Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zmizelo svědectví o spolku Schlaraffia, truchlí Němci nad zbořeným zámečkem

  19:05
Fakt, že na dohled od jabloneckého autobusového nádraží stál od roku 1909 do konce loňského listopadu zámeček Neysseburg, připomínají již jen fotografie. Nyní se zpráva o pádu bývalého sídla recesistů ze spolku Schlaraffů donesla i k našim západním sousedům.
Zámeček v Jablonci nad Nisou

Zámeček v Jablonci nad Nisou | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Německý měsíčník Landes Echo přinesl minulý týden článek s výmluvným titulkem Das Traurige Ende Der Neysseburg (Smutný konec Neysseburgu).

Časopis vypichuje, že dům v historizujícím stylu byl jednou z mála dochovanýchbudov pánského spolku Schlaraffia na světě

„Po dlouhém boji zmizelo důležité svědectví o Schlaraffii na českém území, ale i svědectví o česko-německé historii... Roky úsilí občanů, politiků a iniciativ na záchranu hradu nakonec selhaly,“ píše periodikum určené pro německou menšinu v České republice.

Landes Echo dále informuje o průběhu celé několikaleté kauzy. Redakce oslovila také mluvčí jabloneckého magistrátu Janu Fričovou a položila jí otázku, zda nebude zámeček připomínat alespoň pamětní deska. 

„V bezprostřední blízkosti místa určitě ne. Protože ani zámeček ani pozemky pod ním nejsou v majetku města,“ řekla měsíčníku Fričová.

Jediné, co možná v Jablonci Neysseburg připomene, budou jeho dveře. Ty se podařilo získat místnímu zastupiteli za ANO Janu Zemanovi. „Půjdou na renovaci a pak se stanou součástí jiné historické budovy ve městě,“ řekl Zeman. Kde se objeví, však neprozradil.

Není to poprvé, co si německá média všimla osudu jabloneckého zámečku. Loni v květnu o situaci kolem domu informoval saský deník Sächsische Zeitung. Německá mediální scéna před časem zaznamenala také jablonecký spor o navrácení kontroverzní sochy rytíře Rüdigera na zdejší Horní náměstí.

Bourání řešila policie

Konečná demolice zámečku začala 18. listopadu 2019. Bourání sice odstartovalo již v květnu stejného roku. Radnici se ovšem tehdy podařilo strhávání budovy zastavit.

Tvrdila, že sice majitel zámečku, firma MalinaSafety, měla povolení k demolici, avšak nenabylo právní moci, jelikož se radnice proti němu odvolala. Věc řešila i policie, jež ji vyhodnotila jako přestupek proti stavebnímu zákonu.

Rozhodnout měl krajský úřad. A rozhodl. „Jediným důvodem odvolání bylo, že Jablonec podal opětovný návrh na prohlášení stavby za nemovitou kulturní památku na ministerstvo kultury. Úřad proto přerušil odvolací řízení, neboť se pro něj jednalo o předběžnou otázku, o níž muselo učinit rozhodnutí ministerstvo. To poté návrh již podruhé zamítlo. Odbor územního plánování a stavebního řádu proto následně 23. 10. 2019 vydal rozhodnutí, kterým zamítl také odvolání města. Rozhodnutí o povolení odstranění stavby je tak pravomocné a vlastník stavby je oprávněn ji odstranit,“ vysvětlil v listopadu mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

Snaha o záchranu historického objektu recesistického spolku trvala mnoho let, angažovali se v ní mladí lidé, politici i umělci, psaly se petice. Zabývalo se jím i ministerstvo kultury. Ani nadvakrát však stát zámeček mezi kulturní památky nezapsal.

Majitel zámečku uvedl, že ho bourání domu nijak netěší, ale nezbylo mu než zvolit „to nejméně špatné řešení“.

„Už v roce 2006, kdy jsme budovu kupovali, jsem jasně deklaroval, že chceme využít pozemek pod ní jako stavební parcelu pro náš rozvoj. Jako rodilí Jablonečané jsme měli zájem dohodnout se na kompromisu, který by zámeček alespoň částečně zachoval. Bohužel požadavky ze strany města byly nereálné a postupně až šikanózní,“ sdělil před časem jednatel firmy Radek Malina.

19. listopadu 2019

Autor:
  • Nejčtenější

Silnice Českým rájem získává jasnější obrysy, část místních je proti stavbě

Nejméně čtyřicet let se o tom mluví a pětadvacet let projektuje. Nyní je jisté, že rychlostní silnice, která propojí Turnov s Jičínem a napojí se na dálnici u Úlibic, povede na hranici Českého ráje a...

V Jizerských horách hořel dům. Požár vypukl v kůlně, hasiči použili i žebřík

Mohutné plameny šlehaly z domu v Horním Kořenově v Jizerských horách. Požár vypukl v kůlně, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Nikdo není zraněný, lidem z okolních domů se doporučilo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Uzavírka komplikuje provoz liberecké nemocnice, vedení o ní prý nevědělo

Provoz Krajské nemocnice Liberec (KNL) i stavbu Centra urgentní medicíny (CUM) za necelé čtyři miliardy korun výrazně komplikuje uzavírka Husovy ulice. Město nemocnici přitom podle slov KNL o...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Svijanský pivovar slaví výročí, nadělil si speciální ležák i stáčecí linku

Pivovar Svijany oslaví 460. výročí svého založení novým ležákem, který bude k dostání jen letos. Jako dárek si také nadělí linku na stáčení piva do sudů.

Liberecký kraj potvrdil svůj zájem o Ještěd, cena by měla být jasná v srpnu

Půl století shlíží na Liberec a širé okolí futuristická stavba vysílače a hotelu Ještěd. Téměř polovinu času patří dílo architekta Karla Hubáčka Českým Radiokomunikacím (ČRa), ale to se může už brzy...

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Doprava, odpady, bydlení. Průzkum za půl milionu zjistí, co trápí Liberečany

Liberecký magistrát chce zjistit, co trápí místní obyvatele. Oslovil proto společnost STEM/MARK, která ve městě provede sociologický průzkum za více než půl milionu korun.

Svijanský pivovar slaví výročí, nadělil si speciální ležák i stáčecí linku

Pivovar Svijany oslaví 460. výročí svého založení novým ležákem, který bude k dostání jen letos. Jako dárek si také nadělí linku na stáčení piva do sudů.

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...