Sklářská škola hledá nadané děti, vychová si je v inkubátoru

  6:26aktualizováno  6:26
Když dostanou do ruky něco skleněného, nerozbijí to. I tak se podle ředitele uměleckoprůmyslové sklářské školy v Kamenickém Šenově Pavla Kopřivy pozná u dětí talent a cit pro sklo. Na vyhledávání nadaných dětí, které by zde mohly studovat, se teď chce škola víc zaměřit.

V budově školy v Kamenickém Šenově vzniká centrum odborné sklářské výuky. Vpravo ředitel Pavel Kopřiva. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pomoc jí má inkubátor výtvarných talentů. „Je to bývalý domov mládeže, který byl dlouho prázdný. Díky českoněmeckým grantům v něm teď děláme nové dílny, sochařský a řezbářský ateliér. Mělo by to být něco jako základní umělecká škola, kde bychom chtěli vytipovávat budoucí studenty sklářské školy,“ říká Kopřiva. 

„Dnes je veliký problém s tím, že děti se na základní škole ke sklu prakticky nedostanou, zrušila se výuka v dílnách. My jim ukážeme, jaké je sklo úžasný materiál, a že studovat sklářské obory se vyplatí. Spousta dětí si dnes neumí představit, co to práce se sklem je, musí to vidět, osahat si. Zpravidla jsou pak velmi nadšené,“ vysvětluje Kopřiva.

Děti se tak naučí jednodušší sklářské techniky jako je práce nad kahanem, mozaika, fusing, vitráž, důležitá bude i kresba a malba.

„Počítáme i s krátkodobějšími pobyty, a to i dětí z Německa, protože máme partnerství se sklárnou v Reichenbachu, kousek od Görlitz. Už teď děláme společné workshopy, jezdíme s dětmi malovat do přírody,“ uvedl ředitel. 

„Díky inkubátoru ale víc odhalíme nadání dětí právě pro sklo. Vyzkouší si práci s různými specifickými nástroji nebo řezání skla. Toho se většina lidí bojí, přitom máme vyzkoušeno, že po deseti minutách správného výkladu se sklo naučí řezat i dítě,“ podotkl Kopřiva.

Inkubátor pro nadané děti se má spustit na podzim. Nový školní rok ovšem přinese škole i další významný krok, který se zapíše do její historie. Díky evropským dotacím a podpoře Libereckého kraje roste v Šenově něco, na co je zvědavý celý sklářský svět. 

V budově školy v Kamenickém Šenově vzniká centrum odborné sklářské výuky.

„Sklářská veřejnost ať už z Evropy nebo ze zámoří skutečně se zájmem sleduje, jak přestavujeme původní budovy školy. Bude z ní centrum odborné sklářské výuky, které využije nejmodernější technologie jako je řezání skla laserem, 3D tiskárna. Bude tu úplně nová brusírna skla. Součástí se stane i fotoateliér, aby se studenti naučili sklo správně nafotit. To je velmi důležité, aby pak uměli své výtvory dobře propagovat. Focení mobilem na toto nestačí,“ říká Kopřiva.

Pozoruhodná bude i laboratoř světla, kterou využijí studenti designu svítidel, na který se šenovská škola specializuje.

„Designéři svítidel musí umět nejen navrhnout nové svítidlo, ale musí ho umět i vyrobit. To znamená umět nejen sklo, ale i práci s kovem a elektřinu. V laboratoři si vyzkouší, jaké zdroje světla jsou pro jejich návrhy nejlepší, budou tam měřit světelnost, luxy. Toto se neučí nikde jinde na světě,“ zdůrazňuje Kopřiva.

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Liberec má konečně trenéra, po osmi letech se do ligy vrací Hoftych

Pavel Hoftych, trenér fotbalistů Českých Budějovic

Na Bohemians ho milovali, v Trnavě na něj nikdy nezapomenou. Populární fotbalový trenér Pavel Hoftych si teď fanoušky...

Pilot ultralightu nouzově přistál v poli, místo hasičů sháněl odtah

Letadlo skončilo po nouzovém přistání na střeše. (14. června 2019)

K nouzovému přistání do pole s obilím se v pátek ráno uchýlil pilot ultralehkého letadla. Se strojem přistál u obce...

Faust Jizerských hor tu míchal lektvary, teď obří roubenku opravili

V průběhu letošního srpna se otevře v Pěnčíně na Jablonecku Kittelův dům,...

V průběhu letošního srpna se otevře v Pěnčíně na Jablonecku Kittelův dům, místními přezdívaný Burk. Jedné z největších...

Další z rubriky

České sklo je ideální na svítidla. Z Preciosy putují do Singapuru i Dubaje

„Páteří našeho portfolia jsou moderní interpretace ikonických svítidel,“ říká...

Velký úspěch sklidila letos na prestižním veletrhu Euroluce v italském Miláně. Představila tu řadu nových svítidel i...

Ochočili si veřejnou správu, říká dlouholetý kritik dopravního podniku

Od roku 2011 Josef Šedlbauer varoval před prorůstáním byznysu do samosprávy i...

Osm let vedl osamělý a zdánlivě marný boj proti korupci a klientelismu v libereckém dopravním podniku. Dnes se ukazuje,...

V Liberci hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského

V Liberci dnes dopoledne hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského v...

V Liberci v neděli dopoledne hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského v Ruprechticích. Oheň zasáhl část trámoví,...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ SPECIALISTA - CAN SBĚRNICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 75 000 Kč

Najdete na iDNES.cz