  16:44

Archeologové odvezli nález do nemocnice, CT odhalilo obsah starý tři tisíce let

Výstava Detektory v archeologii na Přerovsku, která trvá v Muzeu Komenského v Přerově až do října, představuje zajímavé archeologické nálezy z různých časových období. Jedinečným exponátem výstavy je...

21. července 2024  7:03

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čmárance vandalů ho štvou, a tak je přetírá. Pomohl mi jediný člověk, říká

Premium

Nechtěl, aby si jeho dcera při cestě do školky nebo procházce parkem myslela, že počmárané zdi, hákové kříže a oplzlé nápisy jsou běžná věc. Josef Kovář z Olomouce proto nakoupil barvy a malířské...

23. července 2024

Odběr vzorků vpichy do prsou mi zprvu kritizovali, vzpomíná nestorka onkologie

Premium

Byla průkopnicí v oblasti prevence a přední českou onkoložkou. Celou svou profesní dráhu spojila s léčbou rakoviny. Právě ona zakládala onkologické oddělení v Šumperku. Jiřina Koutná v rozhovoru pro...

27. července 2024

Matador či nováček. Na olympijské medaile pomýšlejí i rodáci z Olomouckého kraje

V tomto tisíciletí se ještě nestalo, že by sportovec z Olomouckého kraje přivezl z letních olympijských her medaili. O prolomení negativní bilance se letos na XXXIII. olympiádě, která v Paříží...

26. července 2024  13:57

Kamion nedal přednost, srážka odhodila další auto do cesty třetímu. Pět zraněných

Krátce po čtvrteční sedmnácté hodině se na silnici 55 u obce Horní Moštěnice na Přerovsku stala vážná dopravní nehoda tři vozů. Starší řidič nákladního automobilu nedal při odbočování přednost...

26. července 2024  11:14

Stavba vysokorychlostních tratí z Brna začne příští rok, řekl ministr Kupka

Výstavba prvního úseku vysokorychlostní železniční trati (VRT) mezi Brnem a Přerovem by měla začít v příštím roce. Práce na úseku mezi Brnem a Břeclaví začnou v roce 2026, úsek Moravská brána pak...

26. července 2024  10:07,  aktualizováno  10:19

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....