Nad kinem Varšava kdysi parkovala auta, po 110 letech čeká na rekonstrukci

  13:35aktualizováno  13:35
Jen krůček od rekonstrukce je napůl zdevastovaný liberecký biograf Varšava, i když není jasné, jak dlouho to ještě bude trvat. Mezitím toto věhlasné kino, které obrazně přežilo svou smrt, slaví významné jubileum: letos je tomu sto deset let, co ve stísněné Frýdlantské ulici vyrostlo.

Bývalé kino Varšava v Liberci | foto: MF DNES

„Projekt rekonstrukce je připravený, město Liberec má stavební povolení a může vypsat soutěž na toho, kdo onu práci provede,“ uvedl Ondřej Pleštil, člen předsednictva spolku Zachraňme kino Varšava.

„V plánu je kompletní rekonstrukce sálu kina, rozšíření podzemního podlaží a digitalizace kina,“ dodal produkční kina Varšava Marek Jiran. Cena stavební úpravy se odhaduje na 46 milionů korun bez DPH.

Přestavba propojila kino a garáže

Původní přízemní projekt nejstaršího stálého biografu v Liberci pochází z roku 1908. Kino neslo název Elektrisches Jubiläums Theater. Protože brzy již nestačilo rostoucímu zájmu diváků, bylo rozhodnuto o jeho rozšíření. Plány vznikly už po pěti letech od postavení, k úpravě došlo až v letech 1922 a 1923, kdy vznikl na základě návrhu místních architektů Effenbergera a Noppese elegantní objekt v duchu art deco.

„Unikát pak představuje spojení funkce biografu a hromadných garáží, přístupných z dnešní Mariánské ulice. Nesly název Zentral-Garagen Sporthaus Sieber, později Centro garáže,“ uvedl Jaroslav Zeman z libereckého územního pracoviště Národního památkového ústavu.

Fotogalerie

Přístup do autohaly se čtrnácti garážovými stáními umožňoval nálevkovitý vjezd z Mariánské ulice, po jehož stranách byla situována kancelář a místnost určená k přespání řidiče.

„Na kancelář navazovala myčka, zbořená před čtrnácti lety, a na místnost pro řidiče, drobný byt správce s obytnou kuchyní a toaletou, sousedící s krytou dílnou, kde se nacházel autorizovaný servis rakouské automobilky Steyr,“ popsal Zeman. V někdejší garážové hale dnes působí pizzerie Maškovka.

Během úprav zanikl důmyslný větrací systém

Z první republiky zdědil poválečný Liberec celkem devět kin. K 1. květnu 1948 dostala jména podle hlavních měst spřátelených států: z Adrie se stala Moskva, z Kapitolu Varšava, ze Zdaru Sofia, ze Slavie v Rochlicích Praha a z Času Bělehrad, který byl poté, co se Jugoslávie rozhodla jít vlastní politickou cestou, změněn na Lípa.

Postupně došlo k úpravám, které rozhodně nebyly vždy ve prospěch budovy. Zanikl během nich například důmyslný větrací systém, což způsobilo nadměrnou vlhkost. Během let se do dřevěných konstrukcí pustila dřevomorka, v katastrofálním stavu se ocitly i rozvody sítí.

Biografu začaly docházet síly a poslední ránu z milosti mu uštědřil vstup multikin do Liberce. Naposledy se ve staré Varšavě hrálo před deseti lety, v prosinci 2008. Po dlouhém chátrání město projevilo vůli Varšavu zachránit a pronajalo ji v roce 2013 spolku Zachraňme kino Varšava. Ten přišel s plány na přestavbu na víceúčelové kulturní centrum. Jako první se v únoru 2015 proměnilo předsálí po citlivé rekonstrukci v útulnou nekuřáckou kavárnu.

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Spartu čeká Trabzonspor, Jablonec může jít na Wolverhampton

Sparťanský útočník Benjamin Tetteh se pere o míč v utkání 2. předkola Evropské...

Prvním soupeřem sparťanských fotbalistů v kvalifikaci o Evropskou ligy je Trabzonspor. Rozhodl o tom los 3. předkola v...

Šéfe, beru si volno. Na ligu. Nevšední příběh debutu projektanta Váni

Martin Hašek ze Sparty (vpravo) a Jiří Váňa z Jablonce se přetlačují v souboji...

Když vešel do moderní kabiny na Letné a na lavičce uviděl nažehlený zelený dres s dvanáctkou a svým jménem, musel si...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Sparta může jít na Trabzonspor, Plzeň bude při losu v osudí dvakrát

OMLOUVÁM SE. Sparťan Srdjan Plavšič (vlevo) svůj gól proti Spartaku Subotica,...

Fotbalová Sparta zná úzký okruh soupeřů, na které může narazit ve 3. předkole Evropské ligy. Trabzonspor, Bnei Yehuda, ...

Další z rubriky

Odmítl jsem práci pro BIS a život se mi zhoršil, tvrdí liberecký muslim

Policie a hasiči zasahovali před budovou Bezpečnostní informační služby kvůli...

Už řadu let zažívá těžkosti liberecký muslim a vystudovaný inženýr s českým občanstvím Aziz Traibi. Myslí si, že za...

Ovzduší v kraji stále špiní tisíce kotlů, ne všichni lidé dosáhnou na nové

Ilustrační snímek

Zřejmě poslední možnost získat peníze na nový, ekologický kotel mají žadatelé o dotaci v Libereckém kraji. Třetí vlna...

Liberecká revoluce v parkování se nekoná, pro auta není dost místa

V ulici Jaselská nedaleko Vítězného náměstí v Praze 6 jsou již v ulicích...

Revoluce v parkování na sídlištích, chystaná Libercem, skončila dříve, než začala. Spočívala v zavedení placených...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz