Šíma a Zrzavý byli velcí přátelé. Teď spolu vystavují v pražském Mánesu

  13:55aktualizováno  13:55
Výstavní síň v pražském Mánesu v těchto dnech hostí výstavu nazvanou Josef Šíma – Jan Zrzavý: Obrazy ze slavných sbírek. Většina z vystavených děl obou malířských velikánů pochází z významných zahraničních sbírek a do Česka se dostala poprvé po dlouhých letech.

Jan Zrzavý: Krajina u Vadína / Lom (1923, olej na plátně, 57,5 x 73 cm) | foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

Josef Šíma (1891 – 1971) patřil k největším postavám, které určovaly podobu moderního umění 20. století a zaujímá v něm specifické a výlučné postavení. Šímova tvorba z třicátých let je na výstavě zastoupena obrazem s názvem Krajina se stébly (1930). Vznikl v období, kdy malíř vytvářel své nejkrásnější a nejosobnější krajiny. V roce 1925 si Josef Šíma koupil domek v malé francouzské vesnici v kraji Brie. Často sem pak jezdil malovat své krajiny a uvažovat o přírodě, o kterou mu šlo především.

Josef Šíma: Krajina se stébly (1930, olej na plátně, 70 x 91 cm)

Josef Šíma: Krajina se stébly (1930)

Na plátně jsou namalována stébla trávy dotýkající se oblohy a spojující tak nenápadně nebe se zemí. Lze si představit malíře ležícího v trávě, unavené nohy natažené před sebou, jak pozoruje přírodu kolem sebe a zamýšlí se nad pozicí jediného člověka v tomto světě krajin. Všude kolem něj jsou dlouhá úzká stébla trávy, která působí jako by se dotýkala přímo nebes. Vše je v dokonalém spojení.

Dalším mimořádným vystaveným plátnem, jehož ústřední roli hraje zeleň a modř, je Šímův rozměrný olej Krajina s jezerem z roku 1953. Pochází z poválečného období, kdy výtvarník začal znovu malovat. Otevřel tak druhou vrcholnou, více než dvacet let trvající etapu své tvorby. Malby z této doby se vyznačují neobyčejnou duchovní hloubkou a zcela mimořádnou malířskou kvalitou. Hlavním tématem se mu tehdy stala krajina, vracel se k obzorům z Correzeé, Brie a Slovenska.

Jan Zrzavý: Tête / Hlava (1912–1945, olej a tempera na plátně s lepenkou,...

Jan Zrzavý: Tête / Hlava (1912–1945)

Druhou osobností, které se výstava věnuje, je Šímův blízký přítel Jan Zrzavý (1890 - 1977). V době, kdy oba působili v Paříži, se Šíma dokonce staral o Zrzavého domek. Zajímavý průřez právě Zrzavého děl pochází především z pozůstalosti slavného klavíristy a skladatele Emila Gilelse. Několik významných portrétních prací je dokonce s přímým věnováním Gilelsovi, který s udržoval přátelský vztah s Janem Zrzavým po celý svůj život. V jeho sbírce se nacházely také dva jedinečné oleje s názvem Tête / Hlava a Tři barvy ovoce. V jeho ovocných zátiších z třicátých let vládne klid, barevná důležitost i silné vlivy kubismu. Staly se jedním z dalších pokusů mladého umělce o osobitý výtvarný výraz.

Zrzavý, jako jeden z nejvýznamnějších členů meziválečné české avantgardy, však není na výstavě zastoupen jen obrazy pocházejícími z této sbírky. Galerii se podařilo na výstavu získat také další jeho významná díla jako Kaplička II, Z Krucemburku, Pobřeží Île de Sein či Pojďte ke mně všichni.

Fotogalerie

Stěžejním dílem celé výstavy však je Zrzavého olej s názvem Krajina u Vadína. Tento obraz, který bývá ve starší literatuře označován jako Lom, je jedním z nejdůležitějších děl malíře vůbec. Olej na plátně z roku 1923 patřil významnému československému diplomatovi, který byl po válce přidělen do Kanady a Zrzavého obraz si odvezl s sebou. Po událostech v únoru 1948 se již do Československa nevrátil.

Krajina u Vadína nebyla již poté na našem území vystavována. Přitom je to dílo, kterého si sám Zrzavý nesmírně vážil. Snad i proto, že zobrazuje malířův rodný kraj. Pozoruhodnou opuštěnou krajinu s jemnou barevností Zrzavý harmonicky doplnil terénovými zářezy.

Všechna díla pocházejí z proslulých, většinou zahraničních kolekcí. Kromě již zmíněného Emila Gilelse také třeba ze sbírky galeristy a sběratele Paula Facchettiho, který Šímu dlouho i zastupoval. Nebo od blízkých přátel z Paříže - básníků Jeana Pierra Jouvea, Philippa Soupaulta a Thea Herkela Florina, spisovatele a kritika Stanislava Šmatláka, spisovatelky Marty Železné-Davouze, spisovatelky Jarmily Glazarové nebo spisovatele Oto Hofmana. Přímo do výstavní síně doputovaly i obrazy ze sbírky samotného Jana Zrzavého.

Některá díla jsou určena k prodeji. Ať už přímému, tak i prostřednictvím dubnové aukce společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery. Expozice je volně přístupná (denně 10-18 hod.) až do 24. února 2019.

Autor:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

World Press Photo vyhrál snímek matky a dcery z americko-mexické hranice

NOMINACE NA FOTOGRAFII ROKU. John Moore, Getty Images - Honduraská holčička...

Letošní ročník fotografické soutěže World Press Photo vyhrál snímek honduraské dívenky, která pláče při zadržení své...

Šanci na World Press Photo má i Čech. Podívejte se na nominované snímky

SPORT (série): Michael Hanke -  Nikdy jsem ho neviděla plakat

Český fotograf Michael Hanke má se svou sérií věnovanou paralympionikovi Zdeňku Šafránkovi šanci na vítězství v jedné z...

Koonsův Zajíc, symbol postmoderny, byl vydražen za 90 milionů dolarů

Metrová socha amerického tvůrce Jeffa Koonse nazvaná Zajíc, kterou vydražil v...

Metrovou sochu amerického tvůrce Jeffa Koonse nazvanou Zajíc dražili v newyorské aukční síni Christie’s. Nejmenovaný...

Najdete na iDNES.cz