Pietní místo: Přestože žil v Paříži, Milan Kundera dál udržoval pouto k rodnému...

Pietní místo: Přestože žil v Paříži, Milan Kundera dál udržoval pouto k rodnému Brnu. Jeho památku připomněla zdejší Moravská zemská knihovna v Kunderově oddělení. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ročenka jižní Moravy - Červenec: Skon barda

V Paříži zemřel jeden z nejslavnějších Brňanů Milan Kundera, hrozivý střet autobusů na D2 znamenal desítky zraněných, v Rondu koncertovaly hvězdy.

Odchod literárního velikána

Málokterý, zdali vůbec nějaký, Brňan má ve světě takový zvuk jako Milan Kundera. Proslulý romanopisec, který vyrůstal v královopolské vile se zahradou, zemřel v 94 letech v Paříži, kde dlouhodobě žil. Přesto nikdy neztratil pouto s rodným městem. „Když jsme spolu mluvili, hltal veškeré informace o tom, co se děje v Brně a na jižní Moravě, což se netýkalo jen kultury a literatury. Zajímal se také třeba o to, co se děje v hokejové Kometě nebo co se ve městě postavilo,“ vzpomínal brněnský exprimátor za ČSSD Roman Onderka. Kundera se narodil v „bledošedě omítnutém vilovém domě“ do měšťácké idylky dobře situované rodiny. Otec, muzikolog Ludvík Kundera, se stal prvním rektorem Janáčkovy akademie múzických umění, zatímco matka byla v domácnosti a starala se hlavně o svého nadaného jedináčka. Aspoň tak to vylíčil v knize Hmatat až k nahotě Kunderův již delší čas zesnulý přítel a spisovatel Vojtěch Jestřáb. Na autora Žertu či Nesnesitelné lehkosti bytí vzpomínal jako na „vysokého, urostlého, ve tváři nemálo krásného mladého muže, jemuž hrálo na rtech cosi roztomile rošťáckého“. A přiznával, že se mu od prvního setkání zamlouval svým ironickým a přitom laskavým viděním věcí i způsobem vyjadřování jakoby ustavičně nasvíceným světlem humoru, sarkasmu, grotesky a rovněž recese, která nikdy nebyla levná, protože taková mu byla naopak vždycky protivná. Moravská zemská knihovna v Brně vytvořila po velikánově skonu ve své Knihovně Milana Kundery pietní místo s kondolenčním archem, kam mohli lidé přijít vyjádřit soustrast. Časem sem potají zavítal i slavný francouzský herec Gérard Depardieu. Brno se zavázalo, že slavnému rodákovi vytvoří místo na „Slavíně“ svého Ústředního hřbitova, Kunderova manželka Věra se však rozhodla, že si urnu s popelem zesnulého chotě ponechá doma a do rodného města bude převezena až po její smrti.

Krvavá srážka autobusů

Celý magazín

tit

Takovou spoušť většinou nezažili ani ti neojstřílenější záchranáři a zdravotníci. Při střetu dvou autobusů na třetím kilometru dálnice D2 před sjezdem k nákupnímu centru Olympia u Brna se zranilo téměř osmdesát lidí, čtrnáct z nich bylo v ohrožení života. Jeden z řidičů na místě zemřel. „Bylo to stresující, počet zraněných byl vyšší než počet záchranářů, pro posádku šlo o náročnou situaci. Celkem na místě zasahovalo 26 záchranářských vozů, přijeli nám vypomoci také kolegové z Vysočiny a Olomouckého kraje. Pacienty jsme označovali kartami se jmény, nemocnicí, kam míří, pravděpodobným zraněním a jeho vážností,“ popsal vypjaté chvíle záchranář Lukáš Dvořáček. Lidé na palubě obou vozů utrpěli zlomeniny či otevřené rány. „Nejčastěji se jednalo o poranění hlavy, hrudníku a končetin,“ upřesnil Dvořáček. Péči o zraněné navíc ztěžoval fakt, že autobusy cestovali lidé 25 národností, z nichž mnozí nemluvili česky ani anglicky. Neštěstí ovšem zároveň odhalilo nasazení a obětavost zdravotníků. „Kdo mohl, přišel do práce. Opět se prokázalo, že v takové chvíli zdravotníci nezůstanou sedět s rukama v klíně doma nebo na plovárně a přijedou,“ chválil Pavel Piler, který šéfuje Úrazové nemocnici a Nemocnici Milosrdných bratří v Brně. „Obě se toho zhostily nejlépe, jak mohly. Z mého pohledu nenastala žádná medicínská chyba,“ vyzdvihl Piler.

Hudební nářez v podání legend

Venku pálilo slunce, uvnitř brněnské arény známé jako Rondo pak ještě „přitopili pod kotlem“ hvězdní hudebníci. Deep Purple a Johnny Depp den po sobě nadchli hlavně letitými hity. Dvojice koncertů se původně měla konat v zámecké zahradě ve Slavkově u Brna, nakonec se však přesunula pod střechu. Hardrocková legenda Deep Purple, která oslavila neuvěřitelných pětapadesát let na hudební scéně, si pro české publikum nachystala například vlastní verzi Smetanovy Vltavy, zaznít pochopitelně musela i legendární píseň Smoke on the Water. Johnny Depp, který se proslavil zejména jako herec, svůj hlas nenechával vyniknout moc často, většinu koncertu se věnoval kytaře a doprovodu zpěváka Alice Coopera. Sestavu nazvanou Hollywood Vampires doplňoval také známý kytarista Joe Perry a společně dostali diváky v zaplněné hokejové hale do varu.