Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 15. srpna 2020 Hana

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

  0:17aktualizováno  15:06
Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří každoročně statisíce Čechů. Zdánlivě tak nemá smysl shánět „místní“ data, ve skutečnosti se to ovšem může vyplatit. Především v případě, kdy nezáživnou cestu podnikáte i s dětmi.

O dlouhé cestě na dovolenou bude nutné nějak zabavit děti. Online sledování pohádek ovšem vyžaduje spoustu dat. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak získat do mobilu dostatek dat, aby rodiče o dovolené online zabavili své děti? Otázka, kterou si položil kolega Roman Švidrnoch z MF DNES. Také letos vyrazil k Jadranu zmapovat případná úskalí na klasické trase využívané při cestě k moři i stovkami tisíc Čechů (více viz Cesta do Chorvatska 2019. Nejhůř bude v Česku, sezona silničáře nezajímá).

Datově náročná může být již samotná cesta do cílové destinace, třeba z Prahy na oblíbenou Makarskou riviéru to za ideálních podmínek trvá téměř 12 hodin (čas bez nutných přestávek). Rodiče tak jistě ocení možnost své ratolesti zabavit online pohádkami. A to nejen při samotné cestě, ale i poté v místě pobytu. Jenže jedna hodina sledování videa na YouTubu ve Full HD rozlišení si z datového limitu uzme až 2 GB, v HD rozlišení je to okolo jednoho gigabajtu. Základní data tarifu tak zmizí poměrně rychle. A to je ještě nutné pamatovat na datovou rezervu pro mobilní navigaci, která bývá při případných výletech po okolí nepostradatelná.

Jednorázové navýšení dat, nebo předplacenka? Počítejte

Jednou z možností v případě vyčerpání základních dat tarifu je jejich obnovení. Jenže při vyšší datové náročnosti nelze tuto volbu vzhledem k výši útraty příliš doporučit. Totéž platí ovšem víceméně i pro předplacenky, na první pohled se přitom jeví jako nejsnazší řešení pro všechny datově náročnější dovolenkáře. Pojďme se na ně podívat trochu podrobněji. Kvůli přehlednosti zohledníme jen nabídku síťových operátorů.

Například předplacenka Go od O2 vyjde bez ohledu na v ní obsažený bonus (volání do sítě, resp. mobilní data) vždy na 150 korun (výše přednabitého kreditu). Jako bonus tak lze při pořízení správné varianty získat 500 MB dat zdarma na 30 dní (poté 99 Kč/měsíc), což je ovšem na videa tristně málo. A tak se to neobejde bez pořízení datového balíčku, ideálně toho nejvyššího, tedy s 5 GB dat. Ten ovšem vyjde na 549 korun, jeho obnova pak na 249 Kč. Karta Go online s přikoupeným 5GB balíčkem tedy nabídne sice celkem 5,5 GB dat, ale prvotní investice si v případě navýšení kreditu prostřednictvím kuponu vyžádá 650 korun (150 Kč cena karty + pětisetkorunový dobíjecí kupon). Zatímco tedy základní data balíčku může zákazník v EU vyčerpat bez obav všechna (datový limit je vyšší, a to 7,87 GB), tak u těch obnovených je pak vzhledem k nižší ceně datový limit již pouze 3,57 GB (výpočet viz box).

Datový limit se vztahuje i na obnovená data

V případě O2 a Vodafonu si lze u většiny neomezených tarifů obnovit data po vyčerpání FUP pouze po 2 GB, a to vždy za 249, respektive 149 korun. U T-Mobilu je rozpětí mnohem větší (maximálně 10 GB za 599 Kč), nicméně za 249 korun jako v případě O2 získá magentový zákazník celkem 2,5 GB. Je ovšem nutné pamatovat na to, že od určité spotřeby mohou operátoři účtovat příplatky.

Prováděcí nařízení Evropské komise totiž pamatuje i na případy, kdy zákazník využívá třeba tarif s neomezenými datovými službami. Datový limit, tedy maximální datový objem čerpatelný v EU bez příplatku, se vypočítává jako podíl dvojnásobku ceny datového balíčku/tarifu bez DPH a regulovaného cenového stropu pro roamingová data (od 1. ledna 2019 je to 4,5 eura).

Pro příklad uvádíme propočet u tarifu Free Stříbrný od O2, který stojí 849 Kč měsíčně. Bez daně je to tedy 701,65 Kč, dvojnásobek tak činí 1 403,30 Kč. Regulovaný cenový strop je po přepočtu 115,28 Kč. Bez příplatku tak zákazník O2 s tarifem, který obsahuje v základu 6 GB dat, čerpá všechna základní data. Datový limit je totiž v tomto případě téměř dvojnásobný, a to zhruba 12,1 GB. Data bez příplatku pak podle stejného výpočtu čerpá i v případě obnovených data.

Nicméně třeba u T-Mobilu pozor u dvou datově nejvyšších možností obnovení dat. U variant s 8 a 10 GB jsou totiž datové limity nižší, a to 7,87, respektive 8,59 GB. Příplatky v těchto případech operátor pravděpodobně nenaúčtuje, nicméně učinit tak může.

A co konkurence? Třeba u T-Mobilu lze předplacenku Twist pořídit i zdarma (operátor zašle ještě druhou SIM jako dárek), nicméně je stejně jako u O2 potřeba přikoupit datový balíček. Ten nejvyšší (4 GB) vyjde na 399 korun. Při zohlednění výše přednabitého kreditu na SIM (10 Kč na každé kartě) je tedy nutné v případě dobíjecího kuponu sáhnout po čtyřsetkorunové hodnotě. Prvotní investice tak činí 400 korun. 

Pořídit si lze nicméně i Twist kartu ve variantě s již 4GB balíčkem zdarma na prvních 30 dní. Operátor si za ni naúčtuje 399 korun, což je tedy prvotní investice. Samotný balíček tak vyjde reálně na 299 korun, na kartě je totiž stokorunový kredit. V obou případech lze všechna data v EU čerpat bez příplatku, datové limity jsou vyšší (cca 5,7 GB).

U Vodafonu vyjde předplacenka na 200 korun, obsahuje počáteční kredit ve výši 101 Kč. Data je opět nutné přikoupit formou měsíčního balíčku, ten je ovšem kombinovaný s neomezenými SMS v síti. Pořídit lze nanejvýš 3 GB (+ 500 MB jako bonus v aplikaci), tento kombinovaný balíček vyjde na 349 Kč. Díky výši přednabitého kreditu stačí při jeho dobíjení prostřednictvím dobíjecího kuponu sáhnout po nižší ze dvou dostupných možností, tedy po kuponu s 250 korunami. Prvotní investice tak činí 450 Kč. I v tomto případě je datový limit vyšší než data obsažená v balíčku, čerpají se tedy bez příplatků.

Dovolená bez pohádek a navigace? Nikoliv

Ačkoli může kvůli propočtům a cenám datových balíčků tuzemských operátorů vypadat situace poměrně bezvýchodně, tak není nutné hned věšet hlavu. V dovolenkových destinacích nejsou výjimkou nabídky místních operátorů určené právě především pro zahraniční turisty. V případě těch chorvatských jde o dlouholetou záležitost.

Není se čemu divit, Chorvatsko turismem žije. Místní mobilní operátoři se tak předhání, kdo nabídne co nejvíce za co nejméně. Samozřejmě je řeč o mobilních datech. Zdlouhavé shánění místních předplacenek? Kdepak, víceméně lze uspět již cestou do cíle na kterékoli čerpací stanici v Chorvatsku.

Zprvu upřesněme, že lze vybírat z nabídek hned čtyř poskytovatelů služeb: Hrvatski Telekom, A1, Tele 2 a také virtuála chorvatského Telekomu s názvem bonbon. Všichni přitom garantují rychlé datové přenosy na 4G síti. A na co tedy lákají? Především na nízkou cenu, pořádný datový balík lze totiž s chorvatskou předplacenkou pořídit již za v přepočtu 204 korun. Jenže pak je tu ještě jedno velké lákadlo: balíček neomezených mobilních dat. Prvotní náklady jsou pak sice o zhruba polovinu vyšší, ale v porovnání s případnou výší útraty u tuzemských operátorů stále zanedbatelné.

Kde všude využíváme mobilní služby jako doma

Za domácí ceny voláme, textujeme a datujeme ve všech zemích Evropského hospodářského prostoru. Tedy nejen ve všech unijních státech (Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie) a v jejich zámořských území, ale také na Islandu, v Lichtenštejnsku a Norsku.

Týdenní neomezený datový balíček slibuje třeba předplacenka chorvatského Telekomu. Stojí 85 kun (cca 295 korun) slibuje, samotný balíček pak 80 kun (276 Kč). Pětikunový kredit tak lze využít na jiné služby. Při delším pobytu není potřeba de facto nic řešit, stačí si jen včas dobít kredit. Balíček se totiž po týdnu obnoví. SIM je možné zakoupit v prodejnách Telekomu, v síti čerpacích stanic INA, novinových stáncích Tisak či na pobočkách chorvatské pošty.

Týdenní neomezená data nabízí i operátor A1. Jeho turistická předplacenka vyjde na 80 kun, tedy v přepočtu na 276 korun. Oproti Telekomu je tedy o zhruba 20 korun levnější. Samotný kombinovaný balíček (kromě neomezených dat obsahuje i 100 minut/SMS na chorvatská čísla), který je na kartě již aktivovaný, stojí nicméně 75 kun (259 Kč). V případě dostatečného kreditu se balíček po týdnu obnoví. K dispozici je nicméně i denní balíček, který za poplatek ve výši 15 kun (52 korun) zajistí denní neomezené surfování. Při neplánovaném prodloužení pobytu o den dva tak není nutné pořizovat týdenní balíček. Předplacenku A1 lze kromě obchodů operátora sehnat i na čerpacích stanicích, v novinových stáncích či supermarketech a poštách po celém Chorvatsku.

Kdo hledí především na cenu, ohlédne se jistě po zbývající dvojici chorvatských operátorů. Například u Tele2 si lze stále dostatečně velký datový objem zajistit za 59 kun. Za v přepočtu 204 korun je k mání celkem 10 GB dat a k tomu 200 minut do všech chorvatských sítí. Tyto služby vyjdou na 49 kun (169 Kč), deset kun tedy zůstává na kartě jako přednabitý kredit. Dostupnost turistické předplacenky Tele2 je podobná jako u předchozích možností, neuspějete jen na poštovních pobočkách.

Nabídka virtuálního operátora bonbon se zdá být na samém chvostu. Turisty totiž láká přednostně na předplacenku s měsíčním 7GB balíčkem, za který si účtuje 60 kun (207 Kč). Oproti Tele2 tak za mírný příplatek nabízí o téměř čtvrtinu méně dat. Ovšem při procházení aktuální nabídky tohoto operátora narážíme na speciální akci, kdy do 30. září dává i týdenní neomezená data. Rozdíl je přitom pouhých 10 kun, neomezeně surfovat tak s bonbonem lze za v přepočtu 242 korun. Rázem je tedy nejvýhodnější volbou pro všechny, koho zaujala vidina neomezených dat.

S dvousimkovým smartphonem či tabletem máte vyhráno

Fakt, že se o dovolené v Chorvatsku není nutné ohlížet na množství spotřebovaných mobilních dat, je jen jednou stránkou mince. Shánění místní SIM nezabere téměř žádný čas navíc, vesměs se po ní postačí poptat při tankování. Jenže je nutné počítat s tím, že SIM je potřeba i někam vložit. Kdo má dvousimkový smartphone, má vesměs vyhráno.

Vývoj regulovaného cenového stropu pro roamingová data

 • od 15. června 2017: 7,7 eur/1 GB
 • od 1. ledna 2018: 6 eur/1 GB
 • od 1. ledna 2019: 4,5 eura/1 GB
 • od 1. ledna 2020: 3,5 eura/1 GB
 • od 1. ledna 2021: 3 eura/1 GB
 • od 1. ledna 2022: 2,5 eura/1 GB

Uvedené cenové stropy (velkoobchodní ceny za data) představují maximální příplatek, který mohou operátoři po daném datu účtovat při dosažení datového limitu, tedy datového objemu čerpatelného v EU bez příplatku. Operátor musí o povoleném objemu dat v rámci roamingu za domácích podmínek jasně informovat.

Kartu chorvatského operátora pojme druhý slot pro SIM, v nastavení telefonu ji je nicméně ještě nutné zvolit jako výchozí pro datové služby. Dilema budou řešit uživatelé telefonů s hybridním slotem (SIM + SIM/microSD), v němž třeba vzhledem k malému vnitřnímu úložišti používají paměťovou kartu. Stejně tak ti, kdo používají naráz dvě SIM (např. soukromá a služební).

Řešení jsou tři. První cestou je přibalení ještě jednoho smartphonu, který bude využíván jen s místní SIM. Pokud jste v minulosti nějaký starší model odložili do šuplíku třeba na horší časy, pak je ideální čas jej najít. V opačném případě nemá telefon smysl pořizovat. Máte tablet se slotem na SIM? Pak jej přibalte s sebou a máte vyhráno. Nic z předchozího není reálné? Pak nezbývá nic jiného, než druhý ze slotů uvolnit právě pro chorvatskou SIM. Touto cestou se budou muset vydat i uživatelé, jejichž telefony mají pouze jeden slot (například iPhony).

Pozor ovšem, kam si původní SIM odkládáte. Jistě nechcete ještě z dovolené volat operátorovi kvůli blokaci služeb a po návratu pak jako první zamířit do prodejny operátora vyřizovat si novou SIM.

Nechce se vám nic z výše uvedeného řešit? Pak nezbývá jiná možnost, než děti zabavit jiným způsobem, anebo si s předstihem vytvořit dostatečně objemnou filmotéku, kterou si před odjezdem uložíte do smartphonu/tabletu či na přenosný externí disk. 

Aktualizace: v boxu upřesněny propočty datových limitů v případě dodatečně navýšených dat

Autor:
 • Nejčtenější

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Při koupi mobilu hlídejte jednu funkci. Jinak bude u pokladny k ničemu

Premium V masovém měřítku to funguje v Česku v podstatě jen krátce, přesto je to stále oblíbenější metoda placení. Místo...

Vyzkoušeli jsme 5G od O2. Rychlost je opravdu působivá

V polovině června spustil operátor O2 v Praze pilotní provoz své 5G sítě. Náš test ukázal, že je to zatím spíše...

Microsoft konečně ukázal svůj převratný smartphone. Jsme na rozpacích

To, že se Microsoft po fiasku s lumiemi vrací ke smartphonům, se ví dlouho. Teď konečně představil svůj Surface Duo a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukázal světu tajný telefon a dostal drsnou pokutu. Svádí to na svou matku

Čínský bloger má pořádný problém. I přes smlouvu o mlčenlivosti publikoval na internetu video utajeného telefonu a teď...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

 • Další z rubriky

Operátoři se zase snaží zaujmout letitými tarify. Zajímají ještě někoho?

Nejen doba okolo Vánoc, ale i letní prázdniny bývají pro operátory obdobím, kdy představují speciální nabídky. Letos...

Vyzkoušeli jsme 5G od O2. Rychlost je opravdu působivá

V polovině června spustil operátor O2 v Praze pilotní provoz své 5G sítě. Náš test ukázal, že je to zatím spíše...

ČTÚ jde hlavou proti zdi. Výsledky aukce mohou být jakékoliv

Český telekomunikační úřad v pátek 7. srpna vyhlásil výběrové řízení na držitele kmitočtů pro budoucí 5G sítě. Podmínky...

Aukce 5G na spadnutí. ČTÚ vyhlásil výběrové řízení na uchazeče o účast

V pátek 7. srpna zahájil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) výběrové řízení, v jehož rámci udělí na základě výsledků...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...