Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidé v dluzích a děti bez základního vzdělání, varuje krajská analýza

  12:28
Liberecký kraj zveřejnil analýzu, ve které se zamýšlí, jak bojovat proti sociálnímu vyloučení. Vyplývá z ní například, že lidé v regionu dluží téměř 14,5 miliardy korun, anebo že každý rok stovky dětí nevychodí ani základní školu.

Obyvatelka jednoho z domů v libereckém Vesci | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Bezmála na 14,5 miliardy korun se šplhají dluhy obyvatel Libereckého kraje. V exekuci jich je téměř 37 tisíc. Skoro pět tisíc lidí žije v sociálně vyloučených lokalitách, jichž se v regionu nachází stovka. 458 rodin je v bytové nouzi, z toho přes tisíc dětí.

Každý rok nedokončí ani základní školní docházku asi 200 žáků. Nejhorší sociální situací trpí Černousy, Bulovka, Frýdlant, Nové Město pod Smrkem, Desná a Tanvald.

Nelichotivá data pocházejí z nedávno dokončeného dokumentu nazvaného Strategie sociálního začleňování Libereckého kraje 2021+. Ten zpracoval kraj společně s Agenturou pro sociální začleňování ministerstva pro místní rozvoj a podílelo se na něm více než 130 lidí.

Zatím je strategie, která naznačuje, jak tyto svízele v příštích pěti letech řešit, ve fázi návrhu a obyvatelé kraje se k ní mohou do 10. září vyjádřit.

Začněme problémem dluhů. Podle posledního průzkumu nesli lidé 226 237 břemen exekucí. Průměrný počet byl 5,8 exekuce na osobu. Problém se nevyhýbá ani neplnoletým. Nejhorší stav vládne na Českolipsku a Frýdlantsku, kde exekuce tíží 14 procent obyvatel do osmnácti let. Následuje Tanvaldsko se třinácti procenty.

„Exekuce, obzvlášť dlouhodobá a několikanásobná, s sebou přináší takovou míru stresu, frustrace, zátěže a beznaděje, že lidi, na které je uvalena, často strhává až na samé dno. Rozpadají se jim blízké vztahy, ztrácí střechu nad hlavou, v důsledku stresu se jim zhoršuje zdraví a vědomí toho, že bez ohledu na výši výdělku jim kvůli srážkám zůstane přibližně ta samá malá částka,“ informuje dokument. 

„To vše snižuje jejich motivaci pracovat a snažit se svou situaci zlepšit (...) Někteří se uchylují ke kriminalitě, jiní k radikálním politickým názorům a skupinám. Negativní následky se nevyhýbají ani dětem, které v takových rodinách vyrůstají,“ píše se dále ve strategii.

Jedním z návrhů řešení, které kraj nabízí, je například kampaň, jež by upozorňovala na nevhodné půjčky, a také vyšší počet krizových center a dluhových poraden. Jejich počet v kraji je dle dokumentu naprosto nedostačující.

Ve vyloučených lokalitách žijí tisíce lidí

„Data jasně dokládají potřebnost dluhových poraden a dalších intervencí směřujících na dluhy. Existující služby mohou uspokojit desítky klientů ročně. Přitom podle odhadů na základě informací ze sociálních odborů, zmíněných sociálních služeb, úřadu práce a také bytových správ je na Frýdlantsku zhruba 800 potenciálních klientů sociálních služeb v oblasti sociální prevence a dluhového poradenství,“ uvádí Strategie sociálního začleňování Libereckého kraje 2021+.

Dalším tématem, které analýza mimo jiné zpracovává, jsou vyloučené lokality. Nejvíce jich je na Frýdlantsku (25), následuje Liberecko (22), Tanvaldsko (16) a Českolipsko (13). Celkem v nich pobývá již zmíněných téměř pět tisíc lidí. 

„Co se týče počtu příjemců příspěvku na živobytí ve srovnání jednotlivých obcí s rozšířenou působností uvnitř Libereckého kraje, nejzávažnější situace ve srovnání s průměrem je v Tanvaldu a Frýdlantu, kde připadá devět respektive sedm obyvatel na jednu dávku, následuje Nový Bor (20) a Česká Lípa (29). Při určitém zjednodušení se dá říci, že jedna dávka v průměru odpovídá dvěma osobám v hmotné nouzi. Na Tanvaldsku žil v roce 2019 přibližně každý čtvrtý člověk z příspěvku na živobytí,“ stojí v dokumentu.

Liberecko trápí nedostupné bydlení

Dalším zásadním a nepříliš řešeným problémem nejenom Libereckého kraje je nedostupné a kvalitní bydlení. Strategie hovoří pro příklad o tom, že 79 rodin musí žít na ubytovnách, z toho 197 dětí. V azylových domech se jich pak v době výzkumu nacházelo 20 a 54 dětí. 526 lidí je bez přístřeší.

V této oblasti chce kraj například více obcím pomáhat tím, že bude nabízet a doporučovat různé dotační programy na podporu sociálního bydlení. Kontrolu nad obyvateli takových domů by pak měli převzít vyškolení domovníci či asistenti prevence kriminality.

Jednou z mnoha kapitol analýzy je třeba problém dětí, které neukončí ani povinnou školní docházku. Každoročně v Libereckém kraji cca 200 žáků odchází předčasně ze základní školy, ze 7. nebo 8. ročníku, aniž by získali základní stupeň vzdělání.

Nedokončené vzdělání ovlivní celý kraj

„V roce 2020 byl podíl žáků s nedokončeným základním vzděláním při ukončení povinné školní docházky 4,9 procenta z celkového počtu žáků, kteří v daném školním roce docházku ukončili. Tento podíl byl nadprůměrný v ORP Frýdlant (11,6 %), Česká Lípa (10,5 %) a Nový Bor (7,6 %),“ hovoří návrh strategie.

Podle ní neúspěch ve vzdělání úzce souvisí se sociálním vyloučením. „Nedokončené vzdělání ovlivňuje zaměstnanost, kvalifikaci pracovních sil, dostupnost pracovní síly, výši výdělků osob a tím i výši odvedených daní a kupní sílu v regionu. Úroveň vzdělání jednotlivců má tedy dopady na rozvoj celého regionu,“ dále rozvíjí dokument. 

„Kromě struktury práce s sebou nedokončené vzdělání nese riziko zvýšené náchylnosti k rezignaci, odevzdání se situaci u takového člověka, který je opakovaně neúspěšný na běžném trhu práce. Rozvoj potenciálu těch, kteří zažívají neúspěch již v dětství, je o to limitovanější,“ upozorňuje analýza.

Autor:
  • Nejčtenější

Tykání Vietnamcům srdečně nesnáším. Populární průvodčí s humorem boří stereotypy

Premium

Pije české pivo, miluje hlášky z Cimrmanů, má rád knedlíky s vajíčkem nebo klasický guláš. Co na sebe prozradil nejslavnější průvodčí Českých drah, hvězda Instagramu a TikToku vietnamského původu?...

16. července 2024

Spojily se tři bouřky a nastala smršť. Kroupy ničily zahrady, domy i auta

Zničená úroda, díry ve střechách i oknech domů, poničené pergoly, skleníky i auta. To je výsledek včerejšího krupobití v Hodkovicích nad Mohelkou na Liberecku. Nad obcí se totiž spojily hned tři...

11. července 2024  16:06

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Jablonci se rozpadlo jablko. Můžou za to horké dny, uvolnily kotvení sochy

Kamenná plastika rozkrojeného jablka od známého umělce Oldřicha Plívy se rozpadla na několik kusů. Cenné dílo v centru Jablonce nejspíš poničila vlna veder, která v uplynulých dnech prošla Českem.

12. července 2024  11:42

U Panské skály z Pyšné princezny má stát supermarket, řada místních je proti

Nedaleko turisty vyhledávané Panské skály v Kamenickém Šenově na Českolipsku se má na soukromém pozemku stavět supermarket Norma. Řada místních obyvatel se obává znehodnocení místa, které proslavila...

10. července 2024  11:48

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na přehradě je muž se zbraní, volali strážníkům lidé. V ruce držel klacky

Podezřelý muž v kapuci a černých brýlích vystrašil návštěvníky jablonecké přehrady. V rukou třímal věc, která vypadala jako střelná zbraň. Přivolaní strážníci zjistili, že se jedná o bezdomovce,...

10. července 2024  16:11

Mladší a hladovější Jablonec. Mužstvo si musí najít nové lídry, velí kouč Kozel

Má dokázat to, co se v uplynulých sezonách nepovedlo jeho předchůdcům Petru Radovi, Davidu Horejšovi a Radoslavu Látalovi. Nový trenér fotbalistů FK Jablonec Luboš Kozel má jasný úkol – po třech...

18. července 2024  6:59

Suchá lípa ohrožuje turisty u hradu Valdštejn, ti bezpečnostní pásku ignorují

Ještě donedávna se mohli turisté u hradu Valdštejn občerstvit pod vzrostlou lípou vedle oblíbené hospody. S tím je teď konec a posezení se do odvolání zakazuje. Návštěvníkům hrozí vážné nebezpečí...

17. července 2024  15:28

Mozek vyšetří za 15 minut. Nemocnice v Jablonci má nejmodernější přístroje

Jeden z nejmodernějších počítačových tomografů (CT) pomáhá nově lékařům i pacientům v nemocnici v Jablonci nad Nisou. Denně na něm vyšetří padesát lidí. Radiodiagnostické oddělení nemocnice prochází...

17. července 2024  10:45

Lepší spojení k lékaři nebo na nákup z odlehlých obcí. Kraj zavede taxibusy

Jízdní řády budou moci pustit z hlavy. Ve vybrané části Libereckého kraje, kam autobusy moc často nezajíždějí, si kdykoliv během dne cestující objednají takzvaný taxibus. Kraj spustí na podzim...

16. července 2024  16:12

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...