Pátek 14. srpna 2020, svátek má Alan
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 14. srpna 2020 Alan

Nokia 8800 - ukažte, že na to máte

  16:50aktualizováno  16:50
Nokia 8800 patří do kategorie luxusního zboží. Za cenu 25 tisíc korun někdo raději pořídí ojetý automobil, jiní uživatelé si užijí pocit, že jejich mobil nenosí každý. Výbava telefonu je solidní, ale dobrý poměr ceny k výkonu přesto nehledejte.

Nokia přichází na trh s telefonem pro uživatele, kterým nezáleží na tom, jestli za něj zaplatí 10 nebo právě 25 tisíc korun. Pro uživatele, kteří budou mít dobrý pocit z toho, že jejich mobil nenosí každý druhý. Taková je Nokia 8800 – mobil pro pár vyvolených.

Může se to zdát nepochopitelné, ale pro svou cílovou skupinu uživatelů je přemrštěná cena víc výhodou než argumentem, proč Nokii 8800 v žádném případě nekoupit. Nemá proto ani smysl uvažovat o novince v rovině „poměr cena k výkonu“. Jde totiž o luxusní zboží a v této kategorii se podobné myšlenky nenosí.
 

Vzhled – precizní kovářská práce

Nokii trvalo dva roky, než se rozhodla vrátit ke své luxusní osmičkové řadě. Novinka na první pohled zaujme lesklými ocelovými kryty. Ještě než ji ale vybalíte, tak už máte jistotu, že jste dostali do rukou něco výjimečného. Luxusní černá krabice s kovovou sponou dělá opravdu dobrý dojem.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800 

Konstrukce telefonu se nejvíce podobá právě předchůdcům v osmičkové řadě, i když stejná není. Zatlačením na vroubkovaný váleček pod displejem vyjede vrchní část telefonu s displejem a klávesnicí z těla přístroje. Uvnitř mechanismu je umístěna docela pevná pružina, která v obou krajních polohách razantně zaklapne. Ozve se přitom tlumené kovové cvaknutí.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800 

Když vezmete telefon do ruky, tak vás hned napadne, že je velmi těžký. Ocel je ocel a při rozměrech  107 × 45 × 15 milimetrů tak váží telefon slušných 137 gramů. V této kategorii to podle nás nebude nikdo považovat za nedostatek, dojem preciznosti spojený s ocelí a vyšší hmotností je dokonalý. Přispívá k tomu i vynikající lícování. Vysouvací mechanismus má jen minimální vůli potřebnou k tomu, aby mohl hladce pracovat. Vrzající nebo volné kryty nehledejte.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800 

Na lesklé oceli bohužel zůstávají otisky prstů a ještě horší je to na lesklé ploše okolo displeje. Výrobce jakoby s tím trochu počítal, přibalil do krabice také semišové pouzdro, které telefon ochrání. Někdy je také opravdovým oříškem snímání hladkého zadního krytu.

TIP: Prohlédněte si parametry Nokie 8800 v novém katalogu mobilů

Kompaktní vzhled nenarušují žádná boční tlačítka. Na vrchní hraně najdete tlačítko pro vypínání a tenkou štěrbinu vedoucí k externímu reproduktoru. Telefon ani nemá datový konektor a na spodní hraně se tak nachází jen kulaté konektory pro nabíjení a připojení sluchátek.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800 

Je trochu nezvyklé, že vroubkovaný váleček pro vysouvání klávesnice nemá žádnou jinou funkci. Opravdu to svádí jej mačkat nebo s ním kroutit, zvláště když těsně na něj dosedají aktivní kontextové klávesy. Navigační klávesa se ukrývá pod kovovým krytem, což způsobuje, že nemůžete telefon téměř vůbec ovládat v zasunutém stavu – dovolí vám jen přijmout hovor nebo přepnout profil.

 Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800

Ani zbytek klávesnice se nedá pochválit. Středová potvrzovací klávesa je neuvěřitelně drobná a netisknete ji tak vůbec s jistotou. Poslední řada klávesnice se navíc špatně tiskne kvůli vysoké hraně spodního krytu. I ostatní tlačítka jsou docela drobná a těsně na sebe dosedají, orientace na klávesnici tak celkově není nejlepší.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800 

K telefonu dostanete hned dvě baterie. Jsou o něco menší než běžně dodávané k jiným telefonům Nokia. Přesto nabízí kapacitu 600 mAh a výrobce uvádí až tři hodiny hovoru nebo osm dnů v pohotovostním režimu. I nás telefon svou výdrží spíše překvapil - v průměru jsme jej nabíjeli jednou za čtyři dny.

Displej a menu – přejete si menu alá Nokia 6230i?

Displej i menu si Nokia 8800 vypůjčila od vlajkové lodi výrobce 6230i. A nemá se za co stydět. Při rozměrech 30 × 30 milimetrů má rozlišení 208 × 208 bodů a kresba je tak neuvěřitelně detailní. Aktivní TFT displej se navíc velmi rychle překresluje a díky slušnému kontrastu není velký problém číst z něj i na slunci.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800

Menu používá stejné 3D animované ikony jako Nokia 6230i a celá řada novějších modelů výrobce. Nejsou nijak kýčovité, někomu by mohly připadat až příliš sterilní. Můžete si vybrat mezi zobrazením v seznamu a tabulce 3 × 3 ikony. Barvené ladění menu lze ovlivnit pomocí různých témat, samozřejmostí je libovolná tapeta jako pozadí. V základní obrazovce lze pohybu šipek do jednotlivých směrů a pravé kontextové klávese přiřadit téměř libovolné funkce, pětici funkcí můžete aktivovat i hlasem.

Telefonování - skvělý zvuk a velký seznam

Svou výbavou Nokia 8800 nad svými kolegyněmi příliš nevyniká.  Za pochvalu stojí adresář na tisíc kontaktů. Telefon dokáže naráz používat i paměť SIM karty a mezi oběma kontakty kopírovat. Záznamy v paměti přístroje jsou strukturované a můžete k nim přiřadit hned pět telefonních čísel a další položky jako je e-mailová adresa, fotka nebo poznámka.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800 

Kromě melodií ve formátu AAC a 64hlasých polyfonních melodií si Nokia 8800 poradí velmi dobře také s vyzváněním ve formátu MP3, přičemž hlasitost externího reproduktoru je velmi dobrá a zvuk – vzhledem k možnostem - téměř krystalicky čistý. Vyzváněcí melodie složil renomovaný umělec Ryuichi Sakamoto (jméno neznáme, ale Gogole říká toto), čímž se Nokia rozhodla podtrhnout výjimečnost přístroje.

Musíme pochválit i kvalitu zvuku během hovoru. Ačkoliv se tento parametr velmi těžko hodnotí, Nokia 8800 se zdá být lepší než ostatní modely výrobce, které v tomto ohledu hodnotíme většinou jako průměrné.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800 

Někoho může mrzet, že u Nokií Series 40 nejde přiřadit unikátní vyzvánění ke kontaktu. Můžete si ovšem vytvořit přes dvacet skupin volajících a k nim melodii přiřadit. Více než dvacet různých melodií podle nás stejně ztrácí svůj smysl, protože si nezapamatujete, která ke komu patří. Hovory můžete samozřejmě filtrovat podle jednotlivých vyzváněcích profilů.

Zprávy - psaní nic moc

V této oblasti Nokia 8800 nezaboduje. Podporuje SMS, MMS i e-mail, ale vzhledem k drobné klávesnici si textovky příliš neužijete a o psaní e-mailu nemůže být ani řeč. Znovu se ovšem musíme vrátit k úvodu – potenciální majitel tohoto mobilu si v SMS příliš libovat stejně nebude. V závislosti na nastavení písma se na displej vejde pět nebo šest řádků textu (zásadní rozdíl) a textovek uložíte do paměti 150.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800 

E-mailový klient mezi špičku rozhodně nepatří. Je na něm až příliš znát, že jde jen o aplikaci nepříliš dobře propojenou se zbytkem telefonu. Například nastavení velikosti písma se jej vůbec netýká, z galerie můžete odeslat fotku jen přes MMS nebo Bluetooth. Když už přiřadíte fotografii, tak jí pro jistotu zmenší, aby náhodou nemělo smysl prohlížet si ji na monitoru.

Organizace a data - žádné mouchy

Dobře propracovaný budík nabídne buzení rádiem i oblíbenou empétrojkou. Nastavit můžete i oblíbené dny v týdnu. Také kalendáři není už příliš co vytknout. Je přehledný nabízí měsíční, týdenní i denní pohled s dobře graficky propracovanými záznamy.  Jednotlivým úkolům můžete přiřadit priority a po splnění si je pěkně odfajfkovat. Další aplikace jako stopky nebo kalkulačka jsou notoricky známé a samozřejmé. Telefon zvládá synchronizovat všechny údaje s počítačem.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800

V datových funkcích Nokia 8800 vynikne i nevynikne. Na první pohled nikomu neunikne Bluetooth a podpora rychlých dat EDGE. GPRS ovšem zvládá jen do třídy 8 (4+1) a stejnou třídu podporuje i u zmíněného EDGE. Chybí datový kabel a infraport, který Nokia u dražších telefonů a většiny Series 60 viditelně omezuje. K připojení rovnou z mobilu využijete podporu WAP ve verzi 2.0. 

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800

Zábava - jen poloviční

Nokia 8800 podporuje Javu MIDP 2.0. V telefonu je nahrána trojice her, u luxusního mobilu nemůže chybět golf, závody (v drahých) autech a šachy. Šachy využije spíše pár nadšenců, ale auta jsou docela hratelná. Golf se na telefon příliš nehodí. Míček ani není vidět a seřizovat odpal nám připomíná start rakety a ne mobilní zábavu (je to samozřejmě záležitostí vkusu).

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800 

Jako MP3 man nebo rádio poslouží novinka jen částečně – přesně řečeno polovičně. Výrobce k hudebním funkcím totiž zapomněl přibalit také sluchátka se dvěma peckami. Bondovka s klipsnou sice vypadá dobře, ale kvalitu monoposlechu není třeba příliš komentovat. Na skladby v paměti telefonu stejně zůstává jen nějakých 45 MB a karty Nokia 8800 nepodporuje.

8800 8800 8800

Proč ho koupit?
 • Lusuní image
 • Ocelové kryty
 • Nadčasový design
Proč ho nekoupit?
 • Cena
 • Cena
 • Cena
 • Horší klávesnice
Kdy?
Srpen 2005
Za kolik?
25 500 Kč včetně DPH

Fotoaparát má netradiční rozlišení 800 × 600 pixelů, což představuje 0,5 Mpix. Jak jsme již řekli, na funkcích tohoto telefonu zas tolik nezáleží a zcela atypické rozlišení je další příležitostí přístroj trochu odlišit. S kvalitou fotografií jsme spokojeni příliš nebyli. Noční režim, videoklipy, samospoušť a digitální zoom patří k folklóru mobilních telefonů.

Sečteno podtrženo

Nokia 8800 je na světě pro ten dobrý pocit, že na to máte, že jste si připlatili za něco výjimečného, co se jen tak neokouká ani nezničí. Ti, kdo mají rádi výjimečnost a nestárnoucí kvalitu, mohou k tomto telefonu cítit sympatie. Pokud ovšem hledáte výkon za rozumnou cenu, nebudete nad částkou rozhodně mhouřit okem. Doporučená maloobchodní cena byla stanovena na 25 500 Kč, což není rozhodně v mobilním rozpočtu běžného občana. A to je právě největší prodejní argument Nokie 8800. 

TIP: Prohlédněte si parametry Nokie 8800 v novém katalogu mobilů

Autor:
 • Nejčtenější

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Vyzkoušeli jsme 5G od O2. Rychlost je opravdu působivá

V polovině června spustil operátor O2 v Praze pilotní provoz své 5G sítě. Náš test ukázal, že je to zatím spíše...

Při koupi mobilu hlídejte jednu funkci. Jinak bude u pokladny k ničemu

Premium V masovém měřítku to funguje v Česku v podstatě jen krátce, přesto je to stále oblíbenější metoda placení. Místo...

Microsoft konečně ukázal svůj převratný smartphone. Jsme na rozpacích

To, že se Microsoft po fiasku s lumiemi vrací ke smartphonům, se ví dlouho. Teď konečně představil svůj Surface Duo a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukázal světu tajný telefon a dostal drsnou pokutu. Svádí to na svou matku

Čínský bloger má pořádný problém. I přes smlouvu o mlčenlivosti publikoval na internetu video utajeného telefonu a teď...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

 • Další z rubriky

Tablet Samsungu nahradí notebook. Umí i něco navíc a levný rozhodně není

Vedle špičkových smartphonů s perem řady Galaxy Note představil Samsung v aktuální vlně novinek také dva tablety. I ty...

Microsoft konečně ukázal svůj převratný smartphone. Jsme na rozpacích

To, že se Microsoft po fiasku s lumiemi vrací ke smartphonům, se ví dlouho. Teď konečně představil svůj Surface Duo a...

Luxus, nebo výkon? Stojí stejně, ale lákají každý na něco jiného

LG Velvet a Xiaomi Poco F2 Pro jsou smartphony, které stojí zhruba kolem šestnácti tisíc korun a oba mají podporu 5G...

Japonští exoti mají tvar nudle. Lepší model stojí trojnásobek levnějšího

V redakci aktuálně testujeme smartphony Sony Xperia 1 II a Xperia 10 II. Zatímco Xperia 1 II (čtěte jedna, mark dvě)...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...