S LG Shine hazíš „šajn“ - testujeme novou stylovku

aktualizováno 
LG vyrazilo na český trh se svým esem v rukávu. Model Shine je historicky nejvybavenější LG, které spatřilo naši domovinu. Přichází s precizním designem, zcela novou uživatelskou platformou, ale také s doslova dětskými chybami.

LG Shine - hit letošního roku | foto: Michal Hron, Mobil.iDNES.cz

LG Shine - telefon, o němž se mluví již slušných pár měsíců, a přesto jej na živo spatřila jen hrstka lidí. Aura nepoznaného přitom doprovází toto LG stále. Když s ním přijdete mezi přátele, sklidíte zaslouženou pozornost. Ovšem jen do té doby, dokud dokážete tajit zásadní nectnosti tohoto telefonu.

Informace o připravovaném nástupci velmi úspěšného modelu LG Chocolate se v médiích objevily již dlouho předtím, než jej výrobce stačil vůbec oficiálně představit. Shine má přitom nelehký úkol, jelikož právě model Chocolate mu nasadil laťku očekávané úspěšnosti hodně, ale hodně vysoko.

O tom, že LG Shine má obrovské ambice na vnitrofiremního skokana roku, se výrobce přesvědčil na domácím korejském trhu. Tam se po "zářivé" novince doslova zaprášilo a překonala i ty nejdivočejší představy marketingového oddělení. Ostatně to, že výrobce si od tohoto modelu hodně slibuje, je vidět na všudypřítomných reklamách - například přímo u Národního muzea v Praze.


Katalog mobilů:

LG KE970 „Shine“ LG KG800 „Chocolate“ LG G7050

LG Shine v celé své kráse vedle staršího modelu Chocolate a stařičkého netradičního vysouváku G7050

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Slušně vybavená stylovka, která vám neudělá ostudu v žádné společnosti


Stejný, a přesto jiný

O vzhledu modelu Shine lze říci, že se lehce inspiroval žiletkovými telefony americké konkurence. Přesto si však zachoval osobitý vzhled, který podtrhuje zejména zrcadlová plocha ukrývající rozměrný displej. Ta také dává telefonu jméno a přináší s sebou první nectnost. Tou je špatná čitelnost displeje na přímém slunečním světle a také náchylnost na zachytávání otisků prstů.

LG KE970 Shine


LG KE970 Shine LG KE970 ShineLG KE970 Shine

LG KE970 Shine LG KE970 Shine LG KE970 Shine


Displej je přitom dostatečně kontrastní a na slušném rozlišení 240 × 320 obrazových bodů (QVGA) podává věrně paletu 262 000 barev. Na jeho velikost si asi bude také stěžovat málokdo - úhlopříčka má rozměr 2,2". Tělo Shinu je vyrobeno z pevného plastu a opláštěno ocelovými kryty. Kvalita zpracování je na velmi vysoké úrovni, občasnému vrznutí se ale beztak nevyhnete.

Zadní stana Shinu ukrývá dvoumegapixelový fotoaparát, jehož optika Sneider-KREUZNACH je doplněna o dostatečně intenzivní přisvětlovací diodu. Bohužel je ale optika vystavena plně na odiv, čímž se zvyšuje náchylnost k nechtěnému poškození. Částečně však tento neduh kompenzuje její zapuštění do těla telefonu. Pod krytem pak najdete slot pro kartu SIM i místo pro paměťové karty typu microSD. A samozřejmě baterii.

LG KE970 Shine


LG KE970 Shine LG KE970 Shine LG KE970 Shine

LG KE970 Shine LG KE970 Shine LG KE970 Shine


Čelní straně dominuje již zmiňovaná zrcadlová plocha doplněná o netradiční ovládací prvek ve formě rolujícího válečku. Ten je také tím největším úskalím telefonu, blíže si o něm povíme až později. Levá a spodní strana je prostá jakýchkoli prvků, což podtrhuje uhlazený a dle prvních ohlasů i velmi líbivý design přístroje. Horní strana ukrývá jen zámek zadního krytu baterie.

O to zajímavěji působí pravý bok přístroje. Najdete tu hlavní systémový konektor krytý záslepkou připevněnou k tělu telefonu, dvojici kláves ovládajících hlasitost telefonu či digitální zoom při fotografování, rychlý přístup k hudebnímu přehrávači a také dvoupolohovou spoušť fotoaparátu. Ta se však velice špatně tiskne, což je díky automatickému zaostřování opravdu škoda.

LG KE970 Shine


LG KE970 Shine LG KE970 Shine LG KE970 Shine

LG KE970 Shine LG KE970 Shine LG KE970 Shine


Telefon je příjemně malý, zejména jeho tloušťka neurazí - přesně 13,8 mm. Ostatní rozměry mají hodnoty 99,8 × 50,6 mm a váha se kvůli kovovým krytům vyšplhala ke 119 gramům. Díky ní však máte alespoň pocit, že v ruce držíte opravdu "něco". A abych nezapomněl - to "něco" vydrží s Li-Ion baterií o kapacitě 800 mAh až 280 hodin v pohotovosti (cca 11 dní) či bez dvaceti minut tři hodiny hovoru. V reálu mě Shine hnal k zásuvce po pěti dnech.

Klávesnice a ovládání - k dokonalosti chybělo málo

Novinka je prvním telefonem výrobce, který používá zcela novou platformu. Toho si však běžný uživatel vůbec nevšimne, jelikož LG logicky navázalo na starší menu a rozdíly naleznete jen v drobnostech. Nutno říci, že grafika se ale o poznání zlepšila, bohužel musím také konstatovat, že telefon se oproti starším modelům značně zpomalil. Hlavní nabídka může mít vzhled seznamu položek nebo do matice uspořádaných ikon.

LG KE970 Shine

LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje)
LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje)Co si zaslouží nekompromisní kritiku, je hlavní ovládací prvek ve formě rolujícího válečku. Oproti prvnímu vzorku se sice práce s ním nepatrně zlepšila (je citlivější), avšak na rychlé rolování zapomeňte. Váleček si žije vlastním životem a na rychlý pohyb nereaguje rychlým posunem v menu. Zkrátka: abyste se dostali z první položky na poslední, musíte přijít na ten správný grif, nebo si urolujete palec. A to jsem se na znovuoživení rolleru, který jsme naposled viděli u Nokie 7110, tak těšil.

V těsné blízkosti válečku najdete i další ovládací prvky, které se před novým majitelem úspěšně maskují. Slouží pro pohyb v menu horizontálním směrem a na jejich titěrnost si budete muset nějakou tu chvíli zvykat. V pohotovostním režimu však dostanete o jejich existenci malou nápovědu v podobě grafiky, která napovídá o přiřazených zkratkách: vlevo zobrazí historii volání, vpravo menu oblíbených položek, směrem dolů měníte profily a směr nahoru slouží k rychlé práci se zprávami.

LG KE970 Shine


LG KE970 Shine LG KE970 Shine LG KE970 Shine

LG KE970 Shine LG KE970 Shine LG KE970 Shine


Dostatečně velké jsou naopak kontextové klávesy. Jejich velikost je velkorysá, o to více se divím titěrnosti válečku a jeho okolí. Dozajista jste si také všimli, že telefon používá výsuvnou konstrukci - slider (na světovém trhu je Shine dostupný i v klasické konstrukci, a dokonce i jako véčko). Po vysunutí telefonu se před vámi rozprostře alfanumerická klávesnice nápadně podobá té, se kterou přišel veleúspěšný RAZR.

Klávesnice je kvalitní, sytě modře až fialově podsvícena a klade příjemný odpor. Odezva kláves je dostatečná, připomínku mám k jejich nedostatečnému hmatovému odlišení. Zejména při chtěném stisku klávesy tři se vám velmi často stane, že stisknete klávesu pro ukončení hovoru - při psaní zpráv tím ukončíte editor a můžete začít znovu. Rozepsaná SMS se totiž nikam neuloží.

O možnostech personalizace, jako je tapeta na displej či témata hlavní nabídky, se snad již zmiňovat nemusím, dnes jsou tyto vlastnosti samozřejmostí.

Telefonování a zprávy - slušný základ

LG Shine je třípásmový telefon, tudíž se s ním dovoláte i za "velkou louží". Telefonní seznam je vícepoložkový, nabídne hned tři pozice pro telefonní čísla, jednu pozici pro číslo faxové a položku na e-mail. Ke každému kontaktu můžete přiřadit jak fotografii (resp. obrázek), tak vyzváněcí tón. Kontakty lze samozřejmě třídit do skupin. Nabídnuty jsou vyzváněcí profily, naleznete jich v přístroji pět, ale pouze dva lze přizpůsobit. Vyzvánění může být buď polyfonní, nebo za pomocí libovolné MP3 skladby.

LG KE970 Shine

LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje)LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje)


Telefon disponuje schopností synchronizace s PC, jelikož nám však dorazil přístroj pouze s nabíječkou, nemohli jsme tuto vlastnost otestovat. Do přístroje uložíte celou tisícovku kontaktů, vybrat si můžete mezi preferovanou pamětí (telefon / SIM) a zobrazením seznamu (s / bez fotografií). Připraven je i přehledný registr hovorů a hlasité handsfree. Zapomněl jsem ještě zmínit vibrační zvonění a letový režim, který vypne GSM část telefonu pro případ cesty letadlem.

LG KE970 Shine

LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje)LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje)


Z pohledu zpráv se LG spolehlo na celou paletu čítající SMS, MMS i e-mail. Přístroj nabízí prediktivní slovník T9, který píše s diakritikou, ale zprávy nezkracuje. Během tvorby zpráv máte přehled o napsaných znacích, resp. v případě MMS a e-mailu o velikosti zprávy. Do přístroje uložíte 300 zpráv, což pro vášnivé psáče asi dostatečná hodnota nebude. Naštěstí lze zprávy mazat hromadně.

Organizace a data - světový čas oslní

Neděste se mezititulku. Neoslní samozřejmě fakt, že aplikace světového času je v telefonu, ale aplikace samotná. 3D pohled na svět, v němž si nejdříve vyberete kontinent a poté se krátkým průletem dostanete k výběru měst, je přinejmenším efektní. Z podobných aplikací jmenujme ještě jednoduché poznámky (uložíte jich stovku), převodník jednotek a měn, stopky či kalkulačku. K dispozici je i hlasový záznamník.

LG KE970 Shine

LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje)LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje)Plejádu organizačních funkcí završuje opakovaný budík a zejména jednoduchý, ale plně dostačující kalendář. Do něj lze uložit pouze jeden typ úlohy s možností opakování a s nastavením upozornění. I kalendář by mělo být schopno toto LG synchronizovat s vaším počítačem za pomoci spojení USB kabelem či modernější technologie Bluetooth. V prvním případě lze využít i vlastnosti zvané Mass Storage, tedy přímého přístupu k vnitřní paměti telefonu (... nebo paměťové kartě?).

LG KE970 Shine

LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje)LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje)


Pro přístup k internetu používá nové LG technologie GPRS a EDGE, obě v konfiguraci třídy 10. Připravený internetový prohlížeč na krátké brouzdání po webu stačí, samozřejmě si poradí i s WAPem. Jako třešínku na dortu v LG naleznete prohlížeč office dokumentů (.doc, .xls, .ppt, .txt a dokonce i .pdf), který jsem osobně využil velmi často. Je škoda, že soubory nelze editovat.

Zábava a multimédia - tady někdo zaspal

Nad hudebním přehrávačem ukrytým v Shinu mi zůstává doslova hlava stát - v dobách, kdy i obyčejné telefony konkurence nabídnou ucelenou práci s hudebními soubory jako třídění dle autora atp. se LG vrací o pár let nazpět. Nejenže nevidí hudbu uloženou v jiné složce než té výchozí, ale nelze ani nijak vytvářet playlisty, natož aby se daly skladby jakkoli třídit. Ostuda.

LG KE970 Shine

LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje)LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje)


LG nabídne možnost náhodného přehrávání či opakování, vybrat si můžete vizuální efekt zobrazovaný během přehrávání. Příjemným překvapením je přítomnost ekvalizéru s deseti přednastavenými efekty. Hudbu lze přehrávat i na pozadí, je však třeba přijít na drobný fígl - zpět do menu telefonu se totiž dostanete jen stiskem boční klávesy s popisem MP3. Jinak z přehrávače vyskočit bez přerušení hudby nelze. Telefon podporuje formáty MP3, MPEG4, WAV, 3GP, AAC/AAC+/AAC++.

Fotoaparát se může pochlubit nejen optikou věhlasného jména, ale i automatickým zaostřováním a přisvětlovací diodou. Jeho rozlišení je 2 Mpix, tudíž maximální "velikost" snímků je 1600 × 1200 obrazových bodů. Aplikace je povedená, vše nastavíte během chvilky jen za pomoci hlavních ovládacích prvků. S přístrojem se fotí na šířku. Aplikaci neopustíte jinak než stiskem "červeného" sluchátka.

LG KE970 Shine

LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje)
LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje) LG KE970 Shine (displeje)


K dispozici máte nastavení jasu, kvality, vyvážení bílé a rozlišení. Zvolit můžete cílovou paměť pro ukládání, využít barevných efektů, měření expozice, samospouště, režimu makra či sekvenčního snímání. Digitální zoom (dvojnásobný) nelze využít v maximálním rozlišení, ale pouze u VGA. Telefon umožňuje i vypnutí automatického ostření a zvuku závěrky, který může být někdy na obtíž.

Přístroj si poradí i s videem, jeho maximální rozlišení je ale pouze 176 × 144 bodů. Veškerý multimediální obsah naleznete v přehledné galerii nazvané Moje složka. Ke krácení dlouhých chvil jsou připraveny i Java hry, samozřejmostí je možnost dohrání nových her či aplikací díky podpoře Javy MIDP 2.0. Vestavěná sdílená paměť má hodnotu 45 MB, rozšířit ji lze pomocí paměťových karet o kapacitě až 2 GB.

Závěr - jde přece jen o vzhled

Pojďme si to zrekapitulovat - LG Shine je výborně zpracovaný telefon s povedeným designem, který sem tam ale zavrže. Má dostatečnou paměť na kontakty a podporuje všechny druhy zpráv, klávesnice se však příliš nepovedla. Jeho organizační schopnosti postačí i náročnějšímu zákazníkovi, dnes běžná rychlá data (UMTS, HSDPA) v přístroji nenajdete. Hudební přehrávač pro svůj účel poslouží, přesto práce s ním dokáže rozčílit nejednoho flegmatika.

Zkrátka - LG Shine je telefon plný kompromisů. Někde se přidalo a jinde zas ubralo. Ve výsledku jde ale o velmi vyvážený telefon, který zaujme na první pohled. Co na tom, že inženýři z LG někde udělali chybu, když nakonec jde stejně jen a pouze o vzhled. A ten se podle mého povedl.

Proč koupit?

  • velmi povedený vzhled
  • slušná výbava
  • prohlížeč office dokumentů
  • slot na paměťové karty
  • kvalitní fotoaparát

Proč nekoupit?

  • velmi slabý hudební přehrávač
  • nepovedené ovládání pomocí rolleru
  • nedostatečně hmatově odlišené klávesy
  • ocenili bychom alespoň UMTS 

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

9990 Kč s DPH


Autor:
 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Další z rubriky

Donutili Apple vyměnit součástku iPhonů. Jinak je nesměl prodávat

iPhone 8 Plus

Koncem loňského roku soud v Německu nakázal Applu vyřadit z nabídky iPhony 7 a 8. Byl to důsledek žaloby Qualcommu,...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Konec modulárních smartphonů v nedohlednu. Tento bude nejnovější

Moto Z4 Play má bodovat 48MPix fotoaparátem

Motorola připravuje už čtvrtou generaci smartphonu Moto Z Play. Telefon by mohl být zajímavým zástupcem vyšší střední...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz