Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nokia 8800 - ukažte, že na to máte

  16:50
Nokia 8800 patří do kategorie luxusního zboží. Za cenu 25 tisíc korun někdo raději pořídí ojetý automobil, jiní uživatelé si užijí pocit, že jejich mobil nenosí každý. Výbava telefonu je solidní, ale dobrý poměr ceny k výkonu přesto nehledejte.

Nokia přichází na trh s telefonem pro uživatele, kterým nezáleží na tom, jestli za něj zaplatí 10 nebo právě 25 tisíc korun. Pro uživatele, kteří budou mít dobrý pocit z toho, že jejich mobil nenosí každý druhý. Taková je Nokia 8800 – mobil pro pár vyvolených.

Může se to zdát nepochopitelné, ale pro svou cílovou skupinu uživatelů je přemrštěná cena víc výhodou než argumentem, proč Nokii 8800 v žádném případě nekoupit. Nemá proto ani smysl uvažovat o novince v rovině „poměr cena k výkonu“. Jde totiž o luxusní zboží a v této kategorii se podobné myšlenky nenosí.
 

Vzhled – precizní kovářská práce

Nokii trvalo dva roky, než se rozhodla vrátit ke své luxusní osmičkové řadě. Novinka na první pohled zaujme lesklými ocelovými kryty. Ještě než ji ale vybalíte, tak už máte jistotu, že jste dostali do rukou něco výjimečného. Luxusní černá krabice s kovovou sponou dělá opravdu dobrý dojem.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800 

Konstrukce telefonu se nejvíce podobá právě předchůdcům v osmičkové řadě, i když stejná není. Zatlačením na vroubkovaný váleček pod displejem vyjede vrchní část telefonu s displejem a klávesnicí z těla přístroje. Uvnitř mechanismu je umístěna docela pevná pružina, která v obou krajních polohách razantně zaklapne. Ozve se přitom tlumené kovové cvaknutí.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800 

Když vezmete telefon do ruky, tak vás hned napadne, že je velmi těžký. Ocel je ocel a při rozměrech  107 × 45 × 15 milimetrů tak váží telefon slušných 137 gramů. V této kategorii to podle nás nebude nikdo považovat za nedostatek, dojem preciznosti spojený s ocelí a vyšší hmotností je dokonalý. Přispívá k tomu i vynikající lícování. Vysouvací mechanismus má jen minimální vůli potřebnou k tomu, aby mohl hladce pracovat. Vrzající nebo volné kryty nehledejte.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800 

Na lesklé oceli bohužel zůstávají otisky prstů a ještě horší je to na lesklé ploše okolo displeje. Výrobce jakoby s tím trochu počítal, přibalil do krabice také semišové pouzdro, které telefon ochrání. Někdy je také opravdovým oříškem snímání hladkého zadního krytu.

TIP: Prohlédněte si parametry Nokie 8800 v novém katalogu mobilů

Kompaktní vzhled nenarušují žádná boční tlačítka. Na vrchní hraně najdete tlačítko pro vypínání a tenkou štěrbinu vedoucí k externímu reproduktoru. Telefon ani nemá datový konektor a na spodní hraně se tak nachází jen kulaté konektory pro nabíjení a připojení sluchátek.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800 

Je trochu nezvyklé, že vroubkovaný váleček pro vysouvání klávesnice nemá žádnou jinou funkci. Opravdu to svádí jej mačkat nebo s ním kroutit, zvláště když těsně na něj dosedají aktivní kontextové klávesy. Navigační klávesa se ukrývá pod kovovým krytem, což způsobuje, že nemůžete telefon téměř vůbec ovládat v zasunutém stavu – dovolí vám jen přijmout hovor nebo přepnout profil.

 Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800

Ani zbytek klávesnice se nedá pochválit. Středová potvrzovací klávesa je neuvěřitelně drobná a netisknete ji tak vůbec s jistotou. Poslední řada klávesnice se navíc špatně tiskne kvůli vysoké hraně spodního krytu. I ostatní tlačítka jsou docela drobná a těsně na sebe dosedají, orientace na klávesnici tak celkově není nejlepší.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800 

K telefonu dostanete hned dvě baterie. Jsou o něco menší než běžně dodávané k jiným telefonům Nokia. Přesto nabízí kapacitu 600 mAh a výrobce uvádí až tři hodiny hovoru nebo osm dnů v pohotovostním režimu. I nás telefon svou výdrží spíše překvapil - v průměru jsme jej nabíjeli jednou za čtyři dny.

Displej a menu – přejete si menu alá Nokia 6230i?

Displej i menu si Nokia 8800 vypůjčila od vlajkové lodi výrobce 6230i. A nemá se za co stydět. Při rozměrech 30 × 30 milimetrů má rozlišení 208 × 208 bodů a kresba je tak neuvěřitelně detailní. Aktivní TFT displej se navíc velmi rychle překresluje a díky slušnému kontrastu není velký problém číst z něj i na slunci.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800

Menu používá stejné 3D animované ikony jako Nokia 6230i a celá řada novějších modelů výrobce. Nejsou nijak kýčovité, někomu by mohly připadat až příliš sterilní. Můžete si vybrat mezi zobrazením v seznamu a tabulce 3 × 3 ikony. Barvené ladění menu lze ovlivnit pomocí různých témat, samozřejmostí je libovolná tapeta jako pozadí. V základní obrazovce lze pohybu šipek do jednotlivých směrů a pravé kontextové klávese přiřadit téměř libovolné funkce, pětici funkcí můžete aktivovat i hlasem.

Telefonování - skvělý zvuk a velký seznam

Svou výbavou Nokia 8800 nad svými kolegyněmi příliš nevyniká.  Za pochvalu stojí adresář na tisíc kontaktů. Telefon dokáže naráz používat i paměť SIM karty a mezi oběma kontakty kopírovat. Záznamy v paměti přístroje jsou strukturované a můžete k nim přiřadit hned pět telefonních čísel a další položky jako je e-mailová adresa, fotka nebo poznámka.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800 

Kromě melodií ve formátu AAC a 64hlasých polyfonních melodií si Nokia 8800 poradí velmi dobře také s vyzváněním ve formátu MP3, přičemž hlasitost externího reproduktoru je velmi dobrá a zvuk – vzhledem k možnostem - téměř krystalicky čistý. Vyzváněcí melodie složil renomovaný umělec Ryuichi Sakamoto (jméno neznáme, ale Gogole říká toto), čímž se Nokia rozhodla podtrhnout výjimečnost přístroje.

Musíme pochválit i kvalitu zvuku během hovoru. Ačkoliv se tento parametr velmi těžko hodnotí, Nokia 8800 se zdá být lepší než ostatní modely výrobce, které v tomto ohledu hodnotíme většinou jako průměrné.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800 

Někoho může mrzet, že u Nokií Series 40 nejde přiřadit unikátní vyzvánění ke kontaktu. Můžete si ovšem vytvořit přes dvacet skupin volajících a k nim melodii přiřadit. Více než dvacet různých melodií podle nás stejně ztrácí svůj smysl, protože si nezapamatujete, která ke komu patří. Hovory můžete samozřejmě filtrovat podle jednotlivých vyzváněcích profilů.

Zprávy - psaní nic moc

V této oblasti Nokia 8800 nezaboduje. Podporuje SMS, MMS i e-mail, ale vzhledem k drobné klávesnici si textovky příliš neužijete a o psaní e-mailu nemůže být ani řeč. Znovu se ovšem musíme vrátit k úvodu – potenciální majitel tohoto mobilu si v SMS příliš libovat stejně nebude. V závislosti na nastavení písma se na displej vejde pět nebo šest řádků textu (zásadní rozdíl) a textovek uložíte do paměti 150.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800 

E-mailový klient mezi špičku rozhodně nepatří. Je na něm až příliš znát, že jde jen o aplikaci nepříliš dobře propojenou se zbytkem telefonu. Například nastavení velikosti písma se jej vůbec netýká, z galerie můžete odeslat fotku jen přes MMS nebo Bluetooth. Když už přiřadíte fotografii, tak jí pro jistotu zmenší, aby náhodou nemělo smysl prohlížet si ji na monitoru.

Organizace a data - žádné mouchy

Dobře propracovaný budík nabídne buzení rádiem i oblíbenou empétrojkou. Nastavit můžete i oblíbené dny v týdnu. Také kalendáři není už příliš co vytknout. Je přehledný nabízí měsíční, týdenní i denní pohled s dobře graficky propracovanými záznamy.  Jednotlivým úkolům můžete přiřadit priority a po splnění si je pěkně odfajfkovat. Další aplikace jako stopky nebo kalkulačka jsou notoricky známé a samozřejmé. Telefon zvládá synchronizovat všechny údaje s počítačem.

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800

V datových funkcích Nokia 8800 vynikne i nevynikne. Na první pohled nikomu neunikne Bluetooth a podpora rychlých dat EDGE. GPRS ovšem zvládá jen do třídy 8 (4+1) a stejnou třídu podporuje i u zmíněného EDGE. Chybí datový kabel a infraport, který Nokia u dražších telefonů a většiny Series 60 viditelně omezuje. K připojení rovnou z mobilu využijete podporu WAP ve verzi 2.0. 

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800

Zábava - jen poloviční

Nokia 8800 podporuje Javu MIDP 2.0. V telefonu je nahrána trojice her, u luxusního mobilu nemůže chybět golf, závody (v drahých) autech a šachy. Šachy využije spíše pár nadšenců, ale auta jsou docela hratelná. Golf se na telefon příliš nehodí. Míček ani není vidět a seřizovat odpal nám připomíná start rakety a ne mobilní zábavu (je to samozřejmě záležitostí vkusu).

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800

Nokia 8800 Nokia 8800 Nokia 8800 

Jako MP3 man nebo rádio poslouží novinka jen částečně – přesně řečeno polovičně. Výrobce k hudebním funkcím totiž zapomněl přibalit také sluchátka se dvěma peckami. Bondovka s klipsnou sice vypadá dobře, ale kvalitu monoposlechu není třeba příliš komentovat. Na skladby v paměti telefonu stejně zůstává jen nějakých 45 MB a karty Nokia 8800 nepodporuje.

8800 8800 8800

Proč ho koupit?
  • Lusuní image
  • Ocelové kryty
  • Nadčasový design
Proč ho nekoupit?
  • Cena
  • Cena
  • Cena
  • Horší klávesnice
Kdy?
Srpen 2005
Za kolik?
25 500 Kč včetně DPH

Fotoaparát má netradiční rozlišení 800 × 600 pixelů, což představuje 0,5 Mpix. Jak jsme již řekli, na funkcích tohoto telefonu zas tolik nezáleží a zcela atypické rozlišení je další příležitostí přístroj trochu odlišit. S kvalitou fotografií jsme spokojeni příliš nebyli. Noční režim, videoklipy, samospoušť a digitální zoom patří k folklóru mobilních telefonů.

Sečteno podtrženo

Nokia 8800 je na světě pro ten dobrý pocit, že na to máte, že jste si připlatili za něco výjimečného, co se jen tak neokouká ani nezničí. Ti, kdo mají rádi výjimečnost a nestárnoucí kvalitu, mohou k tomto telefonu cítit sympatie. Pokud ovšem hledáte výkon za rozumnou cenu, nebudete nad částkou rozhodně mhouřit okem. Doporučená maloobchodní cena byla stanovena na 25 500 Kč, což není rozhodně v mobilním rozpočtu běžného občana. A to je právě největší prodejní argument Nokie 8800. 

TIP: Prohlédněte si parametry Nokie 8800 v novém katalogu mobilů

Autor:
  • Nejčtenější

Nový tenký iPhone bude zásadním krokem. Odpovídat tomu bude cena

18. června 2024  7:02

Příští rok bychom se měli dočkat nového iPhonu 17 Slim. Přístroj nebude jen náhradou za model Plus,...

Samsung se tenkrát rozhodl správně a tento model se stal legendou

17. června 2024  7:02

Už je to 15 let, co Samsung začal používat operační systém Android. Oproti jiným výrobcům z té doby...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

iPhony budou vypadat jinak. Budou co nejtenčí a co nejlehčí

22. června 2024

Nový tablet iPad Pro ukázal nový designový styl Applu, který se postupně dostane na počítače...

Nový nejdražší samsung dostane moderní design, s výbavou je to složitější

21. června 2024  7:02

Nový Samsung Galaxy Fold 6 se představí již zanedlouho, premiéra je naplánovaná na 10. července....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Novinky nástupce Nokie nedávají smysl, jsou totálně nudné. Jenže tu je háček

22. června 2024

Premium Společnost HMD opustila ve smartphonech značku Nokia a představila první vlastní smartphony....

T-Mobile má nové tarify. Přinášejí víkendová neomezená data i další bonusy

24. června 2024  7:02

T-Mobile v úterý 25. června spouští nové tarifní portfolio Next. Oproti stávající nabídce je...

Rekordním displejem a nižší cenou chtějí poškádlit ty nejlepší modely

24. června 2024

Je to velmi zajímavý telefon. Na jednu stranu představuje klasický čínský stroj, který se chce...

Vivo V40 v testu: střední třída se špičkovým foťákem a displejem

23. června 2024

Jen málo fotomobilů ve střední třídě může kvalitou snímků alespoň částečně konkurovat špičkovým...

iPhony budou vypadat jinak. Budou co nejtenčí a co nejlehčí

22. června 2024

Nový tablet iPad Pro ukázal nový designový styl Applu, který se postupně dostane na počítače...

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Administrativní správce nemovitosti

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...