ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Huawei

Huawei má plány, jak se vypořádat s americkým embargem. Už je realizuje

  • 35
Huawei v posledních týdnech bilancoval uplynulý rok a naznačil, kam se firma bude dále ubírat. Podle šéfa středoevropské pobočky má plány i pro tento region.

Huawei už několik let žije pod americkým embargem. Dotýká se to velké části jeho byznysu, ať už jde o telekomunikační infrastrukturu nebo výrobu mobilních zařízení. Firma problémy připouští, na druhou stranu má plány, jak v této situaci postupovat. 

K problematice se vyjádřil jak rotující aktuální šéf celé společnosti Eric Sü na globální konferenci Huawei Global Analyst Summit, tak šéf pobočky pro střední a severní Evropu Radoslaw Kedzia na online setkání s novináři. 

Americké embargo jen tak neskončí

Eric Sü připustil, že Huawei zůstane pod americkým embargem zřejmě dlouhou dobu. Firma tomu přizpůsobuje své podnikání, což je v podstatě nezbytnost. Firma má vedle licenčních komplikací, které se týkají nemožnosti instalace služeb Googlu do svých telefonů, také problémy s dodávkami hardwaru. 

V počátku embarga se dařilo firmě eliminovat výpadky na globálních trzích prodeji v Číně, ale s nedostatkem součástek nemůže dodávat dost přístrojů ani doma a podíl na trhu tak Huaweii padá. Eric Sü zmínil, že problémy způsobené embargem s dodávkami čipů narušily dlouhá léta budovaný dodavatelský řetězec. Jeho nahrazení by podle Sü znamenalo náklady v řádu až miliard dolarů, což by znamenalo zvýšení cen až o dvě třetiny. 

Sítím 5G se daří, Huawei už pracuje na 5.5G

Huawei je pod tlakem i v případě telekomunikační infrastruktury, přestože především ve vývoji a technologiích pro sítě 5G je světovým lídrem. V tomto směru je na něj uvaleno embargo jen v USA, ale tento tlak se přenáší i do Evropy.  

Radoslaw Kedzia, šéf regionu střední a severní Evropy říká, že firma je v České republice přítomna od roku 2005 a svůj obchodní model staví na dlouhodobém vztahu se zákazníky. „Plánujeme v České republice působit dlouhodobě a budeme se snažit uspět ve výběrových řízeních jak na modernizaci sítí, tak i na dodávky nových technologií,“ říká Kedzia a dodává: „Věříme, že máme nejlepší technologii na trhu pro 5G sítě, a můžeme navázat na naše úspěchy v minulosti.“

Na Huawei Global Analyst Summit šéf firmu Eric Sü zmínil, že firma je příjemně překvapena, jak dobrý a bezproblémový je globální přechod na sítě páté generace. Na světě je podle Huaweie již více než 140 mobilních sítí 5G a počet stále roste. Firma nadále pokračuje ve vývoji technologie a již pracuje na dalším kroku, který je označován jako 5.5G, tedy další evoluce současných sítí.  

Chytrá domácnost a auta

S ohledem na sankce se Huawei chce více soustředit na další obory, na které se embargo nevztahuje. Tam samozřejmě patří třeba chytré hodinky, které firma tradičně produkuje, nebo osobní počítače, opět obvyklý sortiment. Ale míří dál, podle Erika Sü chce vytvořit celý propojený ekosystém pro domácnosti i firmy. 

Vše by mělo být postavené na novém operačním systému Harmony OS, který rozhodně není jen systémem pro mobily, ač aktuálně se blíží uvolnění beta verze právě pro mobily. Systém Harmony se má uplatnit v mnoha oblastech elektroniky a domácích zařízení, Huawei zjevně očekává, že především na čínském trhu by se tento systém mohl stát standardem. 

Ale uspět chce i ve světě jako alternativa k operačním systémům Android a iOS, které se také snaží být co nejkomplexnější. Huawei plánuje nasazení svých technologií včetně systému Harmony i do automobilů, zajímá ho také autonomní řízení. Ale nebude zatím vyrábět vlastní auta, jak se zpočátku roku spekulovalo. Zatím spolupracuje s trojicí čínských automobilek a aktuálně byl představen první produkt spolupráce, kterým je elektromobil Seres SF5.   

Aplikace jsou problém

Radoslaw Kedzia připouští, že absence služeb Googlu a dalších aplikací v současných modelech Huaweie má vliv na prodeje zařízení na českém trhu. Přesto podle zjištění Mobil.iDNES.cz byl Huawei za rok 2020 stále třetí nejsilnější značkou na českém trhu. 

„Je pravda, že bez mobilních služeb Googlu byla naše pozice v uplynulém roce obtížnější. Ale ani zdaleka se nevzdáváme. V aplikaci Huawei App Gallery jsou každý den zpřístupněny tisíce aplikací a zákazníkům nabízíme hodnotu jiným způsobem, například kvalitou výroby nebo nejlepšími fotoaparáty ve své třídě,“ říká Kedzia a dodává: „Je zřejmé, že neschopnost nabízet aplikace, na které jsou evropští uživatelé zvyklí, není zdaleka ideální a doufáme, že jednoho dne budeme moci znovu nabízet telefony s celou sadou funkcí.“