Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Operátoři tepou do státu. Bezhlavé řešení bezpečnosti sítí vyjde na majlant

  1:08
V květnu bude vláda rozhodovat o posílení bezpečnosti mobilních sítí. Asociace provozovatelů mobilních sítí upozorňuje, že v případě omezení svobody volby dodavatelů telekomunikačních technologií by mohly náklady na jejich výměnu dosáhnout v krajním případě až 18 miliard korun. Bezpečnostní odolnost ČR se přitom reálně nezvýší.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Pokud vláda ČR omezí svobodu volby dodavatelů technologií pro mobilní telekomunikační sítě, náklady na výměnu mohou podle posudku Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) dosahovat od stovek milionů až po 18 miliard Kč,“ informovala asociace těsně před koncem loňského roku na svém webu s tím, že přesná výše vynaložených nákladů se bude odvíjet od květnového rozhodnutí vlády ČR.

Tedy od toho, zda vláda zvolí racionální přístup a regulace bude vyvážená a přiměřená, nebo se nechá ovlivnit ideologickým aktivismem. Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) v této souvislosti upozorňuje, že v tomto případě neplatí přímá úměra – vyšší cenovka tedy neznamená zvýšení bezpečnostní odolnosti Česka. Kybernetické hrozby pro strategicky významnou infrastrukturu budou nadále přetrvávat.

APMS úsilí státu zvyšovat národní bezpečnost podporuje, vadí jí však, že zadání mechanismu regulace dodavatelů proběhlo bez odborné diskuse. Mobilní operátoři provozující takzvanou kritickou informační infrastrukturu státu kromě zákona o elektronických komunikacích podléhají také regulacím zákonů o krizovém řízení a kybernetické bezpečnosti. Každý mobilní operátor má tak povinnost zajistit integritu sítí a služeb, tedy i bezpečnost a stabilitu telekomunikačního provozu či bezpečnost síťové infrastruktury.

Mobilní operátoři bezpečnost státu podporují mimo jiného také spoluprací s Vojenským zpravodajstvím, které se podílí na zajišťování kybernetické obrany České republiky. Kybernetické útoky na tuzemské cíle prochází totiž i přes české telekomunikační sítě, protože často pochází z prostředí internetu.

„Představa, že si mobilní operátor ve 21. století vybírá nespolehlivou technologii jenom proto, že je levná, je iluzorní. Ohrozil by tím vlastní podnikání a způsobil si hromadu problémů,“ informoval prezident APMS Jiří Grund.

Asociace však upozorňuje, že zbrklé usnesení Bezpečnostní rady státu, podle kterého má Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) do května připravit mechanismus, kterým by stát určoval vhodné dodavatele technologie pro takzvanou strategicky významnou infrastrukturu státu, celý proces jeho přípravy zkomplikovalo již od počátku.

S takovými dodavateli 5G síť nebudujte, radí nezávazně úřad

„Chápeme geopolitickou realitu a diskusi s NÚKIBem o bezpečnosti mobilních sítí považujeme za důležitou. Pokud ale stát dělá nesystémová rozhodnutí bez znalosti detailu, staví jak své úředníky, tak podnikatele, do obtížně řešitelné situace,“ podotkl Grund k zadání přípravy mechanismu.

Podle APMS diskuse o rozsahu regulace dodavatelů probíhá již téměř dva roky, přesto však stále nikdo nezná odpověď na vhodnost regulace dodavatelů nad rámec principů existující legislativy. Její návrh však není doposud známý, přitom podle asociace je načase, aby se návrh zákona začal diskutovat veřejně. Netýká se totiž jen telekomunikací, ale i dalších sektorů jako energetika, zdravotnictví, doprava či zemědělství.

Úřad slepě věří jen „demokratickým“ dodavatelům

„Bez toho (veřejné diskuse, pozn. redakce) odborná diskuse do května 2023 nestihne proběhnout,“ obávají se operátoři s tím, že z dosud zveřejněných stanovisek NÚKIB vyplývá pouze to, že tento úřad důvěřuje dodavatelům ze zemí NATO, EU, OECD a států s atlantickou vazbou. Naopak dodavatelům z nedemokratických zemí, a to zejména z Asie, nedůvěřuje. A to podle APMS navzdory nedávným aférám s odposlechy evropských spojenců ze strany USA či faktu, že i z pohledu úřadu důvěryhodní dodavatelé mobilních technologií vyrábí svá zařízení v Číně.

Takovéto nálepkování však podle APMS národní bezpečnost České republiky reálně nezvýší. Každá technologie je totiž bez ohledu na zemi původu či jejího výrobce zranitelná. Úspěch útoků závisí jen na úsilí samotného útočníka, který si nevybírá, přes jakou síťovou technologii zaútočí.

Operátoři proto ke všem dodavatelům technologií přistupují stejně obezřetně a se stejnou nedůvěrou (tzv. Zero Trust Policy). Kybernetická rizika již reálně snižují diverzifikací, to znamená, že v jedné síti využívají technologie od více dodavatelů. Současně s tím snižují i svou závislost na jediném dodavateli.

„Přístup k řešení skutečných rizik se snažili zástupci telekomunikačního odvětví státu vysvětlit mnohokrát. Chtěli vysvětlit, jaká opatření již přijímají, jak diverzifikují dodavatele ve svých sítích, jaký rozdíl je v jednotlivých technologiích a jak podle jejich názoru dává smysl mechanismus nastavit,“ informovala APMS s tím, že dosáhnout cílů v oblasti bezpečnosti může stát i bez přemrštěných nákladů.

„Jen“ stovky milionů, ale také až 18 miliard

APMS si nechala u Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) zpracovat analýzu dopadů zvažované regulace, která porovnává náklady potřebné na ideologicky motivovanou regulaci s náklady potřebnými na vyváženou a racionální regulaci.

„V případě nejpřísnější varianty regulace motivované zejména ideologickými argumenty, kdy by mobilní operátoři museli nahradit technologie nedemokratických dodavatelů ve většině své sítě, by podle CETA vícenáklady dosáhly 17,9 miliard Kč,“ informují operátoři.

Tyto vícenáklady by výrazně omezily, či dokonce zastavily, investice do modernizace telekomunikačních sítí. Z pohledu operátorů by tyto zbytečně vynaložené náklady ovlivnily i investice do budování vysokorychlostních přípojek na venkově.

Naopak pokud by stát reguloval dodavatele pouze v nejcitlivější části sítě, tak by se náklady pohybovaly v rozmezí 180 milionů až 1,79 miliardy korun.

„Takový přístup by problém rizika spojeného s konkrétním dodavatelem vyřešil. Oba regulační přístupy přitom paradoxně sleduje stejný cíl – zabránit komukoli, kdo kontroluje činnost jednoho dodavatele, snadno narušit telekomunikační provoz v ČR,“ upozornila APMS.

Autor:
  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Změna pořádků. Samsung začne používat nepopulární procesor

Samsung ve svých smartphonech a minimálně jednom tabletu podle dostupných zpráv použije procesor od společnosti MediaTek. Donutí ho k tomu okolnosti.

22. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I střední třída může mít špičkový foťák, ukazuje test

Fotoaparáty ve smartphonech vyšší střední třídy se v poslední době výrazně zlepšují a v mnohém dovedou šlapat na paty špičkovým smartphonům. Trend, který před lety začal Google se svými „áčkovými“...

24. července 2024  7:02

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Téměř jako ve vězení. Školáky omezí řada zákazů, celý den budou bez mobilu

Na maďarských školách začne platit přísná série vládních opatření s cílem chránit fyzické a duševní zdraví žáků a studentů a předcházet násilným činům ve veřejných vzdělávacích institucích. Kromě...

25. července 2024

Chystaný iPhone změní pravidla hry. Ale nebude to hned

Přespříští generace iPhonů bude ta, která by konečně mohla osvěžit nabídku Applu. Začíná se totiž mluvit o možném nástupci aktuálního modelu Plus, který dorazí se zcela novým designem. A dost možná...

27. července 2024

Samsung neokoukal nové hodinky jen od Applu. Inspiroval se i luxusní značkou

Při návrhu vrcholného modelu svých hodinek nekoukal Samsung pod ruce pouze Applu, ale i luxusnější společnosti. Zejména provedení s oranžovým páskem onu inspiraci nezapře.

26. července 2024  7:02

Tento prémiový smartphone je anonymní vzpomínkou na slavnou minulost

Tchajwanské HTC je na poli smartphonů dnes již vlastně trochu pozapomenutou legendou. Firma se čas od času připomene nějakým tím novým modelem, ten však věhlasu někdejších předchůdců nedosáhne. Nově...

26. července 2024

Samsung zastavil dodávky sluchátek, která jsou podobná těm od Applu

Samsung čelí problémům s kvalitou nových sluchátek Galaxy Buds 3 Pro. Pozastavil proto jejich dodávky obchodníkům. Společnost si je problémů vědoma a potíže řeší.

25. července 2024  7:02

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....