Do EU voláme levněji. Operátoři museli snížit dosavadní sazby

  14:31aktualizováno  14:31
Ve středu 15. května začalo platit nařízení Evropské komise stanovující v rámci EU maximální sazby za mezinárodní hovory a SMS, které mohou operátoři účtovat. Zákazníci tuzemských operátorů tak za minutový hovor zaplatí o zhruba polovinu méně než doposud. Někteří virtuálové šli s cenou ještě níže.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Evropské nařízení stanovuje maximální ceny volání do zemí EU na devatenáct centů (4,90 Kč) a šest centů (1,55 Kč) za SMS, v obou případech jde o limity bez daně. Po přičtení DPH tak zákazníci tuzemských operátorů za minutový hovor z Česka na jakékoli telefonní číslo z EU zaplatí méně než šest korun, SMS je pak vyjde na méně než dvě koruny. Sazby se liší v závislosti na konkrétním operátorovi.

Jako první z tuzemských operátorů snížil mezinárodní sazby v rámci EU Vodafone. Jeho zákazníci platí za minutový hovor 5,80 Kč již od 7. května (více viz Do Paříže či Karibiku budeme volat za šest korun. S Vodafonem o týden dříve). Do té doby tento operátor uplatňoval minutovou sazbu 11,50 Kč. Za textovku v rámci EU pak zákazníci platí nově jen 1,80 Kč, tedy o zhruba sedmdesát haléřů méně (původně 2,52 Kč/SMS).

Konkurence evropské nařízení ve svých cenících zohlednila shodně až 15. května. T-Mobile cenu snížil na 5,89 Kč za minutu a 1,86 Kč za SMS, zároveň sjednotil ceny pro tarify i předplacené karty Twist (více viz Volání po Evropě zlevňuje. Do některých zemí o více než polovinu). Totožné sazby uplatňuje i O2.

Sazby mobilních operátorů kopíruje i většina virtuálních operátorů. Výjimkou je SAZKAmobil, který přišel s minutovou sazbou 4,50 Kč. Cena za odeslanou SMS je nicméně shodná jako u síťových operátorů, tedy 1,80 Kč.

Zavedení nových maximálních cen navazuje na zrušení poplatků za roaming z června 2017 a je součástí unijní revize předpisů o telekomunikacích. Zástupci Evropského parlamentu (EP) a zemí Evropské unie (EU) se na nových pravidlech dohodli již začátkem loňského června. Příslušný telekomunikační balíček umožňující zavedení cenových stropů mezinárodních hovorů v rámci EU pak EP schválil loni 14. listopadu. Poslední krok k zavedení regulace, tedy zveřejnění Pokynů k mezinárodní komunikaci v rámci EU byl splněn letos, a to 11. března (více viz Mezinárodní hovory výrazně zlevní. Od května budeme do EU volat za 6 korun).

„EU zasahuje proti neúměrně vysokým cenám, které jsou lidem účtovány za volání z jejich domovské země do jiného státu EU. Díky těmto dvěma krokům je nyní evropský spotřebitel plně chráněn před astronomickými fakturami za volání na jakékoliv evropské číslo, ať už doma nebo v zahraničí,“ uvedla eurokomisařka pro digitální ekonomiku a společnost Marija Gabrielová.

Nové předpisy o mezinárodním volání řeší velké cenové rozdíly, které existovaly mezi členskými státy EU. Běžná cena za hovor v unii v pevné či mobilní síti byla v průměru třikrát vyšší než běžná cena za hovor domácí. Poslání SMS zprávy v EU stálo průměrně dvakrát tolik, co její poslání v rámci domovského státu. V některých případech mohlo být volání do jiné země až desetkrát dražší než volání ve vlastní zemi.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Do Evropy míří nová značka mobilů. Po krku půjde především Xiaomi

Realme 3 Pro

Na toto jméno si dávejme pozor. Realme není žádný třetiligový čínský výrobce mobilů. Patří pod křídla gigantu, který...

Huawei se musí domluvit a nervózní jsou i americké firmy

Šéf mobilní divize Huawei Richard Yu krátce po premiéře smartphonů řady P30

Obchodní válka mezi USA a Čínou eskaluje. Huawei se stal rukojmím, který neví, co by měl udělat. Čínské reakce jsou...

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Huawei P30 Pro

Špičkové modely P30 Pro a dosud nevydaný skládací Mate X byly odstraněny z oficiálních stránek operačního systému...

Další z rubriky

Operátor blokuje škodlivé domény z celého světa. Za 29 korun měsíčně

O2 Security

Zákazníci O2 s mobilním internetem i připojením na doma mohou využívat nově službu O2 Security. Díky ní budou mít svá...

Poslanci mají velké oči. Ne všechny operátorské změny musí projít

Předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák v diskusním pořadu...

Při přenesení čísla by nemělo docházet k pochybnostem o identitě zákazníka. I na to myslí jeden z pozměňovacích návrhů...

Vodafone má tarif, který by lidé chtěli. Jenže ho tají a není pro všechny

Vodafone má speciální tarif Data 10 GB

Volné minuty už nejsou pro mnohé mobilní uživatele nejdůležitějším faktorem při výběru tarifu. Tím se stala mobilní...

Najdete na iDNES.cz