Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ericsson T68m - první zkušenosti

Vyzkoušeli jsme po krátkou dobu možná nejočekávanější telefon tohoto roku - Ericsson T68m. Věřte, že jeho pověst nepřehání, telefon je skutečně výborný. Přečtěte si o našich krátkých zkušenostech a spolu s námi doufejte, že se T68m u nás začne prodávat velmi brzy.

T68 - pohled ze předuAbsolutní špička mezi mobilními telefony. To by mohla připisovat společnost Sony Ericsson na každou krabici s novým mobilem T68m. Rozhodně si dnes nevybavíte funkci, kterou by tento mobil neměl. Rozdíl oproti R520m, na který seděla v době uvedení stejná definice, je ale v tom, že T68m je malý, lehký, zaoblený, s integrovanou anténou, barevným displejem...

Pro manažery i na image

Ericsson T68m je špičkový manažerský telefon, který se ale díky svému provedení a líbivému designu může skvěle prosadit i mezi stylovými telefony. Ostatně, T68m je velký jako zástupce Ericssonu v této třídě - T39m bez antény. Hmotností se oba ultralehké telefony také neliší - T39m váží 86 gramů, T68m jenom 84 g. S barevným displejem a podporou multimediálních zpráv (MMS) tak téšedesátosmička uspokojí nejednoho (či nejednu) hračičku.

Telefon se začne prodávat nejspíše v cenové hladině mezi 21 - 24 tisíci korun. Za tuto částku se mimochodem v roce 1999 začínal prodávat ještě dnes hojně používaný T28s. Cílová skupina je tak jasně určena - lidé, kteří s takovým telefonem budou pracovat, a ti, kdo ho chtějí mít a chtějí se s ním bavit.

Je to Ericsson, ale líbit se bude i příznivcům jiných značek

T68 v ruceKonzervativní uživatelé při bližším pohledu zjistí, že T68m je stále ještě Ericsson. Designové prvky, posuvné tlačítko na boku, klávesy Yes a No a filozofie menu - pokud už jste s nějakým novějším Ericssonem pracovali, potom si s T68m budete rozumět po několika minutách. Ovládání nebude nepřístupné ani lidem zvyklým na jiné mobily - je totiž intuitivní a jednoduché.

Určitě znáte Windows - s ikonkami na ploše a položkami hlavního menu, ze kterých se rozbaluje nabídka. Menu T68m je úplně stejné. Při vstupu do menu pomocí joysticku mezi potvrzovacími klávesami Yes a No se zobrazí devět ikon - symbolizujících hlavní položky menu. Použité piktogramy jsou pochopitelné; navíc je na obrazovce vždy popis aktuálně vybrané položky.

Při výběru ikony se zobrazí textové menu. Položky jsou očíslovány, takže je můžete zvolit prostým stiskem čísla na klávesnici. A nebo se můžete v menu pohybovat čtyřsměrným joystickem (který nahrazuje i tlačítko Yes). Jestli vám takové ovládání nepřijde jednoduché a pochopitelné, potom bude asi problém někde jinde než v telefonu...

Displej: velký a barevný

Jedním z největších taháků T68m je displej. Ten dokáže zobrazit až 256 barev. Celý displej je aktivní - je tak dobře čitelný i ve zhoršených světelných podmínkách (přímé sluneční světlo, pološero). Překvapující je i rychlost zobrazování při přehrávání krátkých videosekvencí - u některých nových mobilních telefonů je zvykem spíše opačný trend. Tedy pomalé operace s displejem a zpoždění i při pohybu v menu.

T68 - menu hovory T68 - nastavení kontrastu

Osm textových řádků na displeji - to je odpověď škarohlídům, kterým se při slově Ericsson automaticky vybaví malý displej. V pohotovostním stavu zobrazuje T68m obrázek na pozadí celého displeje. Obrázek je samozřejmě barevný a můžete si jej nechat poslat textovou zprávou (MMS nebo EMS), přes bluetooth nebo IrDA z jiného telefonu nebo si ho uložit do paměti telefonu při prohlížení wapových stránek. Totéž platí i pro vyzváněcí melodie. Samozřejmostí je ovládání telefonu z počítače.

Přizpůsobte si T68m k obrazu svému

T68 - pohled na telefonEricsson T68m má Schémata. Každé schéma definuje obrázek na pozadí, barevný styl menu a provedení ikon. Schémata můžete přiřadit i jednotlivým profilům. Díky tomu si můžete chování telefonu upravit přesně podle nálady i podle prostředí, kde se nacházíte.

Ericsson T68m je prvním mobilem, který podporuje rozšířené zprávy EMS a MMS. S pomocí EMS si můžete nechat posílat obrázky, vyzváněcí melodie (i zvuky k textovkám) a jednoduché animace. MMS přinášejí možnost posílat si krátké videoklipy.

T68 - v ruceJiž zmiňovaných vyzváněcích melodií je v mobilu 26. Z toho čtrnáct je vestavěných (jde o lehce pozměněné melodie známé z jiných Ericssonů), čtyři jsou prostým zvoněním a zbylých osm pozic je určeno pro vlastní melodie. Ty si můžete nechat poslat přes bluetooth, IrDA, textovou zprávu nebo po kabelu z připojeného počítače. Vyzvánění si můžete složit i v telefonu.

Textové zprávy v češtině

T68 ze spoduKdyž Ericsson řekne, že T68m umí dlouhé textové zprávy, tak tím myslí skutečně dlouhé zprávy. Mohou mít až jedenáct tisíc znaků - a to je více než v tomto článku. Pokud byste se snad rozhodli takovou zprávu napsat, potom to můžete zkusit. Určitě vám pomůže kompletně počeštěný systém T9, který umí psát i slova s diakritikou. Plnou češtinu samozřejmě umí i jiné telefony, ale teprve T9 s českými znaky rozšíří naši mateřštinu i do textových zpráv.

Vedle textových zpráv samozřejmě T68m umí pracovat i s e-maily. Čte je prostřednictvím protokolu POP3, odesílá přes SMTP (standardní komunikační protokoly pro e-maily). S naším modelem jsme e-maily nezkoušeli - neměli jsme totiž v ruce finální verzi telefonu. E-mailový klient je podobný jako u Ericssonu T39m. Ten měl v minulosti s e-maily problémy, které vyřešil až upgrade firmware. Proto předpokládáme, že T68m si s e-maily bez problémů poradí. Nicméně s definitivním soudem si počkáme až na prodejní verzi telefonu.

Zorganizujte si svůj čas a kontakty

Standardem mezi mobilními telefony se stává velký telefonní seznam s více telefonními čísly u jednoho jména. V T68m máte k dispozici 510 položek seznamu (kontaktů). U každého jména můžete mít uloženo kompletní jméno (rozdělené na jméno, příjmení, titul), několik telefonních čísel, poznámky a e-mailové adresy. Pro padesát kontaktů si můžete vytvořit hlasovou jmenovku pro hlasové vytáčení. Hlasem můžete telefon i ovládat.

 T68 v ruce T68 v ruce T68 v ruce

Jako v Outlooku si budete připadat při používání kalendáře a seznamu úkolů. Zapisovat si můžete i poznámky (můžete si vytvářet i hlasové poznámky). Kalendář totiž může zobrazovat agendu pro vybraný den, nebo týdenní a měsíční pohled. U týdenního zobrazení vidíte ještě rozdělení každého dne po hodinách. Časové události tak máte přehledně k dispozici. Zmínka o Outlooku není náhodná - s tím totiž dokáže T68m prostřednictvím standardu SyncML synchronizovat svoje údaje. A synchronizace je možná i s jinými zařízeními, které SyncML podporují - třeba s PDA nebo libovolným programem na osobním počítači.

Po práci legraci

T68 - pohled ze zaduDevět her. To je nabídka T68m těm, kdo se chtějí s mobilem především bavit. V Erixu máte za úkol vytvářením čtverců a obdélníků (pravoúhlých ploch) co nejvíce zmenšit pole, ve kterém se pohybuje nejméně jedna kulička. Uzavřenému obdélníku kulička nic neudělá; pokud vás trefí při jeho vytváření, přijdete o jeden život. Tetris asi znáte - máte skládat různě tvarovaná tělesa (složená ze čtyř kostek) tak, aby se vytvořil souvislý řádek. Ten poté zmizí. A jestli naskládáte tělesa tak, že se dotknou horního okraje hrací plochy, potom jste prohráli. Pod prostým názvem Game se skrývá raketka, kterou ovládáte a ze které střílíte po všem, co se na displeji objeví. Do toho se samozřejmě musíte vyhnout jiným nepřátelským střelám.

Ripple je hra, kterou možná budete znát pod názvem Reversi. Vyberete si černé nebo bílé kameny. Ty pokládáte na šachovnici vždy tak, aby se mezi vašimi kameny ocitl jeden nepřátelský - ten se tak změní na váš kámen. Vyhrává ten, kdo má více kamenů na šachovnici v okamžiku, kdy už není možné položit žádný jiný kámen. Q je klasické přesunování krabic po místnosti tak, abyste je dopravili z jednoho místa na druhé. Není to ale tak jednoduché, jak se to z tohoto popisu možná zdá. A na závěr se můžete těšit na čtyři karetní hry, skryté pod položkou Solitaire.

Je nejvyšší čas, abyste začali šetřit

Ericsson T68m by se v České republice měl začít prodávat v listopadu. Jestli už nyní přemýšlíte nad tím, co byste chtěli k Vánocům, napište si Ježíškovi o T68m. To aby už mohl začít šetřit, protože šedesátosmička nebude levnou záležitosí. Sony Ericsson si to ale může dovolit - T68m je totiž po dlouhé době telefon, který je nejen technicky vynikající (takových telefonů tato firma měla celou řadu), ale má šanci převálcovat na trhu konkurenty (pokud tak vůbec lze označit high-endy jiných výrobců).

Výrobce: Sony Ericsson Typ: T68m
Displej: Grafický, až osm řádků textu Potvrzení o doručení SMS ANO
Rozměry: V׊×H (mm) / Hmotnost (g) 100 x 48 x 20 mm / 84 g Prediktivní vkládání textu ANO, čeština je podporována. Používá systém T9 s českou diakritikou
Doba pohotovosti (h) / hovoru (min) 165-290/180-780 Vibrační vyzvánění ANO
Pásma GSM 900/1800/1900 Hodiny / budík / datum / kalkulačka ANO/ANO/ANO/ANO
Akumulátor: typ, kapacita (mAh) Li-Pol, 700 mAh Hry / počet ANO/9
Nabíječka cestovní Hlasitý odposlech ANO
Konektor ext. antény ANO IrDA port ANO
Hlasové ovládání funkcí telefonu ANO Připojení k PC přes sériový kabel ANO
Paměť telefonního seznamu v telefonu / kapacita ANO/510 kontaktů Konferenční hovor ANO
Paměť pro SMS v telefonu ANO Blokování hovorů ANO
Volané / přijaté / zmeškané hovory ANO WAP ANO
Vyzváněcí tóny 26 Data / Fax ANO/ ANO
Vlastní melodie / počet ANO/8 HSCSD ANO
Hlasové vytáčení ANO GPRS ANO
Hlasové přijetí a odmítnutí hovoru ANO Konvertor měn ANO
Pevná volba ANO SIM lock ANO
Rychlá volba ANO Vypnutí mikrofonu (Mute) ANO

  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Neomezené tarify spadly pod pětistovku. Moc se ovšem neradujte

Operátor O2 po vzoru konkurence už poněkolikáté po sobě přichází se slevou na vybraný tarif. Tentokrát, zdá se, vyslyšel nářky mobilních uživatelů, že již není možné si pořídit neomezený tarif pod...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

FBI prolomila mobil Trumpova atentátníka. Využila osvědčenou technologii

Agentům z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování se podařilo prolomit zabezpečení mobilu střelce Thomase Matthewa Crookse, který v sobotu na předvolebním mítinku v Pensylvánii postřelil...

17. července 2024  12:42

Vlny ho odnesly na oceán, ale měl velké štěstí. Mohli ho hledat i celé dny

Duchapřítomnost ve svízelné situaci si zachoval jeden australský surfař. Při obvyklém ranním surfování ho totiž překvapily silné vlny, které jej zavedly na oceán zhruba kilometr od pobřeží. Zpět se...

17. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

Fešák udělal spoustu kroků k lepšímu. Test Motoroly Razr 50 Ultra

Nová generace ohebného smartphonu s véčkovou konstrukcí od Motoroly má rozhodně čím zaujmout. Model Razr 50 Ultra sází především na větší vnější displej a spoustu menších kroků vpřed. Došlo však i na...

21. července 2024

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

Apple má novou, hororovou reklamu. Režíroval ji Čech

Apple uvedl novou reklamu v hororovém stylu, která upozorňuje na rizika při prohlížení internetu a vyzdvihuje vlastní prohlížeč Safari. Reklamu režíroval český režisér.

19. července 2024  7:02

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...