Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Záchrana v poslední chvíli. Vitrážovně v Okrouhlé pomohl i covid

  14:55
Jel na výlet a z vlaku ho zaujala podivná stavba. Zchátralá historická věž a k ní „přilepený“ obyčejný venkovský dům s nápisem Na prodej. A tak jej koupil. Díky rozhodnutí Jana Sýkory z České Lípy se unikátní vzorkovna vitráží z konce 19. století v Okrouhlé dočká záchrany a jednou v ní bude muzeum.

Předtím ale musí objekt, který vybudoval jeden z úspěšných sklářských podnikatelů na Novoborsku Karl Meltzer, projít nákladnou a složitou rekonstrukcí. Momentálně probíhají práce na fasádě domu a kolem věže se tyčí lešení.

„Problém je, že to nejsou kameny, ale keramika. Takže když to hodně zjednoduším, tak jsou to hodně velká kamna. Trvalo nám pět let, než jsme našli restaurátora,“ líčí Petr Šarapatka, zeť současného majitele, který se společně se svou ženou na rekonstrukci také podílí.

Momentálně na věži pracují památkáři z Akademie výtvarných umění. „Je to pro ně výzva. Jednotlivé kousky zkoušeli čistit, pak vypalovat,“ vysvětluje jeho žena Marie Šarapatková.

Jen najít vhodný materiál na rekonstrukci věže trvalo podle manželů rok.

Okna jsou dílem vitrážisty, který na nich pracoval stejně jako řemeslníci před sto padesáti lety, kdy byla jednotlivá sklíčka zasazena do olověných štráfů. Jedno okno vyjde podle Šarapatky na tři sta tisíc. „Když jsou na něm figurální motivy, tak ještě více,“ dodává. Na věži je přitom pět velkých a pět malých oken.

Náročnou rekonstrukci objektu, který je zařazen na seznam kulturních památek, financují z příspěvků od Libereckého kraje a ministerstva kultury. A samozřejmě z vlastních zdrojů. „Z grantů jsme investovali už přes milion, z vlastních pak možná ještě více,“ komentuje Šarapatka.

Záchrana věže přišla podle něj „ani ne za pět minut dvanáct, ale tak ve čtvrt na dvě“.

Janu Sýkorovi se v roce 2002 totiž podařilo koupit pouze část vitrážovny, věž měla jiného majitele. Trvalo dalších čtrnáct let, než se jej podařilo přesvědčit k prodeji. Mezitím se na ní vyřádily nejen přírodní živly, ale i vandalové. „Úlomky vitráží nacházíme v trávě doteď,“ dodává Šarapatka. Rekonstrukce věže tak začala až v roce 2016.

Velký kus práce za sebou mají od loňska, kdy jim paradoxně pomohl covid. „Byla zavřená sportoviště i školy, tak jsme až do října mohli být tady,“ vysvětluje Šarapatka, který pracuje jako trenér atletiky a jeho žena je učitelka.

Sochy místo terče

Podařilo se tak například vyklidit bývalou dílnu, ve které teď na restaurování čeká soubor šesti šamotových soch. Jejich původní místo je na věži, ze které je ale předchozí majitel sundal a hodlal zpeněžit.

„Sochy už byly na cestě do zahraničí, ale podařilo se je zastavit,“ upozorňuje Šarapatka. „Na první pohled vypadají dobře. Jen si s nimi trochu pohrála místní mládež. Tady z té si například udělala terč pro střelbu ze vzduchovky,“ ukazuje na jednu ze soch, které svým pojetím vychází z antické mytologie. 

Komplikovanou historii má za sebou i samotná budova dílny. Té pro změnu nepřála příroda. Za posledních třicet let z ní orkán dvakrát strhl původně sedlovou střechu a poškodil vrchní patro.

Rekonstrukce celého objektu bude trvat ještě několik let. V expozici plánovaného muzea budou k vidění například ukázky vitráží. Jedna z nich se podařila zachránit a čeká na rekonstrukci. V plánu je i vrácení špičky na věž, kterou zničil požár před více než sto lety.

Zvláštní vzorkovnu pro svou produkci založil v Okrouhlé v roce 1893 Karl Meltzer. Úspěšný podnikatel z Novoborska provozoval od roku 1888 ve Skalici u České Lípy první dílnu pro uměleckou výrobu chrámových oken v Českých zemích, na začátku 20. století pak svůj podnik přestěhoval do Žitavy.

  • Nejčtenější

Silnice Českým rájem získává jasnější obrysy, část místních je proti stavbě

Nejméně čtyřicet let se o tom mluví a pětadvacet let projektuje. Nyní je jisté, že rychlostní silnice, která propojí Turnov s Jičínem a napojí se na dálnici u Úlibic, povede na hranici Českého ráje a...

V Jizerských horách hořel dům. Požár vypukl v kůlně, hasiči použili i žebřík

Mohutné plameny šlehaly z domu v Horním Kořenově v Jizerských horách. Požár vypukl v kůlně, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Nikdo není zraněný, lidem z okolních domů se doporučilo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Uzavírka komplikuje provoz liberecké nemocnice, vedení o ní prý nevědělo

Provoz Krajské nemocnice Liberec (KNL) i stavbu Centra urgentní medicíny (CUM) za necelé čtyři miliardy korun výrazně komplikuje uzavírka Husovy ulice. Město nemocnici přitom podle slov KNL o...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Jsem na něj hrdá!“ Vězni převzali výuční listy před zraky pyšných rodin

Premium

Jen co si osmnáctiletý syn Františka Hrušky převzal svůj výuční list, zamířil do věznice ve Stráži pod Ralskem. Chtěl být u toho, kdy se slavnostního ocenění za svědomité studium dočká i jeho...

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Doprava, odpady, bydlení. Průzkum za půl milionu zjistí, co trápí Liberečany

Liberecký magistrát chce zjistit, co trápí místní obyvatele. Oslovil proto společnost STEM/MARK, která ve městě provede sociologický průzkum za více než půl milionu korun.

Svijanský pivovar slaví výročí, nadělil si speciální ležák i stáčecí linku

Pivovar Svijany oslaví 460. výročí svého založení novým ležákem, který bude k dostání jen letos. Jako dárek si také nadělí linku na stáčení piva do sudů.

Proč Baník? Po šesti letech v Liberci potřebuje Fukala zkusit něco nového

Přiznává, že se mu z Liberce odcházelo těžce. Ostatně fotbalista Michal Fukala byl v tamějším Slovanu šest sezon. „Už jsem to tam měl jako druhou rodinu, druhý domov,“ řekl třiadvacetiletý pravý...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...