Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. května 2020 Vilém

Sony Ericsson S700 - budete mít o čem snít (recenze)

aktualizováno 
Sony Ericsson S700 je jeden z nejlépe vybavených modelů, které letos zavítají na náš trh. Telefon je vybaven paměťovou kartou, Bluetooth, rádiem a fotoaparátem s rozlišením 1,3 MPx. Vzhledem k vysoké ceně se nebude prodávat po tisících, ale mnoho uživatelů bude o S700 snít.

Sony Ericsson přinese v krátké době na náš trh jeden ze svých japonských modelů. Nový S700 (S700i je identický model, "i" označuje zkratku z angl. slova international) je evropskou variantou modelu SO505i. Jedná se o špičkově vybavený přístroj s unikátní vytáčecí klávesnicí, kterou je možné spatřit ještě u Motoroly V80 nebo V70.

Sony Ericsson S700 není smartphone s operačním systémem, ačkoliv by tomu jeho luxusní vzhled a velký displej napovídal. Výrobce jej tedy připravil pro náročné uživatele, kteří jsou sice ochotni připlatit si za perfektně vybavený přístroj, ale chytrý telefon ve stylu Sony Ericssonu P900 je pro ně zbytečný.

Vzhled - elegantní industriální design

Sony Ericsson svými novými modely vsadil na zdánlivě jednoduchý industriální design. Podobně jako u modelu K700 i novinka věrně napodobuje kov. Kryty sedí a každý detail na telefonu je perfektně zpracován. Největší inovací oproti předešlému modelu je již zmíněná vytáčecí klávesnice, podpora paměťových karet MemoryStick Duo a přítomnost fotoaparátu s rozlišením 1,3 MPx.

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700

Díky výraznému zakulacení horní i spodní části a zkosení bočních hran působí Sony Ericsson S700 jako mírně baculatý telefon. V okamžiku, kdy vezmete S700 do ruky, ho také ucítíte, protože váží slušných 137 gramů. Na krku nebo v kapse u košile tak bude nový Sony Ericsson značnou zátěží. Na druhou stranu dodává větší hmotnost telefonu dojem preciznosti. Pocit, že v ruce držíte něco víc než hračku, není k zahození.

Sony Ericsson S700

Sony Ericsson u svých nových modelů razí cestu designu dvou stran. Jedna strana telefonu tak vypadá jako mobil a druhá jako čistokrevný fotoaparát. Vzhledem ke stále rostoucím schopnostem digitálních snímačů se jedná o velmi zajímavý marketingový tah. Přesto na našem serveru budeme jako přední stranu nadále označovat tu s telefonem.

Sony Ericsson S700

Přední strana telefonu je zpracována velmi jednoduše v jednolité lesklešedé barvě. To, co zde má zaujmout, je luxusní barevný displej v černém rámečku. Přímo pod displejem se nachází funkční část klávesnice, která se skládá ze stejných tlačítek jako další modely od Sony Ericsson. Pouze místo tradičního joysticku výrobce použil pětisměrné navigační tlačítko.

Sony Ericsson S700

Boky telefonu jsou mírně prohnuté dovnitř, podobně jako u modelů T610 a T630. Díky této ergonomii telefon výborně padne do ruky, což není stále u všech nových modelů pravidlem. Na bocích se setkávají dva základní barevné odstíny telefonu - leskle šedá barva vnějších krytů a tmavě šedý odstín vnitřní části telefonu.

Na boku si můžete všimnout, že spoj obou částí telefonu není zcela vodorovný. Naklopení otočného kloubu způsobuje, že po otevření telefon není rovný, ale mírně kopíruje tvar hlavy. Na levém boku našel své místo zámek klávesnice. Posuvné tlačítko má výrazné výstupky a při odemykání klade poměrně značný odpor. V režimu fotoaparátu se jím aktivuje LED dioda pro přísvit scény. Pod zámkem se nachází ještě černé sklíčko chránící infraport a Bluetooth.

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700

Pravý bok telefonu je obsazen slotem pro paměťovou kartu, který je chráněn gumovou krytkou. Oceňujeme, že je slot vyveden stranu a při výměně karty není nutné přístroj vypínat. Těsně u gumové krytky se nachází tlačítko spouště digitální fotoaparátu. Téměř v horní části najdete klávesy pro regulaci hlasitosti. V režimu fotoaparátu slouží tyto klávesy pro seřízení jasu.

Horní hrana S700 je zcela holá, ta spodní ukrývá pod gumovou krytkou datový a nabíjecí konektor. Zadní strana Sony Ericssonu S700 upoutá pozornost více než ta přední. Nemůžeme se ubránit dojmu, že se zde výrobce nechal inspirovat kompaktními fotoaparáty značky Olympus. Na první pohled zde zaujme výrazný kroužek obklopující snímač fotoaparátu. Tento kroužek je velmi lesklý a na jeho povrchu lze nahmatat drobné rýhy.

Sony Ericsson S700

V redakci jsme se nedokázali shodnout, jestli výrobce pro tento prvek použil metalický materiál nebo dokonalou plastovou napodobeninu. Přikláníme se ovšem k první variantě. Na protější straně si můžete všimnout drobného chromovaného madélka, které ještě více dotváří podobu pravého fotoaparátu. Popis a recenzi všech funkcí fotoaparátu naleznete v samostatném článku.

Použitá baterie je typu Li-ion o kapacitě 780 mAh. Telefon by s ní měl vydržet až 7 hodin hovoru nebo 300 hodin v pohotovostním režimu. Fotoparát a MP3 budou baterii samozřejmě značně vybíjet.

Klávesnice - každá část z jiného těsta 

Klávesnice Sony Ericsonu S700 je rozdělena na funkční a číselnou část, která se standardně ukrývá uvnitř telefonu. Pro ovládání telefonu slouží velké pětisměrné navigační tlačítko. Jednotlivé směry jsou dostatečně zvýrazněné a kolmým stiskem klávesy lze potvrdit aktuální volbu.

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700

Navigační tlačítko obklopují v pravidelných rozestupech čtyři funkční klávesy. Dvojice ve spodních rozích displeje plní různé funkce v závislosti na tom, kde v menu se nacházíte. Spodní tlačítka slouží u telefonů Sony Ericsson pro návrat menu o úroveň výš a mazání znaků. Funkční tlačítka mají malý zdvih a dobrou odezvu. Oceňujeme na nich výrazné rozestupy a jejich velikost.

Číslená klávesnice uvnitř telefonu již tolik pozitivních vlastností nemá. Vzhledem ke konstrukci telefonu musela být vnitřní klávesnice velmi plochá. Tlačítka nejen nevystupují nad povrch telefonu, ale jsou v krytu dokonce mírně utopená, což je cítit zejména při jejich stisku. Číslená tlačítka mají navíc zcela nevýraznou odezvu a při psaní není jasně cítit, kdy již došlo ke stisku klávesy. Na druhou stranu jsou tlačítka poměrně velká a mají výrazné rozestupy.

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700

Do levého spodního rohu výrobce umístil klávesu pro přímý vstup na mobilní portál a v pravém spodním rohu je tlačítko pro vypínání. Tyto tlačítka vypadají stejně jako ostatní klávesy. Při testování se nám tak občas stalo, že jsme při psaní instinktivně mačkali spodní klávesy v domnění, že se jedná o „*“ nebo „#“. Na toto rozložení si ovšem lze rychle zvyknout. Podsvícení klávesnice je výborné.

Displej - najdete jen pár konkurentů 

Displej Sony Ericssonu S700 patří k těm nejkvalitnějším, se kterými jsme se zatím mohli setkat. Jeho kvalitu lze přirovnat k modelům GX23 a TM100 od výrobce Sharp nebo Samsungu D410. Displej má rozměry 46 x 36 milimetrů (2,3“) a rozlišení 240 x 320 obrazových bodů. Zobrazit dokáže až 262 tisíc barev, kontrast i jas je vynikající. Displej má velmi detailní kresbu, o čemž se můžete přesvědčit na několikanásobně zvětšené fotografii menu. Poměrně výrazně se ovšem displej zapatlává a během testu jsme jej museli často leštit.

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700

Menu telefonu je graficky velmi pěkně zpracované, ale nijak výrazně se neliší od modelu Sony Ericsson K700. Základní nabídka, do které se dostanete stiskem navigační klávesy, má podobu matice 3x4. Každé položce také odpovídá jedna číselná klávesa a menu tak lze ovládat rychleji. S700 také nabízí možnost rychlé aktivace důležitých funkcí stiskem některého ze směrů v úvodní obrazovce.

V případě, že je někde v menu větší množství voleb (například nastavení nebo přidávání nového kontaktu), jednotlivé položky jsou uspořádány do přehledných záložek. V menu také naleznete jednoduchý průzkumník, který pomáhá s organizací dat v paměti. Průzkumník zobrazuje naráz záznamy v telefonu i na kartě a jasně je odlišuje ikonou. Menu reaguje na pohyb navigační klávesy velmi rychle a k ovládání telefonu nemáme celkově žádné výhrady.

Opravdový hudební mobil

Sony Ericsson S700 poslouží svému majiteli také jako velmi kvalitní hudební mobil. Telefon si rozumí s hudebním formátem MP3 a kvalita přehrávání je špičková. Troufneme si dokonce tvrdit, že úroveň reprodukce je zcela srovnatelná se samostatnými MP3 přehrávači. Zvuk ze sluchátek, které jsou součástí balení, je dynamický a S700 nešetří ani výraznými basy.

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700

Velkou výhodou pro použití S700 jako MP3 přehrávače je snadný přístup k paměťové kartě. Stačí odklopit gumovou krytku, trochu na kartu zatlačit a ta už sama vyskočí. V menu není třeba lovit položku „Vyjmout paměťovou kartu“. Základní paměť telefonu je 32 MB, z nichž přibližně 30 MB je přístupné uživateli. Součásti základního balení je také jedna karta ve formátu Memory Stick Duo o kapacitě 32 MB.

Tato paměť stačí přibližně pro 32 minut dostatečně kvalitní hudby při kódování 128 kbps. Nesmíme ovšem zapomenout, že i fotografie zabírají poměrně velký prostor (jedna v průměru 250 kB při nejlepším rozlišení), a tak bude pro plné využití multimediálních vlastností třeba sáhnout do peněženky a pořídit větší kartu. Paměťovou kartu  Memory Stick Duo o kapacitě 128 MB, kterou považujeme za optimální, lze pořídit za cenu okolo 1500 Kč. 128MB paměť je v současné době základní i pro samostatné MP3 přehrávače. Formát Memory Stick Duo ovšem nepatří na trhu k nejlevnějším.

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700

MP3 skladby jsme ukládali na paměťovou kartu přes čtečku. Samozřejmě je možné využít i přímou synchronizaci s počítačem. Pro odeslání souborů přes infraport nebo Bluetooth není nutné instalovat PC Suite. Pro skladby MP3 je v telefonu speciální přehrávač (označený jako Přehrávač záznamů). Zde se zobrazují soubory uložené na kartě v adresáři MP3. Přehrávač záznamů u S700 rozumí i adresářové struktuře a bez problému si tedy můžete skladby třídit.

Součástí přehrávače je také kvalitní ekvalizér, který nabízí možnosti zvýraznění basů, hlasu a nebo výšek. Ekvalizér je dokonce možné nastavovat i ručně. U MP3 přehrávače bychom ocenili trochu vyšší hlasitost reprodukce, protože například v metru je hudba špatně slyšet. Také je vzhledem k možnostem telefonu škoda, že pro připojení sluchátek není k dispozici standardní jack, který by umožnil použít i kvalitnější sluchátka.

Kromě MP3 nabízí Sony Ericsson S700 i integrované FM radio. Rádio hraje pouze s připojenými sluchátky, protože slouží jako anténa. MP3 i rádio je možné pustit na pozadí a procházet přitom menu telefonu. Rádio je navíc možné pustit nejen do sluchátek, ale také nahlas. Hlasitá reprodukce nás velmi mile překvapila. Zvuk ze zadního reproduktoru je čistý a neozývá se v něm žádné chrčení. Telefon naladí stanice v rozmezí 87,5 až 108 MHz a dvacet rozhlasových stanic lze do telefonu uložit.

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700  

S700 lze použít také jako diktafon s libovolně dlouhou dobou záznamu. V menu Zábava naleznete aplikaci MusicDJ. Ve velmi intuitivním grafickém prostředí zde můžete skládat vlastní skladby.

Telefonování - seznam zůstává malý

Na příchozí hovor mohou upozornit až 40 hlasé polyfonní melodie. Klasickou MP3 jako vyzvánění nastavit nelze. Místo toho připravil Sony Ericsson pro nové modely rozhraní PlayNow, kde je možná stáhnout s použitím pouze třech kliků MP3 melodii za poplatek. Tato strategie je z komerčního hlediska jistě zajímavá, ovšem její funkčnost je závislá na dohodě s operátorem. V tuto chvíli je PlayNow dostupné jen v několika zemích západní Evropy a u nás v dohledné době k dispozici nebude.

Podle aktuálních informací od společnosti Sony Ericsson umožní finální firmware pro model S700 prohledávat telefonní seznam podle více písmen. Tento firmware bude dostupný i pro model K700.

Telefonní seznam je v podstatě stejný jako u modelu T610. Zůstává zde 510 paměťových pozic, což není nijak mnoho, ale většině uživatelů bude stačit. Mnohem horší je prohledávání kontaktů pouze podle prvního písmena. Tuto nevýhodu si plně uvědomíte ve chvíli, kdy budete mít v seznamu například 20 jmen začínající od písmene „K“. Pro nalezení vybraného záznamu je pak nutné vytrvale klikat.

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700   

Důležitá čísle lze rychle vytáčet stiskem číselných kláves nebo hlasovým příkazem. Hovory lze hlasem i přijímat. K dispozici jsou samozřejmě vyzváněcí profily a skupiny volajících. Těch si můžete nadefinovat libovolné množství a hovory lze podle nich i filtrovat. Jednotlivé záznamy v telefonu jsou strukturované a lze k nim přiřadit i fotografie. Každého volajícího může odlišit jiné vyzvánění. Počet čísel u záznamu je limitován pěti, celkový počet položek uložitelných ke každému záznamu je 18.

Sony Ericsson S700 má velmi čistý zvuk i v případě, že požijete hlasitý odposlech. Hovor lze nahrávat bez jakéhokoliv časového limitu. Ocenili bychom ještě o stupeň vyšší hlasitost v případě telefonování na hlučnějších místech. Vzhledem k přetáčecímu konceptu klávesnice, se také u otevřeného telefonu ocitnou tlačítka hlasitosti v levém spodním rohu, kde je není možné jednou rukou nahmátnout.

Zprávy - píše se dobře

Sony Ericsson K700 podporuje SMS, EMS a MMS, obsahuje také e-mailový prohlížeč a funkci Moji přátelé pro rychlou internetovou komunikaci. Při psaní pomáhá český slovník T9, u něhož si můžete zvolit, jestli má psát včetně diakritiky a zkracovat tak zprávy, nebo jestli má háčky a čárky ořezat. Textový editor nabízí tři základní velikosti písma. Škoda, že telefon nevyužívá lépe plochu displeje, ale i tak se sem vejde největším fontem šest řádků písma.

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700  

Klávesnice je velmi citlivá a stačí jí při psaní lehce pohladit. K ideálním parametrům pro psaní by bylo potřeba, aby měly tlačítka výraznější odezvu a trochu vystupovala nad povrch telefonu. Editor textu nemá, podobně jako zbytek menu, téměř žádné zpoždění, zde udělal Sony Ericsson S700 velký pokrok.

Napsané zprávy lze snadno posílat celým skupinám uživatelů a oceňujeme, že telefon nabízí čísla, na která bylo psáno naposledy. Ve většině případů v tomto seznamu naleznete potřebný kontakt rychleji než v adresáři.

Organizační funkce a datové funkce - vše potřebné

Organizační funkce nemůže špičkový model opomenout. K dispozici je uživateli přehledný kalendář, který nabízí denní, týdenní i měsíční pohled. Samozřejmostí je také úkolovník. Stejně jako u modelu K700 jsou zde ještě poznámky a dvojice budíků. Jeden budík je pravidelný a druhý opakovatelný ve vybrané dny v týdnu. Standardní výbavou jsou také stopky, kalkulačka, časovač a aplikace pro bezpečné ukládání důležitých kódů a hesel. Organizační údaje lze synchronizovat s PC nebo je odeslat přes infraport, Bluetooth nebo jako MMS. S700 podporuje také vzdálenou synchronizaci přes SyncML.

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700   

Z datových funkcí nabídne Sony Ericsson S700 téměř vše na co si vzpomenete. Přímo v telefonu je prohlížeč pro Wap 2.0 a S700 v omezené míře zobrazí i stránky HTML. Telefon podporuje GPRS třídy 10 (4+2) a tedy poslouží výborně i jako modem. Vzhledem k avizovanému spuštění EDGE je trochu škoda, že tuto technologii S700 nepodporuje. S počítačem telefon propojíte pomocí datového kabelu, infraportu nebo Bluetooth. Stejně jako u modelu K700 je možné u použít Bluetooth jako dálkové ovládání na počítač.

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700

Pro další aplikace nebo hry je zde podpora Java MIDP 2.0. Jako u všech nových modelů od Sony Ericsson i S700 obsahuje 3D engine pro podporu trojrozměrných her. V telefonu je standardně nahraný 3D tenis.

Sečteno a podtrženo

Sony Ericsson S700 je bezpochyby nejlepší současný telefon bez operačního systému. Industriálně zpracovaný model působí velmi luxusním dojmem a nabídne zákazníkům téměř vše, co mohou dnes od telefonu očekávat. Nejvíce na tomto modelu oceňujeme kvalitu reprodukce MP3, ale ani fotoaparát rozhodně nestojí v pozadí.

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700

Dojmy z tohoto modelu máme ovšem poněkud smíšené. Vytáčecí koncepce nebude vyhovovat každému. V případě, že s telefonem pracujete a potřebujete se dostat ke klávesnici, kloub umístěný ve spodní části otočí displej vzhůru nohama. Telefon pak musíte přetočit v rukou o 180 stupňů, což není příliš pohotové.

Sony Ericsson S700 nevypadá jako pracovní telefon ani jako model pro zábavu. S700 ze všeho nejvíce připomíná digitální fotoaparát. Uvidíme tedy, jaká skupina zákazníků si jej pořídí, zejména s ohledem na fakt, že cena S700 byla stanovena na 23 000 Kč včetně DPH. Za takovou sumu je možné pořídit například levný mobil a špičkový amatérský digitální fotoaparát. Sony Ericsson S700 tak nebude telefon, který se bude prodávat po tisících, ale rozhodně se jedná o model, o kterém bude mnoho uživatelů snít.

Recenzi fotoaparátu, porovnání a fotogalerii displejů naleznete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Růst i přes korona krizi. Tradiční značka u Čechů boduje a zvedá se

Tradiční značky mobilních telefonů, jejichž historie sahá až do samotného počátku mobilního volání, to nemají v...

Samsung vyřadil z nabídky oblíbený model Galaxy S. Nemá za něj náhradu

Z českého trhu se poměrně nenápadně vytratil oblíbený smartphone Samsung Galaxy S10e. Nejlevnější a nejkompaktnější...

Apple se bojí. Zrychluje přesun výroby iPhonů do Indie a Vietnamu

Současná obchodní válka mezi USA a Čínou není jen záležitostí společnosti Huawei, která je jí značně ovlivněná. Dopadá...

Levný iPhone SE možná ještě zlevní. Kvůli konkurenci s Androidem

Na nezájem o nový iPhone SE si Apple nemůže stěžovat. Třeba v Česku byly v den spuštění prodeje koncem května čekací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

iPhone 12 má být levnější. Bude velmi malý a s podporou 5G

Představení nové generace iPhonů je stále relativně vzdálené a začátek prodeje vzhledem ke koronavirové krizi možná...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Obrněný elegán s obřím příplatkem. Test Samsung Galaxy Xcover Pro

Outdoorových smartphonů s logem některé z tradičních mobilních značek je na trhu naprosté minimum. Samsung Galaxy...

Samsung vyřadil z nabídky oblíbený model Galaxy S. Nemá za něj náhradu

Z českého trhu se poměrně nenápadně vytratil oblíbený smartphone Samsung Galaxy S10e. Nejlevnější a nejkompaktnější...

Spletli mu název. Jméno má po loňských, výbavu po letošních modelech

Samsung Galaxy S10 Lite je smartphone, který tak trochu mate svým názvem. Ve skutečnosti to totiž není ani nijak moc...

Ohebné véčko od Samsungu je solidní fotomobil. Na sourozence však nestačí

Testem fotomobilů organizace DxO Mark prošel možná trochu překvapivě i ohebný Samsung Galaxy Z Flip, který své...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...