Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 16. září 2021 Ludmila

Klimatické změny tady byly, jsou a budou, míní lídr SPD Švarc

  16:58
Bezpečnost, dostupnost zdravotnictví, podpora bydlení. To jsou podle jedničky kandidátky SPD Michala Švarce zásadnější témata, než sucho. To pokládá za moderní náboženství. „Letošní prázdniny byly nejdeštivější od roku 2014 a klimatické změny tu vždy byly, jsou a budou,“ konstatuje Švarc v předvolebním rozhovoru.

Michal Švarc věří v úspěch strany v krajských volbách. Namísto sucha chce raději bojovat za dostupnější lékařskou péči a lepší dopravní obslužnost. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V minulých krajských volbách jste dostali 5,2 procent hlasů. Jak vidíte své šance letos?
O tom, že SPD letos uspěje v krajských volbách, nepochybuji. Hovoří o tom nejen všechny průzkumy, které byly zatím publikovány, ale zejména nárůst naší členské základny, který je trvalý. Na našich petičních stáncích a dalších akcích se k nám lidé hlásí a mají zájem o náš program. Která politická strana anebo hnutí se tím dnes může pochlubit? O konečném výsledku však rozhodnou až voliči, přičemž se počítá s velmi nízkou účastí zejména kvůli pandemii koronaviru.

Posledně jste kandidovali společně se Stranou práv občanů – Zemanovci. Ti letos nekandidují vůbec. Nebylo by tedy pragmatické spojit s nějakou jinou stranou, tak jako jdou kupříkladu společně TOP 09 a KDU-ČSL?
Za pět let od našeho vzniku jsme udělali obrovský kus práce. V kraji máme ve všech okresech oblastní organizace a další řadu místních organizací se stovkami členů. Jsme v současné době čtvrtým nejsilnějším politickým subjektem, máme kvalitní členskou základnu a spousty schopných lidí k sestavení vlastní kandidátky. Proto jsme se rozhodli jít vlastní cestou. Voláme po sjednocení stran a hnutí s podobným programem, které opakovaně vyzýváme, aby se připojili k nám.

Můžete stručně nastínit další nejdůležitější programové body, s nimiž jdete do krajských voleb?
Bezpečnost, dostupnost zdravotnictví, podpora bydlení. Mimo tyto stěžejní body vnímáme zásadní problém v rozdílné úrovně kvality života jednotlivých obyvatel kraje. Pro SPD je zásadní, aby byla zabezpečena odpovídající zdravotní péče pro všechny obyvatele kraje stejně, včetně stomatologické pohotovosti 24 hodin sedm dnů v týdnu. Jsme jediný kraj, který nemá elektrifikovanou železniční trať. Přitom přímé železniční spojení z okrajových částí kraje s návazností na Prahu je pro další rozvoj kraje velmi důležité. Tím by se částečně vyřešilo i přetížení stávající silniční dopravní sítě a tím pádem by nebylo nutné tolik krajských peněz na opravy silnic II. a III. tříd, které jsou většinově stále v dezolátním stavu.

Jste jedna z mála stran, která v předvolební kampani příliš neakcentuje problém sucha. Sám jste se vyjádřil, že jde o moderní náboženství, které odvádí pozornost lidí od jiných témat. Můžete upřesnit, jak jste to myslel?
Letošní prázdniny byly nejdeštivější od roku 2014 a klimatické změny tu vždy byly, jsou a budou. To, co však rozpoutali elitáři z EU v kontextu s aktivistkou Gretou Thunbergovou, je doslova hysterie. Nulová uhlíková stopa do roku 2050, kterou EU navrhuje, by však v důsledku pro nás znamenala, že se bude investovat do nesmyslných projektů a nezbude na ty potřebné a pro nás je kvalita života našich občanů jasnou prioritou. V SPD si uvědomujeme a vnímáme problémy zadržování vody v krajině, ale nesouhlasíme s tím, že je to jediný problém, který je potřeba řešit. Uvědomujeme si skutečnost, že pokud u nás v kraji neprší, tak máme problém. V Libereckém kraji máme pouze vodu, která nám naprší, veškerá voda odtéká a žádná jiná nepřitéká. Řešením není výstavba velkých přehrad, ale výsadba remízků, smíšených lesů a náprava poničených lesů. Dále budování mokřadů, tůní, malých rybníčků, suchých poldrů a omezení pěstování monokultur.

Z vašeho programu mě zaujal bod, že chcete prosadit dostupnější zdravotní péči. Mohl byste to konkrétněji rozvést?
Jsou uzavírány jednotlivé části nemocnic kvůli nedostatku zdravotnického personálu a každá druhá sanitka krajské záchranné služby vyjíždí do Frýdlantského výběžku, kde žije téměř 30 tisíc obyvatel. Píše se rok 2020 a nelze občany v okrajových částech kraje je tímto rozdělovat na občany II. kategorie. Vnímáme tento neuspokojivý stav v oblasti zdravotnictví velmi citlivě. Jedná se problém, se kterým se však kraj potýká dlouhodobě díky celkově špatné koncepci zdravotní politiky ze strany státu. To se snaží řešit prostřednictvím fúzí a investic do nemocničních zařízení s krajskou nemocnicí, jejíž je zřizovatelem. Jedná se však o řešení náprav špatných rozhodnutí z minulosti a snahu o řešení dočasné a nikoliv systémové. Pro nás v SPD je důležité, aby kvalitní lékařská péče byla dostupná pro všechny obyvatele kraje na stejné úrovni, a proto se mimo jiné zasadíme o zajištění nepřetržité lékařské a stomatologické pohotovosti minimálně v krajském městě.

Jste člověk profesně spojený s armádou, policií a nyní městskou policií. Máte detektivní agenturu. Trošku bych očekával, že váš volební program bude více zaměřený právě na bezpečnostní témata.
V našich programových prioritách je bezpečnost vnímána jako jedno ze zásadních témat. I proto je v našem volebním programu jako bod číslo jedna Bezpečný kraj s krátkým výčtem zamýšlených opatření. A ano, máte pravdu, že díky své profesní historii je bezpečnost a prevence kriminality jedno z témat, kterým se chci i v budoucnu dále věnovat. Máme však komplexní program pro celou oblast zlepšení práce krajské samosprávy ve prospěch občanů. Slušný a pracující občan je pro SPD na prvním místě.

Zajímal by mě vás názor na koaliční potenciál SPD v krajském zastupitelstvu. Mnohé strany se netají tím, že s vaší stranou spolupracovat nechtějí. S kým si spolupráci představit umíte a s kým ne?
V otázce případného koaličního partnera nejsme předem jednoznačně vyhraněni. Jsme připraveni jednat se všemi politickými subjekty, které v krajských volbách uspějí a se kterými budeme moci v maximální míře prosadit náš politický program.

V Libereckém kraji mají poměrně výsadní postavení Starostové, kteří už dvoje volby po sobě vyhráli a nyní vládnou pohodlnou většinou v koalici s ANO, ČSSD a ODS. Můžete jako opoziční strana zhodnotit čtyřleté panování této krajské vlády?
U této vlády kladně hodnotím vznik vlastního vnitřního dopravce. Kladně také hodnotím dobrou spolupráci s vedením krajského města. Dále pozitivně vnímám postup kraje ve smyslu přijatých opatření proti pandemii koronaviru včetně vyčlenění potřebných krajských výdajů na ochranné pomůcky a hygienické potřeby pro nemocnice, sociální služby a zařízení, kterých je kraj zřizovatelem. Negativně vnímám dlouhodobý neuspokojivý stav silnic II. a III. tříd, které Liberecký kraj převzal v době svého vzniku ve velmi špatném stavu. I přes nemalé investice ve výši 500 milionů korun se nepodařilo jejich stav zlepšit. Neuspokojivý stav je i v oblasti zdravotnictví. Za velmi znepokojující považuji situaci ohledně příhraničního polského hnědouhelného dolu Turów. Veškerá dosavadní jednání kraje s Vládou ČR, ministerstvem životního prostředí a polskou stranu v rámci kompenzačních sanačních řešení zatím konkrétní pozitivní výsledky nepřinášejí. Kraji v této souvislosti chyběla prozřetelnost a prozíravost a dnes si zde Poláci dělají co chtějí. To se musí změnit!

Zaujalo mě, že jste v letech 1992 až 2003 byl policejním inspektorem a později u vojenské policie dokonce náčelníkem 3. oddělení obecné kriminality. To je poměrně zářná kariéra. Proč jste vlastně odešel?
Máte pravdu, že velkou částí mého profesního života tvořila služba u bezpečnostních sborů a ozbrojených sil České republiky. U těchto složek jsem se vypracoval do vyšších struktur vedení, a to včetně velení a účastí v zahraničních operacích. Za příkladné a iniciativní plnění uložených úkolů jsem byl opakovaně oceněn udělením vysokých rezortních vyznamenání z rukou ministra obrany, náčelníka Generálního štábu AČR a náčelníka Vojenské policie. Rád bych vám i čtenářům sdělil bližší okolnosti ukončení mé aktivní služby, ale to je stále spojeno s informacemi, které jsou ve vysokém stupni utajení, a proto je zde nemohu uvádět.

Nějaký čas jste působil i jako vykonavatel soudního exekutora. To jistě není příjemná práce, hodně se hovoří o vzrůstající agresivitě dlužníků. Jaká to pro vás byla zkušenost?
Práce soudního vykonavatele pro mne byla zajímavá tím, že jsem podrobněji poznal problematiku dluhů a s tím spojených problémů komplexněji z obou stran. A to jak z pohledu věřitele, ale i dlužníka. Beru tuto etapu mého života jako další životní zkušenost, která mne obohatila o nové poznatky. SPD prosazuje zestátnění exekutorů, protože exekuce dnes dopadají na 700 tisíc obyvatel, kteří jsou často v dluhových pastech. Jsem přesvědčen o tom, že to je krok správným směrem.

Dnes pracujete jako zástupce ředitele Městské policie Jablonec nad Nisou. Kolem vašeho jmenování se strhla celkem ostrá slovní potyčka. O co tam vlastně šlo?
V době mého jmenování do vedení Městské policie Jablonec nad Nisou někteří koaliční panteři tehdejšího vedení veřejně deklarovali, že je pro ně nepřípustné, aby člen SPD byl jmenován do vedení městské policie. To je důsledek „nálepkování“ příslušnosti k politickému hnutí bez znalosti našeho programu. Pro některé strany totiž byla mnohem důležitější má politická příslušnost než fakta o získané odborné praxi, dosažených úspěších a předpokladech pro výkon dané funkce a tento svůj postoj i veřejně prezentovali. Celá věc pak vyústila ve svolání mimořádné tiskové konference s médii, kde ze strany přítomných reportérů zazněla otázka, zda je pravda, že jsem znevýhodňován na základě své politické příslušnosti na úkor odborných předpokladů.

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Jaromír Baxa, Josef Jadrný,  Jana Pastuchová, Radovan Vích, Petr Beitl, Jan Farský, Jan Koros

  • Nejčtenější

Odhalte rakovinu střeva včas, vyzývá liberecká nemocnice

Zaberou dvě minuty času a přitom často zachrání život. O testy na rakovinu tlustého střeva je ale i tak mezi veřejností...

V Doksech zemřel v 98 letech Josef Haisler, vyvinul tank jezdící pod vodou

Bojovník za svobodu a konstruktér Josef Haisler zemřel v sobotu v 98 letech v Doksech na Českolipsku. Mimo jiné vedl...

Soupeři Sparty i Slavie si libují v remízách, na Jablonec si Kluž pořídila nového kouče

Fotbalová Sparta ve středu dopoledne odcestuje do Dánska. Slavia a Jablonec úvodní zápasy v základní části evropských...

Po měsících příprav přišla Česká Lípa o bezdoplatkovou zónu hned první den

Jen co ji vyhlásili, musí ji zrušit. Bezdoplatková zóna v České Lípě ani nestačila vejít do praxe a už ji musí radnice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z hořícího bytu vyběhl krvácející muž a zemřel, už dříve se poškozoval

Kriminalisté vyšetřují smrt muže, který utrpěl zranění při požáru bytu v Zásadě na Jablonecku. Podle nich se v...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Policie nestíhá řešit parkování i krádeže, Harrachov vrátí do ulic strážníky

Krkonošský Harrachov po letech obnoví vlastní městskou policii. Důvodem je nárůst počtu turistů ve městě a také...

Děti přibraly na váze, tábory kvůli "metráčkům" měnily program

Až na preventivní evakuaci tábora kvůli nepříznivému počasí považuje krajská hygiena průběh letních dětských akcí v...

Liberecký VÚTS slaví 70 let, přežil Textilanu i Elitex

Jubilejních 70 let od svého založení slaví VÚTS Liberec. Původně ústav zřízený pro výzkum a vývoj textilních strojů...

Liberecký kraj posílí zdravotní péči, za 190 milionů kupuje akcie nemocnice

Liberecký kraj zakoupí část akcií Masarykovy městské nemocnice v Jilemnici a Semilech. Chce si tak zajistit vliv na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Poslední sbohem Belmondovi. Na obřad dorazil Alain Delon i Pierre Richard

Po čtvrtečním pietním ceremoniálu v pařížské Invalidovně se Francie definitivně rozloučila s Jeanem-Paulem Belmondem....

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...