Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vodafone má luxusní low-endové véčko – Recenze Sharpu GX29

aktualizováno  2:09
Vodafone splnil své sliby a zařadil do nabídky první mobil značky Sharp. Nový model GX29 představuje pozvolný nástup značky na náš trh. Na špičkové modely si ještě budeme muset počkat, ale i nabízená novinka stojí za pozornost. Zaujme především výhodnou cenou.
Sharp GX29 recenze

Sharp GX29 recenze | foto: Mobil iDNES.cz

Sharp není na našem trhu zcela neznámá značka, běžně se s ní ale na pultech tuzemských prodejen nesetkáváme. Hned v počátku provozu sítí GSM u nás patřil Sharp TQ-G450 mezi první mobily na našem trhu. Jenže pak se po této značce slehla zem, dokud dva modely (GX13 a GX23) před časem nenabízel Eurotel a jeden T-Mobile (TM100). Nyní se budeme se značkou Sharp setkávat v nabídce operátora Vodafone, kterému Sharp své modely exkluzivně dodává již dlouhou dobu.

Sharp je známý jako výrobce high-endových mobilů nejvyšší třídy se špičkovými displeji a výbornými fotoaparáty. I s těmito špičkovými modely se u nás setkáme, ale na to je ještě chvíli čas. Top modely Sharpu jsou určené pro provoz v sítích třetí generace a tu jak známo Vodafone u nás ještě nespustil. Proto prvním Sharpem v nabídce Vodafone je low-endové véčko GX29. Na první pohled luxusně vyhlížející telefon překvapí příznivou cenou a také výborným hlavním displejem.

Sharp GX29
Kompletní technické parametry telefonu najdete v našem katalogu mobilů.

Mnohem levnější než vypadá

Elegantní stříbro-černé véčko. Takový je nový Sharp GX29. Výrobce neexperimentoval a dal telefonu do vínku jednoduché linie a vyvaroval se jakýchkoliv designérských experimentů. Přední i zadní strana telefonu je vyrobena ze stříbrného plastu, vnitřek pak z plastu černého. Chybí jakékoliv ozdobné linky, kterými jsou mnohé jiné telefony bohatě vyzdobené. Za jediný ozdobný prvek zavřeného telefonu tak můžeme považovat miniaturní vnější displej s růžovo-fialovým podsvícením. U zavřeného telefonu vyniká stříbrná navigační klávesa.

   

Ač je celý mobil vyroben z plastu, musíme pochválit zpracování, které odpovídá nejvyšší třídě mobilů. Snad jen otvírání telefonu jde až příliš ztuha. Výhrady nemáme ani ke klávesnici. Tlačítek najdeme na telefonu pouze nezbytné minimum a jejich mechanické vlastnosti jsou dobré. Pouze podsvícení se nám zdálo poněkud mdlé a nevýrazné. Novinka od Sharpu patří mezi průměrně velké mobily. Jeho rozměry jsou 94 x 46 x 20 mm a hmotnost má hodnotu 92 gramů.

  

Průměrná výdrž baterie

Baterii Sharpu GX29 kryje plastová krytka, která vyjma objektivu fotoaparátu obsáhla celou zadní část telefonu. Není třeba se obávat o vůli této krytky, na telefonu sedí jako přibitá, přitom ji nejistí žádný samostatný zámek. Výdrž telefonu patří do průměru. Na jedno nabití nám Sharp vydržel na příjmu tři dny non-stop provozu se zhruba 35 minutami hovoru.

  

Nejlepší low-endový displej, bez diskusí

Než se dostaneme k výtečnému hlavnímu displeji Sharpu GX29, tak se pojďme podívat na displej vnější. Ten snad již ani nemohl být menší, je to tak přesně jedna úroveň velikosti nad informační diodou. Přesto toho dokáže tenhle prcek zobrazit poměrně dost. Běžně ukazuje čas, po zavření telefonu, nebo podržení boční klávesy, se na displej vejdou najednou informace o stavu baterie, síle signálu, o spuštěném Bluetooth a ještě aktuální datum. Vše překvapivě dobře čitelné. Displej se umí výborně poprat se sluníčkem a nebo jen minimem světla – za všech okolností je výborně čitelný.

   

To hlavní displej je z jiného těsta. Ač nepatří k největším, má úhlopříčku jen 4,8 centimetru, určitě patří mezi ty nejlepší. A to nejen ve své třídě low-endových mobilů, tam nemá vůbec žádnou konkurenci, tak i v absolutním měřítku. Displej má totiž velké rozlišení 240 x 320 obrazových bodů a zobrazí 262 000 barev. Pokud se obáváte hrubého rastru, můžete hodit všechny starosti za hlavu. Díky menší úhlopříčce a velkému rozlišení se jedná o jeden z nejjemnějších displejů na trhu.

Ovládání - globální Vodafone

Tím že se s telefony značky Sharp na našem trhu setkáváme jen výjimečně, tak se leckdo může obávat jejich systému ovládání. Jenže světu vládne unifikace a tak se ovládání Sharpu GX29 nikterak výrazně neodlišuje od ovládání jiných mobilů na našem trhu. Do menu se vstupuje potvrzovací klávesou, pravá kontextová vede rovnou na portál Live!, pod levou se skrývá menu zpráv.

   

Hlavní menu má podobu matice devíti ikon a jak je u Vodafone zvykem, má unifikovanou podobu, která se liší zcela minimálně od podoby menu i u mobilů jiných značek. Samotné ikony jsou pak téměř identické. Hlouběji zanořené položky mají textovou podobu a jsou řazené vertikálně. Všechny položky mají i svou ikonku, ty jsou však tak titěrné, že se v nich velmi obtížně orientuje. Výhrady máme i k velikosti fontu, který se jistě nebude líbit těm, kteří hůř vidí.

    

V menu fungují klávesové zkratky. Kdo by je však chtěl používat, musí si menu hezky odpočítat, žádná položka není očíslovaná. K samotné klávesnici není co dodat, pracuje se s ní vcelku pohodlně a i rozmístěná kláves nevede k nechtěným překlepům při ovládání tohoto véčka.

Zprávy a volání

Telefonní seznam Sharpu GX29 pojme 500 vícepoložkových kontaktů, které lze roztřídit do osmi skupin volajících. Ke kontaktu lze přidat tři čísla, dva e-maily, poznámku a kompletní adresu. Samozřejmě lze zvolit i obrázek včetně fotografie a specifické vyzvánění. V seznamu se vyhledává podle více znaků. Telefon nabízí i šest vyzváněcích profilů, které lze libovolně editovat. Samotná vyzvánění, která telefon nabízí, patří tak do roku 2002 a rozhodně s nimi parádu nikdo neudělá. Jako vyzváněcí melodii nelze použít skladby ve formátu MP3, k dispozici je pouze vyzvánění ve formátech MIDI a SMAF. 

   

Kamenem úrazu nového Sharpu jsou zprávy. K dispozici je český slovník T9, který však používá diakritiku a telefon s ní zprávy i odesílá. Přitom podle návodu je v menu položka, která by měla tuto nepříjemnost ošetřit. Bohužel, u testovaného vzorku se vždy odeslala zpráva s diakritikou a tak i byla doručena. Při psaní se odpočítává regulérní počet znaků a že se bude odesílat zpráva s diakritikou, pozná majitel až s informací, že k odeslání je připraveno více zpráv než by tomu bylo normálně. Při psaní bez slovníku pak již k žádným nepříjemnostem nedochází. A navíc slovník lze trvale vypnout.

  

Vůbec netušíme, kolik zpráv se do telefonu vejde. Telefon o paměti vůbec neinformuje a tak zůstává tato informace zatím nerozluštěnou záhadou. K zobrazování paměti máme i další výhradu, u multimediálních zpráv a kontaktů telefon ukazuje pouze nic neříkající procentuální stav zaplnění paměti.

  

V menu Sharpu samozřejmě nechybí ani editor multimediálních zpráv a také v něm najdeme jednoduchý e-mailový klient. Ten podporuje protokoly POP3 a SMTP a nabízí velmi skromné nastavení. Stahovat lze buď celé zprávy a nebo jen hlavičky. Editor MMS není příliš přehledný, ale svoji práci odvede. Telefon je samozřejmě přednastavený pro Vodafone, ale není problém nastavit přístroj i pro jiné operátory. Telefon není blokovaný. Jen to nastavení musíte najít v menu "Sítě".

Fotoaparát nás zklamal

Fotoaparát Sharpu GX29 má pouze VGA rozlišení. Snímky se pořizují na výšku, tedy v rozlišení 480 x 640 obrazových bodů. Kvalita pořízených fotografií za ostatními mobily zaostává, snímky jsou neostré, přepálené a na věrnost barev můžeme také zapomenout. Fotoaparát má čtyřnásobné digitální přiblížení. Nechybí samospoušť. Limitem pro fotografování je velikost vestavěné paměti, která se rychle zaplní.

     

Díky čočce fotoaparátu umístěné na zádech na spodní části telefonu, hrozí že si při fotografování budete překážet prsty v kterých telefon držíte. Telefon umí také pořizovat videonahrávky v rozlišení 128 x 96 obrazových bodů. Videozáznam může být se zvukem a maximální délka záznamu nemůže přesáhnout jednu minutu.

Další funkce

Sharp GX29 patří mezi low-endy a tak od něj nemůžeme očekávat žádné výjimečné multimediální výkony. Vedle fotoaparátu nabízí již jen Javu a navíc díky optimalizaci pro portál Live! v telefonu nenajdete žádnou plnou hru, jen tři dema s časovým omezením. Pokud vás zaujmou, musíte si plné hraní zakoupit. Telefon lze se světem spojit přes kabel nebo přes Bluetooth. Kabel se s telefonem nedodává, jen CD se softwarem (ten lze stáhnout zde včetně pár obrázků a melodií). Doplňme, že Sharp nabízí datové přenosy GPRS v konfiguraci 4+2 timesloty.

  

Z dalších funkcí stojí za zmínku šest nezávislých budíků, hlasový zápisník, jednoduchá kalkulačka, skladatel melodií a poměrně přehledný kalendář s měsíčním náhledem. Každý záznam může mít až 150 znaků. Víc toho telefon nenabízí. K čemu by taky byl například MP3 přehrávač, když má paměť telefonu kapacitu pouhý 2,1 MB.

Sečteno a podtrženo

Proč ho koupit?
  • Výhodná cena
  • Design a zpracování
  • Nejlepší displej své třídy
  • Originalita
Proč ho nekoupit?
  • Mizerný fotoaparát
  • Malá paměť
  • Diakritika v SMS
  • Drobné nedostatky v menu
Kdy?
V prodeji
Za kolik?
 3 577 Kč (pouze u Vodafone)

Sharp GX29 je atraktivní véčko, které na první pohled vypadá honosněji než ve skutečnosti stojí. Cena 3 577 Kč při zakoupení předplacené karty se nám zdá v kontextu vlastností telefonu jako velmi příznivá. Jako dotovaný lze telefon u Vodafone pořídit již za 77 Kč.

Sharp boduje uhlazeným vzhledem, kvalitním zpracováním a špičkovým hlavním displejem. Tyto vlastnosti řadí telefon výš, než kam ve skutečnosti patří. Zpět mezi low-endy jej posouvá výbava, v které sice nechybí nic ze základních funkcí, ale ani nenabízí nic navíc. Malá paměť a špatný fotoaparát jsou dva nejzávažnější nedostatky telefonu. K tomu se řadí i odesílaná diakritika v SMS zprávách u testovaného vzorku. Jestli to je však konstrukční nedostatek, nebo pouze chyba konkrétního vzorku, netušíme.

Novinku můžeme směle doporučit všem méně náročným zákazníkům, kteří za přijatelnou sumu chtějí něco jiného než běžnou konfekci. Sharp GX29 je rozhodně nezklame.

Autor:
  • Nejčtenější

Vlny ho odnesly na oceán, ale měl velké štěstí. Mohli ho hledat i celé dny

Duchapřítomnost ve svízelné situaci si zachoval jeden australský surfař. Při obvyklém ranním surfování ho totiž překvapily silné vlny, které jej zavedly na oceán zhruba kilometr od pobřeží. Zpět se...

17. července 2024  7:02

Samsung dostal pořádný políček hned po premiéře klíčového modelu

V podstatě hned po premiéře skládacího modelu Z Fold 6 dostal Samsung pořádný políček od konkurenta. Honor totiž představil skládačku Magic V3, která je podstatně tenčí a výbavou se Samsungu vyrovná....

16. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

FBI prolomila mobil Trumpova atentátníka. Využila osvědčenou technologii

Agentům z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování se podařilo prolomit zabezpečení mobilu střelce Thomase Matthewa Crookse, který v sobotu na předvolebním mítinku v Pensylvánii postřelil...

17. července 2024  12:42

Ultra chytré hodinky od Samsungu mají jasného soupeře

Novinky ze série chytrých hodinek od Samsungu jsou dvě, avšak co se pozornosti týče, jedna z nich má jasně navrch. Výrobce totiž vedle klasického modelu Watch 7 uvedl úplnou novinku s označením Watch...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři lákají na letní data. Současné zákazníky ovšem vesměs opomíjejí

Premium

Slunečné počasí a vysoké teploty přímo vybízejí k pobytu v přírodě. Ať už trávíte čas u vody nebo v lesích ve stínu stromů, pravděpodobně je vám stálým společníkem mobilní telefon. Toho si jsou...

13. července 2024

Je to stylový ohebný mobil pod 20 tisíc. Prohlédněte si levnější motorolu

Motorola si i letos přichystala nové mobily ze série Razr a levnější model z nové nabídky je minimálně stejně zajímavý jako ten dražší. Cenu nastavil docela překvapivě nízko, výbavu má přitom...

18. července 2024

FBI prolomila mobil Trumpova atentátníka. Využila osvědčenou technologii

Agentům z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování se podařilo prolomit zabezpečení mobilu střelce Thomase Matthewa Crookse, který v sobotu na předvolebním mítinku v Pensylvánii postřelil...

17. července 2024  12:42

Vlny ho odnesly na oceán, ale měl velké štěstí. Mohli ho hledat i celé dny

Duchapřítomnost ve svízelné situaci si zachoval jeden australský surfař. Při obvyklém ranním surfování ho totiž překvapily silné vlny, které jej zavedly na oceán zhruba kilometr od pobřeží. Zpět se...

17. července 2024  7:02

Tyto mobily vám mohou na dovolené hodně ušetřit. Levné má jediná značka

Přestože dva ze tří tuzemských operátorů letos značně snížili poplatky za data v zemích mimo Evropskou unii, což je třeba i blízké Turecko, stále může být levnější alternativou místní SIM. Tu...

17. července 2024

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...

Krach manželství fotbalového průšviháře Fenina. Rozvod trval 15 minut

Obvodní soud pro Prahu 5 v pondělí během čtvrt hodiny rozvedl manželství bývalého fotbalového reprezentanta Martina...