Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. října 2020 Teodor, Theodor

Obraz od Toyen stál básníka Halase patnáct stovek. Teď jde do aukce

  8:55aktualizováno  8:55
Tři obrazy malířů československé meziválečné avantgardy z významné sbírky rakouského bankéře Ivo Rottera jdou do aukce. Majitel chce prodejem olejů Toyen, Jindřicha Štyrského a Antonína Procházky financovat nákup jiného mistrovského díla, tentokrát Františka Kupky.

Toyen: Čedičové skály (1929, olej na plátně, vyvolávací cena 16,5 milionu Kč) | foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

Z proslulé sbírky rakouského bankéře Dr. Ivo Rottera se na český trh s výtvarným uměním dostaly hned tři mimořádné obrazy - ikonické Čedičové skály malířky Toyen, Lampiony od Jindřicha Štyrského a kubistické Zátiší s petrolejovou lampou od Antonína Procházky.

Rotter svou sbírku zaměřenou na české umění z let 1910-1950 systematicky buduje od konce roku 1989. Bezpochyby jde o nejkvalitnější privátní kolekci českého moderního umění v zahraničí. V poslední době je celá sbírka zahrnující sto olejů a významných prací na papíře dlouhodobě zapůjčena do vídeňské Národní galerie Belvedere.

„Nedávno se mi podařilo získat olej Františka Kupky nazvaný Blanc sur bleu et rouge. Abych toto kvalitní dílo vůbec mohl získat, musel jsem se však s těžkým srdcem vzdát těchto tří highlightů ze svojí sbírky,“ vysvětluje majitel důvod prodeje obrazů.

Prvním z nich je olej Čedičové skály, který vytvořila Toyen (vlastním jménem Marie Čermínová) v roce 1929. Vrcholné artificialistické dílo zakoupil přímo od autorky básník František Halas. Tehdy ho stálo patnáct stovek. Nového majitele však vyjde mnohonásobně dráž. Do aukce jde s vyvolávací cenou 16,5 milionu korun.

Jindřich Štyrský: Lampiony (1925, olej na plátně, vyvolávací cena 8,2 milionu Kč)

Dalším obrazem z Rotterovy sbírky je olej Lampiony (1925). Jeho autorem je výtvarník a člen umělecké skupiny Devětsil Jindřich Štyrský. Stejně jako předešlý obraz, i toto plátno spadá do stylového období zvaného artificialismus, které sám Štyrský charakterizoval jako pojítko mezi kubismem a surrealismem. Mnohokrát vystavené a reprodukované dílo se začne dražit za 8,2 milionu korun.

Antonín Procházka: Zátiší s petrolejovou lampou (1921, olej na plátně, vyvolávací cena 7,9 milionu Kč)

Působivý kubistický obraz Antonína Procházky nazvaný Zátiší s petrolejovou lampou pochází z roku 1921. Technika malby na lepence kombinuje tradiční olej a pískové pasty. Podobně významné Procházkovo dílo se na tuzemských aukcích dosud nedražilo a tomu odpovídá i vyvolávací cena. Zájemce si musí připravit minimálně 7,9 milionu korun.

Mezi další taháky aukce patří Chlapec v okně od Josefa Čapka nebo vzácná fotografie Composition od Františka Drtikola. Z moderních děl bude hledat nového majitele například plastika Talkman od Kryštofa Kintery, kovový variabil Radoslava Kratiny nebo Černý reliéf sochaře Stanislava Kolíbala.

Aukce vybraných uměleckých děl společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery se uskuteční v pražské výstavní síni Mánes v neděli 28. října 2018. Všechna dražená díla si mohou zájemci prohlédnout na předaukční výstavě na stejném místě už od 13. října (otevřeno denně 10-18 hodin).

  • Nejčtenější

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Zemřela Jana Andresíková, představitelka paní Černé z Arabely. Měla covid-19

Zemřel Zdeněk Dolanský, herec z Kriminálky Anděl či Policie Modrava

Za pár hodin ze mne covid udělal trosku, vzkazuje režisér Ivan Fíla

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

Zeman přijal Michala Davida a Lichtenberga, mluvili o stavu soukromé kultury

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  • Další z rubriky

Reportáž ze zákulisí výstavy. Podívali jsme se tváří v tvář Rembrandtovi

Piková dáma se vydražila za rekordních 78 milionů. Pravděpodobně zamíří do USA

Ukaž mi Moneta. Banksyho olejomalba se vydražila za 226 milionů

Zaorálek svěřil vedení Národní galerie Polce Alicji Knastové

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci