Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Operátoři jednají ve shodě, protože je to pro ně výhodné, říká předseda ČTÚ

  0:18
Při nedávné analýze tuzemského mobilního trhu došel Český telekomunikační úřad k závěru, že síťoví operátoři jednají ve shodě. Podle předsedy úřadu se totiž trh vyvinul do stavu, kdy je pro členy oligopolu nevýhodné volit samostatnou strategii.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zákazníci popuzení dlouhodobou situací na tuzemském mobilním trhu osočují tuzemské operátory z kartelu. Český telekomunikační úřad ovšem mluví o tacitní koluzi, upozornil na ni v souvislosti s březnovými výsledky analýzy  konkurence i firem s významnou tržní silou (více viz Operátoři jednají ve shodě, tvrdí ČTÚ. Doplácejí na to zákazníci). Jaký je rozdíl a proč už úřad nekoná nějaké kroky? Předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák se této problematice věnuje v pravidelném sloupku na serveru Lupa.cz.

Zprvu podotýká, že vymezení a ustavení mobilního datového trhu pro regulaci na velkoobchodní úrovni jde do další fáze. Již příští týden bude Rada ČTÚ projednávat právě rámcovou pozici k připomínkám, které síťoví i virtuální operátoři zaslali ve veřejné konzultaci.

Současně vysvětluje právě zásadní rozdíl mezi tacitní koluzí a kartelem: „Tacitní koluzi je třeba ostře odlišovat od protisoutěžních dohod – kartelu. Na rozdíl od protisoutěžní dohody, kterou její aktéři uzavírají dobrovolně, a proto je zakázaná a zavrženíhodná, je volba kooperativní strategie v tacitně koluzivním prostředí v podstatě ekonomicky racionální a z pohledu účastníků tacitní koluze nutná“.

Dodal, že takové chování totiž vede k jasnému zisku, avšak za cenu ztráty individualistického chování. Trh se podle Nováka totiž vyvinul do stavu, kdy je pro členy oligopolu nesmyslné a ztrátové volit samostatnou a nekooperativní strategii. Úřad má v takovém případě zákonnou možnost regulačního zásahu. Nicméně jen v určitých případech a při splnění řady podmínek. Kooperativní chování musí podle Nováka především sledovat společné cíle.

Na maloobchodním trhu jimi můžou být třeba absence agresivní konkurence v ceníkových cenách a její zaměření především na individuální nabídky ve firemním segmentu. Běžný zákazník je tak odkázán tedy jen na retenční nabídky. Oním společným cílem mohou být i absence agresivní konkurence v množství poskytovaných dat v běžných tarifech současně s pomalým navyšováním objemu v balíčcích anebo umělé udržování vyšší ceny kombinované služby hlas/data v porovnání s čistě datovou službou. Předseda ČTÚ tak vyjmenoval záležitosti, které vidí i běžný zákazník kteréhokoli tuzemského operátora. Ti ve shodě nejednají nicméně pouze na maloobchodním trhu.

Operátoři jednají ve shodě, tvrdí ČTÚ. Doplácejí na to zákazníci

„Na velkoobchodním trhu sledujeme společně výhodnou strategii udržování dostatečně vysoké velkoobchodní ceny (a nepříliš atraktivních podmínek) pro virtuály, která neumožňuje narušit strategii segmentace trhu,“ dodal Novák. Na vysoké velkoobchodní ceny, a to především v případě mobilních dat, které nedávají příliš prostoru k agresivní konkurenci, si alternativní poskytovatelé služeb stěžují dlouhodobě.

Existenci dostatečné transparentnosti trhu sami rozporují

Úřad musí v analýze nicméně dokázat i existenci dostatečné transparentnosti trhu umožňující efektivní odvetný mechanismus v případě, kdy se některý z členů tacitní koluze od společné strategie odchýlí.

„Jinými slovy – bereš mi zákazníky, protože jim nabízíš víc dat za nižší cenu? Snížím cenu taky a žádného mého zákazníka nezískáš,“ vysvětlil Novák a poukázal na asi nejvýraznější případ z dubna 2013. Tehdy operátor O2 rozpoutal mobilní revoluci, jako první totiž představil neomezené tarify za výrazně nižší ceny (více viz O2 rozjíždí českou mobilní revoluci. Neomezený tarif padl na 750 korun). Hned následující den reagoval výrazným snížením ceny tarifů Vodafone, o den později pak i T-Mobile.

Kritérium existence dostatečné transparentnosti trhu nicméně tuzemští síťoví operátoři podle Nováka bez rozdílu rozporují. A to tvrzením, že na českém mobilním trhu existují slevy z ceníkových cen. Velmi často se právě tímto argumentem operátoři ohání při poukazování na vysoké ceníkové ceny mobilních služeb v porovnání s jinými unijními státy.

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

„Tím ale sami přiznávají, že trh není dostatečně konkurenční, protože na konkurenčním trhu by žádné slevy z ceníkových cen neexistovaly, protože ceníková cena by již byla stlačena tak, že by další prostor ke slevě nedala,“ upozorňuje Novák s tím, že právě tuto tržní nefunkčnost musí regulace ze strany ČTÚ nahradit.

Podotýká přitom, že z boje o cenově nejcitlivějšího zákazníka, tedy takového, který je jako první připraven změnit dodavatele či službu v případě zvýšení ceny nekoupit, by něco měli mít i cenově méně senzitivní zákazníci.

„Jinými slovy se dá jednoduše říct, že už fakt, že se soutěž odehrává v oblasti neveřejných cen a individuálních slev, nikoliv plošně v ceníkových cenách, může být tacitně koluzní strategií,“ upřesnil předseda úřadu.

Jednat ve shodě je výhodné, připomíná APMS operátorům

Neopomněl si přitom rýpnout do Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), která podle něj operátorům zcela veřejně připomíná, jak je výhodné jednat ve shodě. Činí tak na konkrétním případu francouzského nízkonákladového operátora Iliad, který v roce 2012 narušil oligopol místních operátorů (Orange, Bouygues a SFR).

Iliad svou agresivní nabídkou získal rychle pětinu trhu, což síťové operátory vyburcovalo k agresivním cenovým akcím. Bez ohledu na náklady tak nováčkovi omezili slibovaný tržní vzestup. A mluví se i o dohodě, na základě níž by se počet hráčů ve Francii zredukoval zpět na tři, čímž by skončila i brutální cenová válka.

Poslanci mají velké oči. Ne všechny operátorské změny musí projít

„Cenová válka sice krátkodobě prospívá spotřebitelům, současně ovšem vede k zastavení investic do rozvoje sítí, a především brzdí a zpožďuje inovace a implementaci nových technologií,“ dodává APMS.

Asociace podle Nováka na tomto konkrétním případu barvitě popisuje, že agresivní soutěžní nabídka vede k cenové válce a případně i k dalším opatřením s očekávatelným výsledkem. „Tomuto kurióznímu prohlášení nelze rozumět jinak, než že jde o připomenutí existence tohoto odvetného mechanismu pro domácí operátory,“ uzavřel Novák s tím, že tacitní koluze není kartel.

Má-li přesto někdo podezření, že tuzemští operátoři uzavřeli kartelovou dohodu, má se podle předsedy ČTÚ obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Autor:
  • Nejčtenější

Xiaomi zasazuje ránu konkurenci. Nové Poco M3 je extrémně levné

Xiaomi pod vlastní značkou Poco představilo velice levnou novinku s označením M3. Ačkoliv parametry spadá do poměrně...

Slevy až 50 procent. Samsung ustoupil a nakonec má zajímavý Black Friday

Původně Samsung místo Black Friday udělal specifickou akci Color Friday. Jenže ta mohla hodně zákazníků odradit, tak...

O2 nasadí do domácností Terminátora. Zdvojnásobí rychlost pevného internetu

Zákazníci s pevným internetovým připojením od O2 budou moci nově využívat až dvojnásobně vyšší rychlost než doposud....

Je to po všech stránkách naprostá špička. Test Huawei Mate 40 Pro

Je to obrovská škoda. Huawei Mate 40 Pro je naprosto špičkový smartphone, který by za běžných okolností bojoval o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejzvláštnější smartphone roku koupíte na Black Friday o 10 000 levněji

Černý pátek je tu a s ním údajně nejlepší slevy roku. Ač to jsou často jen marketingové povídačky, tak jsme zajímavé...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  • Další z rubriky

Operátoři často ignorují snížení sankce za předčasný odchod, zjistil úřad

Od dubna nesmí operátoři předčasně ukončenou smlouvy do tří měsíců od jejího uzavření postihovat více než pěti procenty...

5G síť pro Cetin postaví za několik miliard Ericsson

Telekomunikační společnost Cetin uzavřela pětiletou smlouvu o výstavbě 5G sítě a modernizaci stávajících mobilních...

O2 nasadí do domácností Terminátora. Zdvojnásobí rychlost pevného internetu

Zákazníci s pevným internetovým připojením od O2 budou moci nově využívat až dvojnásobně vyšší rychlost než doposud....

Operátoři hlásí rekordní datový provoz. Lidé si také častěji volají

Mobilní operátoři zaznamenali v říjnu výrazný nárůst datového provozu v mobilních sítích, a to až o třicet procent...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...