Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. května 2022 Vilém

Operátoři jednají ve shodě, protože je to pro ně výhodné, říká předseda ČTÚ

  0:18
Při nedávné analýze tuzemského mobilního trhu došel Český telekomunikační úřad k závěru, že síťoví operátoři jednají ve shodě. Podle předsedy úřadu se totiž trh vyvinul do stavu, kdy je pro členy oligopolu nevýhodné volit samostatnou strategii.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zákazníci popuzení dlouhodobou situací na tuzemském mobilním trhu osočují tuzemské operátory z kartelu. Český telekomunikační úřad ovšem mluví o tacitní koluzi, upozornil na ni v souvislosti s březnovými výsledky analýzy  konkurence i firem s významnou tržní silou (více viz Operátoři jednají ve shodě, tvrdí ČTÚ. Doplácejí na to zákazníci). Jaký je rozdíl a proč už úřad nekoná nějaké kroky? Předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák se této problematice věnuje v pravidelném sloupku na serveru Lupa.cz.

Zprvu podotýká, že vymezení a ustavení mobilního datového trhu pro regulaci na velkoobchodní úrovni jde do další fáze. Již příští týden bude Rada ČTÚ projednávat právě rámcovou pozici k připomínkám, které síťoví i virtuální operátoři zaslali ve veřejné konzultaci.

Současně vysvětluje právě zásadní rozdíl mezi tacitní koluzí a kartelem: „Tacitní koluzi je třeba ostře odlišovat od protisoutěžních dohod – kartelu. Na rozdíl od protisoutěžní dohody, kterou její aktéři uzavírají dobrovolně, a proto je zakázaná a zavrženíhodná, je volba kooperativní strategie v tacitně koluzivním prostředí v podstatě ekonomicky racionální a z pohledu účastníků tacitní koluze nutná“.

Dodal, že takové chování totiž vede k jasnému zisku, avšak za cenu ztráty individualistického chování. Trh se podle Nováka totiž vyvinul do stavu, kdy je pro členy oligopolu nesmyslné a ztrátové volit samostatnou a nekooperativní strategii. Úřad má v takovém případě zákonnou možnost regulačního zásahu. Nicméně jen v určitých případech a při splnění řady podmínek. Kooperativní chování musí podle Nováka především sledovat společné cíle.

Na maloobchodním trhu jimi můžou být třeba absence agresivní konkurence v ceníkových cenách a její zaměření především na individuální nabídky ve firemním segmentu. Běžný zákazník je tak odkázán tedy jen na retenční nabídky. Oním společným cílem mohou být i absence agresivní konkurence v množství poskytovaných dat v běžných tarifech současně s pomalým navyšováním objemu v balíčcích anebo umělé udržování vyšší ceny kombinované služby hlas/data v porovnání s čistě datovou službou. Předseda ČTÚ tak vyjmenoval záležitosti, které vidí i běžný zákazník kteréhokoli tuzemského operátora. Ti ve shodě nejednají nicméně pouze na maloobchodním trhu.

Operátoři jednají ve shodě, tvrdí ČTÚ. Doplácejí na to zákazníci

„Na velkoobchodním trhu sledujeme společně výhodnou strategii udržování dostatečně vysoké velkoobchodní ceny (a nepříliš atraktivních podmínek) pro virtuály, která neumožňuje narušit strategii segmentace trhu,“ dodal Novák. Na vysoké velkoobchodní ceny, a to především v případě mobilních dat, které nedávají příliš prostoru k agresivní konkurenci, si alternativní poskytovatelé služeb stěžují dlouhodobě.

Existenci dostatečné transparentnosti trhu sami rozporují

Úřad musí v analýze nicméně dokázat i existenci dostatečné transparentnosti trhu umožňující efektivní odvetný mechanismus v případě, kdy se některý z členů tacitní koluze od společné strategie odchýlí.

„Jinými slovy – bereš mi zákazníky, protože jim nabízíš víc dat za nižší cenu? Snížím cenu taky a žádného mého zákazníka nezískáš,“ vysvětlil Novák a poukázal na asi nejvýraznější případ z dubna 2013. Tehdy operátor O2 rozpoutal mobilní revoluci, jako první totiž představil neomezené tarify za výrazně nižší ceny (více viz O2 rozjíždí českou mobilní revoluci. Neomezený tarif padl na 750 korun). Hned následující den reagoval výrazným snížením ceny tarifů Vodafone, o den později pak i T-Mobile.

Kritérium existence dostatečné transparentnosti trhu nicméně tuzemští síťoví operátoři podle Nováka bez rozdílu rozporují. A to tvrzením, že na českém mobilním trhu existují slevy z ceníkových cen. Velmi často se právě tímto argumentem operátoři ohání při poukazování na vysoké ceníkové ceny mobilních služeb v porovnání s jinými unijními státy.

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

„Tím ale sami přiznávají, že trh není dostatečně konkurenční, protože na konkurenčním trhu by žádné slevy z ceníkových cen neexistovaly, protože ceníková cena by již byla stlačena tak, že by další prostor ke slevě nedala,“ upozorňuje Novák s tím, že právě tuto tržní nefunkčnost musí regulace ze strany ČTÚ nahradit.

Podotýká přitom, že z boje o cenově nejcitlivějšího zákazníka, tedy takového, který je jako první připraven změnit dodavatele či službu v případě zvýšení ceny nekoupit, by něco měli mít i cenově méně senzitivní zákazníci.

„Jinými slovy se dá jednoduše říct, že už fakt, že se soutěž odehrává v oblasti neveřejných cen a individuálních slev, nikoliv plošně v ceníkových cenách, může být tacitně koluzní strategií,“ upřesnil předseda úřadu.

Jednat ve shodě je výhodné, připomíná APMS operátorům

Neopomněl si přitom rýpnout do Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), která podle něj operátorům zcela veřejně připomíná, jak je výhodné jednat ve shodě. Činí tak na konkrétním případu francouzského nízkonákladového operátora Iliad, který v roce 2012 narušil oligopol místních operátorů (Orange, Bouygues a SFR).

Iliad svou agresivní nabídkou získal rychle pětinu trhu, což síťové operátory vyburcovalo k agresivním cenovým akcím. Bez ohledu na náklady tak nováčkovi omezili slibovaný tržní vzestup. A mluví se i o dohodě, na základě níž by se počet hráčů ve Francii zredukoval zpět na tři, čímž by skončila i brutální cenová válka.

Poslanci mají velké oči. Ne všechny operátorské změny musí projít

„Cenová válka sice krátkodobě prospívá spotřebitelům, současně ovšem vede k zastavení investic do rozvoje sítí, a především brzdí a zpožďuje inovace a implementaci nových technologií,“ dodává APMS.

Asociace podle Nováka na tomto konkrétním případu barvitě popisuje, že agresivní soutěžní nabídka vede k cenové válce a případně i k dalším opatřením s očekávatelným výsledkem. „Tomuto kurióznímu prohlášení nelze rozumět jinak, než že jde o připomenutí existence tohoto odvetného mechanismu pro domácí operátory,“ uzavřel Novák s tím, že tacitní koluze není kartel.

Má-li přesto někdo podezření, že tuzemští operátoři uzavřeli kartelovou dohodu, má se podle předsedy ČTÚ obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Autor:
  • Nejčtenější

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...

Chystá se velká čistka mobilních aplikací. Zmizí jich stovky tisíc

Stovky tisíc aplikací zanedbaných či opuštěných vývojáři mohou brzy zmizet z aplikačních obchodů mobilů s Androidem i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to zbytečnost, ale ve vězení je milují. Speciální mobily jsou levné

Snadno je schováte do dlaně. Za normálních okolností je jejich využitelnost sporná, ale existuje specifická cílová...

V Rusku jsou napřed, už nabízí iPhone 14. Tvrdý rubl ho dělá pekelně drahým

V Rusku si již lze předobjednat vrcholná provedení ještě nepředstavené šestnácté generace iPhonů. Do její premiéry...

Zapomenutá značka mobilů pomáhala definovat smartphony. Pak ji zařízl Apple

Premium Blackberry je neoddiskutovatelnou a veřejně známou legendou. Nokia taktéž. A že moderní podobu smartphonů definoval...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Víte, kde se už můžete připojit na nejmodernější 5G síť? Pokrytí přibývá

Od spuštění první české komerční 5G sítě uplynou v červenci dva roky. V začátcích bylo vysokorychlostní mobilní...

Optický internet zrychlí až na 10 Gbit/s. Vodafone zmodernizuje síť

Zrychlení stahování z jednoho až na deset gigabitů za sekundu. Takový je plán Vodafonu, který se chystá zmodernizovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový internet do čtyř dnů, nebo máte právo na finanční náhradu

Na začátku dubna vešla v platnost vyhláška Českého telekomunikačního úřadu stanovující mimo jiného i podmínky změny...

Na Ukrajinu lze stále volat zdarma. Ale jen s vybranými operátory

Na ruskou agresi, které Ukrajina čelí od 24. února, se tuzemští operátoři rozhodli reagovat povětšinou bezplatnými...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...