Šéf Applu slibuje: Těšte se na dechberoucí produkty

  15:51aktualizováno  15:51
Společnost Apple uspořádala ve svém sídle v Cupertinu setkání s investory, během kterého šéf firmy Tim Cook uvedl, že ještě nikdy nebyl ohledně směřování své firmy tolik pozitivní. Uvedl také, že příští produktové linie všem vyrazí dech.

Tim Cook je pozitivně naladěn a pro blízkou budoucnost Applu slibuje velmi působivé produkty | foto: fortune.com

Vedení Applu si pozvalo své největší investory přímo do svého ústředí, kterým je honosné kruhové sídlo jménem Apple Park. Obří a futuristicky vyhlížející areál je technologickým skvostem, jehož hodnota se odhaduje na 5 miliard dolarů (více v článku: Byli jsme v nové obří centrále Applu. Mohli jsme koukat jen přes plot).

Šéf společnosti Tim Cook na místě akcionářům nastínil plány Applu pro nejbližší budoucnost a podle jeho slov se rozhodně máme nač těšit.

Lepší hodinky i chytrá sluchátka

První dobrou zprávou pro uživatele macbooků je bezpochyby plánované zlevnění loňské, avšak stále aktuální, řady Macbook Air. Ta se aktuálně prodává za 1 200 dolarů (asi 27 tisíc korun). V tuzemsku tato řada startuje na necelých 36 tisících korunách. 

Co se týká chystaných novinek, můžeme se prý v podání Applu těšit na dechberoucí produktové linie. Velké naděje výrobce vkládá například do příští generace svých hodinek, loňská čtvrtá generace bodovala zvětšenými displeji, rychlejším procesorem a především pak vestavěným senzorem k detailnímu měření srdeční činnosti, včetně možnosti získat EKG (více v článku: Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram).

Stále více se mluví o nástupci oblíbených bezdrátových sluchátek AirPods. Měla by nově podporovat hlasovou aktivaci funkce Hey Siri, kterou je na současném modelu nutno zapnout dvojitým poklepáním. Další vítanou novinkou má být funkce bezdrátového nabíjení prostřednictvím nabíječky AirPower. S Watch i AirPods tak má Apple do budoucna velké a smělé plány a tyto „fantastické produkty“ jsou už prý na dohled. 

Za hodně peněz hodně muziky. Test iPhonu XS Max

iPhone XS Max

Chytré brýle a autonomní vozidlo

Dnešní trojici klíčových produktových linií (iPhone, iPad, Mac) by navíc brzy mohla doplnit úplně nová řada. Mluví se třeba o chytrých brýlích, které by naplno využily dnes již velmi široké možnosti virtuální a rozšířené reality. 

Připomeňme, že konkurence v podobě Googlu už obdobné brýle s označením Glass nabídla před pěti lety. Byly ale velmi drahé, přišly na 1 500 dolarů a obtížně se sháněly. Do volného prodeje se vlastně nikdy nedostaly. Kolegové z Technet.cz ale měli možnost je podrobně otestovat (více v článku: Google Glass na vlastní oči: vypadám jako pako, ale jsem „vševědoucí“). Apple je pověstný perfektním načasováním, co se týče ostrého uvádění nových technologií, a podle vedení tak zřejmě pro obdobné chytré brýle nastává ten správný čas.

Dalším neméně ambiciózním projektem je pak plně autonomní vozidlo, které Apple připravuje už od roku 2014. Tehdy k tomuto účelu sestavil tisícičlenný tým, jenž na vývoji takového elektromobilu pracuje.

Zrychlené tempo vývoje techniky Applu pomáhají i časté akvizice menších firem s velkým potenciálem, jen v loňském roce takových firma převzala osmnáct. Přestože se čile spekulovalo o možném ovládnutí studia Disney nebo online poskytovatele filmového obsahu Netflix, dosud největší akvizicí v dějinách firmy zůstává koupě výrobce sluchátek Beats Audio za 3 miliardy dolarů. K tomuto obchodu došlo v závěru května 2014, tedy bezmála před pěti lety.

Služby nabývají na důležitosti

Apple se však do budoucna nehodlá spoléhat pouze na stávající a nové produktové řady. Na důležitosti totiž nabývají poskytované služby. Ať už je to App Store, Apple Music, iCloud nebo Apple Pay, služby v součtu generují stále více tržeb. Pro představu: ve třetím kalendářním čtvrtletí minulého roku za ně Apple inkasoval 9,98 miliardy, a v závěrečném kvartálu to bylo bezmála o miliardu dolarů více (10,875 mld. USD).

Tim Cook uvedl, že v roce 2020 by mohly služby do pokladny společnosti přinést až 50 miliard dolarů, což by v porovnání s rokem 2016 znamenalo dvojnásobný nárůst. Firma je prý na nejlepší cestě této mety dosáhnout.

Ke stanovené metě Applu pomohou i očekávané nové služby nebo vylepšené možnosti těch stávajících. Už 25. března má společnost představit streamovací vysílání vlastních TV pořadů spolu s rozšířením služby Apple News, kdy uživatel za měsíční poplatek bude moci získat přístup k nepřebernému množství novin a časopisů. 

 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Neuvěřitelné, Xiaomi levný super mobil Mi 9 ještě vylepší a zlevní

Prototyp chystaného top modelu Xiaomi Redmi

Xiaomi vyčlenilo modely Redmi do samostatné značky. Některé se už prodávají i v Česku. Nové značce však zatím chybí...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Firmu raději zavřu, než se podílet na špionáži, tvrdí zakladatel Huaweie

Zakladatel a generální ředitel společnosti Huawei Žen Čeng-fej

Společnost Huawei nadále odmítá, že by vůbec kdy byla čínskou vládou požádána o špionáž. Zdůrazňuje, že se na ničem...

Apple vévodí trhu chytrých hodinek. Výrazně si polepšil i Samsung

Apple Watch Series 3 v hliníkovém a ocelovém provedení

Segment chytrých hodinek v prvním letošním čtvrtletí vykázal meziroční růst bezmála o polovinu. Lídrem trhu je s velkou...

Najdete na iDNES.cz