Šéf úřadu se obává, že posunutím začátku aukce se nepodaří získat peníze do konce příštího roku. „Příjem z aukce je ale závazný ukazatel v rámci státního rozpočtu na rok 2020. V případě, že by aukce začala v květnu, nejde podle mě zaručit, že stát získá výnos z aukce do konce roku. ČTÚ by tedy nesplnil rozpočtová pravidla a nenaplnil by příjem, což má velké důsledky do fungování ČTÚ. To by byl problém,“ řekl Novák.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v minulých dnech připustil možnost odkladu aukce kvůli úpravě podmínek, aby více lákaly ke vstupu na trh případného čtvrtého mobilního operátora.
Ve hře je také nynější šetření Evropské komise ohledně sdílení sítí O2 a T-Mobilem, které se nelíbí třetímu Vodafonu. Podle Nováka rozhodnutí nepadne ani během případného odkladu a navíc komise úřadu potvrdila, že se zahájením nemusí na verdikt čekat.
Posun termínu by formálně mohl znamenat i zahájení řízení s EU kvůli nesplnění povinnosti členské země. Česko by totiž frekvence mělo přidělit do poloviny roku 2020, což by po odkladu nestihlo.
Odklad navíc podle Nováka může znamenat problém pro český průmysl, který by bez přítomnosti 5G sítě v co nejbližší době z pohledu zahraničních investorů ztratil velkou část své konkurenceschopnosti.
Český telekomunikační úřad bude dražit frekvence v pásmu 700 a 3 500 MHz. Kmitočty v pásmu 700 MHz se uvolní přechodem pozemního televizního vysílání na nový standard DVB-T2 v polovině příštího roku. Aukce má podle předběžných odhadů vynést státu nejméně osm miliard korun.
Sítě 5G umožňují datové přenosy o rychlosti přes jeden Gbit/s, což je desetinásobek v současnosti dosahovaných rychlostí v sítích LTE. Mají umožnit rozvoj oblastí, jako je autonomní řízení nebo internet věcí.
V Česku je 14,5 milionu aktivních SIM karet. Více než 93 procent využívá služby operátorů O2, T-Mobile a Vodafone, zbytek se připojuje přes virtuální mobilní operátory.