Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Stali se z nás youtubeři, říká odcházející ředitelka knihovny

  8:38
Po jedenácti letech opustila post ředitelky Krajské vědecké knihovny v Liberci. Za tu dobu posunula Blanka Konvalinková instituci od „pouhé“ půjčovny knih až po společenské centrum s čilým ruchem.

Blanka Konvalinková šéfovala liberecké knihovně 11 let, od dubna už ředitelkou není. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na svůj post nastoupila v době papírové a opustila ho v čase digitálním. Před jedenácti lety si možná nedokázala představit, že se jednou budou knihy půjčovat tak, aniž by je čtenáři předaly ruce knihovníka. Že v jejich sousedství protančí hosté plesů. Anebo že se zdejší sály a půjčovny tak trochu promění v YouTube studia.

Blanka Konvalinková dnes říká, že se Krajská vědecká knihovna v Liberci postupně proměnila z „běžné“ půjčovny až ve společensko-kulturní centrum s rozsáhlými online službami. Od prvního dubna již není její úspěšnou ředitelkou a žezlo předala své dlouholeté kolegyni.

Začnu podobnou otázkou, která se často klade sportovcům těsně po výkonu: Jaké byly první pocity poté, co jste odevzdala ředitelský svazek klíčů své nástupkyni, Daně Petrýdesové? Byla to třeba úleva či naopak smutek? Nebo něco zcela jiného?
Byla to určitě úleva. Ale úleva z toho, že mi najednou odpadly všechny ty administrativní a organizační věci, taková ta úředničina. To už nemusím řešit. V knihovně ještě částečně pracovat zůstávám, a tak to vlastně nebyl rozchod úplně naostro. Cítila jsem ovšem i radost, především z toho, že knihovnu přebírá Dana Petrýdesová. Léta tady pracuje a jsem přesvědčena, že svoji funkci zvládne dobře. Spoustu věcí jsme řešili společně. Byla u řady jednání, projektů, má veliký podíl na činnosti v posledních letech.

Jaká byla knihovna v polovině roku 2009, kdy jste v ní začala působit na pozici ředitelky, a kam se za těch jedenáct let podle vás posunula?
Stavba to tehdy byla stejná, ale nebyli jsme třeba tolik zaměřeni na kulturní a společenské události. Od té doby se ovšem hodně zvyšovala spolupráce s různými organizacemi nejenom města, a tím postupně narůstal i doprovodný program. Už tenkrát jsme ale určitě byli kvalitní sbírkou publikací. Ostatních médií a technologií ještě nebylo tolik, ale ty přinesla doba.

Ano, pamatuji si například na papírové žádanky o publikace ve skladu...
Ty zmizely jako další věci s tím, jak šly technologie dopředu. Snažili jsme se novým trendům přizpůsobit, sledovat situaci v českém knihovnictví, brát si příklady odjinud, což se nám, myslím, podařilo. V posledních letech funguje hodně věcí elektronicky, najeli jsme na čárové kódy, čtečky. Snažíme se návštěvníkům a čtenářům zpříjemnit život. Covidová doba nás přesvědčila o tom, že jsme na ni byli trochu připraveni, i když připraven na ni nebyl nikdo. Mám na mysli třeba systém samoobslužných výpůjček, že člověk nemusí přijít do kontaktu s knihovníkem, nebo biblioboxy před budovou, které zase umožňují bezkontaktní návrat výpůjček.

Když už jsme narazili na tu „bezkontaktnost“, co si vzpomínám, tak jste byli jedni z prvních, kdo začal půjčovat elektronické knihy...
To se také, domnívám se, podařilo. Ne všechny knihovny do toho zpočátku šly. Byli jsme jedny z prvních a ukazuje se, že zájem o e-knihy stoupá. Když už jsme u toho, tak je třeba dobré vypíchnout i vzdálenou registraci. Čtenář sem vlastně vůbec nemusí fyzicky přijít, zaregistruje se vzdáleně a pak si může půjčovat právě e-knihy, ale má také vstup do různých elektronických databází. Jsme v centrálním portálu knihoven, což je taková celostátní databáze, kde má registrovaný čtenář možnost vstoupit do zdigitalizované české produkce do roku 2000 a u časopisů do konce do roku 2010. Je to jednodušší na hledání. Knihovny nemusejí například půjčovat noviny, někdy v nedobrém stavu. Jsme i v mnoha dalších databázích, to předtím nebylo.

A jak jste již „nakousla“, v roce 2009 to tu ještě tolik nežilo ani kulturně...
Ano, zmiňme třeba plesy, ať již ples knihovny nebo ples hejtmana. Letošní rok měl být desátý ročník našeho plesu, ale bohužel se nemohl uskutečnit. Před těmi deseti lety jsme si řekli, že to zkusíme a absolutně jsme netušili, do čeho jdeme. Ale i to se podařilo.

O věcech, které tady kromě klasického půjčování titulů nabízíte, by se dalo bavit hodiny. Ať jde již například o nejrůznější vzdělávací programy pro školy, web regionálních osobností, správa rozsáhlého regionálního fondu, její digitalizování a tak dále. Pojďme se ale ještě zastavit u pandemické doby, protože tomu se nedá vyhnout. Navíc knihovna se s ní prostřednictvím různých online akcí pere hodně statečně. Jak se z vás stali, s nadsázkou řečeno, youtubeři?
Když to všechno přišlo, byl to veliký šok, každého to překvapilo. My jsme si prošli všemi možnými režimy: měli úplně zavřeno, pak bylo výdejní okénko, potom bezkontaktní výdejní okénko, zase otevřeno, pak omezeně otevřeno a podobně. To bylo opravdu velmi organizačně náročné. Jak jsme se ale již zmiňovali, byli jsme na určité věci trochu připraveni, třeba těmi možnostmi bezkontaktních výpůjček. Co si pamatuji, tak loni v březnu to bylo hrozné. Měli jsme našlapaný program Měsíce čtenářů a museli ho zrušit a pak se rušily další a další věci.

Byli jsme chvíli strnulí, ale poté si řekli, že bychom mohli některé akce dělat online, což jsme nikdy před tím neprovozovali. Do té doby jsme třeba na YouTube měli pět věcí a jinak skoro nic. No a tak jsme se tak trochu stali youtubery (smích). Ale nešlo by to bez několika šikovných kolegů, kteří pro to byli zapálení a bez techniky, kterou jsme tu měli. Děkujeme také přednášejícím, kteří do toho šli, protože ne každý je zvyklý na kameru a ochoten přistoupit na to, že si jeho výkon může kdokoliv později znovu a znovu připomenout. Ale jsme rádi, že jsme do onlinu šli a hodně lidí to kvituje.

Vraťme se ještě lehce k bilancování. Jak se během vašeho působení ve vedení knihovny změnila, nebo nezměnila její čtenářská základna? Chodí sem v současnosti díky vašim rozličným dalším aktivitám i lidé, kteří by jinak do této budovy nikdy nevstoupili?
Kromě toho společensko-kulturního dění se knihovna hodně zaměřila také na školní i předškolní vzdělávání. Spousta libereckých i mimolibereckých škol sem přichází na nejrůznější workshopy a od roku 2009 je to stále větší množství. I tím si vychováme nové čtenáře. Co se týče působení na ostatní návštěvníky, tak ačkoliv nikdy jsme se nechtěli stát žádným kulturním domem, a tím ani nejsme, ale různé kulturní akce, ale i třeba posezení v kavárně, lidem ukazuje, že tu knihovna existuje a třeba se někdo do ní vrátí pro literaturu.

Jinak sem hodně chodí vysokoškoláci, i když v posledních letech je to méně, jelikož poklesl jejich počet na liberecké univerzitě. Je ale třeba zajímavé, že do knihovny nechodí hlavně senioři, jak má někdo zažito. Ti tvoří tak třetinu, možná jen čtvrtinu návštěvníků. Překvapivě sem chodí nejvíce lidí ekonomicky aktivních v produktivním věku. Ale trochu se nám projevuje úbytek čtenářů, ať již kvůli těm zmíněným studentům anebo kvůli covidové době. Třeba loňský rok by se měl škrtnout. Tam rozvoj rozhodně nebyl.

Vítězí stále mezi nejpůjčovanějšími tituly povinná četba - Moliérův Lakomec?
Je tomu tak, pořád vede. Ale je to dáno třeba i tím, že máme hodně exemplářů Lakomce a ty se neustále točí, lidé nemusejí čekat, až na ně přijde při rezervaci řada. Ale loni Lakomec překvapivě nezvítězil, možná kvůli tomu, že ho studenti tolik nepotřebovali a navíc se dnes tato klasika dá sehnat zdigitalizovaná. Loni vedla Alena Mornštajnová. Obecně čeští autoři jsou oblíbení. Hodně ale i odborné publikace vzhledem k blízkosti pedagogické fakulty. Stále je zájem o pedagogiku, sociologii i právnickou literaturu.

Poslední otázka: v jednom rozhovoru jste řekla, že vám za ta léta pod rukama prošly miliony knih. Kolik z nich jste si stačila přečíst?
Občas jsem něco přečetla (smích). Když jsem v knihovně začínala pracovat v katalogizaci, tak tam jsem četla docela hodně. Ve funkci ředitelky už tolik času nebylo, ale snažím se přečíst tak dvě, tři knihy za měsíc. V poslední době jsem ani neměla příliš chuť číst. Někdo od reality ke knihám sice utíkal, ale tady bylo neustále něco k řešení a byla jsem trochu unavená.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Libereckém kraji se volí v obvodu Liberec.

Michael Canov, Jaroslav Zámečník, Jiří Čeřovský, Jitka Volfová

  • Nejčtenější

PODCAST: Hledání ponorky U-206 pokračuje. Tým opět vyráží na Atlantik

„Bavíme se o oblasti, která je velká asi jako Liberecký kraj,“ popisuje v Technet podcastu muzejník Ivan Rous část...

Jedinečné nádraží v Krkonoších z časů císaře pána čeká citlivá obnova

Nádraží v obci Martinice v Krkonoších na Semilsku čeká oprava citlivá k historickému rázu areálu, který je od roku 2016...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maliník v Bedřichově rozkopala těžká technika, budou se tu otáčet autobusy

Těžká technika obsadila Maliník v Bedřichově. Na místě, kde dříve stávaly stromy, postupně vzniká obratiště autobusů....

Sparta vyhrála v přípravě nad Kladnem, Karlovy Vary zvítězily v Liberci

Hokejisté Sparty vyhráli v přípravném utkání na nový ročník extraligy v Berouně nad Kladnem 4:2. V dalších soubojích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pomohla do Česka tisícům Ukrajinců. Situace je stejná jako na jaře, říká

Z malé vesnice na Jablonecku řídila celorepublikovou síť, která pomáhala vozit uprchlíky z válkou zmítané Ukrajiny do...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

V kauze otravy krve pacientů ve Frýdlantu stíhá policie šest zdravotníků

V kauze otravy krve pacientů, kteří v roce 2018 podstoupili zákrok ve frýdlantské nemocnici, stíhá policie šest lidí....

PODCAST: Hledání ponorky U-206 pokračuje. Tým opět vyráží na Atlantik

„Bavíme se o oblasti, která je velká asi jako Liberecký kraj,“ popisuje v Technet podcastu muzejník Ivan Rous část...

První vůz pro studenta i investice, Liberec dražil autovraky

Auto už za pět stovek nebo za osm. Takový nákup byl možný při historicky první dražbě autovraků v Liberci. Vozy, které...

Jedinečné nádraží v Krkonoších z časů císaře pána čeká citlivá obnova

Nádraží v obci Martinice v Krkonoších na Semilsku čeká oprava citlivá k historickému rázu areálu, který je od roku 2016...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...