Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zamořené sanitky u záchranky končí, vezmou si je hasiči i Červený kříž

  17:53
Sanity záchranné služby, které byly kontaminovány při výbuchu chemikálií ve firmě Purum v roce 2019, našly další uplatnění. O celkem pět vozů projevili zájem hasiči, semilský Český červený kříž a Zdravotní ústav v Ústí nad Labem. Sanity, jejichž zůstatková hodnota je 3,7 milionu, jim daruje Liberecký kraj.

Sanitky musela krajská záchranka vyřadit ze svého provozu, přestože prošly dekontaminací. Podle náměstka hejtmana Jana Svitáka totiž v České republice neexistuje akreditovaná laboratoř, která by potvrdila jejich nezávadnost. „Není tak možné získat oficiální certifikát k jejich návratu do zdravotnického systému,“ vysvětlil Sviták.

Všech pět poškozených a kontaminovaných sanit vyčistili speciální směsí liberečtí chemici. „V současnosti užívaní vozidel nepředstavuje riziko pro zdraví a život posádky,“ potvrdil Sviták. Podle něj nebylo ale možné sanitky nabídnout k prodeji. Možnosti, zda nenechat sanitky certifikovat v zahraničí, podle něj nezvažovali.

Jedna ze sanitek, konkrétně Mercedes Benz Sprinter, poputuje i do Českého červeného kříže v Semilech. „Vozidlo bude sloužit přímo záchrannému týmu, který jsme v loňském roce vytvořili, a bude se používat na různé záchranné akce. Jsme před podpisem s Integrovaným záchranným systémem Libereckého kraje, potažmo Hasičským záchranným sborem a budeme na vyžádání jezdit jako pomoc při různých katastrofách. K tomu bude využito právě toto vozidlo,“ říká ředitel oblastního spolku Petr Šmíd.

Z případné kontaminace obavu nemá. „My v tom budeme převážet třeba stany nebo záchranný materiál. Samozřejmě lůžko tam bude také, ale to nebude až tak využíváno. Ptali jsme se na stav sanitek v Pardubicích na chemické univerzitě a dostali jsme odpověď, že poločas rozpadu případných nebezpečných látek již uplynul. Všechny sanitky navíc prošly dekontaminací u liberecké chemické jednotky, takže strach z toho nemáme,“ dodal.

Podobně reagoval také mluvčí krajských hasičů Jakub Sucharda. „Vozy už nejsou škodlivé a využití pro ně určitě najdeme,“ dodal s tím, že o tom, jak konkrétně hasičům poslouží, ještě není rozhodnuto. Hasiči dostali darem osobní vůz Škoda Yeti a dvě sanity Mercedes-Benz.

K výbuchu v provozovně nebezpečných odpadů v Hamru na Jezeře došlo v listopadu 2019. Při nečekané chemické reakci bylo zraněno osm pracovníků firmy, jeden z nich později v nemocnici zemřel. Podle policie se jednalo o muže, který výbuch zavinil nedodržením pracovních povinností.

Při zásahu se s uniklými chemikáliemi se dostali do styku nejen záchranáři, hasiči a policisté, ale i zdravotníci, kteří se o zraněné starali v nemocnicích. Mnozí měli respirační a kožní potíže.

Momentálně čítá kapacita vozového parku Zdravotní záchranné služby LK 32 vozidel, 10 nových rendez-vous vozů Škoda Kodiaq a 22 vozů rychlé zdravotnické pomoci Mercedes-Benz Sprinter. Obnova vozového parku započala již před třemi lety. Jeho celková hodnota přesahuje 110 milionů korun. 

  • Nejčtenější

Silnice Českým rájem získává jasnější obrysy, část místních je proti stavbě

Nejméně čtyřicet let se o tom mluví a pětadvacet let projektuje. Nyní je jisté, že rychlostní silnice, která propojí Turnov s Jičínem a napojí se na dálnici u Úlibic, povede na hranici Českého ráje a...

V Jizerských horách hořel dům. Požár vypukl v kůlně, hasiči použili i žebřík

Mohutné plameny šlehaly z domu v Horním Kořenově v Jizerských horách. Požár vypukl v kůlně, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Nikdo není zraněný, lidem z okolních domů se doporučilo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Uzavírka komplikuje provoz liberecké nemocnice, vedení o ní prý nevědělo

Provoz Krajské nemocnice Liberec (KNL) i stavbu Centra urgentní medicíny (CUM) za necelé čtyři miliardy korun výrazně komplikuje uzavírka Husovy ulice. Město nemocnici přitom podle slov KNL o...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Svijanský pivovar slaví výročí, nadělil si speciální ležák i stáčecí linku

Pivovar Svijany oslaví 460. výročí svého založení novým ležákem, který bude k dostání jen letos. Jako dárek si také nadělí linku na stáčení piva do sudů.

Liberecký kraj potvrdil svůj zájem o Ještěd, cena by měla být jasná v srpnu

Půl století shlíží na Liberec a širé okolí futuristická stavba vysílače a hotelu Ještěd. Téměř polovinu času patří dílo architekta Karla Hubáčka Českým Radiokomunikacím (ČRa), ale to se může už brzy...

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Doprava, odpady, bydlení. Průzkum za půl milionu zjistí, co trápí Liberečany

Liberecký magistrát chce zjistit, co trápí místní obyvatele. Oslovil proto společnost STEM/MARK, která ve městě provede sociologický průzkum za více než půl milionu korun.

Svijanský pivovar slaví výročí, nadělil si speciální ležák i stáčecí linku

Pivovar Svijany oslaví 460. výročí svého založení novým ležákem, který bude k dostání jen letos. Jako dárek si také nadělí linku na stáčení piva do sudů.

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ CNC ODDĚLENÍ (48-55.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 48 000 - 55 000 Kč

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...