Vypadá jako skládací fold od Samsungu, ale už při prvním pohledu je znatelný zásadní rozdíl. Čelní plocha složeného přístroje totiž není osazena vnějším displejem, místo něj se v pravém horním rohu nachází hlavní fotomodul podobný tomu, kterým na odvrácené straně disponuje letošní Galaxy Z Fold 3. V současnosti standardně používaný vnější displej v případě potřeby zastoupí ten vnitřní. Vizí Samsungu je totiž jakýsi technologický hybrid, tedy kombinace skládacího a vysouvacího smartphonu.
Patentovou přihlášku podle nizozemského portálu LetsGoDigital podala divize Samsung Display na začátku letošního února, patent poté získala 24. srpna. Z více než čtyř desítek skic, které dokument obsahuje, je patrná zjevná designová podobnost se skládacím modelem Fold, respektive s jeho již třetí generací. Samsung tak zůstává nadále věrný koncepci, kdy se hlavní displej skrývá uvnitř složeného zařízení.
Ovšem v tomto případě na první pohled obvyklý skládací model společnost vybavila ještě vysouvacím mechanismem. Ten lze aktivovat i ve složeném stavu, na „odhalené“ části displeje by se tak patrně zobrazovaly základní informace včetně notifikací. V případě, že by se vysouvala část telefonu, která je uživateli vzdálenější (Samsung si pohrává také s myšlenkou vysouvání části opatřené hlavní fotosestavou, tedy doleva z pohledu rozevřeného smartphonu), mohl by uživatel tuto úzkou část displeje využít třeba i při focení selfie fotek.
Dalo by se říci, že jde o způsob, jak eliminovat použití druhého displeje, byť po technologické stránce jde o výrazně složitější cestu, jak toho dosáhnout. Minimálně bude nutné zajistit potřebné pnutí flexibilního displeje, aby se v žádné fázi používání telefonu nezvlnil. Na druhou stranu je ovšem výsledkem podstatně působivější smartphone. Jenže použití dvou technologií v jednom zařízení s sebou přinese i vyšší riziko poškození složitého mechanismu.
Fakt, že není u rozloženého smartphonu viditelná žádná selfie kamera, není nic překvapivého. Výrobci totiž ve svých vizích často takové řešení používají, byť se v reálu potýkají s technologickými překážkami. Nicméně současná generace modelu Galaxy Z Fold je prvním samsungem, který má právě selfie kameru umístěnou pod displejem.
Nutno dodat, že Samsung není prvním mobilním výrobcem, který o takto pojatém zařízení uvažuje. Vlastní prototyp smartphonu, který kombinuje skládací a vysouvací mechanismus, ukázala letos v dubnu čínská značka TCL. Její futuristický koncept Fold ‘n Roll se však v mnohém liší. Zásadním rozdílem oproti vizi Samsungu je umístění displeje vně zařízení, telefon tak není nutné rozevírat, pokud jej hodlá uživatel používat. Jenže to s sebou přináší riziko v podobě vyšší náchylnosti displeje na mechanické poškození.
Tím druhým rozdílem je fakt, že telefon lze vysunout pouze v případě jeho rozevření. Tento mechanismus zde slouží prakticky pro zvětšení plochy displeje phabletového módu. Fold ‘n Roll je tak smartphonem, phabletem a tabletem v jednom. Ve smartphonovém módu má uživatel k dispozici displej o úhlopříčce 6,87 palce, rozevřením do phabletu úhlopříčka naroste prakticky o dva palce (8,85"), v tabletovém módu pak na 10 palců (více viz Tři přístroje za cenu jednoho. Z mobilu uděláte dvě velikosti tabletů).
V obou případech jde o působivá zařízení, která by si jistě našla své uživatele. Jedno je však jisté: nešlo by vůbec o levné smartphony. I první „obyčejné“ skládací modely byly při svém uvedení na trh podstatně dražší než smartphony klasické koncepce a ke zlevňování dochází jen pozvolna. Jde nicméně o důkaz, že výrobci nástup nových technologií nehodlají zaspat, jako se tomu stalo v minulosti v případě Nokie v souvislosti s nástupem smartphonů.