Dočká se Česko dalšího operátora? Dozví se to až začátkem roku 2020

  13:47aktualizováno  13:47
Český telekomunikační úřad na letošní rok plánuje aukci kmitočtů pro 5G sítě v pásmu 700 MHz uvolněném přechodem na televizní standard DVB-T2. Začít by mohla ve druhém pololetí. Zda úřadem vyhrazená část frekvencí přiláká nového hráče mobilního trhu, bude jasné až začátkem roku 2020, kdy by měla aukce skončit.

Český telekomunikační úřad | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) počítá s tím, že v aukci kmitočtů v pásmu 700 MHz nabídne část frekvencí pro vstup nového mobilního operátora, který by zvýšil konkurenci na trhu. Úřad totiž stále zamýšlí vypsat dvoukolovou aukci, přičemž v prvním kole by poskytl deset MHz zájemcům, kteří nevlastní žádné kmitočty v sousedním pásmu 800 MHz nebo 900 MHz. Šlo by tedy o nového konkurenta stávajících operátorů. Vedle kmitočtů v pásmu 700 MHz úřad nabídne i frekvence v pásmu 3,5 GHz, výnos z aukce předběžně odhadl na osm miliard korun.

Nabízet bude šest duálních bloků o šířce pět MHz. Stávající operátoři budou limitováni, nebudou smět spolu s již získanými kmitočty v sousedním pásmu 800 MHz překročit limit 20 MHz. ČTÚ předpokládá, že stejně jako v předchozích aukcích stanoví vyvolávací cenu aukčních bloků na základě srovnání dosažených cen v už uskutečněných aukcích v zemích Evropské unie.

Regulátor také pro držitele přídělu rádiových kmitočtů v pásmu 700 MHz, kteří jsou zároveň držiteli přídělu rádiových kmitočtů v pásmu 800 MHz, zvažuje uložení podmínky poskytnutí národního roamingu ve prospěch žadatelů, již jsou, nebo budou držiteli přídělů rádiových kmitočtů pouze v kmitočtovém pásmu 3 400-3 800 MHz rovněž určené pro sítě 5G.

Úspěšní zájemci v aukci získají kmitočty na 15 let. Poskytovat služby budou muset začít do dvou let od obdržení přídělu. Vedle toho budou muset plnit rozvojová kritéria pro pokrývání jednotlivých oblastí ČR.

V Česku je 14,5 milionu aktivních SIM. Více než 93 procent mobilních uživatelů využívá služby operátorů O2, T-Mobile a Vodafone, zbytek se připojuje přes virtuální mobilní operátory. Preferovanou technologií využívající rychlé datové přenosy je LTE. Kmitočty pro LTE získali operátoři ve dvou aukcích v letech 2013 a 2016 za celkově více než 11 miliard korun.

Pásmo 700 MHz určené pro 5G sítě se uvolní díky přechodu na nový televizní standard DVB-T2. První vysílače televizního signálu ve stávajícím standardu DVB-T se začnou vypínat koncem roku. Kromě rozjezdu výše zmíněné aukce čeká české telekomunikaci letos i další pokus o rozdělení dotací na budování vysokorychlostního internetu.

Již na začátku roku by ministerstvo průmyslu mohlo vypsat druhou výzvu na čerpání dotací pro budování sítí vysokorychlostního internetu v zaostalých oblastech. V rámci výzvy ministerstvo uvolní zhruba jednu miliardu korun a podle zájmu prostředky navýší. Původně přitom mělo rozdělovat až 14 miliard.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Až potkáte toto auto, tak v něm nejede zaměstnanec O2 na dovolenou

Auto O2

Na první pohled je to nenápadná Škoda Octavia kombi s logem operátora O2 a "rakví“ na střeše. Jenže to není auto...

Superrychlá a supervelká paměť Samsungu udělá ze smartphonů monstra

Samsung ukázal první samostatný 12GB paměťový modul standardu LPDDR4X

Samsung patří mezi nejméně závislé výrobce smartphonů, jelikož si spoustu součástek vyrábí vlastními silami. Kromě...

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Další z rubriky

T-Mobile má datově štědrou předplacenku. Platíte, až když data čerpáte

T-Mobile představil limitovanou edici předplacené karty Twist 100 MB

T-Mobile rozšířil portfolio předplacených Twist karet o novou limitovanou edici určenou pro příležitostné dataře. Ti s...

Pozor na 5G, aby nebylo nebezpečné. Evropa si musí pohlídat technologie

Berlaymont, sídlo Evropské komise

Evropská komise a unijní státy by měly při zajišťování bezpečnosti telekomunikačních sítí a jiné infrastruktury...

Vláda aukci neprojednala. Rozhodne se, jestli podpoří čtvrtého operátora

Ilustrační snímek

Vláda v pondělí neprojednala materiál o návrhu postupu a podmínek pro výběrové řízení k chystané aukci kmitočtů pro...

Advantage Consulting, s.r.o.
FEM VÝPOČTÁŘ – JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz