Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nad kinem Varšava kdysi parkovala auta, po 110 letech čeká na rekonstrukci

  13:35
Jen krůček od rekonstrukce je napůl zdevastovaný liberecký biograf Varšava, i když není jasné, jak dlouho to ještě bude trvat. Mezitím toto věhlasné kino, které obrazně přežilo svou smrt, slaví významné jubileum: letos je tomu sto deset let, co ve stísněné Frýdlantské ulici vyrostlo.

Bývalé kino Varšava v Liberci | foto: MF DNES

„Projekt rekonstrukce je připravený, město Liberec má stavební povolení a může vypsat soutěž na toho, kdo onu práci provede,“ uvedl Ondřej Pleštil, člen předsednictva spolku Zachraňme kino Varšava.

„V plánu je kompletní rekonstrukce sálu kina, rozšíření podzemního podlaží a digitalizace kina,“ dodal produkční kina Varšava Marek Jiran. Cena stavební úpravy se odhaduje na 46 milionů korun bez DPH.

Přestavba propojila kino a garáže

Původní přízemní projekt nejstaršího stálého biografu v Liberci pochází z roku 1908. Kino neslo název Elektrisches Jubiläums Theater. Protože brzy již nestačilo rostoucímu zájmu diváků, bylo rozhodnuto o jeho rozšíření. Plány vznikly už po pěti letech od postavení, k úpravě došlo až v letech 1922 a 1923, kdy vznikl na základě návrhu místních architektů Effenbergera a Noppese elegantní objekt v duchu art deco.

„Unikát pak představuje spojení funkce biografu a hromadných garáží, přístupných z dnešní Mariánské ulice. Nesly název Zentral-Garagen Sporthaus Sieber, později Centro garáže,“ uvedl Jaroslav Zeman z libereckého územního pracoviště Národního památkového ústavu.

Přístup do autohaly se čtrnácti garážovými stáními umožňoval nálevkovitý vjezd z Mariánské ulice, po jehož stranách byla situována kancelář a místnost určená k přespání řidiče.

„Na kancelář navazovala myčka, zbořená před čtrnácti lety, a na místnost pro řidiče, drobný byt správce s obytnou kuchyní a toaletou, sousedící s krytou dílnou, kde se nacházel autorizovaný servis rakouské automobilky Steyr,“ popsal Zeman. V někdejší garážové hale dnes působí pizzerie Maškovka.

Během úprav zanikl důmyslný větrací systém

Z první republiky zdědil poválečný Liberec celkem devět kin. K 1. květnu 1948 dostala jména podle hlavních měst spřátelených států: z Adrie se stala Moskva, z Kapitolu Varšava, ze Zdaru Sofia, ze Slavie v Rochlicích Praha a z Času Bělehrad, který byl poté, co se Jugoslávie rozhodla jít vlastní politickou cestou, změněn na Lípa.

Postupně došlo k úpravám, které rozhodně nebyly vždy ve prospěch budovy. Zanikl během nich například důmyslný větrací systém, což způsobilo nadměrnou vlhkost. Během let se do dřevěných konstrukcí pustila dřevomorka, v katastrofálním stavu se ocitly i rozvody sítí.

Biografu začaly docházet síly a poslední ránu z milosti mu uštědřil vstup multikin do Liberce. Naposledy se ve staré Varšavě hrálo před deseti lety, v prosinci 2008. Po dlouhém chátrání město projevilo vůli Varšavu zachránit a pronajalo ji v roce 2013 spolku Zachraňme kino Varšava. Ten přišel s plány na přestavbu na víceúčelové kulturní centrum. Jako první se v únoru 2015 proměnilo předsálí po citlivé rekonstrukci v útulnou nekuřáckou kavárnu.

  • Nejčtenější

Silnice Českým rájem získává jasnější obrysy, část místních je proti stavbě

Nejméně čtyřicet let se o tom mluví a pětadvacet let projektuje. Nyní je jisté, že rychlostní silnice, která propojí Turnov s Jičínem a napojí se na dálnici u Úlibic, povede na hranici Českého ráje a...

V Jizerských horách hořel dům. Požár vypukl v kůlně, hasiči použili i žebřík

Mohutné plameny šlehaly z domu v Horním Kořenově v Jizerských horách. Požár vypukl v kůlně, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Nikdo není zraněný, lidem z okolních domů se doporučilo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Uzavírka komplikuje provoz liberecké nemocnice, vedení o ní prý nevědělo

Provoz Krajské nemocnice Liberec (KNL) i stavbu Centra urgentní medicíny (CUM) za necelé čtyři miliardy korun výrazně komplikuje uzavírka Husovy ulice. Město nemocnici přitom podle slov KNL o...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Svijanský pivovar slaví výročí, nadělil si speciální ležák i stáčecí linku

Pivovar Svijany oslaví 460. výročí svého založení novým ležákem, který bude k dostání jen letos. Jako dárek si také nadělí linku na stáčení piva do sudů.

Liberecký kraj potvrdil svůj zájem o Ještěd, cena by měla být jasná v srpnu

Půl století shlíží na Liberec a širé okolí futuristická stavba vysílače a hotelu Ještěd. Téměř polovinu času patří dílo architekta Karla Hubáčka Českým Radiokomunikacím (ČRa), ale to se může už brzy...

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Doprava, odpady, bydlení. Průzkum za půl milionu zjistí, co trápí Liberečany

Liberecký magistrát chce zjistit, co trápí místní obyvatele. Oslovil proto společnost STEM/MARK, která ve městě provede sociologický průzkum za více než půl milionu korun.

Svijanský pivovar slaví výročí, nadělil si speciální ležák i stáčecí linku

Pivovar Svijany oslaví 460. výročí svého založení novým ležákem, který bude k dostání jen letos. Jako dárek si také nadělí linku na stáčení piva do sudů.

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...