Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Výklopný foťák vyzrál, ale také dost zdražil. Test Asus Zenfone 7 Pro

  1:08
Tchajwanský Asus zjevně u svých špičkových modelů našel určitý směr. Po třetí generaci herního ROG Phone je tu druhá generace špičkového typu Zenfone s nezvyklým výklopným foťákem. Ten je ještě lepší než loni, na druhou stranu Asus si za to tentokrát nechá opravdu pořádně zaplatit.
Asus Zenfone 7 Pro

Asus Zenfone 7 Pro | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Se svými špičkovými modely to Asus zkouší hodně dlouho. Nikdy se s nimi neprosadil mezi velké a významné hráče, na druhou stranu je produkuje stabilně a zdá se, že s nimi alespoň částečný úspěch má. A svým způsobem se zdá, že si našel cestu, jak oslovit určitou skupinu zákazníků, kteří hledají něco trochu jiného než přece jen poměrně tradičně koncipované smartphony tradičních značek.

Po třetí generaci herního monstra ROG Phone tu tak máme i špičkový Zenfone s pořadovým číslem 7. A jde o druhou generaci smartphonu s nezvyklým výklopným fotoaparátem, takže loňský nápad se zjevně ujal a Asus se rozhodl se ho držet, než ho posílat do věčných lovišť, jak to u podobných nezvyklostí často bývá. To je velmi sympatické.

Na druhou stranu se zdá, že Asus tak nějak tápe v tom, jak chce zákazníky oslovovat. Loňský Zenfone 6, předchůdce aktuální řady a průkopník výklopného foťáku, byl povedený a zároveň cenově výhodný model. Za dobrou cenu byl předloni k mání i typ Zenfone 5, který sice žádnou konstrukční zvláštností nevynikal, ale konkurenci potrápit dovedl.

Ale třeba Zenfone 4 z roku 2017 byl nesmyslně drahý a v jeho stopách tak trochu jde i letošní novinka. Ta je k mání ve dvou verzích: Zenfone 7 a Zenfone 7 Pro, přičemž rozdíl není ve velikosti displeje ani jeho rozlišení, ale pouze v použitém procesoru a přítomnosti optické stabilizace obrazu u Pro verze.

Asus si za modely žádá 21 990 a 19 490 korun, což sice nejsou extrémně přehnané částky, ale cenou už se prostě letošní model nepodbízí a zdražení oproti loňsku je dramatické: vždyť Zenfone 6 začínal na 13 tisících korunách. My testujeme dražší Pro verzi, takže rozdíl je celých 9 tisíc korun, za to už se dá pořídit i 5G smartphone vyšší střední třídy.

V čem se od předchůdce liší?

Koncept Zenfonu 7 je v základu stejný jako u loňského přístroje, zákazníky má oslovovat svým neobvyklým výklopným fotoaparátem, který přináší několik výhod: plnou sestavu jeho technických i kreativních možností lze použít třeba i pro selfie snímky, výklopná konstrukce znamená, že telefon může posloužit sám sobě jako stativ, foťák lze totiž zastavit v kterékoli poloze vyklápění. A také se s ním dá docela nenápadně fotit v různých situacích, kdy telefon nebudí při focení takovou pozornost, protože jej uživatel jednoduše nemusí díky výklopnému mechanismu držet v typické fotografické pozici.

Plusy a minusy

Proč koupit?

  • povedený fotoaparát s výklopnou konstrukcí
  • špičková výbava
  • vysoký výkon
  • dobrá výdrž baterie

Proč nekoupit?

  • cena už není tak výhodná
  • chybí odolnost vůči vodě a prachu
  • nemá bezdrátové dobíjení
  • displej jen s frekvencí 60 Hz

Kdy? V prodeji

Za kolik? 21 990 Kč

Asus k této myšlence letos přidal nejen třetí čočku do sestavy fotoaparátů, ale také modernější procesor s extra porci výkonu a podporu 5G a třeba větší a lepší displej. Nebo praktičtější umístění čtečky otisků prstů, která se přesto nepřestěhovala do displeje – je na boku ve vypínacím tlačítku a funguje spolehlivě. Je tu i víc paměti (8 GB RAM a 256 GB uživatelské), naopak ale telefon v rámci poslední „módy“ přišel o 3,5 mm jack. Takže vylepšení tu jsou, jen na papíře rozhodně nevypadají na devítitisícový rozdíl v ceně.

A v praxi?

V praxi je to trochu lepší, ale posuďte sami. Displej je nově typu AMOLED namísto IPS, barevné podání je výtečné a čitelnost za všemožných podmínek také. Displej bez jakéhokoli výřezu jen s relativně tenkými rámečky kolem (ten dole je širší, sakra proč?) vypadá opravdu parádně. Navíc je tu zvýšená obnovovací frekvence, 90 Hz sice není žádný rekord, ale větší plynulost je velmi příjemná a je znát v praxi víc, než by třeba byl nárůst rozlišení. To zůstalo relativně klasické: 2 400 x 1 080 pixelů. Displej narostl na 6,67 palce oproti loňským 6,4 palce a možná je trochu škoda, že třeba velikostí displeje Asus neodlišil standardní Zenfone 7 a 7 Pro.

Jenže ono to má nejspíš svůj důvod: celá ta sestava výklopných fotoaparátů a samotného mechanismu vyžaduje určitou masu kolem sebe a aktuální trojité provedení by se prostě do menšího těla asi nevešlo. A tak tu máme smartphone s rozměry 165,1 x 77,3 x 9,6 mm – tedy žádný drobeček, ale nic neobvyklého. Top modely se prostě definitivně vydaly za hranici 6,5palcových úhlopříček a tomu velikost odpovídá. Telefon alespoň díky oblým tvarům (displej je ale plochý) padne docela dobře do ruky.

Skok udělal Zenfone 7 Pro i ve výkonu. I loňský model jsme chválili za špičkové vyladění systému a vysoký výkon, letošní typ se Snapdragonem 865+ je na tom i v kontextu konkurence ještě lépe než předchůdce. V Benchmarku AnTuTu se pravidelně telefon dostává výrazně za hranici 630 tisíc bodů, u webového Jetstream2 patří k nejlepším na trhu a třeba v pracovně zaměřených testech PC Mark je momentálně absolutně nejlepší. V některých dílčích disciplínách nebo benchmarcích ho dovede překonat jen ještě dražší stájový sourozenec ROG Phone 3, ale rozdíly jsou to v zásadě minimální.

Přičtěte k tomu hardwarovou podporu 5G (u nás zatím vlastně k ničemu) a Asus Zenfone 7 Pro vypadá jako zajímavá investice do smartphonu, co bude zastarávání možná trochu odolnější než někteří soupeři. Na druhou stranu mu vůči nim pořád sem tam něco i chybí.

Co mu chybí?

Vzhledem ke konstrukci je asi pochopitelné, že Asus Zenfone 7 Pro nemá žádný stupeň odolnosti vůči vodě a prachu, na to je potřeba pamatovat. Soupeři umí displeje s vyšším rozlišením, vyšší obnovovací frekvencí, zahnutí, bezdrátové dobíjení a další různé detaily. Není toho moc, co by Zenfonu 7 Pro chybělo, ale konkurence je v dané cenové kategorii hodně silná, takže prostě nemůže ze souboje s ní vyjít jako automatický vítěz.

Jaký je ten foťák?

Opět platí, že na absolutní vrchol nemá, ale kreativitou a možnostmi, které uživateli při fotografování dává, dovede určité nedostatky v kvalitě vynahradit. Navíc celkově platí, že fotky jsou parádní, jen prostě dnešní špičková konkurence dovede ze snímků dostat ještě o něco víc. Ve výklopném modulu se tentokrát nachází tři objektivy – hlavní se světelností f/1.8 a 64 megapixelovým čipem, širokoúhlý s f/2.2 a dvanáctimegapixelovým čipem a trojnásobný zoom s f/2.4 a osmi megapixely. Zoom i hlavní foťák mají u provedení Pro optickou stabilizaci obrazu (levnějšímu Zenfonu 7 chybí), a to pomáhá hlavně u nočních snímků z ruky. Díky výklopnému modulu, který lze mít nastavený v jakékoli poloze, ale telefon může sám sloužit i jako stativ, byť tak pořídíte jen snímky na výšku, tato vlastnost zůstává.

Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 7 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 7 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 7 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 7 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 7 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 7 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 7 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 7 Pro

Snímky ze všech tří snímačů jsou kvalitní, ty z hlavního vypadají velmi dobře i v noci a také širokoúhlý objektiv není v tomto ohledu marný, byť šum a určitou ztrátu detailů pozorujeme. Zoom je třeba trochu horší v kontrastech, ale celkově na nás foťák působí vyváženým dojmem. K tomu tu jsou různé vychytávky využívající výklopného mechanismu – foťák může sledovat objekt nebo automaticky naskenovat panorama. Je tu manuální režim pro fotografování i natáčení videa, bohužel přepínání mezi spoustou režimů může být trochu zmatečné, prostředí foťáku nemá žádný jasný přehled režimů a listovat do stran bývá zdlouhavé.

Vydrží ta konstrukce?

Inu, to opět nedovedeme úplně posoudit. U první generace se Asus chlubil videem, kde telefon doslova mučil synek jednoho z vedoucích vývoje, ale to nic neznamená. O spolehlivosti mechanismu se toho ví málo – Zenfone 6 nebyl tak masovou záležitostí, aby se případné potíže nějak extrémně řešily. Na druhou stranu jsme zprávy o problematickém mechanismu nezaznamenali. U nové generace Asus konstrukci vylepšil a v balení dostane uživatel dokonce pouzdro, které má malý zámeček, jenž má zabránit vyklopení fotoaparátu třeba v kapse nebo při vytahování z ní. V mechanismu méně rachtá a působí takovým plynulejším dojmem, takže věříme, že fungovat bude a problémy by s ním být neměly.

A výdrž baterie?

Ta je nadále výborná, ale trochu si říkáme, že tu Asus promeškal příležitost. Baterie modelu Zenfone 7 Pro má totiž shodnou kapacitu jako u předchůdce: 5 000 mAh. Přitom do většího těla telefonu by se určitě vešla i větší. Výdrž je ale i tak velmi dobrá, telefon dává s přehledem i velmi náročný den provozu a většinou končí s poměrně bohatou rezervou energie. Dva dny na jedno nabití nemusí být problém a možná i prodloužený víkend, kdy ale telefon bude většinou schován před zraky uživatele, by se na jedno nabití zvládnout dal.

Bezdrátové dobíjení tu chybí, ale je tu alespoň rychlé dobíjení s výkonem 30 W – patřičná nabíječka je v balení s telefonem. Doplna tak lze baterii nabít asi za hodinu a půl, za zhruba půl hodiny má mít uživatel baterii z nuly nabitou na 60 %.

Mám si ho pořídit?

Asus Zenfone 7 Pro rozhodně není tak výhodnou koupí jako loňský Zenfone 6. Ano, telefon udělal slušný pokrok, vyšší výkon, 5G i propracovanější foťák jsou moc fajn. Ale cena 22 tisíc korun už není zdaleka tak atraktivní. Upřímně, asi bychom trochu výkonu oželeli a obešli se bez stabilizace u foťáků a zvolili levnější Zenfone 7.

Konkurence je také víc než dost. Za 18 500 pořídíte třeba Realme X50 5G, OnePlus 8 vyjde už na 17 tisíc korun, Xiaomi Mi 10 lze koupit za 15 tisíc a Xiaomi Poco F2 Pro s cenou od 12 tisíc je letos v dané konkurenci rozhodně koupí roku. A pak je tu třeba nový překvapivě vyvážený Samsung Galaxy S20 Fe, který lze pořídit za 17 nebo 20 tisíc (dražší je, pokud potřebujete 5G). Ano, špičkové modely Motoroly, Sony i „klasické“ Samsungy S20 jsou dražší, ale Asus Zenfone 7 Pro to jednoduše nebude mít lehké: jako argument pro koupi nepoužívá cenu, ale svůj poměrně unikátní fotoaparát.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Tak trochu jiná špička se super foťákem. Test Viva X90 Pro

Vivo X90 Pro

Vivo nás loni hodně namlsalo. Smartphone X80 Pro byl opravdu moc a moc povedený, až tak, že se...

Vyzkoušeli jsme pět funkcí televizorů Samsung, o kterých možná ani nevíte

Vyzkoušeli jsme funkce TV Samsung, o kterých možná ani nevíte.

Možná i vy máte v televizoru funkce, které umí věci, kvůli kterým byste museli koupit samostatné...

Vyzkoušeli jsme notebook s technologií, která zmizela před deseti lety

Acer Predator Helios 300

U televizorů skončilo „3D“ naprostým nezdarem, u notebooků se zdá dostává druhou šanci. Vyzkoušeli...

Drží se toho, co funguje. Test Samsungů Galaxy S23 a S23+

Samsung Galaxy S23 a Galaxy S23+

Přesně podle očekávání dostáváme i letos vedle krále nabídky Samsungu v podobě modelu Galaxy S23...

Nová videoslužba je teď skoro zadarmo, technicky však pokulhává

SkyShowtime

Dlouho očekávaná streamovací služba SkyShowtime je od valentýnského úterý dostupná českým divákům....

Jak dostat starou knihu do telefonu? Vyzkoušeli jsme knižní skener

CZUR ET 18 Pro

VIDEO I stařičkou knihu z dětství můžete proměnit v digitální soubor a nahrát do tabletu nebo čtečky,...

Není nej, ale v praxi funguje hodně dobře. Test Nokie X30 5G

Nokia X30 5G

Ve vyšší střední třídě smartphonů nepatří Nokia X30 5G papírově mezi telefony, které by jakkoli...

  • Nejčtenější

To by nebyl Apple, aby to neudělal po svém. Přechod na nový konektor ztíží

Začátkem loňského října schválila Evropská unie nařízení zavádějící v členských státech jednotnou nabíječku. Na...

Kutil stvořil půlkilové monstrum. Nabíjí se neuvěřitelných sedm hodin

Zatímco mobilní výrobci se zaobírají tím, jak mobilním uživatelům ušetřit čas při nabíjení jejich přístrojů, tak jeden...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kruhové tlačítko byl začátek. Z iPhonu možná zmizí další ikonický prvek

První iPhone bez ikonického tlačítka pod displejem představil Apple už před šesti lety. Následující rok jej nedostala...

Statistiky k pláči. Většina výrobců smartphonů je asi nechce vidět

Na chvilku se vžijte do majitelů mobilních značek nebo do jejich nejvyššího managementu. Všichni se snaží, každý rok...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To nemůže fungovat, říkal každý, komu jsme mikro mobil ukázali

Umí v podstatě jen telefonovat, ale i tak je to zajímavá hračka. Miniaturní mobil si můžete dát do ucha nebo si ho...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

O takovém samsungu jste asi neslyšeli. Škoda, byl by to prodejní trhák

Samsung nejsou jen řady A, M, S a Z, jak to známe z evropských trhů. Jinde ve světě existují ještě řady J nebo F....

Na trhu je týden a už je levnější o tisíc korun. Výbava je nový standard

Motorola G23 je typickým představitelem telefonu na pomezí low-endu a nižší střední třídy v roce 2023. Některé...

Ikona mezi levnými telefony přichází s pořádně nadupaným modelem

Modely série Redmi Note od výrobce Xiaomi obsazovaly celé spektrum nabídky ve střední třídě, od cenově výhodných modelů...

S odznakem od Leicy se dere mezi elitu. Test Xiaomi 13 Pro

Nebyl by to začátek roku bez celé řady nových špičkových smartphonů. Jedním z nich je Xiaomi 13 Pro. Nabídne sice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...