Vyvolené české město má od O2 extra rychlá mobilní data. Je to skoro 5G

  10:26aktualizováno  10:26
Obyvatelé středočeského Kolína mají aktuálně nejrychlejší mobilní data. A není to žádná krátkodobá akce, ale trvalý stav. Podmínkou je SIM od O2, protože právě tento operátor vylepšenou síť spustil.

Rychlá síť LTE O2 v Kolíně | foto: Mobil.iDNES.cz

Nejrychlejší běžně dostupná mobilní data si v Kolíně samozřejmě může vyzkoušet kdokoliv, pokud tedy využívá služeb O2. Přenosové rychlosti se teoreticky blíží rychlostem očekávaných sítí 5G, ale takovou síť zatím O2 v Kolíně nepostavilo. Ostatně bez telefonů, které zatím v podstatě na trhu nejsou, by to nedávalo smysl.

Fotogalerie

Kolínská síť je stále LTE, ale výrazně vylepšená. Maximální přenosová rychlost se může pohybovat až okolo 1 Gbit/s, což je hodnota, kterou by měly nabízet právě až sítě 5G. V reálném testu, který jsme v Kolíně provedli, se rychlost pohybovala zhruba na polovině této hodnoty, download byl 470 Mbit/s, upload pak okolo 60 Mbit/s. 

Současné sítě českých operátorů umožňují maximálně poloviční přenosové rychlosti, reálně se u testovacích telefonů dostáváme na hodnoty okolo 180 Mbit/s u downloadu. Rozdíl oproti 5G je v odezvě. Ta je stále v řádu desetin milisekund, v našem měření jsme se dostali na 18 ms. V sítích 5G se však odezva výrazně zkrátí až na hodnotu jedné milisekundy. A to je právě nezbytně nutné třeba pro samořiditelná auta nebo jiná průmyslová řešení. 

Aby bylo možné v sítích LTE dosáhnout tak vysokých přenosových rychlostí, použilo O2 spojení několika frekvenčních pásem spolu s technologiemi 4x4 MIMO a 256QAM. Konkrétně uživatel současně přenáší data v pásmech 800, 1 800, 2 100 a 2 600 MHz. Operátor použil technologie Nokie a Huawei a vystavěl v Kolíně osm nových vysílačů a další dva ještě přibudou. 

Tolik technologie ze strany operátora. Jenže potřebný hardware musí mít i uživatel. Konkrétně je potřeba smartphone, který podporuje přenosy LTE kategorie 16. Těch už je na trhu docela dost, ovšem jsou to v drtivé většině nové či novější top modely jednotlivých výrobců. Namátkou iPhony XS, Sony Xperia XZ a vyšší, Huawei Mate 10 a novější, Samsung S8 a novější a mnohé další. 

O2 proto připravilo akci na Samsungy z loňské modelové řady S9, na které poskytuje slevu 5 000 korun. Tato sleva není omezena na zákazníky z Kolína, k dispozici je ovšem jen na prodejně operátora v Kolíně. Základní S9 64 GB vyjde po slevě u O2 na 12 995 Kč. 

Rychlá síť LTE O2 v Kolíně
Rychlá síť LTE O2 v Kolíně

O2 není prvním tuzemským operátorem, který spustil síť s vysokými přenosovými rychlostmi. Už loni Vodafone testoval 5G technologii v Karlových Varech s přenosovou rychlostí až 1,8 Gbit/s. Vodafone technologii jen předvedl, v běžném provozu není. To síť O2 (ve spolupráci s CETINem) v Kolíně poběží v běžném provozu. Navíc podle zástupců operátora případný upgrade na síť 5G je už v podstatě jen záležitost nahrání nového softwaru a několika drobných úprav. 

Jenže k masivnímu spuštění sítí 5G v Česku je stále hodně daleko. Čeká se na aukci frekvencí v pásmu 700 MHz. Aukce by měla proběhnout letos a operátoři by mohli pásma využívat od příštího roku. Technologii 5G by operátoři teoreticky mohli spustit už dřív na současných frekvencích, ale to asi jen v testovacím režimu ve vybrané lokalitě. Podle asociace GSMA by první 5G síť mohla fungovat v Česku už letos, ale který operátor by to měl být, zatím jasné není. Masivní nástup 5G lze v Česku očekávat až od roku 2021, standardem se pak stane ještě později. 

To už budou k dispozici i levné smartphony s podporou 5G a především řešení, které sítě 5G budou potřebovat. Protože samotná přenosová rychlost není až tak podstatná, což dobře demonstruje právě vylepšená síť O2 v Kolíně. Pro běžného mobilního zákazníka není podstatné, jestli stahuje data rychlostí 200, 500 nebo 900 Mbit/s. Na mobilu to prakticky nepozná. 

Výhody 5G jsou především v kapacitě a pak v průmyslových řešeních. Jenže ta vyžadují konkrétní aplikace, které zatím nejsou vytvořené. 

Autor:
 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Instagrameři nás otravují. Chceme plot, žádají obyvatelé ikonické ulice

Pařížská ulice Rue Crémieux

Obyvatelé malebné pařížské ulice Rue Crémieux už mají dost nadšenců sociální sítě Instagram, kteří kvůli zachycení té...

Babiš chce svléknout operátory. Mají prozradit reálné ceny mobilních dat

Premiér Andrej Babiš hovoří s novináři před odletem do USA. (5. března 2019)

Premiér Andrej Babiš jednal s mobilními operátory kvůli cenám mobilních dat. S jejich šéfy se dohodl, že mu do týdne...

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Data zdarma nedají prý kvůli zákazu. Nic jsme neomezili, brání se ČTÚ

Ilustrační snímek

Využívat data zpomalenou rychlostí po vyčerpání základního datového limitu nelze, protože nám to zakázal Český...

Další z rubriky

Babiš chce svléknout operátory. Mají prozradit reálné ceny mobilních dat

Premiér Andrej Babiš hovoří s novináři před odletem do USA. (5. března 2019)

Premiér Andrej Babiš jednal s mobilními operátory kvůli cenám mobilních dat. S jejich šéfy se dohodl, že mu do týdne...

T-Mobile má datově štědrou předplacenku. Platíte, až když data čerpáte

T-Mobile představil limitovanou edici předplacené karty Twist 100 MB

T-Mobile rozšířil portfolio předplacených Twist karet o novou limitovanou edici určenou pro příležitostné dataře. Ti s...

Pozor na 5G, aby nebylo nebezpečné. Evropa si musí pohlídat technologie

Berlaymont, sídlo Evropské komise

Evropská komise a unijní státy by měly při zajišťování bezpečnosti telekomunikačních sítí a jiné infrastruktury...

Najdete na iDNES.cz