Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Otevřít, vztyčit, vytáhnout. Samsung vymyslel příliš složitý smartphone

  1:08
Po letech stagnace, kdy běžné smartphony byly jeden jako druhý, se s rozmachem skládacích zařízení objevují stále podivuhodnější vize naznačující, jakým směrem by se mohla kategorie ubírat. Velmi aktivní je v tomto ohledu Samsung. Patrně hledá, jak „obyčejné“ skládací modely udělat ještě zajímavější.
Patent skládacího a vysouvacího smartphonu Samsung

Patent skládacího a vysouvacího smartphonu Samsung | foto: Samsung

Flexibilní displeje výrobcům rozvolnily ruce, co se týče experimentování s konstrukcí mobilních zařízení. Patrné je to prozatím na poli smartphonů, byť i v případě nositelné elektroniky vzniklo pár zvláštních počinů. Připomeňme například model Alpha, podivný hybrid mezi smartphonem a chytrými hodinkami, který v roce 2019 představila čínská Nubie (viz Podivný mobil si obtočíte okolo ruky. Jeho vzhled budí rozpaky).

A byť současné trendy mohou působit, že se skládací smartphony ustálily na dvou konstrukcích, tak opak je pravdou. Ano, aktuálně lze volit buď mezi horizontálně, nebo vertikálně překládanými modely, kdy takzvaná smartphonová „véčka“ jsou spíše na druhé koleji. Jenže Samsung svým aktuálním patentem naznačuje, že vůbec nejsou okrajovou záležitostí. Naopak i tato koncepce nabízí možnost, jak z ní dostat maximum.

Naznačuje to rozsáhlá patentová dokumentace popisující skládací smartphone s horizontálním kloubem, kterou 10. března zveřejnil Světový úřad pro duševní vlastnictví (WIPO). O patentu, jehož přihlášku jihokorejská společnost podala loni v září, informoval tradičně nizozemský portál LetsGoDigital. Předmětný smartphone (v dokumentu označovaný jako vícenásobné skládací elektronické zařízení) ve složeném stavu připomíná současný Galaxy Z Flip: je stejně kompaktní a sdílí s ním i stejný způsob skládání.

Tím však podobnost končí. Tedy pomineme-li fakt, že hlavní displej se po složení telefonu skrývá v jeho útrobách. Jako první zaujme absence vnějšího, sekundárního displeje vedle v nákresech zřetelně naznačeného fotomodulu. Díky unikátní vlastnosti patentovaného zařízení není potřeba. Povytažením spodní hrany části odvrácené od uživatele se totiž zpřístupní část vnitřního flexibilního displeje, na něm by se mohly zobrazovat základní notifikace a informace. Na druhou stranu to však není hlavní důvod, proč Samsung o takové konstrukci uvažuje.

Hlavním posláním je nabídnout uživateli maximální požitek z rozměrného displeje skrytého v kompaktním zařízení. V tom se patentová vize Samsungu zásadně liší od jeho současného véčka. To totiž po rozevření nabídne displej pouze na vnitřní ploše, zatímco ono „vícenásobné skládací elektronické zařízení“ jde o poznání dále. Vytažením spodního a horního okraje, respektive levého a pravého v závislosti na tom, zda uživatel telefon drží ve vertikální, nebo horizontální poloze, se plocha displeje zdvojnásobí.

Nejde tedy jen o skládací, ale svým způsobem i vysouvací telefon. Ona „přídavná“ zobrazovací plocha, tedy rozšiřující část displeje, je totiž ukryta ve spodní polovině telefonu. Po úplném rozložení, respektive vysunutí je telefon dvakrát vyšší (nebo v případě horizontálního držení širší) než Galaxy Z Flip 3. Způsob, jak se takto rozměrné zobrazovací plochy docílí, je však podivný.

Část displeje se totiž nejprve vztyčí, aby následně přilehla k prodloužené konstrukci telefonu. Prakticky se dá přirovnat k listu knihy, který čtenář při dočtení stránky musí nadzvednout a v jednu chvíli tak trčí z knihy, než následně přilehne k ostatním již přečteným stránkám. Displej totiž v jednu chvíli ční nad plochu telefonu, což Samsung prezentuje jako jednu z předností telefonu: dá se zužitkovat třeba při oblíbené námořní bitvě. Anebo při hraní piškvorek. Na vodorovné části displeje by se totiž hráčům zobrazily ovládací prvky, na té svislé by se pak odehrávala samotná hra.

Možná jde však ze strany jihokorejského výrobce jen o způsob, jak tuto netradiční koncepci obhájit, tedy jak z nevýhody udělat přednost. Každopádně obě k sobě „zády“ přiléhající části displeje čnící nad povrch telefonu při sobě přidržují magnety.

Další podrobnosti Samsung neodhaluje, v dokumentu se podle nizozemského portálu zmiňuje jen o průstřelu pro selfie kamerky a hlavním fotoaparátu s více snímači. Z doprovodných nákresů lze z pojetí fotomodulu usuzovat, že by šlo stejně jako u současného chytrého véčka Samsungu o sestavu maximálně dvou snímačů.

S největší pravděpodobností se to však nedozvíme, není příliš reálné, že bychom se takto pojatého skládacího a současně netradičně vysouvacího smartphonu někdy dočkali. Zůstane pravděpodobně jen u patentových nákresů. Nebylo by to poprvé a ani naposledy. To však platí pro další mnohé výrobce, kteří koketují s netradičně pojatými smartphony.

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...