Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

  14:04aktualizováno  14:04
Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny za mobilní data v Česku.

Premiér Babiš ve videu odpovídá na dotaz pana Melichárka, který se pozastavil nad tím, že náměstek ministryně průmyslu a obchodu Ivan Pilný říká, že snížení cen mobilních dat pro něj není priorita. 

Fotogalerie

Podle Babiše je však snížení cen za mobilní data jednou z priorit hnutí ANO a dodává, že s vyjádřením náměstka Pilného zásadně nesouhlasí a není to vyjádření hnutí ANO, jen soukromý názor pana Pilného. 

Premiér ve videu ukazuje i grafy, podle kterých jsou v porovnání s jinými evropskými zeměmi mobilní data v Česku drahá. Jeden z grafů je z výzkumu finské společnosti Rewheel, která v polovině loňského roku porovnávala, jaké množství dat je možné v jednotlivých evropských zemích možné pořídit za 30 eur. 

Česká republika v tomto porovnání nevychází dobře, hůře jsou na tom jen Řecko, Maďarsko a Malta. Průzkum Rewheel si můžete prohlédnout podrobně v tomto článku

Podle Babiše se problém táhne už od roku 2000, kde podle něj dochází v Česku k „určité monopolizaci hlavně velkoobchodního trhu“. Předchozí ministři s tím nic neudělali, konkrétně Babiš uvádí ministra Mládka, který byl ministrem průmyslu a obchodu od roku 2014 do roku 2017.

Uvedené grafy premiér podle svých slov ukazoval začátkem ledna generálnímu řediteli Vodafonu (tím je Petr Dvořák) s tím, že data jsou v Česku drahá. Podle svých slov se premiér schází i s dalšími operátory.

Řešením může být podle Babiše aukce kmitočtů na sítě 5G pro pásmo 700 MHz. podle něj záleží, jak aukci zvládne Český telekomunikační úřad, ale je to šance, aby se na českém trhu zvýšila konkurence.

Aukce by mohla začít ve druhém pololetí letošního roku, jestli ovšem přiláká nového operátora, bude jasné až na začátku příštího roku. ČTÚ plánuje, že aukce bude dvoukolová a že část frekvencí bude vyhrazena pro nový subjekt na trhu. 

V prvním kole by určitou část frekvencí mohl dražit jen nový subjekt. V aukci se budou dražit i frekvence 3,5 GHz, které se hodí především pro stacionární připojení. Naopak frekvence 700 MHz je vhodná pro celoplošné pokrytí. Podrobnosti o chystané aukci najdete v tomto článku.   

Autor:
 

Nejčtenější

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Samsung vyklízí sklady. Před příchodem novinky výrazně zlevnil top modely

Akce

Za měsíc Samsung představí nové top modely S10, tudíž potřebuje doprodat loňské stroje. Proto na ně připravil velké...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Impozantní Samsung S10+. Bude to v podstatě jen obří displej

Samsung Galaxy S10+

Představení nových samsungů nové řady Galaxy S10 proběhne zanedlouho. Nyní si můžeme prohlédnout vrchol nabídky celé...

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

Další z rubriky

O2 zlevnilo pevný internet. Ale jen dočasně

Ilustrační snímek

Operátor O2 do nového roku vstupuje s akčními cenami pevného internetového připojení. Tři vyšší tarify lze pořídit o...

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

Snadný nástup 5G v Česku je v ohrožení. Kvůli varování před Huaweiem

Značka Huawei na veletrhu Consumer Electronics Show v Šanghaji

Varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před bezpečnostní hrozbou v souvislosti s...

Najdete na iDNES.cz