Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max

  0:18
Apple slavil v loňském roce výročí deseti let od uvedení svého prvního smartphonu. Proto připravil zcela nový přístroj, model X představoval zcela nový design i konstrukci. Nyní přichází jeho vylepšené verze označované XS a XS Max. My jsme otestovali větší variantu, která může stát až 43 500 korun.

iPhone XS Max | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Přestože to neplatilo úplně vždy, tak ve většině případů Apple nepřináší zcela nové iPhony každý rok, ale jen jednou za dva roky. Což je i případ letošních modelů XS a XS Max, které navazují na loňský iPhone X. K nim Apple připravil levnější samostatný model XR se slabší výbavou, který se však do prodeje dostane až později v říjnu. 

XS a XS Max se už na některých trzích prodávají, v Česku si je zákazníci budou moci pořídit od soboty 29. září. Písmeno S v názvu obou novinek tradičně odkazuje na vylepšený loňský model, v tomto případě iPhone X. V mnohém mu jsou opravdu podobné, ale je zde několik skutečností, které z nich dělají svébytné novinky. Bezesporu to platí pro větší Max, ten je úplně nový, loni velký model X Apple neměl. A neobvyklé, i když v kontextu výbavy logické, je i to, že Apple loňský model X úplně vyřadil z nabídky, a to prakticky po necelém roce na pultech. Obvykle přitom starší modely v prodeji zůstávaly, ostatně i dnes se oficiálně prodávají předloňské iPhony 7 a loňské iPhony 8. 

S přeskupením nabídky se Apple oficiálně zbavil posledního starého modelu s malinkým čtyřpalcovým displejem. Navíc stále není jasné, jestli se poslední mohykán iPhone SE dočká nástupce. Menší 4,7palcové displeje mají zlevněné předloňské a loňské iPhony. Novinky se už plně poměřují s konkurencí a dnes testovaný iPhone Max má extrémně velký 6,5palcový displej. 

Model XS Max je pravým opakem dřívějších, z dnešního pohledu až neuvěřitelně miniaturních iPhonů. Ovšem pozor, přes velký displej není iPhone XS Max žádný obr. Moderní design a technologie umožnily zkombinovat velký displej s akceptovatelně velkým tělem. Může za to bezrámečková konstrukce, jinak by to už nebyl smartphone, ale spíš malý tablet.

Jak nový iPhone vypadá?

Vypadá jednoduše skvěle. Kdo nevěří, ať si ho prohlédne naživo a soustředí se na detaily. Applu se musí nechat, že si potrpí na preciznost a i tu nejposlednější drobnost. Konkurence sice také nespí a mnohá Apple dohnala, přesto stále můžeme považovat iPhony za etalony skvělého designu i zpracování. Ne nadarmo se řada ostatních výrobců chytrých telefonů nechává iPhony inspirovat.

iPhone XS Max
iPhone XS Max

Menší i větší nový iPhone vypadají na první pohled stejně jako loňská desítka. Ovšem při podrobnějším zkoumání se ukáže, že Apple přistoupil k drobným konstrukčním úpravám. U základního modelu je to jasné už tím, že na něj zcela nepasují pouzdra určená pro původní iPhone X. Na vině je přepracovaný fotoaparát.

Applu u novinek vylepšil konstrukci tím, že mírně upravil rámeček okolo celého telefonu. Ten je z chirurgické oceli a je probarven vždy v souladu s barvou zad telefonu. Oproti předchůdci je navíc precizněji zpracován. V praxi to znamená, že mezi skly kryjícími displej a záda telefonu není ani minimální mezera. U skel Apple zmiňuje, že jsou ta vůbec nejodolnější mezi smartphony.

Námi testované zlaté provedení asi nebude první volbou pro pány, ale oproti jiným „zlatým“ smartphonům rozhodně nepůsobí nikterak pouťově. Naopak, velmi mu to sluší. Odstíny zlaté na rámečku a zádech, kde barva přechází do slabě růžové, jsou decentní a přirozené. Je to poněkud jiný přístup, než jaký prosazuje Huawei nebo Honor s výraznými barevnými přechody na krytu. 

iPhone XS Max

Záda testované zlaté verze jsou extrémně lesklá a místo hrátek se spektrem barev působí jako zrcadlo. Samozřejmě jsou na nich vidět otisky prstů, ovšem některé konkurenční smartphony se dokážou upatlat daleko víc. Konstrukce si polepšila oproti modelu X v odolnosti. Ten splňoval stupeň krytí pouze IP67, nové modely splňují IP68.

A teď k velikosti. Nový iPhone ve verzi Max má obrovský displej, který v kontrastu ještě nedávno prodávaných čtyřpalcových iPhonů vypadá naprosto giganticky. Jenže stejně jako minulý model má i iPhone XS Max minimální rámečky, a tak jsou jeho rozměry prakticky totožné se staršími modely 7 Plus a 8 Plus.

iPhone XS Max
iPhone XS Max

To sice nejsou žádné malé smartphony, ale díky konstrukci ze staré školy mají o palec menší displeje. Max je dokonce o fous menší než předchozí Plusy: rozměry iPhonu 8 Plus jsou 158,4 x 78,1 x 7,5 milimetru a rozměry novinky XS Max 157,5 x 77,4 x 7,7 milimetru. Větší jsou i mnohé konkurenční smartphony s velkými displeji.

Například Samsung Galaxy S9+ má rozměry 158,1 x 73,8 x 8,5 milimetru při o 0,3 palce menším displeji a Samsung Galaxy Note 9 s desetinu palce menším displejem přerůstá nový iPhone ještě víc (161,9 x 76,4 x 8,8 milimetru). Nový Huawei Mate 20 Lite má opět menší displej a rozměry 158,3 x 75,3 x 7,6 milimetru. 

iPhone XS Max a iPhone 8 Plus
iPhone XS Max a iPhone 8 Plus

Přes velký displej tak nový XS Max žádný extrémní obr není. Do ruky se vejde zcela pohodlně, stejně tak je pro něj místo v kapse snad všech možných kalhot. Tedy pánských. Dámy budou muset nový Max nosit v kabelce. Z uvedeného porovnání velikostí konkurenčních smartphonů vyplývá, že je nový iPhone oproti nim docela široký, ale pro ergonomii to nemá zásadní vliv.

Hmotnost 208 gramů je docela vysoká, ale odpovídá kvalitě použitých materiálů. Rok starý iPhone 8 Plus je jen o 6 gramů lehčí a standardní iPhone XS má hmotnost 177 gramů. Konkurenti jsou většinou lehčí, snad jen uváděný Samsung Galaxy Note 9 s hmotností 201 gramů se novince od Applu vyrovnává.

Jaký je obrovský displej?

Verze Max má stejně jako menší model XS displej typu OLED. Prozatím není jasné, kdo jej vyrábí. Pro model X byl výhradním dodavatelem Samsung. Už dávno před představením novinek se objevily informace o dodávkách displejů i od LG. Prozatím tedy nevíme, kdo vyrobil displej námi testovaného iPhonu.

iPhone XS Max

Možná se časem objeví problémy s tím, že displeje od určitého dodavatele budou vykazovat horší zobrazení než displeje od jiného. Applu se něco podobného stalo už u loňského iPhonu X, kdy se lišila rychlost připojení podle modemu od Intelu nebo Qualcommu. Uvidíme tedy, jak si jednotliví dodavatelé povedou, pokud jich je víc.

iPhone XS Max
iPhone XS Max

Displej je stejně skvělý jako u menšího sourozence. S větší úhlopříčkou se totiž zvětšilo i rozlišení (pro Apple na rekordní hodnotu 2 688 x 1 242 obrazových bodů), a tak zůstává skvělá jemnost 458 obrazových bodů na palec. Celkový rekord to není, třeba Samsung Galaxy S9 má jemnost dokonce 570 obrazových bodů. V praxi to jsou nepostřehnutelné rozdíly. 

Černá na displeji nového maxi iPhonu je opravdu absolutně černá a podaní barev je tak věrné, že ani nepřipomíná OLED displej, které jinak s barvami trochu čarují. Čitelnost displeje je perfektní za všech okolností, a to i na přímém slunci. Apple kvůli tomu vybavil své displeje technologií True Tone, která pomocí senzorů sleduje okolní světlo a jas. Proto dokáže upravit zobrazení displeji vždy tak, aby bylo co nejpřirozenější. A aby si majitelé nekazili oči před spaním a lépe usínali, tak nechybí funkce NightShift, která změní zobrazení do teplejších barev. 

iPhone XS Max

Z velkého displeje těží některé aplikace v horizontálním zobrazení. Například v prohlížeči Safari, e-mailovém klientovi, Poznámkách nebo Nastavení se tak může zobrazit více informací. A to tak, že je možné mít zobrazenou například stránku v Safari a přitom i historii prošlých stránek nebo další položky.

Ovšem dvě aplikace najednou, jako na tabletech iPad nebo na smartphonech s Androidem, na obřím displeji spustit nejdou. To je docela na škodu, jelikož displej je tak velký, že by se dvě aplikace vedle sebe vešly bez problémů. Nejde ani spustit jinou aplikaci v malém okénku, opět tedy není benefit z obřího displeje zcela využit. 

iPhone XS Max
iPhone XS Max

Displeji se zaoblenými rohy opět nechybí vykrojení. Loni si z něj u desítky leckdo střílel, ale jak ukazují konkurenční výrobci, tak se z vykrojení stal trend. Na velikosti vykrojení displeje se u modelů XS oproti předchůdci nic nezměnilo. Někteří konkurenční výrobci dokážou vykrojení minimalizovat, je však mít nutné na paměti, že nové iPhony jsou vybaveny stále revoluční přední kamerou, která nějaké místo navíc potřebuje.

Velký displej má i negativa. U iPhonu XS Max už je tak velký, že jeho ovládání jednou rukou je problematické i pro velké pánské ruce s dlouhými prsty. Nechybí sice možnost zmenšit plochu pro snazší dosažení položek, ale nejenom dámy budou pro obsluhu nového iPhonu potřebovat obě ruce.

Změnilo se něco na ovládání?

Oproti iPhonu X prakticky ne. Pro ty, kteří přecházejí na modely řady X ze starších iPhonů, bude samozřejmě zpočátku chybět ústřední tlačítko. Ale pomocí chytrých a jednoduchých gest není ovládání nových smartphonů od Applu o nic méně pohodlné. Navíc virtuální ústřední tlačítko si lze nastavit.

Drobným vylepšením, který přináší nový operační systém iOS 12 pro iPhony řady X, je možnost v rámci mutitaskingu aplikaci zavřít pouhým přejetím prstu stejně jako na starších iPhonech. Dříve bylo nutné na iPhonu X s iOS 11 trefit malý křížek, což uživatelskému komfortu nijak nepřidalo. Jinak všechna vylepšení nového systému iOS 12 přineseme v samostatném článku. 

iPhone XS Max

V recenzi ovšem nesmíme zapomenout zmínit vylepšené odemykání obličejem. Apple s tím předběhl konkurenci už u minulého modelu. Nyní je odemykání pomocí obličeje rychlejší a přesnější. Prakticky se nám nestalo, že by nás iPhone nepoznal. Navíc přibyla možnost přidat pro odemykání druhou tvář, což by měli ocenit především rodiče dětí.

Mimo skenu obličeje Face ID pomocí TrueDepth kamery a případného zadání hesla jiné zabezpečení iPhone XS nemá. Čtečka otisků prstů je očividně pro Apple už minulostí, podle dostupných vyjádření nemá zájem ani o novou generaci čteček otisků integrovaných v displeji. U iPhonu opravdu není potřeba, odemykání obličejem funguje bezproblémově.

Má nový iPhone dostatek výkonu?

iPhone XS a zejména model Max má výkonu na rozdávání. Jde o jeden z nejvýkonnějších smartphonů na současném trhu. Už u minulého modelu nezávislí analytici kroutili hlavou, jak obrovský výkon iPhone X oproti konkurenci má. Nové modely jdou ještě dál. Pomocí vlastního na míru šitého systému a ve vlastních dílnách navržených procesorech mají iPhony výhodu před konkurencí.

iPhone XS Max
iPhone XS Max a iPhone 8 Plus

iPhony XS (a i model XR) dostaly nový procesor A12 Bionic. U něho Apple uvádí, že má o 15 procent rychlejší výkonnostní jádra. Přitom zbylá čtyři jádra ze šesti jsou pro běžný provoz (bez nutnosti velké zátěže) o 50 procent méně energeticky náročná. Oproti minulému modelu je o 50 procent rychlejší i vlastní grafický čip.

Procesor A12 Bionic je první čip ve smartphonu vyrobený sedminanometrovou technologií. Navíc nechybí osmijádrový „umělý mozek“ Neural Engine, jehož výpočetní schopnosti jsou úctyhodné. Neural Engine pro využití umělé inteligence dokáže zpracovat pět bilionů operací za sekundu. Spolu s 4 GB (mezigeneračně o 1 GB víc) operační paměti to dělá z iPhonů XS doslova raketu.

Vše je naprosto plynulé, včetně jednotlivých animací při každodenní práci. Náročné aplikace zvládá nový iPhone bez zadýchání. Máme na mysli například velmi výkonově náročné operace jako je editace videa v rozlišení 4K při snímkové frekvenci 60 obrázků za sekundu. 

iPhone XS Max

Výkonový potenciál nového iPhonu XS Max dokazují i instantní testy. V našem měření dosáhl iPhone XS Max v testu AnTuTu v průměru z deseti měření skóre 235 452 bodů. Při loňském testu iPhonu X jsme z deseti měření dosáhli průměrného skóre 216 290 bodů. Jenže to bylo ještě před změnou algoritmu samotného testu. Podle srpnového žebříčku tohoto testu dostupného na internetu má iPhone X skóre 233 698 bodů.

Novinka tak nevykazuje o moc vyšší skóre, než loňský předchůdce se starším procesorem a operační pamětí jen 3 GB. Ovšem v našem testu v rámci deseti měření oscilovalo dosažené skóre ve velkém rozpětí. Nejvyšší dosažené skóre z deseti bylo 296 651 bodů, nejnižší naopak jen 191 738 bodů. Mezi smartphony s Androidem byl v srpnu králem herní smartphone Xiaomi Black Shark se skóre 289 415 bodů. 

iPhone XS Max
iPhone XS Max

Další zajímavé srovnání ukazuje test výkonnosti Geekbench 4. V tom v rámci zprůměrovaných deseti měření dosáhl testovaný nový iPhone v našem testu jednoho jádra skóre 4 776 bodů a v multijádrovém testu skóre 11 167 bodů. Všech deset měření vykazovalo na rozdíl od testu AnTuTu jen malé odchylky.

Pokud se podíváme na žebříček na stránkách testu Geekbench 4, tak námi naměřený výsledek odpovídá uvedenému skóre, které je 4 790 bodů v jednojádrovém testu. Základní model XS má ještě o malinko vyšší uváděné skóre 4 794 bodů. V multijádrovém testu jsme z deseti měření dosáhli výsledku uvedenému na stránkách Geekbench, kde iPhone XS Max má skóre 11 012 bodů. Obyčejné „iks esko“ má opět o fous vyšší skóre 11 102 bodů. Loňský model X má v žebříčku při testu jednoho jádra skóre 4 210 bodů a multijádrovém testu skóre 10 123 bodů. 

Pro doplnění je nutné uvést výsledky konkurentů se systém Android. V jednojádrovém testu kraluje Samsung Galaxy S9+ ve verzi s vlastním procesorem Exynos, který dosáhl skóre 3 324 bodů. V multijádrovém testu potom smartphonům s Androidem vévodí smartphone OnePlus 6 se skóre
8 895 bodů.

Bude základní paměť stačit?

To záleží na preferencích jednotlivých uživatelů. Nám už přijde základní paměť 64 GB málo. Apple proto mimo verze s vestavěnou pamětí 256 GB uvedl i model s extrémní pamětí 512 GB. Ceny verzí s velkými pamětmi však jdou do astronomických výšin a paměťové karty Apple tradičně neuznává. 

Je si nutné spočítat, zda je potřeba tak obrovské množství dat nosit stále s sebou, nebo využít iCloud. Měsíční cena tarifu 200 GB vyjde na 79 korun, 2TB vzdálený úložný prostor vyjde měsíčně na 249 korun. Na rozdíl od základního tarifu s 50 GB lze tyto obří úložiště využít v rámci rodinného sdílení a ušetřit tak v ještě více. 

iPhone XS Max
iPhone XS Max

Navíc trendem dneška už je streaming hudby, takže není nutné mít telefon zaplněný digitálními hudebními soubory. Což ovšem naráží na omezené datové tarify tuzemských operátorů. U videí je tento problém ještě markantnější. Telefon nahrává velmi kvalitní, ale také velmi objemná videa, která velké úložiště potřebují.

Optimálním kompromisem je varianta s 256 GB paměti, za kterou se připlácí
4 500 korun. To odpovídá 56 měsícům předplatného 200GB tarifu iCloud a nepočítaje poplatky za datový tarif. 

Jak nový iPhone fotí?

Když jsme zmínili nahrávání videa, tak je nutné probrat samotný fotoaparát. Ten se oproti tomu v iPhonu X papírově nezměnil. Ovšem širokoúhlý senzor je nyní nový a o 32 procent větší. To spolu s technologií Smart HDR a vylepšenou umělou inteligencí dokáže vykouzlit kvalitní snímky i videa. Určitě kvalitnější než u předchůdce.  

Hlavní fotoaparát se skládá ze dvou 12megapixelových snímačů: jeden širokoúhlý, druhý teleobjektiv. K dispozici je dvojnásobné optické přiblížení (digitální může být až desetinásobné). Clona širokoúhlého fotoaparátu má skvělou hodnotu f/1.8, teleobjektiv má clonu f/2,4. Nechybí dvojitá optická stabilizace obrazu. Blesk True Tone je čtyřdiodový. Označení Focus Pixels znamená autofokus s fázovým posunem. Jak zoom funguje, si můžete prohlédnout na následujících snímcích.

iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie

Ukázka dvojnásobného optického přiblížení.

Porovnání s konkurenčními smartphony připravujeme. Uvidíme, jak si bude nový iPhone stát. Zejména Huawei P20 Pro s trojitým fotoaparátem je velmi oceňován, stejně jako Samsung Galaxy Note 9 nebo HTC U12+. Ovšem asi největšího konkurenta dostane nový iPhone až v říjnu, kdy Google představí smartphone Pixel 3 XL. 

iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie

Ukázka dvojnásobného optického přiblížení za tmy.

Ovšem pořízení velmi kvalitních snímků za téměř všech situací oceňujeme na iPhonu XS Max i bez porovnání s konkurencí. Profesionální fotoaparáty smartphony sice stále nenahradí, ale to, co dnes umí při běžném používání, je až neuvěřitelné. 

iPhone XS Max

Co musíme na novém iPhonu obzvlášť pochválit, jsou portrétní snímky. Mají nyní sofistikovaněji rozostřené pozadí a u portrétů lze také dodatečně upravovat hloubku ostrosti. Selfíčka často končí na různých sociálních sítích, kde oproti konkurenci mohou opravdu vyniknout. iPhone dokáže kvalitně rozlišit obličej od pozadí a upravit je v efektní portréty.

Jinak je přední True Depth kamera téměř shodná s tou v předchůdci. Přední snímač je sedmimegapixelový s clonou f/2.2. I přední kamerka podporuje technologii Smart HDR, která výsledný snímek skládá z několika „vrstev“. Předním fotoaparátem lze nahrávat Full HD videa v kvalitě 60 fps. Přední blesk stále nahrazuje bliknutí rozsvícením displeje. 

iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie
iPhone XS Max pořízené fotografie

Portrétní režim lze využít i pro jiný typ snímků.

Videa je možné nahrávat v rozlišení 4K v kvalitě 60 snímků za sekundu. Právě v pořizování videí nový iPhone oproti konkurenci exceluje. Videa splňují velmi vysoké nároky. Samozřejmostí je optická stabilizace obrazu a k dispozici je rovněž dvojnásobné optické přiblížení. Zvuk se nahrává stereo a nechybí možnost nahrávání zpomaleného videa 240 fps ve Full HD rozlišení. Ukázkové video nahrané iPhonem XS Max si můžete stáhnout zde

Je jinak něco nového?

Největší novinkou iPhonů XS a XS Max je podpora dvou SIM karet. Ale je v tom háček. Klasický dvousimkový iPhone XS a XS Max pro dvě nano SIM karty Apple prodává pouze na čínském trhu. Všude jinde použil Apple inovátorské řešení s jedním slotem pro nano SIM kartu a druhou elektronickou eSIM. Tu prozatím podporuje jen 14 operátorů po celém světě. Ovšem český T-Mobile je uváděn mezi nimi a službu by měl co nejdříve spustit. 

iPhone XS Max
iPhone XS Max

Stejně tak bychom se u nás zanedlouho měli dočkat podpory plateb přes službu Apple Pay. Na co ovšem stále musíme zapomenout, je chybějící čeština pro virtuální asistentku Siri. Když si uvědomíme, že poprvé byla představena už v roce 2011, tak si Apple dává velmi na čas. S využitím Siri se pojí řada šikovných vylepšení, která jsou tuzemským uživatelům zapovězena. 

Memoji na iPhonu XS Max
Memoji na iPhonu XS Max
Memoji na iPhonu XS Max
Memoji na iPhonu XS Max

Loni způsobily poprask animované ikonky Animoji, které přes prvotní rozpaky nakonec převzali v různých stupních kvality ostatní výrobci smartphonů. Animoji jsou animované emotikony, které pomocí pokročilého skenu obličeje dokážou věrně imitovat mimiku a grimasy. Nově například do takových detailů jako mrkání očí nebo vypláznutí jazyka. 

Memoji na iPhonu XS Max
Memoji na iPhonu XS Max
Memoji na iPhonu XS Max
Memoji na iPhonu XS Max

Nyní Apple přišel s Memoji, které rovněž umí pomocí skenu obličeje „oživit“ virtuální emotikony. Ty jsou však v podobě lidských obličejů, které si lze upravit k co možná největší podobnosti s vlastním uživatelem. U nás v redakci asi nejsme tou pravou cílovou skupinou, ale musíme potvrdit, že si s Memoji lze alespoň na chvíli vyhrát a užit zábavu. 

Memoji na iPhonu XS Max
Memoji na iPhonu XS Max
Memoji na iPhonu XS Max
Memoji na iPhonu XS Max

Apple již zcela rezignoval na audio konektor 3,5 milimetru, když s novými modely už nedodává ani redukci. Pro nenáročný běžný poslech standardně přibalovaná sluchátka s Lightning konektorem postačí. Nároční posluchači musí investovat do kvalitních bezdrátových sluchátek nebo do kvalitnějších sluchátek s Lightning konektorem.

Nové iPhony řady XS byly představeny s tím, že mají kvalitnější stereoreproduktory. To nás původně příliš nezaujalo, ale zvuk z vylepšených reproduktorů je opravdu lepší. 

Jaká je výdrž?

U velkého modelu XS Max Apple uvádí až o 1,5 hodiny delší výdrž než u loňského modelu. U menšího XS je to jen půl hodina. Což je paradoxní, protože loňský model má baterii s vyšší kapacitou 2 716 mAh oproti 2 658 mAh u nového modelu.

Větší XS Max má dvě baterie s celkovou kapacitou 3 174 mAh. To je další z rekordních parametrů mezi iPhony. Pro porovnání použijeme model 8 Plus, který má článek s kapacitou 2 691 mAh, což dává tušit, že by nový iPhone mohl vydržet na jedno nabití dlouho.

iPhone XS a XS Max

Je však nutné počítat s velkým displejem. Ten je sice v některých aspektech úspornější díky použití technologie OLED, ale rozsvítit takovou plochu vyžaduje dost energie. iPhone XS Max zatím máme krátce, takže jen odhadujeme, že jeden opravdu náročný den používání baterie vydrží.

Apple i u nových iPhonů řady XS umožňuje bezdrátové nabíjení. Podporován je standard Qi. Na vlastní podložku AirPower ale i rok po jejím představení stále čekáme a možná se jí ani nedočkáme. Na trhu je však dost bezdrátových nabíječek v podporovaném standardu.

Kolik si musím na nový iPhone připravit korun?

Hodně. Opravdu hodně. iPhone XS s 5,8palcovým displejem se základní pamětí 64 GB vyjde stejně jako loni na 29 990 korun. Verze s pamětí 256 GB stojí 34 490 korun a vrcholná verze s pamětí 512 GB dosahuje astronomické částky 40 490 korun. To je cena velmi vzdálená od jakékoliv konkurence.

iPhone XS Max
iPhone XS Max

Ovšem námi testovaný model XS Max jde ještě do větších extrémů. Základní velký nový top iPhone s pamětí 64 GB stojí 32 990 korun. Varianta s pamětí 256 GB vyjde na 37 490 korun. Cenu jak z jiného vesmíru představuje provedení s pamětí 512 GB. Tato verze přijde na 43 490 korun. To z tohoto iPhonu činní nejdražší smartphone na trhu.

Konkurence je cenově zcela jinde, i když i ta se snaží na svých smartphonech co nejvíce vydělat. Konkurentem námi testovaného iPhonu XS Max je především Samsung Galaxy Note 9. Ani ten sice není z levného kraje, ale základní verze s pamětí 128 GB stojí 25 990 korun a za verzi s obří pamětí 512 GB zaplatíte 32 490 korun. V porovnání s iPhonem se stejnou pamětí je Samsung o podstatných 11 000 korun levnější. 

iPhone XS Max

Ovšem u konkurenčních smartphonů lze časem očekávat často velmi výrazné zlevnění. Apple u nových modelů celý rok drží stejnou cenu. Výhodou iPhonů je, že i přes extrémní ceny je lze následně prodat za stále slušné peníze. iPhony mají ze všech smartphonů nejmenší pokles ceny při prodeji z druhé ruky. Náklady za rok či dva tak mohou být podobné. 

Na trhu panuje cenová válka, a tak i v prémiové třídě je na výběr z celé řady daleko levnějších smartphonů. Všechna konkurence používá systém Android, který zájemcům o iPhone nemusí „sedět“. Ekosystém Applu má komplexní řešení s ostatními produkty americké společnosti, což jiní výrobci tak propracované nemají. 

iPhone XS a XS Max fronta
iPhone XS a XS Max fronta

Malý i velký iPhone XS bude v prodeji ve třech barevných verzích: stříbrné, vesmírně šedé a zlaté. 

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • skvělý výkon
 • výborný displej
 • špičkové zpracování
 • kvalitní fotoaparát

Proč nekoupit?

 • vysoká cena
 • eSIM zatím bez podpory
 • nemá jack konektor

Kdy? Od 29. září

Za kolik? 64 GB 32 990 korun; 256 GB 37 490 korun; 512 GB 43 490 korun

Na našem trhu bude iPhone XS i XS Max v prodeji od 29. září. Model iPhone XR s o něco horší výbavou, ale stále velmi vysokým výkonem, dorazí do prodeje až 26. října. Vzhledem k slabším parametrům výbavy bude podstatně levnější. Varianta s 64GB přijde na 22 490 korun, varianta s dvojnásobnou pamětí 23 390 korun a vrchol s pamětí 256 GB si americká firma cenní na
26 990 korun.  

Zájemci o velký iPhone mají na výběr i ze stále prodávaného iPhonu 8 Plus, který s pamětí 64 GB vyjde na 20 990 korun. Varianta s pamětí 256 GB stojí 25 490 korun. V prodeji je i dva roky starý iPhone 7 Plus, který Apple stále nabízí ve verzi s pamětmi jen 32 GB a 128 GB. První provedení stojí 16 990 korun, druhá verze
19 990 korun.

Ti, co si pořídili loňský iPhone X, asi nemají důvod přecházet na nový model. Verze XS Max láká na obrovský displej, ten v iPhonu X i XS však asi většině uživatelů postačí. Změn oproti loňskému modelu není příliš, a tak iPhone X s novým softwarem iOS 12 stále vyhoví všem dnešním požadavkům. 

Autor:
Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Stejné notebooky, dvě generace procesoru. Vyplatí se připlatit za novinku?

Dva notebooky, dvě generace procesorů. Jaký je rozdíl?

O dvanácté generaci procesorů Intel se hovoří jako o revoluci a technicky tomu tak opravdu je. Jak...

Až příliš sebevědomý elegán. Test Oppo Reno 7 Lite 5G

Oppo Reno7 Lite 5G

Model vyšší střední třídy od značky Oppo, Reno 7 Lite, chce zazářit především po stránce...

Srovnali jsme herní notebook s desktopem. Jak se liší výkonem a cenou?

Notebook Acer Nitro 5, desktop Acer Nitro 50, monitor ViewSonic Elite XG271QG....

Na jeden stačí batoh, druhý raději složíte do kufru auta. Rozdíl v přenosnosti mezi herním...

Vykročil na trh levou nohou. Test Tecno Camon 18 Premier

Tecno Camon 18 Premier

Značka Tecno je úplným nováčkem na českém trhu, to nejlepší z její nabídky aktuálně představuje...

Na trik s měňavou barvou na zádech sází až příliš. Test Realme 9 Pro+

Realme 9 Pro+

Nejlépe vybavený model střední třídy od výrobce Realme vedle dobré výbavy nabídne také unikátní...

Fotosouboj. Fotí lépe iPhone 13, Pixel 6, nebo Galaxy S22?

Apple iPhone 13 Pro Max, Google Pixel 6 Pro a Samsung Galaxy S22 Ultra

Jsou to tři nejvýznamnější hráči na poli chytrých telefonů: Google dominuje se svým operačním...

 • Nejčtenější

Do iPhonů se vrací obyčejná funkce, ze které jsou ovšem applisté nadšení

Chystaný mobilní systém iOS 16 má jednu nečekanou, ovšem vítanou novinku: neustále viditelný ukazatel zbývající...

O2 zdražuje. Lidé si od září připlatí za pevný internet i digitální TV

Zdražování energií se projevuje v nákladech řady tuzemských společností, mobilní operátory nevyjímaje. Ti proto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Apple zřejmě podrží cenu základního iPhonu. Jenže zmizí nejlevnější model

Apple představí iPhony 14 zřejmě v září, je to obvyklý termín. Nabízí se úterý 13. září. V nabídce dojde k určitým...

Důsledek americké návštěvy na Tchaj-wanu? Značky zrušily premiéry novinek

Možná je to jen zvláštní náhoda a důsledek jiných událostí. Hned dvě čínské značky ovšem zrušily své premiéry chytrých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je sexy a jedinečná, ale míří spíše na fajnšmekry. Test Sony Xperie 1 IV

Smartphony značky Sony jsou prostě své, to platí už mnoho let. I proto mají vlastně svou relativně úzkou, ale o to...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

 • Další z rubriky

Smartphone, který skoro nikdo nevyrábí. Zenfone 9 zůstává kompaktní

Zájemci o malý, ale špičkově vybavený smartphone s Androidem mají v posledních letech čím dál menší možnost výběru....

Odlehčené, přesto možná lepší. Novinka OnePlus 10T narušuje rytmus

Značka OnePlus představila svůj nejnovější nadupaný smartphone 10T. Ten sice navazuje na model 10 Pro uvedený zkraje...

Kdy bude premiéra nových iPhonů? První únik mluví o brzkém termínu

Pokud se nestane něco výjimečného jako v roce 2020, tak by premiéra nových iPhonů měla proběhnout v září. Nabízí se...

Je sexy a jedinečná, ale míří spíše na fajnšmekry. Test Sony Xperie 1 IV

Smartphony značky Sony jsou prostě své, to platí už mnoho let. I proto mají vlastně svou relativně úzkou, ale o to...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...