Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Podvodní laboratoř umí simulovat lety do vesmíru, je jediná v Evropě

  9:55
Unikátní vědecký experiment mají za sebou členové týmu Hydronaut. V zatopeném lomu na Semilsku strávili potápěči v ponorné laboratoři přes 46 hodin. Simulovali tak let do vesmíru. Tým odborníků zjišťoval, jaký vliv má na lidskou psychiku a zdraví pobyt v extrémním prostředí.

Žádný komfort to není. Tři lidé v uzavřeném prostoru o dvaceti metrech kubických a k tomu třináct metrů pod hladinou vody. Navíc se nesměli dvě noci pořádně vyspat, protože drželi pohotovost. Nic pro slabší povahy. Právě zkoumání vlivu stresu na týmovou spolupráci, emoce a schopnost soustředit se je jedním z cílů projektu Hydronaut.

Tři potápěči se tak stali v unikátní podvodní vědecké laboratoři Deep Lab H03 na 46 hodin pokusnými králíky. Tým odborníků je z břehu zatopeného lomu v Jesenném na Semilsku sledoval pomocí kamer senzorů, které měli potápěči na těle přilepené.

„Deep Lab je vytvořen právě pro zkoumání lidského chování v extrémních podmínkách. Teď simulujeme let do kosmu, což může pomoci při výcviku kosmonautů. Naše podvodní laboratoř umožňuje, aby v ní tři lidé mohli žít po celé týdny až tři sta metrů pod hladinou vody. Další podobné zařízení, které umí přiblížit vliv kosmického prostředí v pozemských podmínkách je až na druhém konci světa v USA,“ vysvětluje potápěč Matyáš Šanda.

Před lety speciální ponornou laboratoř na principu potápěčského zvonu vymyslel. Do provozu ho s přáteli uváděl celých 13 let. Stálo ho to přitom všechny úspory.

Spolu s ním se teď vědeckého experimentu zúčastnil i potápěč František Harant a slovenský expert na hyperbarickou medicínu Miroslav Rozložník. Právě pobyt pod vodou je paradoxně tou nejlepší volbou pro napodobení letu do vesmíru.

„Potápěči proto absolvovali i několikahodinový podvodní výstup, při kterém simulovali odběr geologických vzorků v rámci mise NASA Asteroid Redirect. Voda umožňuje tělu se ideálně vyvážit, pohyby se tak podobají těm ve stavu bez tíže. Naše poznatky využije například Evropské kosmická agentura,“ poukazuje mluvčí projektu Hydronaut Miloš Čihák.

Sám přitom říká, že v podvodní stanici vydržel sotva jednu hodinu. „Víc bych nedal. A to jsem tam byl sám, teď tam byli v těsném prostoru tři lidé přes 46 hodin. Ale o to právě jde. Potřebujeme extrémní podmínky, abychom získali cenná data,“ říká Čihák.

Bod, kdy nastává škodlivý stres

Tým odborníků z fakulty biomedicínského inženýrské pražského ČVUT zaznamenával na počítači každou sekundu, kterou potápěči pod hladinou v těsné a vlhké laboratoři strávili. 

„Měříme hladinu CO2 v krvi a co její vyšší koncentrace s lidským tělem dělá, zajímá nás také působení neustále zapnutého světla na lidský biorytmus, vlhkost vzduchu, jak stres ovlivňuje dechovou činnost, srdeční frekvenci, ale také emoce a psychiku. Může to pomoci při vybírání lidí do posádek, které spolu mají strávit mnoho týdnů v uzavřeném prostoru ,“ říká Jan Hejda z ČVUT. 

Nemocnice má nový přístroj na odhalení mutací, na testy ale nedostane peníze

„Někdo třeba neustále tvrdí, že je v pohodě, ale jeho grimasy ukazují, že to tak není. Stejně tak budeme moci na základě získaných údajů stanovit, v jakém momentě se člověk v extrémním prostředí začne dostávat do stresu a je nutné ho nějak zaúkolovat, zaměstnat mu mysl, aby nedošlo ke kolapsu, ztrátě soustředěnosti a podobně. Děláme expertní systémy na hodnocení nejen jednotlivců, ale i to jak fungují v rámci skupiny,“ dodává.

Jedním z úkolů potápěčů bylo například hrát ve tři hodiny v noci logickou hru Numeris na mobilu. První minuty šly, ke konci už soustředění zcela upadlo a úkol prakticky nešel splnit.

Lékařské experimenty i výcvik záchranářů

Deep Lab má záměrně stejné rozměry jako modul vesmírné lodi Apollo. Jeho využití je ovšem mnohem širší než jen pro potřeby kosmického výzkumu. Hodí se například pro různé lékařské experimenty nebo výcvik záchranných složek.

„Jde tu například cvičit pád letadla do vody a záchranu pasažérů, kteří jsou v hloubce ve vzduchové bublině. Musíte vědět, jak správně postupovat. Nejde ty lidi vytáhnout rychle nahoru, tím byste je zabili. Musí se dodržet postupy dekomprese, pod hladinou jste pod neuvěřitelným tlakem. Kdyby nastal nějaký problém, musíte ihned do hyperbarické komory,“ nastiňuje Čihák.

Ponorná vědecká laboratoř Hydronaut je rovněž prototypním zařízením, kde se mohou testovat různé přístroje a technické novinky, které se využívají v nestandardních prostředích nebo používají vesmírné technologie.

„Rád bych v Deep Labu strávil jednou v kuse tři měsíce, ale to už je skutečně extrémní. Zatím jsme pokořili český rekord, což bylo 170 hodin pod hladinou, ale tři měsíce ještě nikdo nedal,“ přibližuje své plány duchovní otec celého projektu Hydronaut Matyáš Šanda.

  • Nejčtenější

Medaile přežijí i bujaré oslavy. Zkoušeli jsme to, říkají skláři a vyrobí další

27. května 2024  15:50

Křišťálové medaile pro hokejový šampionát jsou odolné, aby přežily i neřízené oslavy v šatnách....

Programátoři z Úřadu práce. Kvalifikaci změnilo 15 tisíc lidí, chválí si jeho šéf

26. května 2024  19:20

Zvýšit svou kvalifikaci nebo se naučit úplně nový obor. Úřad práce má projekt za více než 5 miliard...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Chlapec si při útěku z domova zlomil ruku a nohu, zachránil ho všímavý senior

26. května 2024  7:06

Díky své všímavosti nejspíš zachránil život třináctiletému klukovi. Ocenění „Ztracená pomněnka“,...

Jdu do Liberce. Po trenéru Kováčovi oficiálně potvrdil nové angažmá i klub

25. května 2024  22:30,  aktualizováno  26.5 14:35

Fotbalový trenér Radoslav Kováč potvrdil, že od nového ročníku první ligy povede Liberec. Dosavadní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tradiční Svijanské slavnosti letos nebudou, pivovar se nedohodl s obcí

28. května 2024  10:12

Tradiční Slavnosti svijanského piva, za kterými mířily na koupaliště ve Svijanském Újezdě tisíce...

Na Českolipsku spadlo motorové rogalo, devětasedmdesátiletý pilot zemřel

30. května 2024  15:03

Smrtelné zranění utrpěl ráno devětasedmdesátiletý pilot motorového rogala, který se zřítil na...

Voda ve Mšeně je čistá a nezapáchá, citlivější plavce nepotěší Máchovo jezero

30. května 2024  12:08

Voda v populární jablonecké přehradě Mšeno je podle prvotního zjištění vhodná ke koupání. Tak to...

Hrádek bourá zkrachovalou textilku, postaví místo ní centrum za půl miliardy

29. května 2024  12:49

Téměř osmitisícový Hrádek nad Nisou se rozhodl pustit do velkolepého projektu. Do roku 2027 chtějí...

Hořící harvestor zaměstnal hasiče, požár způsobil škodu za 1,8 milionu

29. května 2024  10:19

K hořícímu harvestoru do Jindřichovic pod Smrkem vyjížděli v úterý po půl desáté večer...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...