Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Co dokáže technologie bluetooth?

Technologie bezdrátového přenosu hlasu a dat na krátké vzdálenosti, bluetooth, by se měla v nejbližších letech výrazně prosadit. Přečtěte si o bluetooth více a seznamte se s možnostmi této technologie.
Bluetooth je technologie pro bezdrátový přenos hlasu a dat na krátké vzdálenosti. V současnosti je sice velmi málo použitelných zařízení využívajících tuto technologii, ale v průběhu letošního a především příštího roku by se měly výrobky s bluetooth výrazně rozšířit, a to jak v oblasti telekomunikací, tak osobních počítačů. S pomocí bluetooth je totiž možné odstranit většinu kabelů spojujících jednotlivá zařízení (mobily a počítače s příslušenstvím) a to vše za minimálních nákladů a při jednoduché obsluze.

Standard bluetooth vznikl v roce 1998, kdy bylo založeno sdružení Bluetooth. Iniciátorem vzniku této skupiny byla firma Ericsson, mezi dalšími zakládajícími členy byly např. společnosti IBM, Intel a Nokia. Hlavní ideou bluetooth je možnost vytvořit bezdrátové spojení mezi libovolným zařízením, které přenáší hlas nebo data. Toto spojení musí být energeticky nenáročné. V současnosti existují dva standardy bluetooth – 1.0 a 1.1. V závěru tohoto roku by měl být definován standard 2.0.

Standard bluetooth je samozřejmě chráněn patenty, ale může jej využívat každý výrobce. Za použití technologie bluetooth se neplatí žádné licenční poplatky. Abyste však mohli označovat svoje výrobky logem bluetooth, musíte splnit jednu zásadní podmínku: získat certifikát pro zařízení s bluetooth. Certifikát pro zařízení s čipem bluetooth uděluje sdružení Bluetooth až poté, co konkrétní výrobek projde náročnými testy na kompatibilitu se standardem bluetooth. Poté zapíše sdružení výrobek do seznamu certifikovaných výrobků a vy získáte licenci k prodeji.

Čip bluetooth se skládá z vysokofrekvenční části (vysílače a přijímače) a z řadiče. Vysokofrekvenční část se stará o bezdrátovou komunikaci a přenos hlasu či dat do řadiče. Vysokofrekvenční část musí být plně kompatibilní se všemi jinými čipy – díky tomu se dokáží spolu dorozumět čipy libovolného výrobce a přenášet mezi sebou hlas i data. Řadič slouží jako adaptér ke konkrétnímu výrobku – ať už mobilnímu telefonu, počítači nebo kopírce – a zprostředkovává přenos hlasu a dat mezi aplikací v tomto výrobku a vysokofrekvenční částí. V praxi to znamená, že u univerzálních aplikací (typu tiskárna, bondovka, komunikační karta) je jedno, jaká zařízení jsou na obou koncích přenosu, protože obě používají univerzální standard. To ale nevylučuje ani speciální aplikace, jako je třeba dálkové ovládání bezpečnostního systému v automobilu, založené na vlastní struktuře dat.

V současnosti umějí čipy bluetooth o rozměrech přibližně 2 x 2 cm komunikovat na vzdálenost až 10 metrů – samozřejmě v závislosti na terénních překážkách (především zdech a kancelářském nábytku mezi dvěma čipy). Maximální vysílací výkon čipu bluetooth je v současnosti 1 mW (0,001 W), citlivost přijímače je –70 dB. Do budoucna se plánuje přidávání zesilovačů k vysílací části čipu, což umožní při výkonu 100 mW (0,1 W) komunikovat na vzdálenost až 100 m.

Bluetooth komunikuje v bezlicenčním pásmu 2,4 GHz, konkrétně v rozsahu 2,402 GHz – 2,480 GHz. Komunikační kanály jsou od sebe vzdáleny 1 MHz, což znamená, že kanálů použitelných aplikacemi bluetooth je celkem 79. Při komunikaci mezi těmito kanály probíhají neustálé frekvenční skoky (frequency hopping), a to rychlostí 1600 skoků za sekundu. Maximální přenosová rychlost hlasu je 64 kb/s, a to v obou směrech (synchronní mód). Data je možné přenášet v asynchronním módu (uplink 721 kb/s, downlink 57,6 kb/s), nebo v synchronním módu (432,6 kb/s) oběma směry. Jde o čisté přenosové rychlosti po započítání potřeby řídících a opravných protokolů.

Standard bluetooth rozlišuje dva řídící stavy čipů bluetooth. Stav Master získá ten čip, který se v konkrétním prostoru aktivuje jako první. Ostatní čipy, které se dostanou do dosahu tohoto čipu, získávají stav Slave a jejich komunikace je řízena čipem se stavem Master. Tento čip řídí frekvenční skoky, sestavuje komunikaci mezi ostatními čipy a přiděluje komunikační kanály.

Každý čip bluetooth má svoje unikátní identifikační číslo o délce 48 bitů. Podle tohoto čísla se čipy mezi sebou poznávají. Toto číslo se používá také k zakódování přenášeného hlasu či dat. K bezpečnosti přispívají i velmi rychlé frekvenční skoky, které velmi ztěžují odposlech. Díky krátké délce přenášených paketů se také snižuje možnost rušení komunikace. Čip ve stavu Master by měl navíc rozpoznat, které frekvence jsou rušeny a ty při frekvenčních skocích vynechat.

Každý čip bluetooth neustále sleduje komunikaci ve svém okolí na stanovených frekvencích. Pokud čip v módu Master zjistí nějakou aktivitu, začne na 16 frekvencích vysílat a to tzv. Page (pokud zná konkrétní adresu druhého zařízení), nebo Inquiry (pokud o druhém zařízení nic neví). Pokud nedostane žádnou odpověď, začne vysílat na dalších 16 frekvencích. Nejpozději do 2,56 s od začátku vysílání by se měla obě zařízení domluvit na komunikaci. Jeden čip v módu Master dokáže řídit až sedm čipů v módu Slave. Tyto pikosítě je možné propojit přes zařízení v módu Slave, která dokáží komunikovat se dvěma Mastery do větších sítí.

V současnosti vyrábí čipy pro bluetooth většina velkých světových výrobců mikroprocesorů (Intel, IBM, Motorola, Philips, Toshiba) i mobilních telefonů (Ericsson, Nokia). Současné čipy jsou dvoudílné, tedy vysokofrekvenční část a řadič jsou oddělené. Do budoucna chtějí všichni výrobci tyto dvě části integrovat do jednoho mikročipu, což by mělo umožnit pokles ceny čipu až na 5 USD (přibližně 200 korun); v současnosti je cena více než desetinásobná.

Právě pokles ceny čipu by měl umožnit masové rozšíření bluetooth do spotřební elektroniky (kam už dnes mobily a počítače víceméně patří). Kromě obligátních aplikací, jako jsou bezdrátové bondovky a datová připojení do internetu přes mobil, totiž bude možné bluetooth použít i pro klávesnice, myši, tiskárny, faxy a také dálková ovládání a zabezpečovací zařízení nebo elektronické peněženky. Ericsson na svých prezentacích věnovaných bluetooth ukazuje také pevné disky komunikující přes bluetooth a digitální fotoaparáty, ze kterých se snímky bezdrátově přenesou do mobilu a odtud přes internet přímo na webové stránky nebo do e-mailu. Zkrátka všude, kde jsou dnes kabely, mohou být v budoucnosti čipy bluetooth.

  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Změna pořádků. Samsung začne používat nepopulární procesor

Samsung ve svých smartphonech a minimálně jednom tabletu podle dostupných zpráv použije procesor od společnosti MediaTek. Donutí ho k tomu okolnosti.

22. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I střední třída může mít špičkový foťák, ukazuje test

Fotoaparáty ve smartphonech vyšší střední třídy se v poslední době výrazně zlepšují a v mnohém dovedou šlapat na paty špičkovým smartphonům. Trend, který před lety začal Google se svými „áčkovými“...

24. července 2024  7:02

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Téměř jako ve vězení. Školáky omezí řada zákazů, celý den budou bez mobilu

Na maďarských školách začne platit přísná série vládních opatření s cílem chránit fyzické a duševní zdraví žáků a studentů a předcházet násilným činům ve veřejných vzdělávacích institucích. Kromě...

25. července 2024

Chystaný iPhone změní pravidla hry. Ale nebude to hned

Přespříští generace iPhonů bude ta, která by konečně mohla osvěžit nabídku Applu. Začíná se totiž mluvit o možném nástupci aktuálního modelu Plus, který dorazí se zcela novým designem. A dost možná...

27. července 2024

Samsung neokoukal nové hodinky jen od Applu. Inspiroval se i luxusní značkou

Při návrhu vrcholného modelu svých hodinek nekoukal Samsung pod ruce pouze Applu, ale i luxusnější společnosti. Zejména provedení s oranžovým páskem onu inspiraci nezapře.

26. července 2024  7:02

Tento prémiový smartphone je anonymní vzpomínkou na slavnou minulost

Tchajwanské HTC je na poli smartphonů dnes již vlastně trochu pozapomenutou legendou. Firma se čas od času připomene nějakým tím novým modelem, ten však věhlasu někdejších předchůdců nedosáhne. Nově...

26. července 2024

Samsung zastavil dodávky sluchátek, která jsou podobná těm od Applu

Samsung čelí problémům s kvalitou nových sluchátek Galaxy Buds 3 Pro. Pozastavil proto jejich dodávky obchodníkům. Společnost si je problémů vědoma a potíže řeší.

25. července 2024  7:02

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....