Rychlý internet pro statisíce domácností. O2 je připojí přes 5G technologii

  0:08aktualizováno  0:08
Od poloviny listopadu je pro zákazníky O2 dostupný nový způsob připojení k internetu. Domácnosti, v nichž v současnosti chybí rychlé připojení, operátor připojí bezdrátově pomocí 5G technologie. Přenosová rychlost v pásmu 3,7 GHz bude dosahovat až 250 Mb/s.

O2 připojí k internetu statisíce domácností pomocí 5G technologie | foto: O2

Rychlý 5G internet na doma nabídne O2 zákazníkům bydlícím mimo dosah rychlého připojení přes kabel, tedy v oblastech, v nichž se uživatelé musí dosud spokojit jen s pomalými či nestabilními sítěmi místních poskytovatelů. Během prvních třech měsíců má být připojení přes 5G technologii dostupné pro celkem 340 tisíc domácností.

Nová služba je dostupná v oblastech napříč celou republikou, a to i mimo velká města. Rychlého bezdrátového internetu mohou využít domácnosti například z Olomoucka, Pardubicka, Budějovicka či Kutnohorska. Nová technologie je vhodná i pro novostavby bez telefonních přípojek.

Oblasti, v nichž chce operátor bezdrátové připojení prostřednictvím 5G technologie prodávat jako alternativu pevné sítě, se budou nadále rozšiřovat. Postupně by mělo být dostupné pro čtvrtinu českých domácností, které mají v současnosti internetové připojení s maximální rychlostí nižší než 50 Mb/s. Navyšovat se bude postupně i přenosová rychlost 5G internetu na doma, a to z až 100 Mb/s na 250 Mb/s během příštího roku.

Nový způsob bezdrátového připojení je v současnosti dostupný pro téměř celé portfolio služby Internet na doma, a to bez vlivu na cenu. Za tarif Internet Optimal HD si operátor i při připojení pomocí 5G technologie naúčtuje standardně 499 korun, za Internet Aktiv HD pak 549 korun. U v současnosti nejvyššího dostupného tarifu pro 5G technologii, tedy u Internetu Premium HD (100/10 Mb/s) za 649 korun měsíčně nicméně operátor na prvních šest měsíců poskytne stokorunovou slevu, vyjde tedy na stejnou částku jako nižší Aktiv HD (50/5 Mb/s). Nejvyšší tarif Internet Ultra HD s rychlostí až 250/25 Mb/s se tedy nové možnosti připojení, jak již bylo výše naznačeno, dočká až příští rok.

Pro využívání služby 5G internet na doma je nutné pořídit vnitřní modem nebo venkovní anténu v místech se slabším signálem. O konkrétním řešení rozhodne technik. V případě modemu je nutné počítat ještě s investicí ve výši 1 499 Kč, venkovní anténa je o další dva tisíce dražší. Začátkem příštího roku nicméně operátor uvede i možnost jejich pořízení na splátky bez navýšení.

Bezdrátový pevný internet není novinkou, připojuje se přes 4G

Pevné internetové připojení „vzduchem“ poskytují všichni tuzemští operátoři už delší dobu, domácnosti ovšem dosud připojovali jen přes 4G sítě. Výše měsíčních paušálů se od standardních tarifů s připojením přes kabel neliší, avšak nabídka je většinou omezenější.

Operátor O2 pro bezdrátové připojení domácnosti nabízel dosud pouze tarif Internet Optimal HD (20/2 Mb/s) za 499 Kč měsíčně, od 15. listopadu se výčet tarifů rozšířil o Internet Aktiv HD (50/5 Mb/s) za 549 Kč. T-Mobile  připojení „vzduchem“ umožňuje u třech standardních tarifů, od nichž se Pevný internet vzduchem liší vyššími rychlostmi uploadu. Pevný internet vzduchem S (20/5 Mb/s) vyjde na 399 Kč, Pevný internet vzduchem M (50/15 Mb/s) na 499 Kč a Pevný internet vzduchem L (100/25 Mb/s) na 599 Kč měsíčně.

Připojení přes LTE (4G síť) poskytuje i Vodafone u Neomezeného internetu na doma. Omezuje se ovšem pouze na přenosovou rychlost 30/5 Mb/s (449 Kč/měsíc), ostatní operátorem nabízené rychlosti jsou dosažitelné pouze přes kabel či optiku. Nejvhodnější způsob pevného připojení (4G LTE, ADSL, VDSL nebo optika) vybere operátor až na základě adresy koncového zákazníka, a to podle dostupnosti jednotlivých technologií a technologických možností. Toto pravidlo platí i u konkurenčních operátorů.

Autor:

Herní veletrh E3

11. - 14. června se koná nějvětší herní veletrh E3 2019. Můžeme se těšit na ohlášení nových titulů pro PC, konzole a také stále populárnějších her pro mobilní zařízení.

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

T-Mobile dává na léto neomezená data. Zadarmo pro tarify i předplacenky

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Překvapivou nabídku připravil na léto T-Mobile. Od čtvrtka si zákazníci budou moci aktivovat zdarma balíček s...

A není to málo, Antone Pavloviči? Sony chystá monstrum

Nové sony by mělo mít vzadu šest objektivů.

Známou repliku z filmu Jára Cimrman ležící, spící můžeme použít i na chystaný smartphone Sony. Ten by totiž měl mít...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

Další z rubriky

Operátoři jednají v tiché shodě a ceníkové ceny jsou vyšší, říká úřad

Ilustrační snímek

Ceníkové ceny za mobilní datové služby pro rezidenty jsou na českém trhu vyšší, než jaké by byly na trhu s plně...

Operátoři jednají ve shodě, protože je to pro ně výhodné, říká předseda ČTÚ

Ilustrační snímek

Při nedávné analýze tuzemského mobilního trhu došel Český telekomunikační úřad k závěru, že síťoví operátoři jednají ve...

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

Najdete na iDNES.cz