Mezinárodní hovory výrazně zlevní. Od května budeme do EU volat za 6 korun

  20:06aktualizováno  20:06
Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací BEREC zveřejnilo pokyny k mezinárodní komunikaci v rámci EU. Splnilo tím podmínku k zavedení regulace cen za mezinárodní volání v rámci EU. Od 15. května tak nesmí minutový hovor stát více než 0,19 eura bez daně.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na pravidlech, která kromě jiného zlevní telefonování do jiné unijní země od května 2019, se zástupci Evropského parlamentu (EP) a zemí Evropské unie (EU) dohodli již začátkem loňského června. Příslušný telekomunikační balíček, který umožňuje zavedení cenových stropů mezinárodních hovorů v rámci EU, pak EP schválil loni 14. listopadu.

Posledním krokem k zavedení regulace bylo zveřejnění Pokynů k mezinárodní komunikaci v rámci EU. Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací BEREC tuto podmínku splnilo podle Českého telekomunikačního úřadu v pondělí 11. března.

Od 15. května tak nesmí být ceny účtované za mezinárodní hovory či SMS (hovory a textovky na zahraniční čísla) v rámci Unie vyšší než 0,19 eura (4,87 Kč) za minutu hovoru a 0,06 eur (1,54 Kč) za textovou zprávu. Minutový hovor na jakékoli telefonní číslo z EU bude po připočtení DPH stát z Česka necelých šest korun, SMS pak 1,86 Kč.

V současnosti se ceny za mezinárodní hovory v rámci EU pohybují v rozmezí 6,99 Kč až 24,90 Kč. Nejméně zaplatí zákazníci T-Mobilu, ovšem pouze v případě mezinárodních hovorů do sousedních států. Do ostatních států Evropy si totiž operátor účtuje 12 Kč za minutu. Pro předplacenou Twist kartu platí ovšem vyšší sazby, a to 11 Kč/min, respektive 15 Kč/min. U Vodafonu je standardní minutová sazba mezinárodního volání do států EU 11,50 Kč, levněji vyjdou jen hovory na Slovensko (7,26 Kč/min). Volání na Slovensko má zvýhodněné i O2, zákazníci zaplatí 11,90 Kč za minutu. Do ostatních evropských států pak sazba činí 24,90 Kč/min.

Regulace ze strany EU výrazně zlevní i mezinárodní SMS. Nejlevněji v současnosti vyjde textovka odeslaná na zahraniční číslo ze SIM Vodafonu, operátor si účtuje 2,52 Kč (sazba platná i pro Slovensko). U konkurence je ovšem sazba dvojnásobná: odeslání SMS na zahraniční číslo ze SIM O2 vyjde totiž na 5 Kč, o málo dražší je pak při odeslání z čísla T-Mobilu (5,05 Kč).

Odeslání SMS na zahraniční číslo vyjde od 15. května paradoxně levněji, než si operátoři účtují za textovku odeslanou v rámci českých sítí z předplacené karty. Regulovaná cena mezinárodní SMS totiž s daní vychází na 1,86 Kč, u předplacených karet chtějí operátoři za SMS obvykle 1,90 Kč.

Stanovení maximálních cenových stropů v případě mezinárodních hovorů a SMS je již druhou významnou evropskou telekomunikační regulací po EU roamingu. Roamingové poplatky v rámci EU byly zrušeny 15. června 2017. Od tohoto data nesmí operátoři k roamingu v rámci EU připočítávat jakékoli poplatky. Zákazníci tak volají, esemeskují a datují za ceny jako doma (více viz Ode dneška voláme v EU jako doma. Pozor na některé finty).

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Ilustrační snímek

Vodafone od července razantně mění způsob účtování hovorů u předplacených karet. Namísto současné tarifikace 60+1, kdy...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

Další z rubriky

Poslanci mají velké oči. Ne všechny operátorské změny musí projít

Předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák v diskusním pořadu...

Při přenesení čísla by nemělo docházet k pochybnostem o identitě zákazníka. I na to myslí jeden z pozměňovacích návrhů...

Virtuál slaví narozeniny, najal si výstředního režiséra

Jakub Kohák je tváří virtuálního operátora MOBIL.CZ

Známé tváře v reklamách nejsou především u síťových operátorů ničím neobvyklým, u virtuálních jde naopak spíše o...

Cena dat Čechy neodradila, loni jich spotřebovali dvojnásobek

Ilustrační snímek

Spotřeba dat v mobilních sítích loni v Česku vzrostla na dvojnásobek. Uživatelé přenesli v mobilních sítích 368...

Najdete na iDNES.cz