Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Liberečtí zastupitelé jednali s Dobešem o sloučení středních škol

  21:31
Snaha o sloučení některých středních škol v Libereckém kraji prozatím uvázla na mrtvém bodě. Úterní schůzka ministra školství Josefa Dobeše s krajskými zastupiteli skončila po dlouhém jednání dohodou, že vznikne speciální komise, která se bude slučováním vzdělávacích zařízení zabývat.

Ministr Josef Dobeš v úterý dorazil na jednání libereckých zastupitelů. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Plánem na sloučení některých vzdělávacích ústavů krajský odbor školství a ministerstvo reagují na neuspokojivou finanční situaci a skutečnost, že některé třídy zůstávají poloprázdné. Zastánci změn také argumentují tím, že příliš velký počet škol v kraji může vést ke zhoršené kvality středoškolského vzdělávání.

Podle jednoho z návrhů by například rozmístění osmiletých gymnázií mělo kopírovat někdejší okresy. Jedno by mělo být na Českolipsku, dvě v Liberci, jedno na Jablonecku a jedno v Semilech. Úvahy o slučování škol však naráží na odpor studentů i některých zastupitelů, kteří se obávají například toho, že by se neuváženým slučováním ústavů mohla zhoršit dostupnost vzdělání.

Studenti gymnázií a dalších středních škol se proti plánům ministerstva bouří.

Vedení Libereckého kraje do sálu pustilo jen 60 zájemců. Zdůvodnilo to tím, že v jednací síni by se mohla při větším návalu narušit statika budovy. Pro ostatní zajistilo přenos jednání ven před budovu úřadu. Tam ho poslouchalo okolo padesáti studentů s transparenty.

Rušení a slučování škol je na Liberecku dlouho ožehavým tématem. Proti návrhu náměstka libereckého hejtmana pro školství Radka Cikla vyšly v posledních měsících do ulic stovky studentů a vzniklo několik petic.

Jedinou jistotu získala sklářská uměleckou škola v Kamenickém Šenově na Českolipsku. Té už dříve ministr školství Josef Dobeš slíbil, že ji převezme jeho ministerstvo jako takzvané rodinné stříbro. Na jednání zastupitelstva nyní informoval, že se tak stane bezúplatným převodem na stát od 1. září.

Bouřilo se také jablonecké Gymnázium U Balvanu, které úřad navrhl na sloučení s Gymnáziem Dr. Randy. Gymnázium U Balvanu minulý týden získalo prestižní titul Fakultní škola Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

"Tento titul je propůjčován velmi malému počtu pečlivě vybraných škol na dobu pěti let na základě dlouhodobé spolupráce a studijních výsledků jejich absolventů," řekla členka petičního výboru na záchranu gymnázia Romana Hlaváčová.

Podobně je na tom i jilemnické gymnázium, které je nejstarší sportovní školou v republice.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Silnice Českým rájem získává jasnější obrysy, část místních je proti stavbě

Nejméně čtyřicet let se o tom mluví a pětadvacet let projektuje. Nyní je jisté, že rychlostní silnice, která propojí Turnov s Jičínem a napojí se na dálnici u Úlibic, povede na hranici Českého ráje a...

V Jizerských horách hořel dům. Požár vypukl v kůlně, hasiči použili i žebřík

Mohutné plameny šlehaly z domu v Horním Kořenově v Jizerských horách. Požár vypukl v kůlně, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Nikdo není zraněný, lidem z okolních domů se doporučilo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Uzavírka komplikuje provoz liberecké nemocnice, vedení o ní prý nevědělo

Provoz Krajské nemocnice Liberec (KNL) i stavbu Centra urgentní medicíny (CUM) za necelé čtyři miliardy korun výrazně komplikuje uzavírka Husovy ulice. Město nemocnici přitom podle slov KNL o...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Svijanský pivovar slaví výročí, nadělil si speciální ležák i stáčecí linku

Pivovar Svijany oslaví 460. výročí svého založení novým ležákem, který bude k dostání jen letos. Jako dárek si také nadělí linku na stáčení piva do sudů.

Liberecký kraj potvrdil svůj zájem o Ještěd, cena by měla být jasná v srpnu

Půl století shlíží na Liberec a širé okolí futuristická stavba vysílače a hotelu Ještěd. Téměř polovinu času patří dílo architekta Karla Hubáčka Českým Radiokomunikacím (ČRa), ale to se může už brzy...

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Doprava, odpady, bydlení. Průzkum za půl milionu zjistí, co trápí Liberečany

Liberecký magistrát chce zjistit, co trápí místní obyvatele. Oslovil proto společnost STEM/MARK, která ve městě provede sociologický průzkum za více než půl milionu korun.

Svijanský pivovar slaví výročí, nadělil si speciální ležák i stáčecí linku

Pivovar Svijany oslaví 460. výročí svého založení novým ležákem, který bude k dostání jen letos. Jako dárek si také nadělí linku na stáčení piva do sudů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...