Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ode dneška voláme v EU jako doma. Pozor na některé finty

  0:09
Čtvrtek 15. června je zlomovým dnem, příplatky za využití mobilních služeb v unijních státech jsou minulostí. Od dnešního dne je tak možné v nich volat, esemeskovat a datovat za ceny jako doma. Na první pohled působí vše velmi jednoduše, ale stačí málo a za služby si opět připlatíte.

Za domácí ceny můžete volat například i z Alp. Ale pozor při pohybu v blízkosti hranic se Švýcarskem. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Základní krátký návod:

  • V rámci Evropské unie (podrobněji níže) se od 15. června 2017 volá jako doma. To znamená, že pro volání, SMS a data platí stejné ceny jako při využívání služeb v Česku. Prakticky: pokud stojí SMS 1,50 Kč, stejnou cenu bude mít i v roamingu v rámci EU.
  • Kdo má v tarifu volné jednotky nebo neomezené služby, může je čerpat v Česku i v celé EU bez rozdílu. V případě volání a SMS to musí být jednotky nebo neomezené služby využitelné do jiných sítí. Prakticky: majitel má číslo O2 a má neomezené volání do své sítě a 100 minut do jiných sítí. V roamingu v EU tak může čerpat ze 100 minut, po vyčerpání bude platit stejnou minutovou sazbu jako při volání v ČR.
  • U předplacenek platí v podstatě to samé. V případě balíčku volných minut nebo SMS je lze čerpat jak v Česku, tak v rámci EU. Opět to ale musí být jednotky využitelné do jiných českých sítí. Jinak platí v celé EU stejná sazba jako v ČR.
  • V roamingu je jedno, jestli voláte domů, v rámci navštívené země, či jinam po EU. Prakticky: česká SIM je v Německu a bude volat do Francie nebo do ČR nebo po Německu. Cena je stejná jako v Česku do jiných sítí. Volání do zahraničí se uplatňuje jen tehdy, když s českou SIM voláte z Česka (třeba do Německa).
  • U dat platí, že datový balíček (i přikoupený) můžete využít stejně tak v Česku jako jinde v EU. Výjimky nastávají až při větších objemech dat, běžného uživatele by se to nemělo dotknout. Prakticky: v tarifu máte 1,5 GB dat. Ty můžete využít stejně tak v Česku jako třeba v Itálii.

Podrobné rady:

1 Před cestou si zkontrolujte roamingové nastavení

Využíváte-li služeb O2, pak si před vycestováním z Česka ověřte prostřednictvím infolinky či v samoobsluze Moje O2 roamingové nastavení svého tarifu. Stejné ceny jako v Česku budou v EU v případě O2 platit totiž pouze s tarifem Svět Basic, který je nastaven jako výchozí. Zákazníci, kteří si v minulosti aktivovali tarif Volání bez hranic, jsou o tomto tarifu informováni e-mailem od operátora a SMS, jakmile se přihlásí do zahraniční sítě. S Voláním bez hranic minutový odchozí hovor v EU vyjde na 3,50 Kč, příchozí pak na 35 haléřů a za SMS si operátor naúčtuje 1,50 Kč. Stejné sazby pak platí i v některých jiných zemích mimo EU, například ve Švýcarsku.

Zákazníci Vodafonu a T-Mobilu se v tomto ohledu nemusejí o nic starat. U Vodafonu si stačí nechat zapnutý jakýkoli současný roamingový tarif (Roaming na den, World Roaming), s oběma budou na cestách v EU využívat služby jako doma. Ani u T-Mobilu není potřeba nic nastavovat, neboť je zákazníkům k dispozici jediný roamingový tarif (T-Mobile Roaming).

2 Volné jednotky do vlastní sítě nelze v EU čerpat

Princip „roam like at home“ (RLAH), tedy „v roamingu jako doma“, spočívá ve využívání mobilních služeb za domácí ceny bez jakýchkoli příplatků, a to za domácích podmínek. Čerpat tak bude možné v EU nejen neomezené volání/SMS, ale také volné jednotky tarifu. Ovšem jen ty do všech sítí.

Roaming končí. Kolik budu platit s předplacenkou nebo tarifem?

Volné jednotky (minuty, SMS) určené výhradně do vlastní sítě nebude možné za hranicemi ČR využít, roamující SIM se totiž nenachází v síti domácího operátora - hovory/SMS tak budou účtovány podle platného ceníku daného operátora, tedy za sazby platné v ČR po vyčerpání volných jednotek tarifu.

3 Čerpání dat je bez příplatku jen do roamingového limitu

Za největší přínos konce EU roamingu lze bezesporu považovat možnost čerpat v EU bez jakéhokoli příplatku data domácího tarifu. Operátoři budou moci ovšem datovou spotřebu v roamingu limitovat. Roamingový limit, tedy maximální datový objem čerpatelný v EU bez příplatku se vypočítá jako podíl dvojnásobku ceny tarifu bez DPH a regulovaného cenového stropu pro roamingová data (7,7 EUR).

Stojí-li neomezený tarif s 1,5 GB 749 korun, bez DPH tedy 619 Kč, pak dvojnásobek činí 1 238 korun. Tuto částku je nutné vydělit regulovaným cenovým stropem, v přepočtu tedy částkou zhruba 201 Kč. Limit pro spotřebu dat v roamingu tak činí přibližně 6 GB (1,5 GB v ceně tarifu a zbylá data za cenu, kterou operátor požaduje za datové balíčky v ČR).

4 Pozor nejen u hranic s nečlenskými státy

Regulace EU se nevztahuje na celou Evropu, týká se pouze unijních států a států Evropského hospodářského prostoru (EHP). Při pohybu po EU tak v blízkosti hranic s nečlenskými státy může dojít k situacím, kdy se telefon přehlásí na silnější síť „neunijního“ operátora, čímž se tedy změní i pravidla účtování za čerpané služby. Nejen sazby za hovory, ale i za SMS a především za data jsou mimo EU opravdu vysoké.

Například v Itálii, Rakousku, Německu či Francii tak buďte obezřetní při pohybu v blízkosti hranic se Švýcarskem, v Chorvatsku pak u hranic s Bosnou a Hercegovinou, Černou Horou či ve vnitrozemí se Srbskem. Týká se to ovšem například i Řecka (hranice s Albánií, Makedonií a Tureckem), Bulharska (hranice se Srbskem, Makedonií a Tureckem), Slovenska (hranice s Ukrajinou) či Polska (hranice s Ukrajinou, Běloruskem a Kaliningradskou oblastí).

Pozor ovšem i v letadlech a na lodích, tedy i třeba při využití trajektů do například Velké Británie či skandinávských zemí, kdy roaming nepodléhá regulaci. Minuta odchozího hovoru tak v závislosti na operátorovi stojí od 61 do 69 Kč, minuta příchozího pak zhruba 35 až 54 Kč, SMS vyjde až na téměř 15 Kč a 1 MB dat na až 360 Kč.

Tip: Účinným, ovšem ne zrovna praktickým řešením může být změna automatického vyhledávání sítě v nastavení telefonu na manuální. Zabráníte tak automatickému přehlášení na silnější síť neunijního operátora, při slabém signálu budete muset ovšem operátora s lepším pokrytím vyhledávat ručně.

5 Roaming bez příplatku pouze v EU a státech EHP

Princip RLAH bude uplatňován v následujících státech: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Island (EHP), Itálie, Kypr, Litva, Lichtenštejnsko (EHP), Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko (EHP), Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Velká Británie. Pouze u T-Mobilu pak také v Andoře.

Regulace se vztahuje samozřejmě i na území spadající pod správu členských států, tedy například na Azory (Portugalsko), Gibraltar (Velká Británie), Kanárské ostrovy (Španělsko), Madeiru (Portugalsko), Martinik či Réunion (obojí Francie).

V případě Kypru buďte obezřetní, jeho severní, tedy turecká část totiž nepodléhá regulaci EU, za služby se zde tedy platí jako ve zbytku Evropy. V závislosti na operátorovi tak minuta odchozího hovoru stojí až 42,35 Kč, příchozího až 24,20 Kč, odeslání SMS vyjde na až 12,10 Kč a spotřeba 1 MB dat na až 252 Kč. Stejné sazby platí i pro další oblíbené evropské dovolenkové destinace mimo EU, jako jsou například Černá Hora či Turecko.

6 Operátoři mohou účtovat příplatky i v EU

Kvůli volání, SMS i datům bez příplatku panují obavy z možného zneužití, operátoři proto nebudou zcela bezbranní. Na základě politiky přiměřeného využívání budou moci přistoupit k omezení roamingových služeb poskytovaných za vnitrostátní ceny. Budou tak moci sledovat a vyhodnocovat spotřebu a přítomnost zákazníka v domovském státě, a to po dobu nejméně čtyř měsíců. Při převažující roamingové spotřebě a přítomnosti zákazníka v EU/EHP mohou přistoupit k účtování příplatku nad rámec vnitrostátní maloobchodní ceny. Předcházet tomu musí ovšem výzva zákazníka k úpravě jeho chování.

Operátory účtované ceny nesmějí podle mluvčího Českého telekomunikačního úřadu Martina Drtiny po aplikaci roamingových příplatků překročit 0,19 eura(zhruba 4,97 Kč) za minutu, 0,06 eura (1,57 Kč) za SMS a 0,2 eura (5,23 Kč) za 1 MB.

7 U virtuálů se bude v EU možná i nadále připlácet

S koncem EU roamingu přijdou operátoři o jeden z příjmů, nákladová položka, tedy nutnost zaplatit roamingovým partnerům za využité služby jim ovšem zůstává. Citelněji tento fakt pocítí virtuální operátoři, kteří totiž oproti mobilním operátorům nemají vlastní síť. V Česku roamující zákazníci zahraničních operátorů jim tak nebudou generovat žádné příjmy.

Už je to tady. Operátoři obcházejí neomezený roaming a odebírají data

Virtuální operátoři se tak obracejí na Český telekomunikační úřad se žádostí o povolení možnosti účtovat roamingové příplatky. Podle mluvčího Martina Drtiny obdržel úřad již tři takové žádosti. Ovšem dosud o nich nebylo ve správním řízení rozhodnuto.

Operátoři mohou v krajních případech přestat roaming zcela nabízet, nemají totiž povinnost jej zahrnovat do všech svých tarifů. Důvodem může být, že daná služba je určena pouze k využití v Česku. Učinil tak například Vodafone, který přestal roaming nabízet u čistě datových SIM (více zde).

8 Pozor na mezinárodní hovory. Regulaci nepodléhají

Dejte si pozor, odkud hovory do zemí EU uskutečňujete. Regulace se totiž vztahuje pouze na ty, které uskutečníte z některého členského státu, přičemž je jedno, je-li z české SIM směřován do Česka či jakéhokoli jiného členského státu. Oproti tomu hovor z Česka do států EU regulaci nepodléhá, jde o vysoce zpoplatněné mezinárodní volání. Za to jsou považovány i případy, kdy z Česka voláte na zahraniční SIM nacházející se v době hovoru na území ČR.

Tip: Hovory do zahraničí se tak vyplatí uskutečňovat zpoza hranice. Při časté frekvenci se ovšem může stát, že vaše chování operátor vyhodnotí jako zneužívání principu RLAH a nadále bude k takovým hovorům účtovat příplatek.

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...