Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Máte předplacenku? Poslanci chtějí, abyste si ji zaregistrovali na jméno

  6:03aktualizováno  11:09
Prodejce, u něhož bychom si v budoucnu pořizovali předplacenou kartu, by měl být oprávněn při prodeji vyžadovat naše rodné číslo. Vyplývá to z pozměňovacího návrhu poslankyně Moniky Červíčkové a poslance Jiřího Maška k novele zákona o elektronických komunikacích. Podle operátorů jsou však efektivnější způsoby ověření totožnosti.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Předkladatelé (oba za ANO) v pozměňovacím návrhu k novele, která čeká na projednání v Poslanecké sněmovně jako sněmovní tisk č. 1084, požadují její rozšíření o § 61a. Na jeho základě by měli být prodejci předplacených karet oprávněni získat rodné číslo zákazníka pro účely vedení databáze podle § 61 odst. 4. Tento údaj by byli povinní předat operátorovi, v jehož síti má být předplacenka využita. Cizí státní příslušníci by pak museli uvést celé jméno, datum a místo narození. 

Registrace by byla nicméně povinná pro všechny uživatele předplacených karet. Tedy nejen ty nové, ale i stávající. Poslanci totiž zároveň navrhují možnost dodatečné registrace uživatelů stávajících aktivních anonymních SIM. Byť v pozměňovacím návrhu přímo uvádějí, že „uživatelé ... mohou karty dodatečně registrovat“, tak z následujících vět je zřejmé, že by jinou volbu neměli. Registrace již aktivní předplacenky má být totiž povinná.

„Neprovedou-li registraci ve lhůtě 6 měsíců od nabití účinností § 61 odst. 4 zákona, provede příslušný podnikatel poskytující veřejně dostupnou telefonní službu, v jehož síti má být předplacená karta využita, deaktivaci SIM karty,“ píše se v pozměňovacím návrhu.

O způsobu ověření totožnosti je potřeba jednat

Podle Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) je povinnost uvádět rodné číslo poněkud překvapivá. „V momentě, kdy stát na jednu stranu chce odstranit RČ z občanských průkazů a operátorům zakázat jejich používání, nedává příliš smysl, aby jiný zákon rodná čísla naopak přikazoval uchovávat,“ reagoval redakci Mobil.iDNES.cz výkonný ředitel APMS Jiří Grund.

„Vedle toho v zahraničí existuje několik vyzkoušených modelů, jak totožnost uživatelů ověřovat řekněme efektivněji pro všechny zúčastněné,“ doplnil s tím, že smysl by dávalo uspořádat na toto téma kulatý stůl či pracovní skupinu a společně se sektorem hledat smysluplné řešení. „Bohužel se na to jde obráceně,“ podotkl s tím, že APMS je připravena se za sektor na této diskuzi podílet.

Jiří Janeček z tiskového oddělení T-Mobilu na dotaz redakce reagoval, že operátor vždy respektoval a bude respektovat platné zákony a nařízení. „Nicméně je potřeba domyslet detaily návrhu, aby tato změna byla pro zákazníky co nejvíce přívětivá,“ upřesnil.

Vodafone již zákazníkům s předplacenkami umožňuje údaje doplnit. „Zákazníci tuto možnost využívají, i když anonymní karty převažují,“ informoval tiskový mluvčí Ondřej Luštinec. Poukázal na to, že Česko patří do menší skupiny zemí v Evropě, kde jsou v současnosti anonymní předplacenky dostupné.

Registrace SIM ve světě

Nedomnívá se nicméně, že by deanonymizace předplacenek měla negativní dopad. „Důležité bude tento krok odborně prodiskutovat a najít přiměřené řešení,“ upřesnil s tím, že neméně důležité bude změnu důkladně vysvětlit i zákazníkům. Včetně třeba umožnění jednoduchého procesu zadávání údajů, a to i s ohledem na fakt, že mezi předplacenkáři jsou také senioři.

Před lety ze snahy o deanonymizaci předplacenek sešlo

V roce 2016 povinnou registraci předplacenek coby prevenci kriminality zvažoval tehdejší místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda STAN Petr Gazdík. Česká pirátská strana se ovšem proti tomu ostře ohradila, její předseda Ivan Bartoš následně inicioval společnou schůzku.

Gazdík zastával názor, že povinná registrace předplacených karet by policii výrazně usnadnila identifikaci pachatelů trestné činnosti, předseda Pirátů oponoval, že takové opatření je nefunkční a neefektivní. Poukázal například na vágní identifikaci na Slovensku i na možnost snadného obcházení zákona, a to nejen pořízením anonymní SIM v jiném státě EU, v němž předplacenky registraci nepodléhají. Zneužívány by mohly být totiž i veřejné telefonní automaty.

Způsob registrace SIM ve světě

K přesvědčení o nutné změně legislativy přivedly Gazdíka výhrůžné telefonáty, kdy volající často zneužívá anonymity předplacených karet. Bartoš oponoval, že jde pouze o jeden z mnoha různých prostředků umožňujících páchání trestné činnosti. Podle něj by na případnou legislativní úpravu doplatili zejména běžní uživatelé. Oba předsedové se na vzájemné schůzce i přes vědomí závažnosti výhružných telefonátů shodli, že zvažovaná opatření by tuto problematiku nevyřešila (více viz Chtěli konec anonymních předplacenek. Piráti jim to vymluvili).

Autor:
  • Nejčtenější

Chtěla si vyfotit selfie s parní lokomotivou. Bylo její poslední

7. června 2024  7:02

Selfie s projíždějící parní lokomotivou stálo mladou ženu z Mexika život. Na sociálních sítích...

Výrobci si nařízení Unie vyložili po svém. A zákazníky to stojí peníze

8. června 2024

Premium Výrobci mobilních telefonů v uplynulých letech odstranili z balení s přístroji nabíjecí adaptéry....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tak levný supersmartphone jinde nepořídíte. Test Motoroly Edge 50 Ultra

9. června 2024

Modely s přívlastkem Ultra jsou většinou záležitostí té nejvyšší cenové kategorie. Ne však u...

Šuplíkové mobily jsou v Česku stále hodně oblíbené

5. června 2024  16:02

Staré mobily hodně lidí nedá k recyklaci, ale skončí v šuplíku jako pojistka. Nebo tam skončí z...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Seberu vám iPhony a zavřu je do klece. Elon Musk se opřel do Applu

11. června 2024  11:34

Krátce po odhalení nové umělé inteligence určené pro zařízení Applu se na sociální síti X ohradil...

Honor překvapil premiérou na hipodromu. Novinky staví na foťácích

12. června 2024  16:30,  aktualizováno  16:41

Výrobci nové modely představují po celém světě, obvykle však v nejrůznějších konferenčních sálech,...

Za dokonalými portréty jsou v mobilu stovky špatných fotek, zjistil průzkum

12. června 2024  6:57

Při focení na kinofilm si člověk dobře rozmyslel, než zmáčkl spoušť. S příchodem digitálních...

Nenechte se napálit na kopie značkových chytrých hodinek

12. června 2024

Lákavé nabídky na serverech typu AliExpress mohou navodit dojem, že prémiovou elektroniku pořídíte...

Seberu vám iPhony a zavřu je do klece. Elon Musk se opřel do Applu

11. června 2024  11:34

Krátce po odhalení nové umělé inteligence určené pro zařízení Applu se na sociální síti X ohradil...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...