Pokud se najde kupec, vytvoří nový majitel aukční světový rekord této nejvýraznější představitelky československého meziválečného umění.
Rodačka z pražského Smíchova Marie Čermínová (pseudonym Toyen pro ni vymyslel básník Jaroslav Seifert) je jednou z nejvýznamnějších osobností evropského umění dvacátého století.
Paříž objevila společně s přítelem a také malířem Jindřichem Štyrským na konci roku 1925. Zde iniciovali vlastní umělecký směr artificialismus. Dva roky po konci druhé světové války, krátce před komunistickým pučem, se do francouzské metropole přesunula natrvalo a zde také roku 1980 zemřela.
Vrcholný olej o rozměrech 92 x 65 centimetrů s názvem La Dame de pique (česky Piková dáma) pochází právě z autorčina vzácného, sběratelsky velmi ceněného pařížského období. Toyen ho namalovala pod vlivem pařížské avantgardy v roce 1926, krátce po svém příjezdu do města. Ve stejném roce byl poprvé k vidění na výstavě v Galerie d´Art Contemporain. Právě tento důležitý obraz předznamenal celou autorčinu následující malířskou kariéru.
Obraz od Toyen srovnatelné galerijní kvality a významu se na českém ani světovém aukčním trhu dosud nedražil. O jeho důležitosti svědčí také fakt, že byl zařazen jako jediný na obálku aukčního katalogu „Succession Toyen“ při příležitosti dražby celé pozůstalosti malířky v červnu 1982.
V Paříži ho tehdy za výlohou galerie spatřil významný soudce pařížského soudního dvora. Zalíbil se mu natolik, že ho o pár dní později úspěšně vydražil. Přišel ho na rekordních 84 170 francouzských franků. Ostatně nový kupující k dílu dostane i tuto osmatřicet let starou fakturu. Tentokrát se začne dražit na částce 29 900 000 Kč.
Mezi další významné položky aukce patří mistrovský olej Josefa Čapka s názvem Děti v trávě (1933), plátno Zimní květ (1887) od mistra šerosvitu Jakuba Schikanedera, krajina Krásná hora (1933) od Jana Zrzavého, harlekýn Františka Tichého Arlecchino (1938), dvoumetrová socha Marie (1978) od Olbrama Zoubka či smaltová Plotna, která dovařila od sochařky Věry Janouškové.
Součástí komerční dražby je i charitativní aukce obrazů ve prospěch Nadačního fondu Auttalk Kateřiny Sokolové, Nadačního fondu Filipa Venclíka a Domova sociální péče Hagibor.
Všechna dražená díla si může veřejnost prohlédnout na předaukční výstavě v pražském Mánesu (3. září – 3. října denně od 10 do 18 hodin, vstup je zdarma). Dražit se bude na stejném místě v neděli 4. října 2020.