Nemůžu nikomu věřit, říká primátorka Liberce po třech letech na radnici

  9:26aktualizováno  9:26
Primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD) je ve své funkci od května 2011. Za měsíc to budou tři roky. Dostala se do ní po radničním převratu, v němž se spojily proti Změně pro Liberec koaliční partneři s opozicí.

„Nic nejde, jak bych si představovala. Taky jsem porozuměla tomu, co říkal bývalý primátor Jiří Kittner. Že nahoře je každý sám a že tam fouká,“ říká primátorka Liberce Martina Rosenbergová. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nyní se zdá, že ji může něco podobného potkat také. ČSSD zatím tají, kdo bude lídrem komunální kandidátky, ale proslýchá se, že to současná primátorka nebude.

Chcete znovu kandidovat?
Určitě bych chtěla, ale nezáleží to na mně.

Co je na tom tak hezkého a lákavého být primátorkou?
Není to o postavení, ani o penězích. Je to radost z malých věcí, které se mi povedou. Je to klišé, ale já to tak cítím.

Není to o penězích?
Ne, mám čtyřicet tři tisíc čistého, na krku dvě děti, auto, byt. Za tu odpovědnost a žádné kompetence to zas tak moc není.

Kdo rozhoduje o kandidátce, respektive, jaký systém máte v sociální demokracii?
Sestavuje ji městský výkonný výbor, který je vždy vytvořen jen pro potřeby voleb.

Systém máte, ale je veřejným tajemstvím, že vše prý řídí europoslanec Robert Dušek.
Nemyslím si to...

Když jsem před čtyřmi lety dělal s odstupujícím primátorem Jiřím Kittnerem rozhovor a pro změnu se ho tehdy ptal, jestli je pravdivý drb, že kandidátky schvaluje majitel Syneru, odpovídal stejně...
Myslím, že se Robertovi přičítají věci, s nimiž nemá nic společného. Jsem přesvědčená, že není kmotr ČSSD, jak se z něj dělá.

Nebo se o něm bojíte mluvit kriticky, aby vás nevyškrtl.
Nebojím. Já o něm fakt nemám špatné mínění.

Minulost

Vraťme se k tomu, jak jste se do křesla primátorky dostala. I po třech letech si myslíte, že to bylo kvůli špatné komunikaci v koalici?
Stále říkám to samé. Dodnes máme s Honzou Korytářem spousty stejných názorů, ale jiné na to, jak věci řešit. Když byl primátor, tak dělal rozhodnutí sám a my se je dozvěděli až když byla venku. Ale to bych se opakovala.

Nic jiného v tom nebylo? Třeba, že byl odvolán kvůli tomu, že chtěl zastavit stavbu lázní a bazénu?
Ne, on tento argument vytáhl až v okamžiku, kdy začal v únoru cítit, že by mohl být odvolaný. Žádné spiknutí bych v tom nehledala.

Copak nevíte, že se koaliční partneři i vaši zastupitelé scházeli s ODS v hotelu Zlatý lev ještě před jeho odvoláním? Srandovně tvrdili, že to byla náhoda. Známá je i facebooková komunikace na zastupitelstvu mezi koaličním zastupitelem Václavíkem a v tu dobu již opozičním exprimátorem Kittnerem. Domlouvali se, kdy už to na Korytářovce spustí. Co jiného než chystaný převrat to bylo?
I když jsem byla v politice krátce a byla z toho všeho vykulená, stejně tomu nevěřím. Pravda ale je, že když jsem dostala údajný Korytářův mail, kde hrozil zničením sociální demokracie, tak mě to hodně ovlivnilo. Ale když jsem o tom pak přemýšlela, nebyla jsem si jistá, jestli to psal opravdu on.

Ve hře je ještě jedna varianta. Že vám to dělali za zády.
Každý si tam sice hrál svoji roli, ale myslím, že není nic, o čem bych tenkrát nevěděla

Současnost

Nechme minulost minulostí, i když příkopy, které byly tenkrát vykopány, už asi nikdo nezasype. Nebo to cítíte jinak?
Úplně stejně. Na vině jsou demonstrace před radnicí kolem odvolání Jana Korytáře, které svolávali jeho příznivci. My se snažili jednat u stolu, oni to vytáhli do ulic.

Martina Rosenbergová

Narodila se roku 1966 v Liberci. Studium gymnázia nedokončila, později absolvovala obchodní akademii. V letech 2008 až 2011 studovala na Technické univerzitě v Liberci. Pracovala jako bytová referentka, manažerka prevence kriminality na krajském úřadě v Liberci a od 28. dubna 2011 je primátorkou Liberce. V roce 2006 vstoupila do ČSSD, za níž v parlamentních volbách 2010 neúspěšně kandidovala do Poslanecké sněmovny. V komunálních volbách 2010 byla lídrem liberecké kandidátky.

Několikrát jsem sledoval liberecké zastupitelstvo a viděl, jak zamítáte rozumné návrhy opozice jen kvůli tomu, že je přednesla Změna. To škodí celému Liberci.
S tím souhlasím, ale proč oni ty svoje návrhy neprojednávají dopředu? Proč je vytáhnou až na zastupitelstvu a dělají z toho divadlo, protože to je na internetu a jsou tam diváci? Já přeci také u ostatních lobbuji a nestydím se za to.

Za komunistů se vyprávěl tento vtip: Za padesát let se bude psát v encyklopediích, že Gustav Husák byl bezvýznamný politik v éře Karla Gotta. Mám pocit, že když se bude psát o vás, Gotta vystřídá třeba liberecký raper Lipo.
To je docela dobrá představa (směje se). Já ale nejsem v politice proto, abych byla slavná, viditelná. My jsme udělali za ty tři roky strašně velký kus práce a nemůžu za to, že to lidi nevnímají, že to neví.

Politik má sloužit lidem a nemá logiku, aby o tom nikdo nevěděl.
Přiznám se, že tohle chlubení neumíme. My jsme zavedli rozklikávací rozpočet rok před Libereckým krajem, ale psalo se jen o nich.

To jen potvrzuje moji teorii, že vaše koaliční vládnutí je takové nemastné, neslané. Nejsou tím vinni třeba vaši náměstci? Jeden se zbláznil nebo co, druhý nasliboval cyklostezky a udělal jednu, náměstek pro kulturu je některým lidem spíš pro pobavení. Jediné kritické měřítko snese ekonomický náměstek Jiří Šolc.
Ten opravdu vyspěl a rozumí tomu. Ostatních se musím zastat. Kamil Svoboda je výborný společník, který se ke kultuře hodí. Rutkovský je zásadový člověk, který jde za svými cíli. Jednu cyklostezku bych mu nevyčítala, on další neustále navrhuje, ale u nás neprojdou.

Myslíte, a teď prosím skromnost stranou, že je vaše vedení radnice lepší, než ty před vámi s Kittnerem?
Nedokáži říci, že je lepší. Oni byli v lepší finanční situaci a my po nich teď lepíme díry v rozpočtu. Ale abych byla spravedlivá, připravili spousty dobrých projektů, které jsme my jen dodělali. Lázně, vstup do zoo, nebo bazén.

Co vás na funkci primátorky nejvíc překvapilo?
Jednoznačně byrokracie. Nic nejde, jak bych si představovala. Také jsem porozuměla tomu, co říkal Jiří Kittner. Že nahoře je každý sám a že tam fouká. Poznala jsem, že nemůžu věřit nikomu, ani spolustraníkům.

Budoucnost

Dám vám šanci, abyste se pochlubila jednou věcí. Ale takovou, jakou mohou ocenit i obyvatelé Liberce.
Ještě to není, ale bude. Opravíme cestu ke krematoriu a zavedeme tam autobus. Lidi si také mohli všimnout, že město nezkrachovalo, služby fungují, poplatky se nezvyšují...

...a stěrače stírají. Pardon. Zahrajme si hru na kdyby. Co kdybyste se znovu stala primátorkou, co byste udělala úplně jinak?
Nic, všechno jsem dělala, jak nejlépe umím. Samozřejmě netvrdím, že vše bylo dokonalé.

Jaké resty byste sama sobě na radnici nechala a začala je hned řešit?
Přestavbu Soukenného náměstí. To je dobrý projekt a je mi líto, že jsme ho nestihli. Druhá věc by bylo využití Liebiegova paláce, kde donedávna sídlila Oblastní galerie. Bude tam Galerie U rytíře, zřejmě tam přestěhujeme komunitní centrum Kontakt a další organizace.

Kdyby vyhrál komunální volby Korytář a nabídl vám nějaké místo ve vedení města, vzala byste ho?
Ne.

A opačně?
Ne. O příkopech jsme už mluvili.

Kdyby vás Robert Dušek nenominoval a po městě na podzim visely obří plachty například s Lenkou Kadlecovou, o níž se spekuluje jako o budoucí primátorce, co byste dělala?
Nešlo by to bez toho viset? Právě jsem prožila horký týden s visícím Putinem z radnice (směje se). Už jsem se také doslechla, že se se mnou nepočítá, ale nevím, že by to měla být Lenka. I když je pravda, že po mně už převzala všechny stranické funkce. Co když na kandidátce nebudu? To nevím, ale především udělám vše proto, abych tam visela já.

Autor:

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a nejslavnější...

Tisíce narkomanů mohou šířit nemoci, jako exoti v kapucích už nevypadají

Ilustrační snímek

V Libereckém kraji se zvětšuje riziko, že uživatelé drog mohou roznášet infekční choroby. Lidé závislí na drogách...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Lischka konečně sparťanem. Nevzdal se a ukázal odvahu, řekl Rosický

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Fotbalová Sparta podepsala pátého hráče v letním přestupním období. A dalšího s ambicemi na základní sestavu. Z...

Další z rubriky

Tisíce narkomanů mohou šířit nemoci, jako exoti v kapucích už nevypadají

Ilustrační snímek

V Libereckém kraji se zvětšuje riziko, že uživatelé drog mohou roznášet infekční choroby. Lidé závislí na drogách...

Jablonecký primátor je ve střetu zájmů, jeho firma žádá po městě miliony

Primátor Jablonce chce po městu peníze pro svoji firmu. Jenže je ve střetu...

Jablonec dluží skoro šest milionů korun firmě svého primátora Milana Kroupy z ANO. Jde o jasný střet zájmů. Zastupitelé...

Liberec chce urychlit opravy silnic, firmy mají platit nájem za staveniště

Rozkopaná Klostermannova ulice. V půl čtvrté odpoledne už tu včera nikdo...

Firmy, které v Liberci opravují sítě nebo silnice, budou v Liberci platit nájmy za pronájem ploch. Město tím chce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz