Mezinárodní hovory výrazně zlevní. Od května budeme do EU volat za 6 korun

  20:06aktualizováno  20:06
Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací BEREC zveřejnilo pokyny k mezinárodní komunikaci v rámci EU. Splnilo tím podmínku k zavedení regulace cen za mezinárodní volání v rámci EU. Od 15. května tak nesmí minutový hovor stát více než 0,19 eura bez daně.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na pravidlech, která kromě jiného zlevní telefonování do jiné unijní země od května 2019, se zástupci Evropského parlamentu (EP) a zemí Evropské unie (EU) dohodli již začátkem loňského června. Příslušný telekomunikační balíček, který umožňuje zavedení cenových stropů mezinárodních hovorů v rámci EU, pak EP schválil loni 14. listopadu.

Posledním krokem k zavedení regulace bylo zveřejnění Pokynů k mezinárodní komunikaci v rámci EU. Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací BEREC tuto podmínku splnilo podle Českého telekomunikačního úřadu v pondělí 11. března.

Od 15. května tak nesmí být ceny účtované za mezinárodní hovory či SMS (hovory a textovky na zahraniční čísla) v rámci Unie vyšší než 0,19 eura (4,87 Kč) za minutu hovoru a 0,06 eur (1,54 Kč) za textovou zprávu. Minutový hovor na jakékoli telefonní číslo z EU bude po připočtení DPH stát z Česka necelých šest korun, SMS pak 1,86 Kč.

V současnosti se ceny za mezinárodní hovory v rámci EU pohybují v rozmezí 6,99 Kč až 24,90 Kč. Nejméně zaplatí zákazníci T-Mobilu, ovšem pouze v případě mezinárodních hovorů do sousedních států. Do ostatních států Evropy si totiž operátor účtuje 12 Kč za minutu. Pro předplacenou Twist kartu platí ovšem vyšší sazby, a to 11 Kč/min, respektive 15 Kč/min. U Vodafonu je standardní minutová sazba mezinárodního volání do států EU 11,50 Kč, levněji vyjdou jen hovory na Slovensko (7,26 Kč/min). Volání na Slovensko má zvýhodněné i O2, zákazníci zaplatí 11,90 Kč za minutu. Do ostatních evropských států pak sazba činí 24,90 Kč/min.

Regulace ze strany EU výrazně zlevní i mezinárodní SMS. Nejlevněji v současnosti vyjde textovka odeslaná na zahraniční číslo ze SIM Vodafonu, operátor si účtuje 2,52 Kč (sazba platná i pro Slovensko). U konkurence je ovšem sazba dvojnásobná: odeslání SMS na zahraniční číslo ze SIM O2 vyjde totiž na 5 Kč, o málo dražší je pak při odeslání z čísla T-Mobilu (5,05 Kč).

Odeslání SMS na zahraniční číslo vyjde od 15. května paradoxně levněji, než si operátoři účtují za textovku odeslanou v rámci českých sítí z předplacené karty. Regulovaná cena mezinárodní SMS totiž s daní vychází na 1,86 Kč, u předplacených karet chtějí operátoři za SMS obvykle 1,90 Kč.

Stanovení maximálních cenových stropů v případě mezinárodních hovorů a SMS je již druhou významnou evropskou telekomunikační regulací po EU roamingu. Roamingové poplatky v rámci EU byly zrušeny 15. června 2017. Od tohoto data nesmí operátoři k roamingu v rámci EU připočítávat jakékoli poplatky. Zákazníci tak volají, esemeskují a datují za ceny jako doma (více viz Ode dneška voláme v EU jako doma. Pozor na některé finty).

Autor:
 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Až potkáte toto auto, tak v něm nejede zaměstnanec O2 na dovolenou

Auto O2

Na první pohled je to nenápadná Škoda Octavia kombi s logem operátora O2 a "rakví“ na střeše. Jenže to není auto...

Superrychlá a supervelká paměť Samsungu udělá ze smartphonů monstra

Samsung ukázal první samostatný 12GB paměťový modul standardu LPDDR4X

Samsung patří mezi nejméně závislé výrobce smartphonů, jelikož si spoustu součástek vyrábí vlastními silami. Kromě...

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Další z rubriky

Vláda aukci neprojednala. Rozhodne se, jestli podpoří čtvrtého operátora

Ilustrační snímek

Vláda v pondělí neprojednala materiál o návrhu postupu a podmínek pro výběrové řízení k chystané aukci kmitočtů pro...

Data zdarma nedají prý kvůli zákazu. Nic jsme neomezili, brání se ČTÚ

Ilustrační snímek

Využívat data zpomalenou rychlostí po vyčerpání základního datového limitu nelze, protože nám to zakázal Český...

T-Mobile má datově štědrou předplacenku. Platíte, až když data čerpáte

T-Mobile představil limitovanou edici předplacené karty Twist 100 MB

T-Mobile rozšířil portfolio předplacených Twist karet o novou limitovanou edici určenou pro příležitostné dataře. Ti s...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESNÍ INŽENÝR/ TECHNOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz