Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Operátoři tepou do státu. Bezhlavé řešení bezpečnosti sítí vyjde na majlant

  1:08
V květnu bude vláda rozhodovat o posílení bezpečnosti mobilních sítí. Asociace provozovatelů mobilních sítí upozorňuje, že v případě omezení svobody volby dodavatelů telekomunikačních technologií by mohly náklady na jejich výměnu dosáhnout v krajním případě až 18 miliard korun. Bezpečnostní odolnost ČR se přitom reálně nezvýší.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Pokud vláda ČR omezí svobodu volby dodavatelů technologií pro mobilní telekomunikační sítě, náklady na výměnu mohou podle posudku Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) dosahovat od stovek milionů až po 18 miliard Kč,“ informovala asociace těsně před koncem loňského roku na svém webu s tím, že přesná výše vynaložených nákladů se bude odvíjet od květnového rozhodnutí vlády ČR.

Tedy od toho, zda vláda zvolí racionální přístup a regulace bude vyvážená a přiměřená, nebo se nechá ovlivnit ideologickým aktivismem. Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) v této souvislosti upozorňuje, že v tomto případě neplatí přímá úměra – vyšší cenovka tedy neznamená zvýšení bezpečnostní odolnosti Česka. Kybernetické hrozby pro strategicky významnou infrastrukturu budou nadále přetrvávat.

APMS úsilí státu zvyšovat národní bezpečnost podporuje, vadí jí však, že zadání mechanismu regulace dodavatelů proběhlo bez odborné diskuse. Mobilní operátoři provozující takzvanou kritickou informační infrastrukturu státu kromě zákona o elektronických komunikacích podléhají také regulacím zákonů o krizovém řízení a kybernetické bezpečnosti. Každý mobilní operátor má tak povinnost zajistit integritu sítí a služeb, tedy i bezpečnost a stabilitu telekomunikačního provozu či bezpečnost síťové infrastruktury.

Mobilní operátoři bezpečnost státu podporují mimo jiného také spoluprací s Vojenským zpravodajstvím, které se podílí na zajišťování kybernetické obrany České republiky. Kybernetické útoky na tuzemské cíle prochází totiž i přes české telekomunikační sítě, protože často pochází z prostředí internetu.

„Představa, že si mobilní operátor ve 21. století vybírá nespolehlivou technologii jenom proto, že je levná, je iluzorní. Ohrozil by tím vlastní podnikání a způsobil si hromadu problémů,“ informoval prezident APMS Jiří Grund.

Asociace však upozorňuje, že zbrklé usnesení Bezpečnostní rady státu, podle kterého má Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) do května připravit mechanismus, kterým by stát určoval vhodné dodavatele technologie pro takzvanou strategicky významnou infrastrukturu státu, celý proces jeho přípravy zkomplikovalo již od počátku.

S takovými dodavateli 5G síť nebudujte, radí nezávazně úřad

„Chápeme geopolitickou realitu a diskusi s NÚKIBem o bezpečnosti mobilních sítí považujeme za důležitou. Pokud ale stát dělá nesystémová rozhodnutí bez znalosti detailu, staví jak své úředníky, tak podnikatele, do obtížně řešitelné situace,“ podotkl Grund k zadání přípravy mechanismu.

Podle APMS diskuse o rozsahu regulace dodavatelů probíhá již téměř dva roky, přesto však stále nikdo nezná odpověď na vhodnost regulace dodavatelů nad rámec principů existující legislativy. Její návrh však není doposud známý, přitom podle asociace je načase, aby se návrh zákona začal diskutovat veřejně. Netýká se totiž jen telekomunikací, ale i dalších sektorů jako energetika, zdravotnictví, doprava či zemědělství.

Úřad slepě věří jen „demokratickým“ dodavatelům

„Bez toho (veřejné diskuse, pozn. redakce) odborná diskuse do května 2023 nestihne proběhnout,“ obávají se operátoři s tím, že z dosud zveřejněných stanovisek NÚKIB vyplývá pouze to, že tento úřad důvěřuje dodavatelům ze zemí NATO, EU, OECD a států s atlantickou vazbou. Naopak dodavatelům z nedemokratických zemí, a to zejména z Asie, nedůvěřuje. A to podle APMS navzdory nedávným aférám s odposlechy evropských spojenců ze strany USA či faktu, že i z pohledu úřadu důvěryhodní dodavatelé mobilních technologií vyrábí svá zařízení v Číně.

Takovéto nálepkování však podle APMS národní bezpečnost České republiky reálně nezvýší. Každá technologie je totiž bez ohledu na zemi původu či jejího výrobce zranitelná. Úspěch útoků závisí jen na úsilí samotného útočníka, který si nevybírá, přes jakou síťovou technologii zaútočí.

Operátoři proto ke všem dodavatelům technologií přistupují stejně obezřetně a se stejnou nedůvěrou (tzv. Zero Trust Policy). Kybernetická rizika již reálně snižují diverzifikací, to znamená, že v jedné síti využívají technologie od více dodavatelů. Současně s tím snižují i svou závislost na jediném dodavateli.

„Přístup k řešení skutečných rizik se snažili zástupci telekomunikačního odvětví státu vysvětlit mnohokrát. Chtěli vysvětlit, jaká opatření již přijímají, jak diverzifikují dodavatele ve svých sítích, jaký rozdíl je v jednotlivých technologiích a jak podle jejich názoru dává smysl mechanismus nastavit,“ informovala APMS s tím, že dosáhnout cílů v oblasti bezpečnosti může stát i bez přemrštěných nákladů.

„Jen“ stovky milionů, ale také až 18 miliard

APMS si nechala u Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) zpracovat analýzu dopadů zvažované regulace, která porovnává náklady potřebné na ideologicky motivovanou regulaci s náklady potřebnými na vyváženou a racionální regulaci.

„V případě nejpřísnější varianty regulace motivované zejména ideologickými argumenty, kdy by mobilní operátoři museli nahradit technologie nedemokratických dodavatelů ve většině své sítě, by podle CETA vícenáklady dosáhly 17,9 miliard Kč,“ informují operátoři.

Tyto vícenáklady by výrazně omezily, či dokonce zastavily, investice do modernizace telekomunikačních sítí. Z pohledu operátorů by tyto zbytečně vynaložené náklady ovlivnily i investice do budování vysokorychlostních přípojek na venkově.

Naopak pokud by stát reguloval dodavatele pouze v nejcitlivější části sítě, tak by se náklady pohybovaly v rozmezí 180 milionů až 1,79 miliardy korun.

„Takový přístup by problém rizika spojeného s konkrétním dodavatelem vyřešil. Oba regulační přístupy přitom paradoxně sleduje stejný cíl – zabránit komukoli, kdo kontroluje činnost jednoho dodavatele, snadno narušit telekomunikační provoz v ČR,“ upozornila APMS.

Autor:
  • Nejčtenější

Těžko uvěřit, jak šíleně staré mobilní fosilie Češi stále používají

15. června 2024

Premium Jsou přístroje, na které lidé ani po desítkách let nezanevřou. Ať už z nostalgie, nebo ze zvyku. A...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tak levný supersmartphone jinde nepořídíte. Test Motoroly Edge 50 Ultra

9. června 2024

Modely s přívlastkem Ultra jsou většinou záležitostí té nejvyšší cenové kategorie. Ne však u...

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Seberu vám iPhony a zavřu je do klece. Elon Musk se opřel do Applu

11. června 2024  11:34

Krátce po odhalení nové umělé inteligence určené pro zařízení Applu se na sociální síti X ohradil...

Dobrá výbava má jednu zásadní trhlinu. Test Infinixu Note 40 Pro

16. června 2024

Značka Infinix na českém trhu bojuje o své místo především ve střední třídě telefonů. Model Note 40...

Díky hodinkám Applu odhalila zloděje svého kufru. Policie jí však vyčinila

15. června 2024

Pro studentku univerzity na Floridě to byla neobvyklá situace. Kufr, který si běžně bere na palubu,...

Těžko uvěřit, jak šíleně staré mobilní fosilie Češi stále používají

15. června 2024

Premium Jsou přístroje, na které lidé ani po desítkách let nezanevřou. Ať už z nostalgie, nebo ze zvyku. A...

V40 jako parťák na léto. Nejodolnější telefon od vivo je vybaven fotografií ZEISS

14. června 2024

Advertorial Společnost vivo uvádí na trh nové modely z řady V40, které doslova mění pravidla střední třídy....

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...