Poslanci mají velké oči. Ne všechny operátorské změny musí projít

  0:16aktualizováno  0:16
Při přenesení čísla by nemělo docházet k pochybnostem o identitě zákazníka. I na to myslí jeden z pozměňovacích návrhů novely zákona o elektronických komunikacích, kterou koncem dubna podpořila Sněmovna. O pozměňovacích návrzích se bude v polovině května hlasovat na jednání hospodářského výboru.

Předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák v diskusním pořadu Rozstřel | foto:  Petr Topič, MAFRA

Lhůta pro podání pozměňovacích návrhů novely zákona o elektronických komunikacích (ZEK) uplynula v úterý 7. května. Ministerstvo průmyslu a obchodu jakožto gestor zákona mělo k jednotlivým pozměňovacím návrhům připravit stanoviska, ta má hospodářskému výboru předat v pondělí 13. května. Hospodářský výbor bude o navrhovaných změnách hlasovat na dalším jednání, které se koná 15. května. Informoval o tom předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák ve svém pravidelném sloupku na serveru Lupa.cz, v němž se věnuje navrhovaným změnám vládní novely.

Zprvu se zaměřuje na komplexní pozměňovací návrh poslanců Patrika Nachera a Martina Jiránka, kteří upřesňují nejen legislativně technické nepřesnosti vládního návrhu novely ZEK z letošního února, ale pamatují i na další prospotřebitelská opatření.

Nejdůležitějším bodem novely je především docílení snazšího, respektive rychlejšího přechodu zákazníka od stávajícího operátora k novému poskytovateli. Při tomto úkonu by podle poslanců Nachera a Jiránka nemělo docházet k pochybnostem o identitě účastníka, v žádosti o přenesení by tak neměla chybět položka „identifikační údaje účastníka“. Zákazník by tedy v případě, že si přejímající poskytovatel služby bude chtít ověřit jeho totožnost, byl povinný poskytnout součinnost. V opačném případě se na něj bude hledět, jako by o přenesení telefonního čísla nepožádal.

Zmínění poslanci ve svém návrhu upřesňují i vládou navrhovanou dvoudenní lhůtu pro převod čísla, podle nich by mělo jít o dva pracovní dny. Pamatují tak na případy, kdy žádost o přenesení čísla podá zákazník v pátek. Novák ve svém sloupku zmiňuje i to, že poslanci Nacher a Jiránek ve svém návrhu jednoznačně stanovují, že poskytovatel je povinen přenesení čísla provést bezplatně. V zákoně by tak mělo být ukotveno, že za ponechání stávajícího čísla nebudou moci operátoři po odcházejícím zákazníkovi požadovat žádný poplatek.

Pamatuje se i na předplacenkáře. Na jejich žádost, kterou bude nutné podat nejpozději do 30 dnů ode dne ukončení smlouvy, jim budou muset operátoři vrátit zbývající kredit. Ale pozor: nemusí jít o bezplatný úkon. To pouze v případě, že je tak uvedeno ve smlouvě. „Výše zpoplatnění navíc musí odpovídat skutečným nákladům, které opuštěnému poskytovateli služby prokazatelně vznikly při vrácení zůstatku,“ upřesňuje komplexní pozměňovací návrh.

Ceny tarifů by mohly klesnout na polovinu, míní poslanec Nacher

Nacher s Jiránkem navrhují i to, aby koncoví uživatelé měli možnost snadného porovnání cen různých služeb nabízených na trhu. „Tento úkol půjde na triko ČTÚ,“ podotýká v této souvislosti Novák. Tento nástroj má být bezplatný a nezávislý na podnikatelích poskytujících veřejně dostupné služby elektronických komunikací.

Předseda ČTÚ zmiňuje i předpoklad relativně brzké účinnosti zákona. Podle poslanců Nachera a Jiránka by měla novela vejít v platnost totiž již 1. ledna 2020. Vládní návrh přitom počítá s účinností zákona prvním dnem třetího kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení, neuvádí se v něm tedy žádné konkrétní datum.

Nicméně i komplexní pozměňovací návrh poslanců Nachera a Jiránka se dočkal upřesnění. Jeho autorem je poslanec Radim Fiala. Ten podle Nováka upřesňuje, že právo požádat o vrácení zbývajícího kreditu má zákazník kdykoliv před přenesením čísla. A to z důvodu, že přenesením čísla zaniká smlouva, operátor tedy poté nemá možnost zákazníka a jeho kredit zpětně identifikovat. K vrácení kreditu má dojít nejpozději do 30 dnů po ukončení smlouvy.

Snížení cen mobilních dat není prioritou, naznačil náměstek Pilný

Fiala navrhuje i upřesnění navrhované lhůty dvou pracovních dnů k přenosu čísla. „K zániku smlouvy dojde až počátkem prvního pracovního dne, který po uplynutí této lhůty následuje. Systémy operátorů jsou nastaveny tak, aby k přenášení čísel docházelo vždy v tzv. ‚portačním okně‘, tj. v pracovní den mezi 00:00 a 06:00 hod. Tímto postupem je zajištěno, že k portaci dojde v časech nejméně využívaných k volání, a komfort spotřebitele tak bude co nejméně narušen. Smlouva tedy zanikne v nejbližším portačním okně po uplynutí lhůty 2 pracovních dní, tj. počátkem dalšího pracovního dne,“ cituje předseda ČTÚ Fialův návrh.

Ve středu 15. května se podle Nováka rozhodne, jaké pozměňovací návrhy budou v rámci hospodářského výboru úspěšné. „To ale neznamená, že ty ostatní spadnou ze stolu. Mohou být načteny a prohlasovány i v rámci pléna,“ dodal předseda ČTÚ.

Neopomněl zmínit ani samostatný pozměňovací návrh poslanců Nachera a Jiránka. „Dává nově poměrně silnou pravomoc ČTÚ zasahovat do smlouvy operátorů, jejímž předmětem je využívání rádiových kmitočtů, pokud ČTÚ prokáže, že plněním této smlouvy dochází k ohrožení nebo obcházení podmínek výběrového řízení,“ uvedl Novák. Úřad by díky novému nástroji mohl zabránit manipulaci a spekulaci s kmitočty, což je podle poslanců důležité vzhledem k připravované aukci, která má za úkol posílit konkurenci na trhu (více viz Vláda bude aktivně hledat čtvrtého operátora. Srazí ceny, míní Babiš).

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Huawei P30 Pro

Špičkové modely P30 Pro a dosud nevydaný skládací Mate X byly odstraněny z oficiálních stránek operačního systému...

Do Evropy míří nová značka mobilů. Po krku půjde především Xiaomi

Realme 3 Pro

Na toto jméno si dávejme pozor. Realme není žádný třetiligový čínský výrobce mobilů. Patří pod křídla gigantu, který...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Další z rubriky

Operátor blokuje škodlivé domény z celého světa. Za 29 korun měsíčně

O2 Security

Zákazníci O2 s mobilním internetem i připojením na doma mohou využívat nově službu O2 Security. Díky ní budou mít svá...

Virtuál slaví narozeniny, najal si výstředního režiséra

Jakub Kohák je tváří virtuálního operátora MOBIL.CZ

Známé tváře v reklamách nejsou především u síťových operátorů ničím neobvyklým, u virtuálních jde naopak spíše o...

Ceny tarifů by mohly klesnout na polovinu, míní poslanec Nacher

Patrik Nacher, poslanec Poslanecké sněmovny PČR (26. února 2019)

Pokles cen mobilních služeb, to by mohl být důsledek vládního návrhu změny zákona o elektronických komunikacích, který...

Najdete na iDNES.cz