Rychlý internet pro statisíce domácností. O2 je připojí přes 5G technologii

  0:08aktualizováno  0:08
Od poloviny listopadu je pro zákazníky O2 dostupný nový způsob připojení k internetu. Domácnosti, v nichž v současnosti chybí rychlé připojení, operátor připojí bezdrátově pomocí 5G technologie. Přenosová rychlost v pásmu 3,7 GHz bude dosahovat až 250 Mb/s.

O2 připojí k internetu statisíce domácností pomocí 5G technologie | foto: O2

Rychlý 5G internet na doma nabídne O2 zákazníkům bydlícím mimo dosah rychlého připojení přes kabel, tedy v oblastech, v nichž se uživatelé musí dosud spokojit jen s pomalými či nestabilními sítěmi místních poskytovatelů. Během prvních třech měsíců má být připojení přes 5G technologii dostupné pro celkem 340 tisíc domácností.

Nová služba je dostupná v oblastech napříč celou republikou, a to i mimo velká města. Rychlého bezdrátového internetu mohou využít domácnosti například z Olomoucka, Pardubicka, Budějovicka či Kutnohorska. Nová technologie je vhodná i pro novostavby bez telefonních přípojek.

Oblasti, v nichž chce operátor bezdrátové připojení prostřednictvím 5G technologie prodávat jako alternativu pevné sítě, se budou nadále rozšiřovat. Postupně by mělo být dostupné pro čtvrtinu českých domácností, které mají v současnosti internetové připojení s maximální rychlostí nižší než 50 Mb/s. Navyšovat se bude postupně i přenosová rychlost 5G internetu na doma, a to z až 100 Mb/s na 250 Mb/s během příštího roku.

Nový způsob bezdrátového připojení je v současnosti dostupný pro téměř celé portfolio služby Internet na doma, a to bez vlivu na cenu. Za tarif Internet Optimal HD si operátor i při připojení pomocí 5G technologie naúčtuje standardně 499 korun, za Internet Aktiv HD pak 549 korun. U v současnosti nejvyššího dostupného tarifu pro 5G technologii, tedy u Internetu Premium HD (100/10 Mb/s) za 649 korun měsíčně nicméně operátor na prvních šest měsíců poskytne stokorunovou slevu, vyjde tedy na stejnou částku jako nižší Aktiv HD (50/5 Mb/s). Nejvyšší tarif Internet Ultra HD s rychlostí až 250/25 Mb/s se tedy nové možnosti připojení, jak již bylo výše naznačeno, dočká až příští rok.

Pro využívání služby 5G internet na doma je nutné pořídit vnitřní modem nebo venkovní anténu v místech se slabším signálem. O konkrétním řešení rozhodne technik. V případě modemu je nutné počítat ještě s investicí ve výši 1 499 Kč, venkovní anténa je o další dva tisíce dražší. Začátkem příštího roku nicméně operátor uvede i možnost jejich pořízení na splátky bez navýšení.

Bezdrátový pevný internet není novinkou, připojuje se přes 4G

Pevné internetové připojení „vzduchem“ poskytují všichni tuzemští operátoři už delší dobu, domácnosti ovšem dosud připojovali jen přes 4G sítě. Výše měsíčních paušálů se od standardních tarifů s připojením přes kabel neliší, avšak nabídka je většinou omezenější.

Operátor O2 pro bezdrátové připojení domácnosti nabízel dosud pouze tarif Internet Optimal HD (20/2 Mb/s) za 499 Kč měsíčně, od 15. listopadu se výčet tarifů rozšířil o Internet Aktiv HD (50/5 Mb/s) za 549 Kč. T-Mobile  připojení „vzduchem“ umožňuje u třech standardních tarifů, od nichž se Pevný internet vzduchem liší vyššími rychlostmi uploadu. Pevný internet vzduchem S (20/5 Mb/s) vyjde na 399 Kč, Pevný internet vzduchem M (50/15 Mb/s) na 499 Kč a Pevný internet vzduchem L (100/25 Mb/s) na 599 Kč měsíčně.

Připojení přes LTE (4G síť) poskytuje i Vodafone u Neomezeného internetu na doma. Omezuje se ovšem pouze na přenosovou rychlost 30/5 Mb/s (449 Kč/měsíc), ostatní operátorem nabízené rychlosti jsou dosažitelné pouze přes kabel či optiku. Nejvhodnější způsob pevného připojení (4G LTE, ADSL, VDSL nebo optika) vybere operátor až na základě adresy koncového zákazníka, a to podle dostupnosti jednotlivých technologií a technologických možností. Toto pravidlo platí i u konkurenčních operátorů.

Autor:
 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Instagrameři nás otravují. Chceme plot, žádají obyvatelé ikonické ulice

Pařížská ulice Rue Crémieux

Obyvatelé malebné pařížské ulice Rue Crémieux už mají dost nadšenců sociální sítě Instagram, kteří kvůli zachycení té...

Babiš chce svléknout operátory. Mají prozradit reálné ceny mobilních dat

Premiér Andrej Babiš hovoří s novináři před odletem do USA. (5. března 2019)

Premiér Andrej Babiš jednal s mobilními operátory kvůli cenám mobilních dat. S jejich šéfy se dohodl, že mu do týdne...

Apple letos zklame i nejvěrnější. Nové iPhony mnoho nového nenabídnou

Apple iPhone XR a XS Max

Apple se potýká s výrazným zhoršením prodejů. Proto se všeobecně očekává, že nové iPhony budou v mnoha ohledech...

Data zdarma nedají prý kvůli zákazu. Nic jsme neomezili, brání se ČTÚ

Ilustrační snímek

Využívat data zpomalenou rychlostí po vyčerpání základního datového limitu nelze, protože nám to zakázal Český...

Další z rubriky

„Čtvrtý“ operátor chce změnit trh, se současnými operátory si nerozumí

Ilustrační snímek

Nordic Telecom se rozhodl ukončit členství v Asociaci provozovatelů mobilních sítí (APMS). Důvodem jsou prý rozdílné...

Pozor na 5G, aby nebylo nebezpečné. Evropa si musí pohlídat technologie

Berlaymont, sídlo Evropské komise

Evropská komise a unijní státy by měly při zajišťování bezpečnosti telekomunikačních sítí a jiné infrastruktury...

Operátoři jednají ve shodě, tvrdí ČTÚ. Doplácejí na to zákazníci

Ilustrační snímek

Český telekomunikační úřad by mohl v budoucnu rozhodnout o cenové či necenové regulaci. Důvodem jsou výsledky aktuální...

Najdete na iDNES.cz