Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Chtějí smartphone s výklopným flexibilním displejem. Ale proč?

  6:03
Samsung si patentoval další netradiční zařízení. Na první pohled jde o běžně vypadající smartphone, klame však tělem. Působí, jako by měl v horní části displej přehnutý až na záda, ve skutečnosti je to „výběžek“ flexibilního displeje, který lze podle potřeby překlopit dopředu. Zajímavé, leč v praxi nepraktické řešení.
Koncept smartphonu od Samsungu s vyklápěcím flexibilním displejem

Koncept smartphonu od Samsungu s vyklápěcím flexibilním displejem | foto: LetsGoDigital/Concept Creator

Patenty naznačují, jakou cestou by se mohl ten či onen mobilní výrobce v budoucnu vydat. Tedy za ideálních podmínek. K tomu je však potřeba mít jistotu, že by se takové zařízení mezi uživateli uchytilo a nabídnuté technologické řešení by pro ně bylo přínosem. O tom se však v případě aktuálně schváleného patentu Samsungu, o kterém tradičně informoval nizozemský portál LetsGoDigital, dá polemizovat.

Invenci nelze jihokorejskému výrobci upřít, to určitě ne, nabízí se však otázka, kam svými patentovými kreacemi míří. Je pravdou, že stále neustálená kategorie skládacích smartphonů, respektive dostupnost flexibilních displejů umožňuje všemožné hrátky s designem. Ne vždy se však vize dokáže skloubit s praktičností. Jedním z důkazů je patent elektronického zařízení s flexibilním displejem, jehož přihlášku podal Samsung v polovině loňského roku ke Světovému úřadu pro duševní vlastnictví (WIPO) a který jej letos 20. ledna schválil.

Při letmém pohledu na čelní stranu zařízení nepůsobí nějak výrazně odlišně oproti běžnému smartphonu. Na levém boku nahoře nicméně zaujme část displeje přetékající přes bok. To by mohlo naznačovat třeba přítomnost virtuálních ovládacích tlačítek, možná o tom i Samsung uvažuje, jelikož nákresy zařízení jsou prosty jakéhokoli fyzického ovládacího tlačítka. Avšak pravý důvod přítomnosti přetékajícího displeje je jiný.

Prozradí jej pohled na zadní stranu telefonu. V horní části zad se totiž navazující část flexibilního displeje. Svým způsobem jde o parafrázi na skládací smartphone. Oním rozdílem je odlišné vnímání tohoto konceptu: Samsung tentokrát nešel cestou zařízení rozložitelného do velikosti tabletu, ale zařízení s rozšířeným využitím. Jenže se nabízí otázka, k čemu je takový koncept vlastně dobrý.

Jak patentová dokumentace ukazuje, tak Samsung navíc uvažuje o dvou různých pojetích. V jednom případě je panel s výběžkem displeje pevně spojen s vertikálně umístěným hlavním fotoaparátem. Jeho překlopením by si tak uživatel mohl pořizovat selfíčka podstatně kvalitnější fotosestavou ve srovnání s běžnou selfie kamerou v průstřelu displeje na čelní straně, kterou Samsung i v tomto případě zachoval. Další možností je, že překlápěcí část telefonu bude osazena jen „displejovým ocáskem“ a hlavní fotosestava bude pevnou součástí těla telefonu.

K čemu tedy má toto řešení sloužit? Podle nizozemského portálu třeba ke sledování filmu nebo pořizování ultraširokoúhlých fotografií, kdy vespod pravé části displeje by se tak mohly třeba zobrazovat ovládací prvky případně další relevantní obsah. Vše uvedené by nicméně bylo možné přesunout i do levé, tedy oné menší části flexibilního displeje, přičemž obsah by se v tom případě zobrazoval v jeho větší pravé části. Vždy by to však znamenalo myslet na přítomnost vyklopeného panelu trčícího volně do prostoru.

Podle patentové dokumentace sice Samsung počítá ze zabudováním důmyslného pantu, který by měl odolat hrubšímu zacházení třeba z důvodu, kdy by uživatel omylem zadní panel ohnul více, než by měl. I tak by musel mít stále na mysli, že jeho zařízení nemá svou další část vyklopenou po celé délce těla, ale jen v určitém místě. Koncepce tak předurčuje používat telefon ve vertikální poloze, byť senzory mají rozpoznat, v jaké pozici je zařízení používáno a podle toho tedy automaticky upravit rozhraní. Ještě dodejme, že samovolnému překlopení panelu s menší částí displeje mají zabránit tři magnety, které jej udrží u zad telefonu.

Bezesporu jde o zajímavou alternativu pro běžný skládací smartphone. Umíme si představit, že by mohla oslovit zejména uživatele, kteří svůj mobil běžně využívají pro videohovory – v menší části flexibilního displeje by se zobrazoval náhled volajícího, větší část by pak náležela volanému. Obešla by se tím běžná praxe v podobě obrazu v obraze. S největší pravděpodobností však v tomto případě zůstane jen u vize takovéhoto netradičního smartphonu. Respektive u počítačových renderů, které pro nizozemský portál vytvořil grafický designér Jermaine Smit vystupující pod pseudonymem Concept Creator.

Autor:
  • Nejčtenější

Hozená rukavice všem soupeřům. Test iPhonu 15 Pro Max

Letošní iPhony jsou na první pohled jen mírnou evolucí loňských modelů. Jenže detailní pohled především na modely Pro...

iPhone 15 Pro Max neobstál v testu odolnosti. Záda rychle prasknou

Ačkoliv se Apple při prezentaci nových iPhonů série Pro chlubil titanovým rámečkem s větší odolností, novinky se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nestihli jste to? Tak si na vrcholný iPhone 15 počkáte, nebo dost přeplatíte

Ať už je důvodem nečekaně vysoký zájem, nedostatečné skladové zásoby či kombinace obojího, tak si zájemci o vrcholný...

Neuvěřitelné, Honor dostal tloušťku skládačky na úroveň obyčejného mobilu

Jednou z nevýhod skládacích telefonů je větší tloušťka těla. Logicky, skládačka není o tom, že se vezme obyčejný mobil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Našli jsme nejlevnější smartphony s prémiovými funkcemi drahých modelů

Prémiové smartphony umí to, co levnější přístroje nezvládnou. Rozdíl je v několika funkcích, které jsou doposud...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Rozbalili jsme nejlepší mobil od Applu. První dojmy z iPhonu 15 Pro Max

V pátek Apple spustil prodej nových iPhonů a my jsme si mohli rozbalit a prohlédnout ten nejlepší: model 15 Pro Max....

iPhone 15 Pro Max neobstál v testu odolnosti. Záda rychle prasknou

Ačkoliv se Apple při prezentaci nových iPhonů série Pro chlubil titanovým rámečkem s větší odolností, novinky se...

Když si před 40 lety šli pro úplně první mobil, potřebovali 4 000 dolarů

Ve čtvrtek 21. září uplyne 40 let od uvedení prvního komerčně dostupného mobilu na trh. Legendární DynaTAC 8000x od...

Našli jsme nejlevnější smartphony s prémiovými funkcemi drahých modelů

Prémiové smartphony umí to, co levnější přístroje nezvládnou. Rozdíl je v několika funkcích, které jsou doposud...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...