Loni se za stejné období (čtvrtý kvartál u Applu je třetí kalendářní) na účtech Applu sešlo 52,6 miliardy dolarů (1,1 bilionu korun) a letošní výsledek tak znamená bezmála dvacetiprocentní nárůst tržeb. Z pohledu čistého zisku je téměř třetinový, loni byl vyčíslen „jen“ na 10,7 miliardy dolarů (240 miliard korun).
Ve fiskálním roce 2018 se celkové příjmy vyšplhaly na 265,6 miliardy dolarů a zisk dosáhl 59,5 miliardy dolarů. Loni tyto hlavní hospodářské ukazatele skončily na cifrách 229,2 a 48,4 miliardy dolarů. Přestože tržby meziročně narostly „jen“o 16 procent, zisk stoupl o bezmála čtvrtinu. Applu tedy roste čistý zisk rychleji než tržby.
Průměrná cena iPhonu raketově roste
Apple prodává stále dražší iPhony a přestože objemově jejich počet vzrostl skutečně symbolicky, generované příjmy stouply o závratných 29 procent.
Z toho plyne, že průměrná cena každého prodaného iPhonu razantně stoupla. Loni ve stejném období činila 620 dolarů (13 950 korun), v uplynulém se už iPhone prodal průměrně za 793 USD (16 630 korun). Tzv. ASP (Averge Selling Price, průměrná prodejní cena) tedy meziročně poskočila o výrazných 28 procent. Ještě ve druhém kalendářním (a třetím fiskálním) kvartálu přitom byla ASP iPhonu 724 dolarů. Růst průměrné ceny překvapil i analytiky z FactSet and StreetAccount, kde pracovali s hodnotou 750 dolarů.
Hlavními činiteli růstu ASP byly kromě loňských iPhonů 8/8 Plus a modelu X, který loni šokoval startovací cenou 999 dolarů (u nás od 30 tisíc), i dva nové modely XS a XS Max. První z nich cenou kopíruje loňskou „desítku“, přibyla ale 512GB varianta, jejíž cena u nás překračuje 40 tisíc korun (v USA vyjde na 1 349 USD). Vyšší Max pak začíná na 1 099 dolarech za 64GB verzi a za nejvyšší paměťovou verzi zájemce vydá dokonce 1 449 dolarů (u nás přes 43 tisíc).
Podobně jako v případě Watch Series 4 platí, že v uvažovaném období byly nové a extrémně drahé iPhony v prodeji jen několik dnů a naplno se jejich síla projeví až v závěru roku, kdy by průměrná cena měla s přehledem překonat hranici 800 dolarů.
Současná výše průměrné ceny je mezi výrobci smartphonů rekordní a žádný jiný se jí ani zdaleka neblíží. Jen pro představu: průměrná cena prodaného samsungu byla za loňské druhé čtvrtletí 227 dolarů a dosud nejvyšší byla před pěti lety, kdy byl novinkou Galaxy S4 a Note 3. Tehdy Samsung za každý smartphone inkasoval průměrně 289 dolarů.
iPhone se prodávaly o něco lépe, iPad a Macy hůře
Hlavním zdrojem příjmů společnosti zůstává prodej iPhonů, zasloužily se o 59 procent všech tržeb. V součtu Apple všem distributorům prodal 46,9 milionu kusů iPhonů, tedy o 200 tisíc kusů víc než loni. Což je minimální rozdíl.
Naproti tomu prodeje iPadů poklesly, ovšem nijak dramaticky. Loni jich Apple udal 10,3 milionu, letos se celkové číslo zastavilo na 9,7 milionech. Nepatrně sestupný trend měl i zájem kupujících o počítače Mac, kterých se prodalo 5,3 milionu kusů (loni to bylo 5,4 milionu), což znamenalo 12procentní účast na celkových příjmech.
Apple naposledy zveřejnil prodané kusy
Důležitým sdělením je, že Apple u těchto svých tří hlavních produktových linií nebude nadále zveřejňovat počty prodaných kusů a celkové tržby z jejich prodejů bude reprezentovat jedna výnosová cifra.
Vedení společnosti srovnáním finanční výkonnosti v posledních třech letech došlo k názoru, že počet kvartálně prodaných jednotek jednotlivých produktových řad nebyl vždy přímo určujícím ukazatelem úspěšnosti podnikání.
„Podíváte-li se na čistý zisk za poslední tři roky a na vývoj ceny akcií v tomto období, pak zjistíte, že nemají žádnou souvztažnost s počty prodaných kusů,“ uvedl finanční ředitel Applu Luca Maestri.
Apple prolomil hodnotu bilionu dolarů. Drahé iPhony se prodávají výborně![]() |
Služby Apple zajistily bezmála šestinu tržeb
Stále důležitějším segmentem jsou pro Apple služby, za které inkasoval 9,98 miliardy dolarů a přestože analytici z FactSet and StreetAcount odhadovali příjmy 10,2 miliardy, meziročně je to nárůst o 27 procent.
Příjmy Applu plynuly zejména z aplikačního portálu App Store, který letos slaví deset let od založení, dále pak z Apple Music nebo služby cloudového úložiště iCloud. Svým dílem přispěla i brána Apple Pay, umožňující bezhotovostní platby mobilem. Protekl skrze ní větší objem peněz, než jaký uživatelé poslali přes PayPal mobile.
Prodeje hodinek stouply o poloviny, počty neznáme
Další skupinou zboží je segment Ostatní, který ukrývá příjmy za prodeje Apple Watch, HomePads nebo sluchátek AirPods. Za všechny tyto produkty si Apple připsal 4,23 miliardy dolarů, což je v porovnání s loňskem o 31 procent víc.
Přesné počty prodaných kusů Apple nezveřejňuje, Tim Cook však během prezentace výsledků uvedl, že se odbyt hodinek meziročně zvedl o více než polovinu. Podle Strategy Analytics prodal Apple za kvartál 4,5 milionu hodinek.
Hlavním tahounem segmentu v následujícím období budou nové Watch Series 4, které Apple představil spolu s trojicí iPhonů. Do prodeje šly 21. září, takže se o kvartální odbyt nestačily výrazněji zasadit.
Cook novou generaci Watch označuje za důležitého každodenního společníka, a to především v souvislosti s vestavěným snímačem schopným měřit EKG. Tuto funkci, které je dosud dostupná pouze na americkém trhu, Cook označil za bezprecedentní nástroj, jenž má potenciál změnit životy.
Závěr roku by mohl přinést rekordní příjmy
Součástí zprávy byl i výhled do dalšího tříměsíčního období, tedy 4. kalendářní čtvrtletí 2018 (zároveň pro Apple úvodní kvartál fiskálního roku 2019).
Apple odhaduje, že se příjmy budou pohybovat mezi 89 a 93 miliardami dolarů, přičemž hrubý zisk dosáhne 38 až 38,5 procenta. Provozní náklady chce Apple udržet mezi 8,7 až 8,8 miliardami dolarů a počítá přibližně s 16,5procentní sazbou daně.
Pokud se v kase Applu skutečně v závěru roku sejde obnos, se kterým pracuje ekonomické oddělení společnosti, bude to nejvíc v celé historii amerického gigantu. Doposud byl z tohoto pohledu nejsilnější loňský čtvrtý kvartál, kdy se tržby zastavily na 88,3 miliardách dolarů.