Rychlý internet pro statisíce domácností. O2 je připojí přes 5G technologii

  0:08aktualizováno  0:08
Od poloviny listopadu je pro zákazníky O2 dostupný nový způsob připojení k internetu. Domácnosti, v nichž v současnosti chybí rychlé připojení, operátor připojí bezdrátově pomocí 5G technologie. Přenosová rychlost v pásmu 3,7 GHz bude dosahovat až 250 Mb/s.

O2 připojí k internetu statisíce domácností pomocí 5G technologie | foto: O2

Rychlý 5G internet na doma nabídne O2 zákazníkům bydlícím mimo dosah rychlého připojení přes kabel, tedy v oblastech, v nichž se uživatelé musí dosud spokojit jen s pomalými či nestabilními sítěmi místních poskytovatelů. Během prvních třech měsíců má být připojení přes 5G technologii dostupné pro celkem 340 tisíc domácností.

Nová služba je dostupná v oblastech napříč celou republikou, a to i mimo velká města. Rychlého bezdrátového internetu mohou využít domácnosti například z Olomoucka, Pardubicka, Budějovicka či Kutnohorska. Nová technologie je vhodná i pro novostavby bez telefonních přípojek.

Oblasti, v nichž chce operátor bezdrátové připojení prostřednictvím 5G technologie prodávat jako alternativu pevné sítě, se budou nadále rozšiřovat. Postupně by mělo být dostupné pro čtvrtinu českých domácností, které mají v současnosti internetové připojení s maximální rychlostí nižší než 50 Mb/s. Navyšovat se bude postupně i přenosová rychlost 5G internetu na doma, a to z až 100 Mb/s na 250 Mb/s během příštího roku.

Nový způsob bezdrátového připojení je v současnosti dostupný pro téměř celé portfolio služby Internet na doma, a to bez vlivu na cenu. Za tarif Internet Optimal HD si operátor i při připojení pomocí 5G technologie naúčtuje standardně 499 korun, za Internet Aktiv HD pak 549 korun. U v současnosti nejvyššího dostupného tarifu pro 5G technologii, tedy u Internetu Premium HD (100/10 Mb/s) za 649 korun měsíčně nicméně operátor na prvních šest měsíců poskytne stokorunovou slevu, vyjde tedy na stejnou částku jako nižší Aktiv HD (50/5 Mb/s). Nejvyšší tarif Internet Ultra HD s rychlostí až 250/25 Mb/s se tedy nové možnosti připojení, jak již bylo výše naznačeno, dočká až příští rok.

Pro využívání služby 5G internet na doma je nutné pořídit vnitřní modem nebo venkovní anténu v místech se slabším signálem. O konkrétním řešení rozhodne technik. V případě modemu je nutné počítat ještě s investicí ve výši 1 499 Kč, venkovní anténa je o další dva tisíce dražší. Začátkem příštího roku nicméně operátor uvede i možnost jejich pořízení na splátky bez navýšení.

Bezdrátový pevný internet není novinkou, připojuje se přes 4G

Pevné internetové připojení „vzduchem“ poskytují všichni tuzemští operátoři už delší dobu, domácnosti ovšem dosud připojovali jen přes 4G sítě. Výše měsíčních paušálů se od standardních tarifů s připojením přes kabel neliší, avšak nabídka je většinou omezenější.

Operátor O2 pro bezdrátové připojení domácnosti nabízel dosud pouze tarif Internet Optimal HD (20/2 Mb/s) za 499 Kč měsíčně, od 15. listopadu se výčet tarifů rozšířil o Internet Aktiv HD (50/5 Mb/s) za 549 Kč. T-Mobile  připojení „vzduchem“ umožňuje u třech standardních tarifů, od nichž se Pevný internet vzduchem liší vyššími rychlostmi uploadu. Pevný internet vzduchem S (20/5 Mb/s) vyjde na 399 Kč, Pevný internet vzduchem M (50/15 Mb/s) na 499 Kč a Pevný internet vzduchem L (100/25 Mb/s) na 599 Kč měsíčně.

Připojení přes LTE (4G síť) poskytuje i Vodafone u Neomezeného internetu na doma. Omezuje se ovšem pouze na přenosovou rychlost 30/5 Mb/s (449 Kč/měsíc), ostatní operátorem nabízené rychlosti jsou dosažitelné pouze přes kabel či optiku. Nejvhodnější způsob pevného připojení (4G LTE, ADSL, VDSL nebo optika) vybere operátor až na základě adresy koncového zákazníka, a to podle dostupnosti jednotlivých technologií a technologických možností. Toto pravidlo platí i u konkurenčních operátorů.

Autor:

Nejčtenější

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Ten nepřehlédnete. Vystouplý fotoaparát nových iPhonů bude obrovský

iPhone 11

Podoba nových iPhonů chystaných na září už je víceméně známá. Ještě více o tom, jak budou novinky vypadat, prozrazují...

Apple chystá levný iPhone se snímačem otisků. Nebude pro každého

iPhone XR je z aktuální kolekce nejprodávanějším modelem. V Číně kupující...

Applu v poslední době slábne odbyt iPhonů a velký propad prodejů firma utrpěla v Číně. Zvrátit to má nový cenově...

Test: Obří Huawei Mate 20X 5G je renesancí vymřelé kategorie smartphonů

Huawei Mate 20X 5G

Huawei se v Česku odhodlal k nečekanému kroku. Začal nabízet špičkový model Mate 20X 5G, který zaujme obřím displejem a...

Toto je budoucnost mobilů. Velký displej skrytý v malé tyčince

Designový koncept Samsung Galaxy Stick

Flexibilní displeje skýtají řadu možností, jak uživateli při zachování kompaktních rozměrů zařízení poskytnout zážitek...

Další z rubriky

Aukce kmitočtů pro 5G vynese minimálně 6,3 miliardy korun

Český telekomunikační úřad

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil navrhované podmínky aukce frekvencí v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz pro sítě...

Jak se vyhnout kolonám. Přivstaňte si, nebo počkejte, radí operátor

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Pracovní doba skončila, dovolená začala. Rychle domu, naložit věci a rodinu do auta a hurá třeba k moři. Podobně smýšlí...

Neomezená data T-Mobilu mají nakonec jeden háček. Je v roamingu

T-Mobile omezuje přes léto rychlost dat v roamingu

Na sociálních sítích se někteří uživatelé T-Mobilu podivovali nad tím, že jim v roamingu neomezená data běží pomaleji...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz