Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Poslanci mají velké oči. Ne všechny operátorské změny musí projít

  0:16
Při přenesení čísla by nemělo docházet k pochybnostem o identitě zákazníka. I na to myslí jeden z pozměňovacích návrhů novely zákona o elektronických komunikacích, kterou koncem dubna podpořila Sněmovna. O pozměňovacích návrzích se bude v polovině května hlasovat na jednání hospodářského výboru.

Předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák v diskusním pořadu Rozstřel | foto:  Petr Topič, MAFRA

Lhůta pro podání pozměňovacích návrhů novely zákona o elektronických komunikacích (ZEK) uplynula v úterý 7. května. Ministerstvo průmyslu a obchodu jakožto gestor zákona mělo k jednotlivým pozměňovacím návrhům připravit stanoviska, ta má hospodářskému výboru předat v pondělí 13. května. Hospodářský výbor bude o navrhovaných změnách hlasovat na dalším jednání, které se koná 15. května. Informoval o tom předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák ve svém pravidelném sloupku na serveru Lupa.cz, v němž se věnuje navrhovaným změnám vládní novely.

Zprvu se zaměřuje na komplexní pozměňovací návrh poslanců Patrika Nachera a Martina Jiránka, kteří upřesňují nejen legislativně technické nepřesnosti vládního návrhu novely ZEK z letošního února, ale pamatují i na další prospotřebitelská opatření.

Nejdůležitějším bodem novely je především docílení snazšího, respektive rychlejšího přechodu zákazníka od stávajícího operátora k novému poskytovateli. Při tomto úkonu by podle poslanců Nachera a Jiránka nemělo docházet k pochybnostem o identitě účastníka, v žádosti o přenesení by tak neměla chybět položka „identifikační údaje účastníka“. Zákazník by tedy v případě, že si přejímající poskytovatel služby bude chtít ověřit jeho totožnost, byl povinný poskytnout součinnost. V opačném případě se na něj bude hledět, jako by o přenesení telefonního čísla nepožádal.

Zmínění poslanci ve svém návrhu upřesňují i vládou navrhovanou dvoudenní lhůtu pro převod čísla, podle nich by mělo jít o dva pracovní dny. Pamatují tak na případy, kdy žádost o přenesení čísla podá zákazník v pátek. Novák ve svém sloupku zmiňuje i to, že poslanci Nacher a Jiránek ve svém návrhu jednoznačně stanovují, že poskytovatel je povinen přenesení čísla provést bezplatně. V zákoně by tak mělo být ukotveno, že za ponechání stávajícího čísla nebudou moci operátoři po odcházejícím zákazníkovi požadovat žádný poplatek.

Pamatuje se i na předplacenkáře. Na jejich žádost, kterou bude nutné podat nejpozději do 30 dnů ode dne ukončení smlouvy, jim budou muset operátoři vrátit zbývající kredit. Ale pozor: nemusí jít o bezplatný úkon. To pouze v případě, že je tak uvedeno ve smlouvě. „Výše zpoplatnění navíc musí odpovídat skutečným nákladům, které opuštěnému poskytovateli služby prokazatelně vznikly při vrácení zůstatku,“ upřesňuje komplexní pozměňovací návrh.

Ceny tarifů by mohly klesnout na polovinu, míní poslanec Nacher

Nacher s Jiránkem navrhují i to, aby koncoví uživatelé měli možnost snadného porovnání cen různých služeb nabízených na trhu. „Tento úkol půjde na triko ČTÚ,“ podotýká v této souvislosti Novák. Tento nástroj má být bezplatný a nezávislý na podnikatelích poskytujících veřejně dostupné služby elektronických komunikací.

Předseda ČTÚ zmiňuje i předpoklad relativně brzké účinnosti zákona. Podle poslanců Nachera a Jiránka by měla novela vejít v platnost totiž již 1. ledna 2020. Vládní návrh přitom počítá s účinností zákona prvním dnem třetího kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení, neuvádí se v něm tedy žádné konkrétní datum.

Nicméně i komplexní pozměňovací návrh poslanců Nachera a Jiránka se dočkal upřesnění. Jeho autorem je poslanec Radim Fiala. Ten podle Nováka upřesňuje, že právo požádat o vrácení zbývajícího kreditu má zákazník kdykoliv před přenesením čísla. A to z důvodu, že přenesením čísla zaniká smlouva, operátor tedy poté nemá možnost zákazníka a jeho kredit zpětně identifikovat. K vrácení kreditu má dojít nejpozději do 30 dnů po ukončení smlouvy.

Snížení cen mobilních dat není prioritou, naznačil náměstek Pilný

Fiala navrhuje i upřesnění navrhované lhůty dvou pracovních dnů k přenosu čísla. „K zániku smlouvy dojde až počátkem prvního pracovního dne, který po uplynutí této lhůty následuje. Systémy operátorů jsou nastaveny tak, aby k přenášení čísel docházelo vždy v tzv. ‚portačním okně‘, tj. v pracovní den mezi 00:00 a 06:00 hod. Tímto postupem je zajištěno, že k portaci dojde v časech nejméně využívaných k volání, a komfort spotřebitele tak bude co nejméně narušen. Smlouva tedy zanikne v nejbližším portačním okně po uplynutí lhůty 2 pracovních dní, tj. počátkem dalšího pracovního dne,“ cituje předseda ČTÚ Fialův návrh.

Ve středu 15. května se podle Nováka rozhodne, jaké pozměňovací návrhy budou v rámci hospodářského výboru úspěšné. „To ale neznamená, že ty ostatní spadnou ze stolu. Mohou být načteny a prohlasovány i v rámci pléna,“ dodal předseda ČTÚ.

Neopomněl zmínit ani samostatný pozměňovací návrh poslanců Nachera a Jiránka. „Dává nově poměrně silnou pravomoc ČTÚ zasahovat do smlouvy operátorů, jejímž předmětem je využívání rádiových kmitočtů, pokud ČTÚ prokáže, že plněním této smlouvy dochází k ohrožení nebo obcházení podmínek výběrového řízení,“ uvedl Novák. Úřad by díky novému nástroji mohl zabránit manipulaci a spekulaci s kmitočty, což je podle poslanců důležité vzhledem k připravované aukci, která má za úkol posílit konkurenci na trhu (více viz Vláda bude aktivně hledat čtvrtého operátora. Srazí ceny, míní Babiš).

Autor:
  • Nejčtenější

Chystá se velká rošáda u iPhonů. Modely Plus končí, náhrada je zajímavá

14. května 2024

Modely Plus se prodávají z celé současné modelové nabídky Applu mezi smartphony nejhůře. U iPhonu...

Chyba v novém systému pro iPhony dokáže oživit „zombie“ fotografie

17. května 2024  13:18

Nový systém iOS pro iPhony trpí zvláštní chybou. Uživatelům se objevují i roky smazané fotografie....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Na Temu a AliExpressu lze koupit ledacos. Poznáte účel zboží?

15. května 2024

Na čínských nákupních portálech už nějakou dobu kupujeme různé podivné příslušenství k mobilům a...

Žebříček fotomobilů má nového krále. Soupeřům dost odskočil

14. května 2024  7:02

S novým modelem Pura 70 Ultra opět Huawei ovládl žebříček fotomobilů organizace DxO Mark. Huawei...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Němci musejí pro smartphony Motoroly třeba do Česka. Doma je teď nekoupí

19. května 2024  8:01

Německý soud nařídil v zemi zákaz prodeje mobilních zařízení značky Lenovo a Motorola. Společnost,...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

20. května 2024

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj...

Němci musejí pro smartphony Motoroly třeba do Česka. Doma je teď nekoupí

19. května 2024  8:01

Německý soud nařídil v zemi zákaz prodeje mobilních zařízení značky Lenovo a Motorola. Společnost,...

Zajímavý design, cena už tolik ne. Test Oppa Reno 11F 5G

19. května 2024

Designově povedených telefonů na trhu není málo a je poměrně těžké mezi nimi prorazit. Oppo Reno...

iPhony budeme ovládat i očima. Apple připravuje velkou aktualizaci

18. května 2024

V chystané velké aktualizaci systému iOS 18 dorazí zásadní novinky. Ačkoliv řadu z nich Apple...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...