Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Toto jsou čipová architektura a mobilní grafická karta budoucnosti

  0:09
Britský čipový designér ARM Holdings představil vylepšenou procesorovou architekturu Cortex-A77 a grafickou jednotku Mali-G77 s úplně novým designem. Obě novinky míří do příštích vrcholných mobilních čipsetů a neztratí se ani u notebooků.
ARM představilo Cortex-A77 a Mali-G77

ARM představilo Cortex-A77 a Mali-G77 | foto: www.arm.com

Typ Cortex-A77 brzy u nově navrhovaných čipových sad nahradí dosavadní nejvyšší typ A76, na kterém je postaven třeba Kirin 980, tedy dosud nejsilnější čipová sada od Huaweie. Qualcomm sice u Snapdragonu 855 dvě nejvýkonnější jádra označuje jako Kryo 485, ovšem i tento design je jen pozměněnou architekturou A76. Tyto dva příklady tedy jasně ilustrují, nakolik je představení vylepšeného procesorového designu A77 velkou událostí.

ARM slibuje, že procesor s novým jádrem dosáhne při přímém srovnání se stávajícím na stejné frekvenci o dvacet procent vyššího výkonu. Předchozí typ A76 sice loni dosahoval mezigeneračně vyššího nárůstu výkonu (třicet až pětatřicet procent), nicméně i pětinové zlepšení u typu A77 bude bezpochyby znát. Jistým kompromisem je mezigenerační nárůst rozměrů, A77 je vůči A76 větší asi o sedmnáct procent.

Více výpočetní síly zajišťuje přidaná ALU (aritmeticko-logická jednotka), která urychluje celočíselné operace až o padesát procent. Ty jednoduché, tedy sčítání nebo odčítání čísel, díky tomu dokáže provést v jediném cyklu. Složité, jako je třeba násobení, pak nové jádro zvládne jen ve dvou až třech cyklech. Stávající typ A76 přitom na stejný úkol potřeboval celé čtyři cykly. Nové jádro také dokáže data do ALU posílat rychleji než doposud.

Další vylepšení jádra spočívá v integrací druhého šifrovacího vlákna (AES – Advanced Encryption Standard), které výrazně urychlí proces šifrování a dešifrování.

ARM dokonce uvádí, že Cortex-A77 má výkon srovnatelný s dnešními běžnými notebooky, a proto doufá, že jej u svých chystaných počítačů s Windows použije mnohem více výrobců, než tomu je v současnosti v případě typu A76.

Tím je zároveň řečeno, že jádra typu A77 jsou určeny také budoucím nejvýkonnějším chytrým telefonům. ARM předpokládá, že smluvní partneři, kteří vylepšenou architekturu budou stejně jako dosud využívat na základě licenčních smluv, naplno využijí možnosti dané sestavením big.LITTLE v konfiguraci až 4 + 4 (čtyři výkonná a čtyři úsporná jádra).

Třeba Qualcomm loni u výše zmíněného snapdragonu sáhl po netradiční konfiguraci 1 + 2 + 4, což mu umožňovala nová technologie ARM DynamIQ. A podobná sestavení zřejmě budou výrobci používat i u svých chystaných vrcholných čipových sad (více v článku Výkonný a učenlivý superprocesor může porazit i konkurenta od Applu).

Jedno nebo dvě výkonná jádra na nejvyšší možné frekvenci spolu s větší integrovanou cache pamětí v kombinaci s větším počtem úsporných jader totiž šetří celkovou plochu procesoru a celek je pak i energeticky úspornější.

Mali-G77: výkonná grafika se zcela novou architekturou

Grafická jednotka Mali-G77 naproti tomu není jen evolucí, jako v případě jádra A77, ale přichází se zcela novou architekturou Valhall. Ta vůči odcházejícímu designu Bifrost, který byl představen v roce 2016 u typu Mali-G71, přinese markantní výkonový nárůst až o čtyřicet procent. Přičemž z modernějšího výrobního procesu plyne vyšší výkon jen nepatrně, stále totiž jde o 7nm technologii, jen druhé generace, kterou ARM označuje jako mature.

Energetická účinnost mezigeneračně stoupne o třicet procent, o stejné procento vzrostla i výkonová hustota. Jinými slovy: grafická jednotka nové architektury může být při stejné velikosti čipu o třicet procent výkonnější než předchozí typ Mali-G76.

Valhall představuje druhou generaci skalární GPU architektury a zatímco design Bifrost uměl zpracovávat nejvýše osm paralelních instrukcí na cyklus, Valhall takových operací umí současně provádět šestnáct.

Jestliže Bifrost obsahoval v závislosti na generaci (ARM tuto architekturu používalo u modelů Mali-G71 až G76) čtyři až osm takzvaných warpů (ty můžeme přirovnat k procesorovým vláknům), design Valhall jich obsahuje hned šestnáct. Pro srovnání: grafické jednotky Nvidia jich mají třicet dva, jednotky z produkce AMD dokonce šedesát čtyři.

K dalším novinkám patří třeba dynamické plánování instrukcí řízené výhradně hardwarově nebo zcela nová sada instrukcí, která však zachovává zpětnou kompatibilitu s designem Bifrost. Podporován je dále kompresní formát AFBC1.3, vykreslování FP16 nebo vrstvené rendrování.

Značně vyššího výkonu G77 dosáhne v oblasti strojového učení, kde si mezigeneračně polepší rovnou o šedesát procent. Vylepšená AI jednotka totiž dosáhne výkonu 4 TOPS (trilion operations per second), tedy čtyři biliony operací za sekundu.

Stejně jako v případě procesorových jader A77 platí, že i grafická jednotka Mali-G77 má namířeno do špičkových mobilních čipsetů. U prvních by se mohla objevit už koncem letošního roku, další budou následovat v průběhu roku následujícího.

  • Nejčtenější

Chtěla si vyfotit selfie s parní lokomotivou. Bylo její poslední

7. června 2024  7:02

Selfie s projíždějící parní lokomotivou stálo mladou ženu z Mexika život. Na sociálních sítích...

Výrobci si nařízení Unie vyložili po svém. A zákazníky to stojí peníze

8. června 2024

Premium Výrobci mobilních telefonů v uplynulých letech odstranili z balení s přístroji nabíjecí adaptéry....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

Tak levný supersmartphone jinde nepořídíte. Test Motoroly Edge 50 Ultra

9. června 2024

Modely s přívlastkem Ultra jsou většinou záležitostí té nejvyšší cenové kategorie. Ne však u...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Seberu vám iPhony a zavřu je do klece. Elon Musk se opřel do Applu

11. června 2024  11:34

Krátce po odhalení nové umělé inteligence určené pro zařízení Applu se na sociální síti X ohradil...

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

O jednostranné změně tarifu musí operátor informovat. Včas a srozumitelně

14. června 2024

V souvislosti s již probíhajícími či v nejbližší době chystanými změnami některých tarifů u...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

Skvěle vybavená střední třída atakuje top modely. V akci se slevou a dárky

13. června 2024

Honor představil v Paříži nový model 200 Pro. Telefon patří v hierarchii značky do střední třídy,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...