Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sklárny v kraji pod Ještědem jsou světový unikát, chtějí lákat turisty

  17:43
Desítky skláren, mačkáren, šperkařských ateliérů, ale i škol či muzeí se o víkendu otevřely návštěvníkům v Libereckém kraji. Projekt takzvaného Křišťálového údolí má za cíl objevit pro turisty světově ojedinělé české sklo a bižuterii.
V Libereckém kraji se otevřely veřejnosti desítky skláren a šperkařských dílen...

V Libereckém kraji se otevřely veřejnosti desítky skláren a šperkařských dílen (27. října 2019). | foto: Martin Trdla, MF DNES

Čočky fotoaparátů loví co nejdokonalejší záběry rukou sklářů, brusičů či pasířů. Kolik z mnoha návštěvníků, kteří se o víkendu pohybovali v krajině mezi Harrachovem a Kamenickým Šenovem však tušilo, že za vynesení tajemství výroby skla, bižuterie a šperků by v minulosti hrozilo popraviště nebo žalář?

Petr Novosad z možná nejstarší nepřetržitě fungující sklárny na světě v Harrachově říká, že dnes už nemá cenu um mistrů řemesla skrývat. 

„Před nějakými sto lety by ale bylo naprosto nemyslitelné, aby se sem někdo mohl podívat. Každá sklárna se úzkostlivě snažila chránit si tajemství své výroby. V každé měli unikátní technologický postup, každá uměla něco jiného. A navzájem si to rozhodně nechtěly prozrazovat. Dokonce před dvěma sty, třemi sty lety by za vynesení tajemství zpracování a tavení skla byl hrdelní trest,“ zamýšlí se obchodní ředitel sklárny Novosad a syn. 

Harrachovský podnik byl i přesto jedním z prvních v republice, jenž sklárnu otevřel turistům. Psala se devadesátá léta dvacátého století. Je tedy logické, že se nyní připojil do projektu Křišťálové údolí. Díky němu o víkendu odemkly své dveře desítky skláren, mačkáren, ateliérů, ale i škol či muzeí. Od těch obřích typu Preciosy až po malé dílničky, jež se skrývají v rodinných domech. 

„Když se začal rozmáhat internet a nejrůznější cestopisné dokumenty, už nemělo moc smysl náš um skrývat. Lidé z celého světa si to mohli najít. Proto jsme se rozhodli, že budeme otevření,“ dodává Novosad. Ročně k nim do sklárny dorazí kolem 65 tisíc turistů. Převažují Češi. Líbí se tu ovšem i Polákům, kteří trochu vytlačují Němce a Holanďany. 

Tak velká koncentrace sklářských podniků jinde není

Projekt Křišťálového údolí má ukázat světový unikát a přilákat turisty z celé planety. Vybudovala ho Preciosa a během soboty a neděle symbolicky předala Libereckému kraji

Po dnech otevřených dveří budou prohlídky v některých ze 65 zapojených podniků a institucí fungovat třeba po telefonické dohodě. „Tak velká koncentrace všech typů sklářských a šperkařských výrob na tak malém území, to nikde na Zemi neexistuje. Turista by si měl z návštěvy Křišťálového údolí odnést zážitek, že viděl něco specifického, místně typického a měl by o takovém zážitku vyprávět. Odnést si také suvenýr, který je originální, nejde o žádnou nažehlovačku na tričko,“ vysvětluje manažer projektu David Pastva.

Připomíná, že historii i současnost Křišťálového údolí chce projekt popisovat skrze příběhy lidí. Takových je zatím zpracováno deset a zájemci je najdou v češtině i angličtině v mobilní aplikaci Smart Guide. Mohou se tak zaposlouchat do vyprávění o Josefu Riedelovi, o skleněných kamenech z Turnova či foukaných perlách z Jizerských hor a Krkonoš.

Křišťálové údolí ovšem může „probudit“ i místní obyvatele. Důkazem toho je v sobotu odpoledne i na první pohled nenápadné Městské muzeum v Železném Brodě. To mimo jiné skrývá světově ceněnou expozici tavených plastik Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Zdejší kurátorka Lenka Jůnová je překvapena, kolik sem díky akci zavítalo lidí. 

„Jsem za to ráda, protože k nám jezdí lidé z celého světa. A tito Američané nebo Izraelci obdivují díla těchto světově proslulých sklářů, o jejichž existenci tady u nás místní ani moc nevědí. To se díky Křišťálovému údolí může změnit,“ domnívá se Jůnová.

Vitríny muzea ovšem lákají i na romantické příběhy. „Máme tady třeba vázu, která vznikla k dvacátému výročí založení republiky. Dlouho se skrývala kdesi na půdě, až ji jeden sběratel objevil na burze v Držkově a přinesl ji k nám. Je velmi vzácná, třeba už tím, že její forma je dávno ztracená,“ upozorňuje Jůnová.

Podobný pocit ze znovuobjevení mají i v jablonecké firmě Ralton. „Táta, který společnost založil, měl plán, že se ukážeme veřejnosti. Aby věděla, o čem jsou ty naše mačkané kameny, abychom ukázali, že vůbec existujeme, jelikož naši zákazníci jsou převážně v zahraničí. Spousta lidí nás má za domem, ale vůbec o nás neví,“ uvádí za Ralton Filip Svoboda.

Ve sklářském gigantu Preciosa - lustry v Kamenickém Šenově jsou přesvědčeni, že projekt upozorní i na jiné věci v kraji než je Ještěd, příroda hor nebo sportovní vyžití. „Celé to bude fungovat ve chvíli, kdy se do toho zapojí i infrastruktura, hoteliéři a podobně. Celé údolí pak nebude jen o jednotlivých sklářích, ale o zážitku z celého regionu,“ míní předsedkyně představenstva Preciosy Lucie Karlová.

Autor:
  • Nejčtenější

Dostal miliony i lukrativní byt. Náměstek poslouchal podnikatele na slovo

12. dubna 2024  16:16,  aktualizováno  21:03

Premium Místo toho, aby sloužil lidem z Liberce, byl náměstek primátora Petr Židek z ODS poskokem zdejší...

Kapela Krucipüsk ruší představení, její frontman havaroval na motorce

16. dubna 2024  19:22

Kapela Krucipüsk ruší až do konce května všechna představení. Její frontman Tomáš Hajíček měl totiž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skokanský můstek v Harrachově se po opravě za 40 milionů stane světovým unikátem

12. dubna 2024  10:31

Sportovci odpočítávají poslední týdny do zahájení opravy velkého skokanského můstku K-120 v...

Soud v Liberci poslal do vazby dva obviněné v korupční kauze

11. dubna 2024  9:08,  aktualizováno  16:33

Soud v Liberci uvalil vazbu na dva obviněné v korupční kauze spojené s radnicí. Jde o Lukáše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tisíce narcisů na Jizerce letos vykvetly o měsíc dřív, rozrůstaly se třicet let

13. dubna 2024

Hnojový dům v osadě Jizerka v Jizerských horách obklopila opět po roce žlutá krása. Tisíce...

Plýtvání, chudoba i energie. Výstava ukazuje problémy dnešního světa

18. dubna 2024  18:11

Udržitelná budoucnost nejen pro naše děti. Toto téma rezonuje západní částí světa a nyní by mohlo...

Policisté týden hledali vězně na útěku, on zatím ukradl a naboural několik aut

18. dubna 2024  13:43

Policistům z Úněšova na Plzeňsku se ve středu večer podařilo dopadnout vězně, který před týdnem...

Bývalý hotel využijí lidé s postižením, Semily musí brutalistní stavbu opravit

18. dubna 2024  10:12

Příští dva roky poslouží bývalý hotel Centrum v Semilech lidem s postižením. Služby sociální péče a...

Z tramvaje do „tramvaje“. Lanovka na Ještěd může být delší a jen s jednou kabinou

17. dubna 2024  15:52

Jedna kabina zavěšená na dvou lanech s prodloužením trasy ke konečné tramvaje v Horním Hanychově....

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...