Sony Ericsson T630 - povedený a překvapivý (recenze)

Mobilní telefon Sony Ericsson T630 nabízí snad všechny myslitelné funkce, které jen můžeme od mobilu očekávat. Navíc přidává zvučné jméno a velmi kvalitní displej.

Mobilní telefon Sony Ericsson T630 toho musí hodně dokázat. Je totiž nástupcem poměrně povedeného a velmi úspěšného modelu T610, který mnozí příznivci tohoto výrobce považují za jeho vlajkovou loď. Je tedy nad slunce jasné, že Sony Ericsson T630 toho musí hodně dokázat.

Sony Ericsson v současné době vyrábí mobilní zařízení spadající do tří kategorií, které jsou odlišeny počátečním písmenem. Zatímco modely začínající písmenem T (kupříkladu T610 nebo T630) představují mobilní telefony klasické koncepce, modely s péčkem na začátku zahrnují chytré mobily (modely P800 a P900) a konečně řada Z představuje nově se na evropském trhu objevující mobily véčkové koncepce.

Vzhled

Nejvíce změn doznal recenzovaný mobilní telefon ve srovnání se svým předchůdcem právě v oblasti vzhledu. K recenzi jsme měli k dispozici model telefonu určený pro prodej výhradně v distribuční síti mobilního operátora T-Mobile, která se od obyčejné T630 liší především tmavými kryty a nepřehlédnutelným logem operátora ve spodní částí telefonu.

   

Ve srovnání se starším modelem T610 má recenzovaná novinka jinak řešený blok klávesnice. Klávesy byly zvětšeny tak, že tvůrci úplně eliminovali mezery mezi nimi, stejným stylem jsou provedeny i dvě softwarová tlačítka pod displejem. Na starším modelu byla tlačítka o poznání drobnější. Čtyřsměrový joystick zůstal zachován beze změn. Psaní textu je na nové klávesnici rychlé a přesné, tlačítka mají jistý dotisk.

Větší část přední části telefonu zabírá barevný aktivní displej. Na pravém boku telefonu najdete hardwarové tlačítko určené ke spuštění wapového prohlížeče, na boku levém pak můžete používat dvojici kurzorových tlačítek doplněné o tlačítko s piktogramem fotoaparátu, které slouží pro rychlý vstup do vestavěné fotoaplikace. Funkci hardwarových tlačítek nelze bohužel jednoduše měnit.


Minigalerie oficiálních fotografií

                                 

Na horní hraně telefonu je zapuštěno okénko infračerveného portu a zapínací tlačítko, které nelze použít stejně jako u konkurenčních Nokií pro rychlou volbu aktuálního vyzváněcího profilu. Spodní hrana telefonu obsahuje běžný konektor umožňující připojení mnoho dostupných doplňků.

Náš tip: nepřehlédli jste videorecenzi miniaturního autíčka, které lze prostřednictvím Bluetooth technologie ovládat také z tohoto mobilního telefonu?

Zadní stěnu telefonu tvoří z více než dvou třetin plastová skořepina akumulátorového krytu. Její součástí je malé vypouklé zrcadlo usnadňující fotografování autoportrétů, které těsně sousedí s čočkou digitálního fotoaparátu. Na zadní stěně ještě najdete konektor pro připojení externí antény, pochopitelně překryt pryžovou ucpávkou.

Displej

Displej recenzovaného mobilního telefonu je barevný aktivní typu MD/TFD. Nabízí rozlišení 128 x 160 obrazových bodů, na kterých dokáže zobrazit až pětašedesát tisíc barevných odstínů. Reprodukce barev naprosto věrná, čitelnost zobrazených informací je velmi dobrá. Horší již je tomu na přímém slunečním světle; tímto neduhem však trpí všechny současné barevné displeje.

   

Displej je při práci s telefon využit opravdu bezezbytku a stejně jako u modelu Sony Ericsson T610 je jeho překreslování okamžité. Za tento displej si Sony Ericsson rozhodně zaslouží jedničku s hvězdičkou. Menu telefonu je stejné jako u telefonu T610, prohlédnout si je můžete v jeho fotogalerii.

Baterie

Lithium-polymerová baterie o kapacitě 770 mAh je ukryta pod zadním krytem. Výrobcem udávaná výdrž na jedno nabití baterie hovoří o dvou stech hodinách v pohotovostním nebo až o více než pěti stech protelefonovaných minutách. Naše zkušenosti s tímto telefonem tyto hodnoty jen potvrzují, běžně jsme se okolo hranice dvou set hodin pohybovali. Dobití akumulátoru prostřednictvím dodávané cestovní dobíječky nepřesáhlo nikdy dobu dvou hodin.

Telefonování

Telefonování je s recenzovaným mobilním telefonem pohodlné a naprosto bezproblémové. Kvalita reprodukce je na slušné úrovni, hlasitost hovoru také. Telefon bohužel stále neumí pracovat současně s telefonním seznamem umístěným na simkartě mobilního operátora a s vnitřním seznamem telefonu. Přístroj pouze po vložení nové nebo neznámé simkarty nabídne její zkopírování do paměti telefonu.

   

Vnitřní seznam pojme až 510 telefonních čísel a překvapivě není vícepoložkový tak, jak jsme zvyklí z jiných mobilních telefonů. Pokud k jednomu záznamu uložíte kupříkladu tři telefonní čísla, zaberete tím skutečně tři pozice, takže po vložení prvního záznamu máte k dispozici pouze 510 - 3 = 507 položek.

Vlastní vyzváněcí melodii lze přiřadit i textovkám či ememeskám, Sony Ericsson T630 nechybí ani vyzváněcí profily. Profily lze nechat aktivovat i podle událostí v kalendáři, což ocení především zapomnětliví jedinci. Diskrétní režim lze kdykoliv nastavit delším přidržením klávesy C v pohotovostním stavu. Zajímavostí je vestavěný editor melodií, která zvládá i polyfonii.

   

Recenzovaný mobilní telefon Sony Ericsson T630 zvolní velmi hlasitě, reprodukce výšek i basů je poměrně kvalitní. Vícehlasé vyzváněcí melodie ve formátu .MID můžete do telefonu dostat buďto ze stolního nebo přenosného počítače, z jiného mobilního telefonu prostřednictvím infračerveného portu nebo technologie bluetooth, prostřednictvím wapu nebo jako součást multimediální MMS zprávy.

Ovládání

Ovládání telefonu je stejné jako u ostatních současných mobilů tohoto výrobce. Jeho základem je čtyřsměrový joystick pod displejem (jeho stisknutím se potvrzuje aktuální volba) doplněné o dvojici softwarových tlačítek. Jejich aktuální funkce se v průběhu práce s telefonem mění a je vždy uvedena ve spodním stavovém řádku displeje.

   

Levé softwarové tlačítko zobrazí v pohotovostním režimu seznam posledních odchozích hovorů, pravé pak otevře úvodní stránku wapového portálu t-zones a není jej možné jednoduše změnit. V pohotovostním stavu mají přiřazeny určité funkce také jednotlivé směry ovládacího joysticku. Zatímco za šipkou vzhůru se skrývá úvodní stránka wapového prohlížeče, šipka vlevo otevře první položku uživatelského menu, v našem případě tedy editaci nové textové zprávy, šipka dolů vstoupí do seznamu kontaktů. Stisknutím středu kurzorového tlačítka stejně jako stisknutím šipky vpravo v pohotovostním stavu otevře hlavní menu.

   

Hlavní menu je grafické, tvoří je čtyři řady po třech ikonách. Stejně jako u ostatních modelů tohoto výrobce máte i na Sony Ericssonu T630 možnost vytvořit si vlastní uživatelské menu.

Práce se zprávami

Textové, multimediální i e-mailové zprávy najdete přímo v základním menu telefon pod položkou Zprávy. Při tvorbě zprávy máte k dispozici pouhé čtyři řádky textu, přestože větší část displeje zůstává nevyužita. Editor je však graficky proveden velmi dobře a písmo je dostatečně velké a velmi dobře se čte.

   

Při tvorbě zpráv můžete použít jak běžného systému Multitap, tak i české slovníku T9. S jeho pomocí můžete psát zprávy ve dvou režimech. V prvním z nich je použité plné kódováni UNICODE (tedy včetně české diakritiky), ovšem za cenu omezení velikosti textové zprávy na pouhých sedmdesát znaků. V druhém dostupném režimu nejsou při psaní textové zprávy používána česká znaménka, ale pouze jejich západní opisné varianty. Místo písmenka a s čárkou se tedy objeví a s obrácenou čárkou a podobně.

Dlouhé textovky nejsou problémem, telefon je rozdělí na odpovídající počet běžných textových zpráv. Paměť na zprávy pojme okolo sedmdesáti textovek - je totiž dynamická a počet celkově uložitelných zpráv záleží na velikostech a obsahu uložených textovek. Užitečnou funkcí při čtení zpráv je "Odpovědět a odstranit".

   

Multimediální MMS zprávy fungují dobře. Paměť pro MMS zprávy je sdílená s javovými aplikacemi i fotogalerií a její velikost jsou necelé dva megabajty. V přehledu využití paměti uvítáte, že je zobrazován i prostor obsazený každou z uložených zpráv.

   

Editor MMS zpráv je stejný jako editor textovek s tím rozdílem, pouze při přidávání více obrázků reaguje telefon pomaleji, než by bylo milé. Také při otevírání velkých zpráv, které obsahují více fotografií je jejich otevírání pomalé.

Data, emaily

Recenzovaný telefon se může chlubit plnou podporou rychlých datový přenosů s využitím paketové technologie GPRS (konfigurace 4 + 1 timeslot). Použít můžete také rychlého vytáčeného připojení prostřednictvím technologie HSCSD nebo běžných vytáčených dat CSD. Se svým nejbližším okolím dokáže telefon komunikovat jak pomocí USB kabelu (ten však není součástí prodejního balení), tak i infračerveného či bluetooth připojení. Ovladače se softwarem najdete na přiloženém cédéčku.

   

Klient elektronické pošty pracuje korektně s češtinou kódovanou běžným ISO8859-2, problémy se správným zobrazováním má při použití moderního UTF8 a se zprávami ve formátu HTML, které ne vždy dokáže zobrazit. Klient podporuje e-mailové schránky obsluhované protokoly POP3 i IMAP4, podporuje i přílohy. Při otevření schránky příchozí pošty jsou automaticky staženy hlavičky nových emailových zpráv, nejvýše však 18 zpráv současně. Krátké zprávy jsou staženy společně s hlavičkami, delší zprávy jsou ponechány na serveru a klient je stáhne teprve při otevření této zprávy.

   

Pokud máte v inboxu více zpráv než jen stažených osmnáct, dalších osmnáct zpráv se vám stáhne až tehdy, chcete-li je skutečně vidět.

WAP

Wapový klient použitý v mobilním telefonu Sony Ericsson ničím novým nepřekvapí, podporuje jak barvu, tak i zabezpečené připojení a stahování aplikací, her, obrázků i melodií. Webový prohlížeč tento telefon neobsahuje, s úspěchem však lze využít některého z javových webových browserů.

   

Fotoaparát

Fotoaparát, jehož čočka je umístěna v horní části zadního krytu baterie, dokáže snímat snímky ve dvou velikostech: menší obrázek rozměry pouze 120 x 160 obrazových bodů, větší obrázek nabídne 288 x 352 obrazových bodů. Pro mobilní fotografování pro potřeby MMS tyto hodnoty postačují, pro občasný archivní snímek z cest nikoli.

   

Možnost nastavení fotoaparátu nejsou příliš bohaté. Kromě již zmiňované velikosti máte možnost použít noční režim, na fotografii můžete aplikovat černobílý, sépiový efekt nebo efekt negativu. Především v případě posledně jmenovaného lze pochybovat o jeho užitečnosti či využitelnosti. V nastavení již najdete jen možnost editace výchozího názvu fotografií a nastavení desetivteřinové samospouště. Ukázky fotografií si můžete prohlédnout v tomto článku.

Java, hry

Kromě aplikací a her vytvořených v programovacím jazyce Java můžete stahovat, instalovat a spouštět i hry postavené na herní platformě Mophun. Hry z obou kategorií jsou odděleny v různých podsložkách příslušného menu, tudíž vždy budete vědět, o jakou se jedná. Ukázky dvou dodávaných Mophun her si můžete prohlédnout v jedné z našich videosekvencí.

   

Hry vytvořené pro Mophun jsou o poznání rychlejší a hratelnější než jejich javové kolegyně. Pomalost Javy všeobecně nás u tohoto mobilu překvapila a současně zklamala ? v testu rychlosti provedené prográmkem jBenchmark jsme dosáhli hodnoty 312 bodů, což naše dojmy potvrzuje.

   

Pro aplikace a hry se využívá sdílené paměti ? záleží tedy na tom, kolik máte uvnitř telefonu textovek, ememesek, zvuků a fotografií. Na žádné omezení velikosti aplikace jsme v průběhu našeho testování nenarazili.

Ostatní

Za zmínku stojí především kalendář (zobrazuje náhled na den, týden, měsíc i na seznam úkolů; u vytvářené položky můžete nastavit její opakování i profil vyzvánění, který se má v jejím průběhu použít; vkládat lze také připomínky či opakované události), poznámky (máte k dispozici stejný editor se stejnými nastaveními jako v případě tvorby běžné textové zprávy; poznámky lze synchronizovat se stolními PIM), Budík (jak obyčejný, tak i opakovaný budík), časovač, stopky (podporují mezičasy a čas odpočítávají na desetiny vteřin), kalkulačka (má jednu paměť na mezivýsledky), paměť kódů (aplikace schopná uchovávat citlivé informace, jako jsou například PINy a podobně).

Nejčtenější

Nejlepší místo pro život v Česku. Podívejte se na něj z ptačí perspektivy

Putování po základnových stanicích mobilních operátorů nás zavedlo do města, které je téměř na dosah Prahy. Není tak divu, že jsme z navštívené lokality dohlédli třeba na městskou část Háje či jednu...

Má iPhone 16e vůbec šanci proti nadupaným prémiovkám střední třídy?

Vyšší střední třída smartphonů je aktuálně hodně „našlapaná“. Apple sem zamířil se svým novým iPhonem 16e, své stálice tu mají Google i Samsung a na paty jim šlapou atraktivní vyzyvatelé od značek...

Nejočekávanější iPhone 17 může mnohé nemile překvapit. Bude plný kompromisů

Apple v září představí čtyři nové iPhony. Očekávané jsou všechny, ale jeden bude zbrusu nový. Měl by se jmenovat Air a bude to asi nejtenčí smartphone na trhu. Postupně unikají jeho parametry a jedna...

Pět let pokroku v podání Samsungu. Našli jsme překvapivé rozdíly

U špičkových modelů smartphonů dochází mezigeneračně k pozvolnému vylepšování. Teprve delší časový úsek ukáže opravdový pokrok. Porovnali jsme tedy aktuální Samsung Galaxy S25 Ultra s jeho pět let...

Nový levný, nebo špičkový z výprodeje? Stojí podobně, ale dost se liší

Aktuální Pixel 9a vyjde oficiálně na 13 990 korun. Starší, ale výbavou nadupanější Pixel 8 Pro přitom stojí 14 990 korun. Cenově dostupný pixel tak má překvapivého stájového soupeře. Přesto bude...

Nic lepšího smartphony zřejmě nenabídnou. Přichází nový král fotografování

Loňský předchůdce je stále s převahou nejlepším fotomobilem na světě. Lze předpokládat, že novinka ho na této pozici překoná a vlastně se jen čeká, o kolik lepší bude. Možná se jí dočkáme i v Česku,...

23. června 2025

Super výkon a obří baterie za hezkou cenu. Test Realme GT 7

Zatímco spousta konkurentů dělá jen malé krůčky ve vylepšování výbavy, Realme se do toho s modelem GT 7 vrhlo po hlavě. Mezi současnou nabídkou modelů do dvaceti tisíc korun má bezkonkurenční...

22. června 2025

Je to průšvih? Nový supertenký samsung seženete už teď s velkou slevou

Samsung představil supertenký model S25 Edge v polovině května. Prodává ho všude možně, ale v Česku nebo na Slovensku ne. Což však neznamená, že ho sehnat nelze. Naopak, nabídek je dost a ceny jsou...

21. června 2025  7:02

Žádný jiný android to neumí. Tato chystaná skládačka chce splnit nemožné

Společnost Vivo brzy plánuje vydat nejnovější ohebný telefon Vivo X Fold 5. Vedle pokroků ve výbavě však Vivo našlo způsob, jako uživatelům androidu zpřístupnit něco, co se zatím jiným výrobcům...

21. června 2025

Nejlepší místo pro život v Česku. Podívejte se na něj z ptačí perspektivy

Putování po základnových stanicích mobilních operátorů nás zavedlo do města, které je téměř na dosah Prahy. Není tak divu, že jsme z navštívené lokality dohlédli třeba na městskou část Háje či jednu...

20. června 2025

Operátoři musejí postavit stovky vysílačů. Pomůže jim i sdílení infrastruktury

V Česku je více než 1 600 lokalit, kde není dostupný kvalitní mobilní signál. Na takzvaná bílá místa se z rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu musejí zaměřit všichni tři mobilní operátoři. Do...

19. června 2025  7:02

Nový levný, nebo špičkový z výprodeje? Stojí podobně, ale dost se liší

Aktuální Pixel 9a vyjde oficiálně na 13 990 korun. Starší, ale výbavou nadupanější Pixel 8 Pro přitom stojí 14 990 korun. Cenově dostupný pixel tak má překvapivého stájového soupeře. Přesto bude...

19. června 2025

T-Mobile rozdává na léto data zdarma. Zákazníky láká i na zmrzlinu

T-Mobile představil nabídku pro letošní léto. Pro zákazníky si připravil především porci bezplatných letních dat. Má však pro ně i další stylové dárky. A to až do konce srpna.

18. června 2025  7:02

Má iPhone 16e vůbec šanci proti nadupaným prémiovkám střední třídy?

Vyšší střední třída smartphonů je aktuálně hodně „našlapaná“. Apple sem zamířil se svým novým iPhonem 16e, své stálice tu mají Google i Samsung a na paty jim šlapou atraktivní vyzyvatelé od značek...

18. června 2025

Je to blamáž. Trumpův mobil nemůže být odjinud než z Číny

Podle firmy amerického prezidenta měl vznikat ve Spojených státech. Nicméně podle expertů oslovených serverem CNBC není reálné, aby avizovaný Trump Mobile T1 vznikl na domácí americké půdě. Tvrdí, že...

17. června 2025  16:20

Ani kapka nazmar: Soutěžíme o dětské designové lahvičky NUK Mini-Me
Ani kapka nazmar: Soutěžíme o dětské designové lahvičky NUK Mini-Me

Hledáte lahvičku, kterou si zamiluje každé dítě? Lahve z řady NUK Mini-Me jsou skvělé pro každodenní použití doma i na cestách. Mají moderní...

Nejočekávanější iPhone 17 může mnohé nemile překvapit. Bude plný kompromisů

Apple v září představí čtyři nové iPhony. Očekávané jsou všechny, ale jeden bude zbrusu nový. Měl by se jmenovat Air a bude to asi nejtenčí smartphone na trhu. Postupně unikají jeho parametry a jedna...

17. června 2025  7:02

Prezident Trump zakládá mobilního operátora. Bude i zlatý mobil

Americký prezident oznámil vstup na telekomunikační trh. Chce mít nejenom vlastního mobilního operátora, ale i značku telefonů. První „Trump Phone“ bude zlatý smartphone.

16. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.