Do Paříže či Karibiku budeme volat za šest korun. S Vodafonem o týden dříve

  0:09aktualizováno  0:09
Již od 15. května nebudou moci mobilní operátoři za volání v rámci EU účtovat více než 19 centů za minutu. Minutový hovor tak z Česka po připočtení daně vyjde nově na méně než šest korun. Zákazníci Vodafonu budou za zhruba poloviční cenu než doposud volat do EU už o týden dříve.

Zavolat třeba známému do Paříže bude od května výrazně levnější než doposud. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Minutovou sazbu mezinárodního volání do všech zemí Evropské unie totiž Vodafone ze současných 11,50 Kč na 5,80 Kč snižuje už od úterý 7. května. Loni v listopadu schválený telekomunikační balíček ustanovuje mimo jiné i maximální cenu SMS odeslané na číslo v rámci EU, a to na šest centů. Za takovou textovku si tedy Vodafone od výše uvedeného data naúčtuje jen 1,80 Kč, tedy o zhruba 70 haléřů méně než doposud (2,52 Kč/SMS).

Za stejné ceny jako do unijních států bude možné volat a esemeskovat i na čísla islandských, lichtenštejnských a norských operátorů. Kromě toho se nařízení o maximálních cenových stropech mezinárodních hovorů a SMS vztahuje i na zámořská území unijních států, takže třeba i minutový hovor na Martinik v Karibiku vyjde na necelých šest korun. Jde totiž o zámořský departement Francie.

Stejné nařízení se vztahuje nově například i na Kanárské ostrovy, operátor totiž v souvislosti s evropským nařízením upravuje i výčet států zařazených do Regionu 1. Od 7. května do něj přibudou nové státy (kompletní výčet zemí Regionu 1 od 7. května viz box níže), některé, například Monako, San Marino či Švýcarsko, se ovšem naopak přesouvají do Regionu 2. U takových pak i po 7. květnu zůstávají zachovány dosavadní sazby, tedy 11,50 Kč za minutu hovoru a 2,52 Kč za odeslanou SMS.

V souvislosti s tím se tak mění i výčet států, v nichž je možné v rámci tarifů Red Naplno 10 GB a Red Naplno 20 GB využívat balíček 1 000 volných minut do zahraničí. V tomto případě nicméně operátor v tomto balíčku zákazníkům ponechává i země, které přesouvá nově do druhého regionu (Andorra, Kanada, Monako, San Marino, Švýcarsko, USA).

Všechny změny související s novým evropským nařízením se vztahují jak na nefiremní, tak na firemní zákazníky Vodafonu. Tento operátor je prvním, nicméně ne posledním, kdo ceny za mezinárodní volání a SMS snižuje. Nejpozději do 15. května tak budou muset učinit i všichni ostatní tuzemští operátoři, tedy nejen síťoví, ale i virtuální.

Seznam zemí zařazených Vodafonem do Regionu 1 od 7. května 2019

Alandy, Azory, Belgie, Bulharsko, Ceuta, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Francouzská Guayana, Gibraltar, Guadeloupe, Irsko, Island, Itálie, Kanárské ostrovy, Kypr (řecká část), Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Madeira, Malta, Martinik, Mayotte, Melilla, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Réunion, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Svatý Martin, Španělsko, Švédsko, Vatikán, Velká Británie (včetně ostrovů Guernsey, Jersey, Man)

pozn.: nově zahrnuté státy/regiony jsou vyznačeny tučně

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Do Evropy míří nová značka mobilů. Po krku půjde především Xiaomi

Realme 3 Pro

Na toto jméno si dávejme pozor. Realme není žádný třetiligový čínský výrobce mobilů. Patří pod křídla gigantu, který...

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Huawei P30 Pro

Špičkové modely P30 Pro a dosud nevydaný skládací Mate X byly odstraněny z oficiálních stránek operačního systému...

Huawei se musí domluvit a nervózní jsou i americké firmy

Šéf mobilní divize Huawei Richard Yu krátce po premiéře smartphonů řady P30

Obchodní válka mezi USA a Čínou eskaluje. Huawei se stal rukojmím, který neví, co by měl udělat. Čínské reakce jsou...

Další z rubriky

Vodafone má tarif, který by lidé chtěli. Jenže ho tají a není pro všechny

Vodafone má speciální tarif Data 10 GB

Volné minuty už nejsou pro mnohé mobilní uživatele nejdůležitějším faktorem při výběru tarifu. Tím se stala mobilní...

Cena dat Čechy neodradila, loni jich spotřebovali dvojnásobek

Ilustrační snímek

Spotřeba dat v mobilních sítích loni v Česku vzrostla na dvojnásobek. Uživatelé přenesli v mobilních sítích 368...

Volání po Evropě zlevňuje. Do některých zemí o více než polovinu

Ilustrační snímek

Mezinárodní hovory v rámci Evropské unie mají nové regulované ceny. V reakci na evropskou regulaci upravuje od 15....

Najdete na iDNES.cz